چهارشنبه, ۸ آذر(۹) ۱۴۰۲ / Wed, 29 Nov(11) 2023 /
           
فرصت امروز

اوضاع ناپایدار بازار خیلی از کارآفرینان را به سوی مدیریت چند استارت آپ برده است. معمولا هر کسی در این دنیا برای روز مبادا یک کار جانبی دم دست دارد. همانطور که از اسم این کارها پیداست، کسی سرمایه گذاری هنگفتی روی آنها نمی کند. به علاوه، سطح انتظارات نیز از کار جانبی زیاد نیست. درست به همین خاطر خیلی وقت ها کسی کار جانبی اش را جدی نمی گیرد. حالا اگر این وسط واقعا کار جانبی شما گرفت و حتی سودآوری بیشتری در مقایسه با شغل اصلی تان داشت، چه؟

نشانه های موفقیت کار جانبی

شما در این مقاله با برخی از نشانه های موفقیت کار جانبی آشنا خواهید شد. هدف از این کار ارزیابی درست از کار جانبی و در صورت امکان کمک به توسعه آن است. خب وقتی کار جانبی شما از شغل اصلی تان سود بیشتری دارد، چرا نباید جای آنها را عوض کنید؟ اگر شما هم یک کار جانبی برای خودتان دست و پا کرده اید، در ادامه با ما همراه باشید تا برخی از نکات کلیدی در این رابطه را بررسی کنیم. چه بسا کار جانبی شما هم حسابی پرسود شده باشد!

مطلب مرتبط: چطور یک کار جانبی بی دردسر داشته باشیم؟

توسعه مداوم

توسعه مداوم کسب و کار

کسب و کارهایی که به طور مداوم در حال رشد هستند، معمولا سودآوری خوبی هم دارند. اگر شما به عنوان یک کارآفرین در شغل اصلی تان نشانه ای از رشد و توسعه نمی بینید، اما کار جانبی تان دائما در حال تحول مثبت است، شاید وقتش رسیده تا جای آنها را عوض کنید. 

احتمالا برای شما هم سوال است که چرا کار جانبی گاهی اوقات خیلی بهتر از کار اصلی رشد پیدا می کند. اگر از ما بپرسید، استرس و فشار کمتر در این حوزه را دلیل اصلی می دانیم. خب وقتی شما از کار جانبی استفاده می کنید، هیچ فشاری را حس نکرده و اصلا دنبال موفقیت های بزرگ هم نمی روید. این همان دلیل اصلی است که شما را به سوی توسعه مداوم هدایت می کند. ماجرا جالب شد، نه؟

هماهنگی با تخصص فرد

هماهنگی با تخصص فرد

کارهای جانبی که با تخصص افراد هماهنگی زیادی دارند، حتی قبل از اینکه استارت شان را بزنیم، شانس زیادی برای موفقیت دارند. این روزها خیلی از کارآفرینان دائما خودشان را با کارهایی درگیر می کنند که هیچ مهارتی در آن ندارند. اگر شما هم در چنین حوزه هایی خودتان را مشغول کرده اید، شاید وقتش رسیده تا اوضاع را کمی هم که شده تغییر دهید؛ چراکه با این دست فرمان فقط روی اعصاب خودتان راه خواهید رفت. نکته کلیدی دیگری که در این میان باید به آن توجه کنید، علاقه شخصی تان است. 

گاهی اوقات کارآفرینان برای پیگیری علاقه شان سراغ یک کار جانبی می روند. خب در این صورت طبیعی است که کار مورد نظر خیلی زود پا گرفته و بدل به فرصتی طلایی شود. بنابراین اگر شما از سر علاقه سراغ کار جانبی رفته اید، بی برو برگشت موفقیت تان در این زمینه تضمین شده است. 

طراحی برنامه جامع

طراحی برنامه جامع

گاهی اوقات آدم فقط دنبال رفع مسئولیت در دنیای کسب و کار است. خب در این صورت نباید انتظار موفقیت های بزرگ را داشته باشیم. با این حال گاهی وقت ها ماجرا کاملا متفاوت می شود؛ چراکه پای برنامه ریزی و حساب و کتاب های دقیق وسط می آید. به زبان خودمانی، وقتی شما برای کارتان برنامه ای جامع طراحی می کنید، نشانه محکمی مبنی بر موفقیت احتمالی تان خواهید داشت. پس دیگر لازم نیست دائما دنبال دلیل یا بهانه ای برای موفقیت در بازار باشید. 

طراحی برنامه جامع برای کسب و کار معمولا فرآیندی زمانبر محسوب می شود. درست به همین خاطر وقتی کسی سراغ آن می رود یعنی برنامه ای بلندمدت برای کارش دارد. خیلی ها کار جانبی را صرفا نوعی منبع درآمد قلمداد می کنند. انگار که قرار نیست این کار هیچ وقت رنگ واقعیت به خودش گرفته یا توسعه پیدا کند. اگر شما برنامه ای جامع برای کار جانبی تان طراحی کرده اید، یعنی از این باور کلیشه ای عبور کرده و انتظارات بیشتری دارید. خب هیچ کس در دنیا برای یک کار جانبی خودش را این همه به زحمت نمی اندازد. 

کار به مثابه عادت روزانه

کار به مثابه عادت روزانه

کسب و کارهای بزرگی که در طول دهه های متمادی در بازار یکه تازی کرده اند، هیچ وقت با آرزوهای دور و دراز کارآفرینان پا به دنیای واقعی نگذاشته اند. در عوض خیلی وقت ها کارآفرینان کارشان را در قالب یک عادت روزمره دنبال کرده و در نهایت موفقیت های بزرگی از دل این جریان به دست آورده اند. اگر شما هم فکر می کنید کار جانبی تان را بیشتر از اینکه نوعی رویا تصور کنید، یک عادت روزانه می بینید، موفقیت دور از دسترس تان نیست.

وقتی کارآفرینان شروع به خیال پردازی های دور و دراز درباره کار جانبی شان می کنند، به طور خودکار انگیزه شان برای تقویت حوزه کاری کم خواهد شد. خب تا وقتی من و شما در رویاهای شیرین زندگی کنیم، اصلا فرصتی برای اثرگذاری بر روی مخاطب مان نخواهیم داشت. پس واقع بینی نسبت به آینده کاری یکی از نکاتی است که باید توجه ویژه ای به آن داشته باشیم. 

مطلب مرتبط: بهترین کارهای جانبی برای کسب درآمد بیشتر

عشق و علاقه فراوان به کار جانبی

عشق و علاقه فراوان به کار جانبی

چه کسی دوست دارد بعد از هشت ساعت کار روزمره تازه سراغ کار جانبی برود؟ بی شک کسانی که از نظر مالی در شرایط بحرانی قرار دارند، گزینه دیگری نخواهند داشت. با این حال برای کارآفرینانی که حداقل زندگی را تامین کرده اند، این امر گزینه ای دلبخواهانه خواهد بود. حالا اگر در این میان کارآفرینی پیدا شود که کلی از وقت روزمره اش را به کار جانبی اختصاص داده و اصلا هم خسته نشود، یعنی عشق و علاقه زیادی به آن حوزه دارد. 

عشق و علاقه فراوان برای خیلی ها به معنای موفقیت خواهد بود. شما را نمی دانم، ولی من که فعالیت در حوزه ای که بدان علاقه دارم را موفقیت می دانم. البته کارآفرینان بلندپرواز همیشه دنبال اهداف بزرگ تر می روند. درست به همین خاطر اگر شما به کار جانبی تان علاقه زیادی دارید و حساب ویژه ای هم روی آن کرده اید، سه هیچ از بقیه جلو هستید. 

عشق و علاقه به کار چیزی نیست که یک شبه در آدم ایجاد شود. معمولا کارآفرینان موفق دنیا حوزه کاری شان را از کودکی پیدا کرده و به مرور زمان وارد آن شده اند. پس سعی نکنید به زور خودتان را به حوزه ای خاص علاقه مند نشان دهید؛ چراکه این کار اصلا جواب نخواهد داد. 

یکی از نشانه های مطمئن درباره موفقیت یک کار جانبی میزان عشق و علاقه افراد به آن است. اگر شما بعد از ساعت های متمادی شغل اصلی تان باز هم حوصله کار جانبی را دارید، باید به شما تبریک ویژه ای گفت؛ چراکه عشق و علاقه تان در دنیای کسب و کار را پیدا کرده اید. 

مدیریت کم هزینه کار

مدیریت کم هزینه کار

برخی از ایده های کارآفرینی یا استارت آپ ها هزینه زیادی برای مدیریت نیاز دارند. انگار که کارآفرینان برای مدیریت آنها باید منبع بی انتهایی از پول دم دست داشته باشند. در عوض برخی از ایده های دیگر با کمترین سرمایه ممکن اجرا شدنی به نظر می رسند. این همان بحثی است که برای خیلی از کارآفرینان جدی و هیجان انگیز به نظر می رسد. 

کمتر کسی در وضعیت کنونی مالی کسب و کارها امکان سرمایه گذاری مبالغ کلان بر روی یک استارت آپ را دارد؛ البته مگر اینکه شما مولتی میلیاردر باشید! به همین خاطر شغل های جانبی باید با هزینه ای کم راه اندازی و مدیریت شود. اصلا یکی از نشانه های موفقیت احتمالی یک کار جانبی همین نیاز به سرمایه اولیه اندک است. خب وقتی شما یک شغل اصلی دارید، فرصت زیادی برای سرمایه گذاری بر روی یک حوزه کاری تازه نخواهید داشت. این همان نکته ای است که برای خیلی از کارآفرینان حیاتی محسوب می شود. 

ارائه راهکاری تازه

ارائه راهکاری تازه

مردم همیشه مشکلاتی دارند که برندها باید به دنبال راه حل های تازه برای آن باشند. گاهی اوقات یک راه حل برای مدت زمانی طولانی جوابگوی مشکلات مشتریان است. با این حال در پاره ای از مواقع این مشکلات تغییر شکل داده و راهکارهای قدیمی دیگر دردی را دوا نخواهد کرد. در چنین شرایطی شما باید به دنبال راهکاری تازه برای ارائه در بازار باشید. وگرنه خیلی زود مشتریان قید شما را خواهند زد. این درست همان جایی است که مشکلات شما به طور چشمگیری بیشتر شده و فرصت طلایی برای تبدیل بحران ها به نقطه قوت برندتان دارید. 

راهکارهای تازه همیشه مشتریان را به خود جلب می کند. فرقی ندارد راهکار شما چقدر هزینه برای مشتریان به همراه داشته باشد، اگر بتوانید مشکلات آنها را حل کنید، بدل به محبوب ترین برند دنیا خواهید شد. این درست همان نکته ای است که شما باید پس ذهن داشته باشید. وگرنه اوضاع تان حسابی به هم ریخته و دیگر نمی توانید در بازار خودنمایی کنید. 

ما در روزنامه فرصت امروز معتقدیم هر برندی که بتواند با راه حل های جدید مشکلات مشتریان را حل کند، بی برو برگشت در بازار موفق می شود. حالا اگر کار جانبی شما چنین ویژگی مهمی را دارد، می توانید به آینده اش امیدوار باشید. 

مطلب مرتبط: چه زمانی باید کار اصلی تان را برای کار جانبی ترک کنید؟

مطالعه درست بازار

مطالعه درست بازار

مطالعه بازار در حالت استانداردش کاری نیست که هر کسی از آن استقبال کند. احتمالا شما هم همکارانی را سراغ دارید که تا بحث از مطالعه بازار می شود، یکهو غیب شان می زند. خب در این صورت خیلی خوب سختی های این فرآیند را درک می کنید. حالا اگر یک کارآفرین برای کار جانبی اش سراغ مطالعه بازار برود، چه نتیجه ای از آن باید گرفت؟

خب آدم که برای یک کار معمولی یا مقطعی سراغ مطالعه بازار با هزاران زحمت نمی رود. بنابراین احتمالا کارآفرین قصه مان برنامه ای ویژه برای کار جانبی اش دارد. نکته جالب درباره این بخش اثبات خیلی از بحث ها درباره کار جانبی است. وقتی شما سختی های مطالعه بازار را به جان می خرید، در واقع خودتان را فردی علاقه مند به کسب و کار نشان می دهید. به علاوه، برنامه تان برای توسعه بلندمدت این حوزه را نیز به خوبی نشان خواهید داد. پس منتظر چه هستید؟ همین حالا دست به کار شده و شروع به مطالعه بازار کنید. اگر تا آخر این فرآیند دوام آوردید و اصلا سختی اش به چشم تان نیامد، به شما تبریک می گویم؛ چراکه کار جانبی تان دیگر از حالت فرعی خارج شده و می توانید روی آن حساب ویژه ای باز کنید. 

حرف های دیگران ناامیدتان نمی کند

حرف های دیگران ناامیدتان نمی کند

خیلی از دوستان و اعضای خانواده وقتی تلاش شما برای توسعه کار جانبی را مشاهده کنند، شروع به نصیحت های کلیشه ای می کنند. اینکه کار جانبی الکی از آدم وقت می گیرد یا اینکه وقت گذرانی با خانواده مهمتر از این چیزهاست، فقط بخشی از نصیحت هایی است که هر کسی را ناامید می سازد. حالا اگر شما در این میان گوش تان به این حرف ها بدهکار نیست، باید به کار جانبی تان به چشم دیگری نگاه کنید؛ چراکه از همین حالا خودتان را برای موفقیت در این حوزه آماده ساخته اید. 

آدم ها به طور معمول از حلقه نزدیکان شان حرف شنوی زیادی دارند. اصلا خیلی وقت ها بی خیالی افراد نسبت به ایده های طلایی در دنیای کسب و کار ناشی از حرف های دیگران است. اگر شما بتوانید در برابر نظرات منفی دوستان تان مقاومت کنید، کار جانبی تان در مسیر توسعه قرار می گیرد. خب هرچه باشد آدم که برای حرف های ساده دیگران خودش را این همه اذیت نمی کند!

کار خسته تان نمی کند

کار خسته تان نمی کند

خستگی یکی از نشانه های بی علاقگی به کار است. به علاوه، گاهی اوقات کارآفرینان حرفه ای تا نشانه های شکست در پروژه ای را مشاهده می کنند، انگیزه شان برای ادامه کار کاملا از بین می رود. درست به همین خاطر خیلی از کارآفرینان برای اینکه دائما به یک حوزه کاری علاقه نشان دهند، نیاز به مشاهده نشانه های موفقیتش دارند. 

اگر شما عشق و علاقه زیادی به حوزه کاری تان ندارید، این امر بیانگر ناکامی صد درصدی کار جانبی تان نیست. کافی است وقتی مشغول این کار هستید، اصلا گذر زمان را متوجه نشوید. آن وقت به خوبی می توانید روی این شغل جانبی حساب باز کرده و حتی منتظر موفقیت های احتمالی نیز باشید. 

مطلب مرتبط: بهترین راهکارها برای کسب درآمد بیشتر در کنار شغل اصلی

دشواری توضیح کوتاه کار جانبی

دشواری توضیح کوتاه کار جانبی

کارهایی که ساده و دم دستی هستند معمولا در یکی دو جمله به خوبی تعریف می شوند. این یکی از ویژگی های کارهای جانبی نیز محسوب می شود. کارمندی را در نظر بگیرید که بعد از ساعت اداری کار در یک شرکت تولید خودرو برای تامین هزینه های جانبی زندگی در یک تعمیرگاه تخصصی خودرو نیز کار می کند. بی شک تعریف کار جانبی برای او بی نهایت ساده است. حالا فردی را در نظر بگیرید که بعد از ساعت کاری اش روی پروژه خودش برای توسعه یک تعمیرگاه تخصصی خودروهای الکتریکی با خدمات تازه کار می کند. 

بی شک کسی که ایده تازه ای در ذهن دارد، به راحتی نمی تواند آن را توضیح دهد؛ چراکه هنوز خیلی از بخش های کارش خود را نشان نداده و مشکلات زیادی هم هست که باید حل شود. اگر شما نمی توانید حوزه کاری مورد علاقه تان در یک چشم به هم زدن و خیلی خلاصه توضیح دهید، یکی دیگر از نشانه های موفقیت جلوی روی تان است. 

اجازه دهید با یک مثال دم دستی بحث این بخش را روشن کنیم. شرکت تسلا را در نظر بگیرید. اگر کسی در ابتدای راه این شرکت درباره برنامه کلی اش سوال می کرد، احتمالا هیچ توضیح کوتاهی در برابرش قرار نمی گرفت. شاید فکر کنید مدیران تسلا در آن زمان قصد داشتند الکی بازارگرمی کنند. با این حال واقعیت دقیقا برعکس است. هر کسی جای مدیران تسلا یا یک استارت آپ موفق بود نمی توانست به این سادگی ایده اصلی شرکت را توضیح دهد؛ چراکه هنوز هیچ چیز به بهره برداری نهایی نرسیده بود!

مطالعه درباره کار جانبی

مطالعه درباره کار جانبی

آیا شما هم کسانی را سراغ دارید که اصلا در دوران دانشگاه میانه خوبی با درس و کتاب نداشتند؟ بی شک مشاهده مطالعه عمیق چنین افرادی در دوران کارآفرینی هوش از سر هر کسی خواهد بود. البته لازم نیست در این رابطه سراغ ایده های عجیب و غریب بروید؛ چراکه یک توضیح ساده در این رابطه وجود دارد: اهمیت کار جانبی!

وقتی شما مطالعه زیادی درباره کار جانبی تان دارید، نشانه های موفقیت یکی پس از دیگری خودش را نشان می دهد. خب آدم که از سر بیکاری شروع به مطالعه نمی کند. پس حتما یک نکته کلیدی در این رابطه وجود دارد که شما باید به خوبی از پس آن برآیید. توصیه ما در این میان نگاه دقیق تر به ایده کاری تان است. گاهی اوقات مطالعه شدید درباره یک ایده کاری به معنای تازگی اش در بازار است. خب در این صورت شما یک ایده تازه دارید که احتمالا همه را شیفته خودش خواهد کرد. 

افراد در طول فرآیند مطالعه علاوه بر اینکه نکات تازه ای یاد می گیرند، ذهنیت شان هم به کلی تغییر خواهد کرد. به طوری که بعد از مدت زمانی کوتاه بدل به شخص تازه ای می شوند. این نکته هم می تواند جزئی از مزایای کارآفرینی محسوب شود. خب انتظار ندارید که پس از یک مطالعه طولانی درباره حوزه کاری شما همان فرد قبلی باشید؟

سرمایه گذاری روی کار جانبی

سرمایه گذاری روی کار جانبی

اگر یادتان باشد، در طول این مقاله همیشه کار جانبی را الگویی برای درآمدزایی بیشتر از سوی کارآفرینان معرفی کردیم. حالا اگر همه چیز برعکس شود، چه؟ منظور ما این است که کارآفرینان به جای اینکه دنبال درآمدهای کوچک و فوری از کار جانبی شان باشند، سراغ سرمایه گذاری بلندمدت روی آن بروند. آن وقت دیگر شما نمی توانید کارتان را در قالب کلیشه ای توضیح دهید. 

یکی از نشانه های کلیدی موفقیت در حوزه کاری سرمایه گذاری روی آن است. هیچ آدم عاقلی در دنیا روی کاری که اصلا به آینده اش امیدوار نیست، سرمایه گذاری نخواهد کرد. درست به همین خاطر شما باید سرمایه گذاری بر روی کار جانبی را به مثابه یک ایده کلیدی در نظر بگیرید. این امر شما را خیلی خوب به سوی موفقیت هدایت خواهد کرد. 

یادتان باشد، سرمایه گذاری بر روی یک حوزه کاری اصولی دارد که معمولا کارآفرینان حرفه ای خیلی خوب رعایت می کنند. اگر شما هم قبل از سرمایه گذاری بر روی هر حوزه جزییاتش را با دقت مرور می کنید، احتمالا کار جانبی تان در آستانه موفقیت قرار دارد. 

مطلب مرتبط: بهترین کارهای پاره وقت برای سال 2022

سخن پایانی

آشنایی با راه و چاه کار جانبی

کار جانبی برای خیلی ها به معنای منبع موقت کسب درآمد بیشتر نیست. خیلی وقت ها بدون اینکه برنامه جدی برای توسعه این کار داشته باشیم، کم کم جایگزین شغل اصلی می شود. ما در این مقاله سعی کردیم برخی از نشانه های موفقیت کار جانبی را زیر ذره بین قرار دهیم. اگر شما هم خودتان را درگیر کار جانبی کرده اید، اما دقیقا نمی دانید این شغل تا چه اندازه پتانسیل موفقیت دارد، بررسی دقیق نکات مورد بحث در این مقاله راه تان را مشخص خواهد کرد. 

من و همکارانم در روزنامه فرصت امروز امیدواریم نکات مورد بحث در این مقاله کمکی هرچند کوچک به شما برای آشنایی با راه و چاه کار جانبی کرده باشد. مثل همیشه اگر سوالی درباره نکات مقاله داشتید، ما همیشه آماده کمک به شما هستیم. 

منابع:

https://timdenning.com

https://www.noobpreneur.com

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/oulEyizL
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارخرید از چینپرس لاین ساخت پرسشنامهلوازم یدکی تویوتاماشین ظرفشویی بوشوکیل دادگستریخرید آجیلسنگ نمانهال انگورخرید زانوبند زاپیامکسSMM Panelطراحی سایت پوشاکمجله آرایشی و زیباییدستگاه ذخیره شماره موبایلوکیلهولوگرامقطعات لیفتراکویدئو مپینگلیفتراکخرید آیفون 14اسپیکر jblخرید یوسیخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلروغن بهران حرارتدانلود کتاب صوتیتعمیرات لپ تاپرزرو هتلدستگاه برش لیزرفصل دوم نیسان آبیابزارخرید کمربند پلاتینرتعمیر لباسشوییخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختمینی دی وی پروآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکآموزش آرایشگری مردانه تضمینیچک صیادیتعمیرات مبلخرید نهال گردوحمل بار هوایی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه