دوشنبه, ۲۷ فروردین(۱) ۱۴۰۳ / Mon, 15 Apr(4) 2024 /
           
فرصت امروز
سیر تا پیاز ورود به دنیای کارآفرینی با شغل دوم

چطور یک کار جانبی بی دردسر داشته باشیم؟

1 سال پیش ( 1401/6/28 )

هر کسی در دنیا باید شغلی برای خودش پیدا کند، حتی اگر کارش را اصلا دوست نداشته باشد. اگر قرار بود مردم فقط کارهای مورد علاقه شان را انجام دهند، احتمالا هیچ کس صبح زود از خانه اش بیرون نمی زد و همه تا لنگ ظهر خواب بودند. از آنجایی که زندگی همیشه مطابق میل ما پیش نمی رود، به غیر از روزهای تعطیل معمولا کسی حتی یک دقیقه هم دیرتر سرکارش حاضر نمی شود. البته مگر اینکه کاملا قید حقوق آخر ماهش را زده باشد!

در حالی که خیلی از مردم کار ثابتی دارند، معمولا مثل کارآگاه های حرفه ای دنبال فرصتی برای ورود به دنیای کارآفرینی هستند. قبول دارم امنیت شغلی مسئله بی نهایت مهمی است، اما در برابر رویاپردازی های هالیوودی برای راه اندازی کسب و کار شخصی همه این معادلات رنگ می بازد. خب اگر قرار بود ایلان ماسک یا استیو جابز هم به یک کار معمولی قانع شوند، احتمالا این روزها زندگی ما کاملا متفاوت بود. البته معنای حرف ما بی گدار به آب زدن در راه اندازی کسب و کار شخصی نیست. در عوض شما باید تا آخرین لحظه کار اصلی تان را حفظ کنید؛ چراکه آخرین مکافاتی که یک کارآفرین می تواند با آن کنار بیاید، مشکلات مالی آن هم درست اول راه کارآفرینی است. دقیقا به همین خاطر خیلی از مردم در چهار گوشه دنیا کار جانبی یا شغل دوم برای خودشان دست و پا می کنند. 

چطور یک کار جانبی بی دردسر داشته باشیم؟

کار جانبی یا به زبان خودمانی شغل دوم پدیده غیرمنتظره ای نیست. شاید شما هم در طول زندگی تان بارها و بارها شغل دومی برای خودتان دست و پا کرده باشید. البته منظور ما از پیدا کردن شغل دوم فقط کسب سود بیشتر نیست، بلکه جست وجو برای حوزه کاری مورد علاقه و برداشتن اولین قدم های کارآفرینی پس ذهن مان قرار دارد. اگر شما هم دوست دارید در کنار شغل اصلی تان دنبال کار مورد علاقه تان بروید، این مقاله کاملا مخصوص شماست. در ادامه با هم بعضی از مهمترین نکات در انتخاب شغل دوم را مرور می کنیم. این طوری شما بدون اینکه کار اصلی تان را از دست بدهید، کم کم تبدیل به یک کارآفرین همه فن حریف در حوزه مورد علاقه تان خواهید شد. 

مطلب مرتبط: چه زمانی باید کار اصلی تان را برای کار جانبی ترک کنید؟

آمادگی برای تعهدات سفت و سخت: شغل دوم شوخی نیست!

چطور یک کار جانبی بی دردسر داشته باشیم؟

وقتی یک نوازنده آماتور بعد از سال ها عضو ارکستر بزرگ شهرش می شود، دیگر خبری از شوخی های سرکلاس یا تمرین های الکی نیست. حالا او یکی از چهره های هنری شهرش است و باید تعهدات سختی نسبت به تمرین بی وقفه داشته باشد. شاید گاهی اوقات خبری از تعطیلات خوش آخر هفته نباشد، شاید هم کنسرت های ریز و درشت در شهرهای مختلف امانش را ببرد. با این حال اگر قرار است نوازنده ما تبدیل به یک هنرمند تمام عیار شود، باید این سختی ها را به جان بخرد. هرچه باشد هیچ کاری در این دنیا راحت نیست. چنین ماجرایی درباره کارآفرینی نیز کمابیش مصداق دارد. اینکه شما دنبال شغل دوم برای ورود به دنیای کارآفرینی باشید، معنایش فقط چند ساعت اضافه کاری در طول روز نیست. شاید بعضی روزها حجم کاری تان بی نهایت زیاد شود؛ به طوری که تا صبح مشغول رسیدگی به پرونده های مختلف باشید. از طرف دیگر شغل دومی که شما صاحبش هستید، باید مثل ساعت دقیق کار کند؛ چراکه همه سرنخ ها به شما ختم شده و باید پاسخگوی همه باشید.

ما در روزنامه فرصت امروز بارها و بارها آدم هایی را دیده ایم که بدون آگاهی از سختی های کارآفرینی وارد این حوزه شده اند و چند ماه بعد دست از پا درازتر سراغ شغل اصلی شان رفته اند. دقیقا به همین خاطر انتخاب هوشمندانه شغل دوم را کاملا تحسین می کنیم. با این حال قبل از هر کاری باید مطمئن شوید وقت کافی برای رسیدگی به دو تا شغل در کنار هم را دارید یا نه. وگرنه مثل راننده فرمولی یکی می شوید که دوست دارد همزمان در مسابقات موتور جی پی هم شرکت کند؛ همینقدر عجیب و صدالبته غیرممکن!

شاید انتظار داشته باشید در این بخش از یک فرمول طلایی برای تعهد سفت و سخت رونمایی کنیم، اما راستش را بخواهید هیچ معجون جادویی برای این کار وجود ندارد. این شما هستید که باید وضعیت تان را ارزیابی کرده و خودتان را برای یک ماجراجویی تمام عیار آماده کنید. اگر خانواده پرجمعیتی دارید یا آنقدر کار سرتان ریخته که فرصت سر خاراندن ندارید، احتمالا انتخاب شغل دوم همه چیز را بدتر خواهد کرد. پس یک لطفی به خودتان و دیگران کرده، اول دور و برتان را خلوت کنید. 

تعیین علاقه مندی ها: با خودتان روراست باشید

چطور یک کار جانبی بی دردسر داشته باشیم؟

اگر همین حالا از شما بپرسیم چه کاری دوست دارید انجام دهید، جواب ‎تان چه خواهد بود؟ این سوال کمابیش شبیه پرسش کلیشه ای دوران بچگی مان برای انتخاب شغل آینده است. اگر شما از آن دست افرادی هستید که از همان بچگی شغل شان را انتخاب کرده اند، احتمالا الان مشکل زیادی برای تعیین علاقه مندی تان نخواهید داشت. با این حال واقعیت همیشه تا این اندازه ایده آل نیست. بنابراین ما در ادامه مثل یک مربی دلسوز کمک تان می کنیم تا علاقه تان را پیدا کنید.

بوکسورهای حرفه ای قبل از اینکه وارد یک مسابقه شوند، حسابی خودشان را آماده می کنند؛ چراکه در رینگ هیچ کس با آنها تعارف ندارد. قبول دارم دنیای کسب و کار با رینگ بوکس خیلی فرق دارد، اما شما هم باید مثل یک ورزشکار همه فن حریف همیشه در بهترین فرم تان باشید. وگرنه یکهو با انواع اتفاقات غیرمنتظره غافلگیر خواهید شد. توصیه ما در این بخش توجه به مهارت هایی است که در طول سال های اخیر کسب کرده اید. آدم ها معمولا مهارت هایی را خیلی خوب یاد می گیرند که کمی به آن علاقه دارند. بنابراین شاید شما در حوزه‎های بسیار متنوعی مهارت داشته باشید، اما قرار نیست در همه آنها یک شغل دوم برای خودتان راه بیندازید. در عوض فقط باید به همان بخش هایی که از اعماق قلب تان بدان علاقه دارید مد نظر قرار دهید. دست آخر هم با ارزیابی شرایط دست به انتخاب بزنید. اینطوری هم به علاقه تان پشت پا نزده اید، هم اینکه بدون ارزیابی موشکافانه شرایط بازار بی گدار به آب نخواهید زد.

مطلب مرتبط: بهترین راهکارها برای کسب درآمد بیشتر در کنار شغل اصلی

بی شک توضیحات بالا به مذاق آنهایی که میانه خوبی با مثال های دم دستی دارند، خیلی خوش نمی آید. پس اجازه دهید این بخش را با یک مثال کاربردی تمام کنیم. کارمندی را فرض کنید که ویراستار یک مجله ادبی است. اگر شخصیت قصه ما از همان بچگی کلاس گیتار رفته باشد، احتمالا تا حالا یک پا موسیقیدان شده است. یک ایده جذاب برای شغل دوم چنین فردی آموزش آنلاین موسیقی است. اینطوری هم وقت لازم برای کار در مجله را دارد، هم اینکه کم کم وارد کسب و کار مورد علاقه خودش می شود؛ به همین سادگی.

بررسی چشم انداز بازار: آیا مشتریان ایده شما را قبول دارند؟

چطور یک کار جانبی بی دردسر داشته باشیم؟

وقتی کسی به کاری علاقه دارد، معمولا فکر می کند مردم حاضرند کلی پول برای آن بپردازند. قبول دارم در دنیا کلی کار عجیب وجود دارد که حتی به فکر بعضی ها هم نمی رسد، اما قرار نیست هر کاری مثل ماشین چاپ پول عمل کند. گاهی اوقات ایده های کارآفرینی قبل از اینکه حتی رنگ واقعیت را ببینند، با یک شکست خجالت آور گوشه رینگ پهن زمین می شوند. پس قبل از اینکه با عجله کار دست خودتان دهید، همه جوانب را ارزیابی کنید. 

ما در روزنامه فرصت امروز معتقدیم یک ایده کاری تا وقتی اولین مشتری اش را پیدا نکند، شکستی بالقوه است. شما فقط وقتی می توانید از چشم انداز شغل دوم تان مطمئن باشید که یکی دو تا مشتری تمایل شان برای خرید را اعلام کنند. اینطوری دست کم خیال تان بابت سودآوری این شغل راحت خواهد بود. وگرنه مثل میلیاردی می شوید که بعد از خرید یک تیم بسکتبال در نخستین بازی لیگ با سکوهای خالی از تماشاگر رو به رو می شود.

قبول دارم ارزیابی جذابیت یک محصول در بازار کار هر کسی نیست، اما نباید خودتان را الکی درگیر فرمول های پیچیده کنید. همین که گپ و گفتی با بعضی از مشتریان در بازار داشته باشید، خیلی از نکات دست تان خواهد آمد. اینطوری حداقل روی اسبی شرط‎بندی نمی کنید که بعد از دور اول کاملا از گردونه رقابت قهرمانی اوت شده باشد. 

یادتان باشد در بازار کلی ایده برای کارآفرینی وجود دارد. شما هم می توانید مثل خیلی از آدم های دیگر شانس تان را در این بازار امتحان کنید، اما اگر دوست دارید بدون ترس و لرز شغل دومی برای خودتان داشته باشید حتما قبل از شروع از علاقه مشتریان برای خرید محصولات تان مطمئن شوید. وگرنه کلاه تان پس معرکه خواهد بود. 

تعیین اهداف دقیق: مهمترین بخش کار

چطور یک کار جانبی بی دردسر داشته باشیم؟

آیا تا به حال قهرمان المپیکی را دیده اید که بدون هیچ هدف خاصی شروع به ورزش کرده باشد و بعد از چند سال روی سکوی مهمترین رویداد ورزشی باشد؟ بی شک هر جوابی به غیر از یک «نه» قاطعانه عجیب به نظر می رسد. هرچه باشد از قدیم گفته اند «کار بی‎برنامه نتیجه ای ندارد». راستش را بخواهید ما در روزنامه فرصت امروز کاملا به این نصیحت اعتقاد داریم؛ چراکه وقتی پای ترکیب وقت ارزشمند شما و پول تان وسط باشد، دیگر هیچ چیز شوخی بردار نیست. 

مطلب مرتبط: بهترین کارهای پاره وقت برای سال 2022

خیلی از کارمندان یا حتی مدیران میانی در شرکت های بزرگ برای شغل دوم شان هیچ هدف مشخصی ندارند. انگار که شغل دوم فقط یک کار لوکس است که برای عقب نماندن از دیگران باید حتما انجام داد. راستش را بخواهید، چنین دست فرمانی اگر نه همین امروز، قطعا ظرف چند ماه شما را تا ته دره شکست خواهد برد. 

اگر فکر کرده اید هر هدفی کارتان در انتخاب شغل دوم را ساده می کند، باید بگوییم سخت دراشتباهید؛ چراکه اهداف شما باید هوشمندانه طراحی شود. به زبان خودمانی، یک هدف استاندارد باید قابل اندازه گیری، مشخص، قابل دسترسی، مرتبط با مهارت ها و از همه مهمتر زمان مند باشد. هرچه باشد شما نه عمر جاودان دارید، نه در بازار خیلی انتظارتان را خواهند کشید. پس همیشه موقع انتخاب اهداف تان نیم نگاهی به این معیارهای کلیدی داشته باشید. 

استفاده از بازخورد مشتریان: وقتی همه چیز واقعی می شود!

چطور یک کار جانبی بی دردسر داشته باشیم؟

اگر شما تا اینجای کار با سعی و تلاشی مثال زدنی همراه ما بوده اید، احتمالا اولین مشتریان تان خریدشان را انجام داده اند. وضعیت شما مثل عکاس تازه کاری است که اولین فروشش در گالری های هنری را تجربه می کند. بی شک چنین تجربه ای برای هر کارآفرینی بی نهایت هیجان انگیز است، اما به هیچ وجه پایان ماجرا نیست؛ چراکه کار اصلی تان تازه شروع شده است. همانطور که یک کارگردان از همان روز اول فیلم هایی در حد نولان نمی سازد، شما هم باید کارتان را پله پله توسعه دهید. بهترین منبع برای آگاهی از نقاط ضعف برند هم چیزی نیست جز نظرات مشتریان. 

وقتی شما یک فروش موفق داشته اید، معنای این امر رضایت کامل مشتریان از شما نیست. شاید بعضی ها بعد از خرید تازه متوجه اشتباه شان شوند. دقیقا به همین خاطر تیم خدمات مشتری در برندهای بزرگ تازه بعد از تمام شدن معامله کارش را شروع می کند. هرچه باشد هیچ برندی مشتریانش را از سر راه نیاورده که همینطور با بی خیالی کامل قیدشان را بزند!

ما در روزنامه فرصت امروز همیشه یک اصل مهم را رعایت می کنیم. این اصل نظرخواهی از مشتریان در همه شرایط است. هرچه باشد مشتریان بهتر از هر کسی سلیقه و نیازهای خودشان را درک می کنند. خب تا وقتی چنین منبع معتبری دم دست تان است، اصلا چرا باید سراغ آژانس های ریز و درشت بروید؟

خبر خوش برای کارآفرینان اینکه امروزه کلی سایت و پلتفرم مختلف برای طراحی انواع پرسشنامه آنلاین در دسترس قرار دارد. کافی است سری به سایت Survey Monkey بزنید تا به راحتی آب خوردن فرم نظرسنجی تان را طراحی کنید. نکته هیجان انگیز ماجرا هم خدمات کاملا رایگان اغلب سایت های مربوط به طراحی نظرسنجی است. پس منتظر چه هستید؟ همین حالا دست به کار شده و در دریایی از بازخوردهای کاربردی مشتریان غوطه ور شوید.

کار اصلی تان را حفظ کنید: ریسک های بزرگ ممنوع

چطور یک کار جانبی بی دردسر داشته باشیم؟

خیلی ها به محض اینکه شغل دوم مناسبی برای خودشان دست و پا می کنند، دیگر دل و دماغ کار اصلی شان را ندارند. قبول دارم وقت گذاشتن برای کاری که عاشقش هستید، بی نهایت هیجان انگیز است، اما قرار نیست بی گدار به آب بزنید. تا یکی دو سال اول کلی چالش جلوی شما قرار دارد که اتفاقا از نظر مالی اوضاع تان را بحرانی می کند. بنابراین توصیه همیشگی ما به کارآفرینان تازه کار حفظ شغل اصلی برای سال های ابتدایی است. اینطوری حداقل خیال تان بابت خرج های روزمره راحت خواهد بود. 

مطلب مرتبط: چالش کارآفرینی در کنار حفظ موقعیت شغلی کنونی

اجازه دهید با هم روراست باشیم، شغل دوم شما هیچ وقت فرار نمی کند. پس سر فرصت و با حوصله سراغش بروید. اینطوری با یک تیر دو نشان می زنید؛ هم منبع درآمد اصلی تان حفظ می شود، هم اینکه دیگر لازم نیست با کلی استرس به شغل مورد علاقه تان برسید. بنابراین یک لطفی به خودتان کرده و چند سال اول را با شغل اصلی تان سر کنید. قول می دهم این دوران خیلی زود به پایان می رسد و شما می مانید با جاده سرسبز کسب و کارتان!

منابع: 

https://www.thebalancesmb.com

https://katiecouric.com

برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/7hB8r62i
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کاردستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور اماراتدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهخدمات سئولوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه