چهارشنبه, 10 ارديبهشت 1399 - 12:21

بررسی قابلیت های بازاریابی بخش Live در شبکه های اجتماعی

امروزه بسیاری از افراد مشاهده ویدئو را به هر نوع فرمت دیگری ترجیح می دهند. این امر نکته عجیبی نیست. بخش قابل توجهی از کمپین های بازاریابی در عصر کنونی با اتکا بر فرمت ویدئو طراحی و اجرا می شود. براساس مطالعات ما در موسسه HubSpot نزدیک به 59درصد از کاربران در شبکه های اجتماعی مشاهده ویدئو را به محتوای متنی ترجیح می دهند. با این حساب جامعه کاربران شبکه های اجتماعی بیش از هر فرمت دیگری به محتوای ویدئویی حساس است.

اغلب برندها در تلاش برای ساماندهی کمپین های بازاریابی شان به سراغ شبکه های اجتماعی و استفاده از فرمت ویدئو می روند. نکته مهم در این میان توجه به ابزارها و امکانات تازه شبکه های اجتماعی در زمینه بازاریابی ویدئویی است. بازاریابی با ویدئوی زنده (Live) یکی از ترندهای تازه و کاربردی در حوزه بازاریابی محسوب می شود. مزیت اصلی این شیوه امکان تعامل نزدیک با مخاطب هدف و جلب نظر وی به صورت تاثیرگذار است. اگرچه بازاریابی براساس الگوی ویدئوی زنده جذابیت های بسیار زیادی دارد، اما اغلب برندها در زمینه استفاده از آن ناتوانی های اساسی دارند. بخش عمده ای از مشکل موردنظر ناشی از عدم آشنایی برندها با شیوه های استفاده از سرویس ویدئوی زنده است.

بازاریابی شبکه های اجتماعی ویدئوی زنده

هدف اصلی مقاله کنونی بررسی راهکارهای مناسب برای طراحی و اجرای کمپین های بازاریابی با استفاده از ویدئوهای زنده در شبکه های اجتماعی است. ما در ادامه به بررسی تمام فرآیند موردنظر خواهیم پرداخت. شما برای استفاده از توصیه های موجود در مقاله کنونی نیاز چندانی به دانش تخصصی در حوزه اینترنت یا شبکه های اجتماعی ندارید بنابراین دامنه مخاطب هدف توصیه های موردنظر به شدت گسترش خواهد یافت.

سرویس های پخش ویدئوی زنده چگونه کار می کنند؟

بارگذاری ویدئوی زنده در شبکه های اجتماعی ساختار مشخصی دارد. بر این اساس شما امکان نمایش ویدئوی زنده برای مخاطب هدف را خواهید داشت. همچنین امکان جلب نظر مخاطب هدف با دعوت از برخی کاربران یا کارشناس ها برای افزایش کیفیت محتوا وجود دارد. خوشبختانه امروزه اغلب شبکه های اجتماعی از بارگذاری ویدئوی زنده پشتیبانی می کنند. معنای این امر امکان دستیابی به دامنه وسیعی از مخاطب هدف برای برندهاست.

مطلب مرتبط: نقش شبکه های اجتماعی در بازاریابی

برندها به دلایل مشخصی اقدام به بارگذاری ویدئوی آنلاین می کنند. این امر شامل تعامل بیشتر با مخاطب هدف است. شاید در ابتدا دستیابی به هدف مورد نظر از طریق سایر شیوه های بازاریابی نیز مسلم فرض شود. نکته مهم در اینجا تاثیرگذاری به مراتب بیشتر ویدئوهای زنده در مقایسه با سایر الگوهاست. درست به همین خاطر اغلب برندها بر روی استفاده از ویدئوهای زنده تاکید دارند.

استفاده از بارگذاری ویدئوی زنده برای مراسم های مختلف امکان‏پذیر است. امروزه اغلب برندها برای پوشش رویدادهای مهم کسب و کارشان به سراغ استفاده از چنین گزینه ای می روند. به این ترتیب دیگر نیازی به پرداخت هزینه برای پوشش رسانه ای رویدادمان نخواهد بود. همچنین در صورت ذخیره‎سازی ویدئوی زنده امکان دسترسی به آن برای کاربران در ساعت های آتی نیز فراهم خواهد شد.

بدون تردید استفاده از شیوه های تازه در زمینه بازاریابی نیازمند اندکی ریسک و شجاعت است. ما در ادامه به بررسی برخی از راهکارهای مناسب برای بازاریابی موفق با استفاده از ویدئوهای زنده خواهیم پرداخت. به این ترتیب ریسک های موجود برای شروع فعالیت در این حوزه کاهش خواهد یافت.

1. برنامه‎ریزی برای ویدئوی زنده به مانند مراسم های دیگر

برخی از برندها و بازاریاب ها در زمینه طراحی کمپین های بازاریابی با استفاده از ویدئوهای آنلاین وسواس بسیار زیادی دارند. این امر در عمل امکان هرگونه فعالیتی را سلب خواهد کرد. تلقی ویدئوهای آنلاین در حوزه بازاریابی مانند یک برنامه تلویزیونی رویکرد مناسبی خواهد بود. ما درست مانند تهیه‏کننده یک برنامه تلویزیونی باید نسبت به فراهم‏سازی بخش های مختلف برنامه اقدام کنیم. تمام برنامه های تلویزیونی پیش از اجرا برنامه‎ریزی می شوند بنابراین ما نیز باید از الگوی موردنظر برای بهبود تاثیرگذاری کمپین مان استفاده کنیم.

ایراد اصلی اغلب برندها در زمینه اجرای ویدئوهای زنده در شبکه های اجتماعی بی‎برنامگی مشخص شان است. اگر ما قصد جلب نظر مخاطب هدف را داریم، باید فکری به حال برنامه‏ریزی برای افزایش کیفیت محتوای ویدئوی مان کنیم. برخی از نکات مهم در زمینه برنامه‎ریزی برای بارگذاری ویدئوهای زنده در شبکه های اجتماعی به شرح ذیل است:

• شناخت مخاطب هدف

شناخت مخاطب هدف در زمینه بازاریابی اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر ما در تلاش برای تولید محتوای آنلاین هستیم، باید شناخت دقیقی از مخاطب هدف مان داشته باشیم. این امر به تمام تلاش های ما جهت خاصی خواهد داد. بدون تردید جلب نظر تمام مشتریان حاضر در یک بازار از توان هر برندی خارج است. به علاوه این امر ضرورتی نیز ندارد بنابراین ما باید به دنبال راهکاری برای شناسایی و جلب نظر مخاطب هدف برندمان باشیم.

برخی از کمپین های بازاریابی در بازه های زمانی مشخص تاثیرگذاری بسیار زیادی دارند. به عنوان مثال، اگر در زمینه خرده‎فروشی فعالیت دارید، استفاده از مناسبت هایی مانند سال نو به منظور جلب نظر مخاطب هدف ضروری خواهد بود.

• آگاهی از موضوعات جذاب برای مخاطب هدف

پس از شناسایی مخاطب هدف و تلاش برای جلب نظر وی باید به دنبال موضوعی جذاب باشیم. کسب و کارها در حوزه های مختلف با موضوعات بسیار زیادی برای بحث مواجه هستند. نکته مهم در اینجا انتخاب موضوعی جذاب برای تعامل با مخاطب هدف است. در غیر این صورت ویدئوی زنده ما توجه چندانی را جلب نخواهد کرد.

چلسی هانرسن، مدیر بخش بازاریابی شبکه های اجتماعی در موسسه HubSpot، بر روی مطالعه پیرامون موضوعات جذاب برای مخاطب هدف در هر کسب و کاری تاکید دارد. ویدئوی زنده ما در نهایت باید نظر مخاطب هدف را جلب کند بنابراین آگاهی از موضوعات مورد علاقه آنها ضرورت خواهد داشت.

• انتخاب مکان درست

بارگذاری ویدئوی زنده باید در پلتفرم خاصی صورت گیرد. سرنوشت تمام کمپین های بازاریابی با انتخاب درست شبکه اجتماعی در پیوند است بنابراین اگر ما شبکه اجتماعی نامناسبی را انتخاب کنیم، شانسی برای جلب نظر مخاطب هدف نخواهیم داشت. بدون شک افراد دارای سلیقه های گوناگون از شبکه های اجتماعی مختلفی استفاده می کنند. وظیفه اصلی ما در این میان شناسایی شبکه های اجتماعی مناسب به منظور دسترسی به دامنه هرچه وسیع تری از مخاطب هدف است.

مطلب مرتبط: بازاریابی در شبکه های اجتماعی همراه با ایده پردازی خلاقانه

پس از انتخاب شبکه اجتماعی مناسب باید به دنبال مکان مناسب نیز باشیم. اگرچه ما امکان ضبط ویدئوی بازاریابی در هر مکانی را داریم، اما برای افزایش تاثیرگذاری ویدئوی موردنظر باید مکان مشخصی را انتخاب کنیم. اگر پس‎زمینه ویدئو شامل دفتر اصلی یا خط تولید شرکت مان باشد، جذابیت های ویدئو برای مخاطب هدف افزایش خواهد یافت. نکته مهم در این میان عدم تمرکز بر روی پس‏‎زمینه های بیش از اندازه شلوغ است. در غیر این صورت حواسپرتی مداوم مخاطب هدف مانع فعالیت مناسب ما خواهد شد.

2. انتخاب پلتفرم مناسب

انتخاب یک شبکه اجتماعی به منظور بارگذاری محتوای آنلاین امر مهمی محسوب می شود. ما در ادامه به بررسی برخی از مهم ترین شبکه های اجتماعی و دلایل انتخال هر کدام خواهیم پرداخت.

• یوتیوب لایو

بازاریابی شبکه های اجتماعی ویدئوی زنده

یوتیوب به عنوان بزرگ‎ترین شبکه احتماعی ویدئومحور انتخاب نخست بازاریاب ها محسوب می شود. همین نکته موجب حضور برندهای مختلف در یوتیوب و استفاده از گزینه بارگذاری ویدئوی زنده شده است. براساس آمارهای رسمی گوگل، 75درصد از کمپین های بازاریابی ویدئومحور در این فضا متمرکز بر روی یوتیوب است. دلیل این امر نیز حضور دامنه وسیعی از کاربران در یوتیوب عنوان شده است.

اگر شما اکانت رسمی در یوتیوب ندارید، باید ابتدا حساب کاربری در گوگل ایجاد کنید. به این ترتیب امکان دسترسی به یوتیوب نیز خواهید داشت. مزیت اصلی سرویس های گوگل یکپارچگی اکانت هاست. به این ترتیب نیازی به ایجاد حساب کاربری برای هر کدام از سرویس های گوگل نخواهد بود.

پس از ایجاد حساب رسمی در گوگل امکان استفاده از تمام خدمات یوتیوب فراهم می شود. با انتخاب گزینه «شروع پخش زنده» در صورت استفاده از وبکم یا گوشی دارای دوربین امکان بارگذاری ویدئوی زنده فراهم خواهد شد.

نکته مهم در این میان نیاز به وقفه 24 ساعته میان فعال‎سازی امکان بارگذاری ویدئوی زنده برای اولین بار و استفاده عملی از آن در یوتیوب است بنابراین برای نخستین بارگذاری ویدئو در یوتیوب باید این نکته مهم را مدنظر داشته باشیم.

یکی از مزیت های اصلی یوتیوب راهنمایی کامل و ساده در راستای انتخاب تیتر و توضیحات جانبی است. به این ترتیب ما فرآیند ساده ای برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف را پیش روی خواهیم داشت.

پس از این مرحله ما باید نوع بارگذاری ویدئو را انتخاب کنیم. به طور کلی سه حالت در این بخش وجود دارد. حالت نخست شامل بارگذاری عمومی ویدئو است. در این حالت تمام کاربران امکان دسترسی به ویدئوی زنده شما را خواهند داشت. در حالت دوم فقط از طریق استفاده از لینک مشاهده ویدئو امکان مشاهده فراهم می شود. حالت سوم نیز مربوط به لایو خصوصی است. در این وضعیت فقط فالوورها یا افراد مشخص به انتخاب ما امکان مشاهده محتوا را خواهند داشت.

اگر شما مخاطب عمومی برای محتوای بازاریابی تان دارید، استفاده از یوتیوب گزینه منطقی خواهد بود. همچنین به دلیل ساختار این پلتفرم بارگذاری ویدئوهای طولانی مشکلی نخواهد داشت. بسیاری از برندها برای پوشش رویدادهای مهم حوزه کسب و کار از یوتیوب استفاده می کنند. نکته جالب اینکه تمام خدمات موردنظر به طور رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرد، با این حال اگر شما قصد توسعه و تبلیغ برنامه تان در یوتیوب و سایر سرویس های گوگل را داشته باشید، امکان پرداخت مقدار مشخصی هزینه وجود خواهد داشت.

• فیس‎بوک

قابلیت بارگذاری ویدئوی زنده در فیس‎بوک سر و صدای بسیار زیادی کرده است. دلیل اصلی این امر استفاده از سرویس موردنظر برای ارتکاب جرم یا حتی نمایش صحنه های به شدت خشونت‎آمیز است. فیس‎بوک از زمان ارائه گزارش هایی مبنی بر استفاده نادرست از سرویس لایو اقدام به نظارت شدیدتر بر آن کرده است. همین امر موجب آشتی برندها با فیس‏بوک برای بارگذاری ویدئوهای زنده شده است.

مطلب مرتبط: نبایدهای بازاریابی و تبلیغات در شبکه های اجتماعی

استفاده از سرویس لایو فیس‏بوک مزیت های بسیار زیادی دارد. نکته نخست مربوط به دامنه وسیع کاربران فیس‏بوک است بنابراین هر برندی امکان جلب نظر مخاطب موردنظرش را خواهد داشت. همچنین مشاهده ویدئوهای زنده در فیس‏بوک نیازمند ثبت نام قبلی کاربران نیست بنابراین کاربران غیرعضو در فیس‏بوک نیز امکان مشاهده ویدئو شما را خواهند داشت.

شرایط بارگذاری ویدئوی زنده در فیس‏بوک به تازگی تغییرات بسیار زیادی کرده است. این امر شامل امکان استفاده از گوشی های هوشمند برای بارگذاری ویدئو می شود. به این ترتیب کاربران فیس‏بوک دیگر محدود به استفاده از رایانه نخواهند بود.

براساس نوع دستگاه هوشمند شما برای بارگذاری ویدئوی زنده، گزینه مربوط به بارگذاری در بخش های مختلف در دسترس خواهد بود. شما به طور کلی باید در طی ایجاد مطلب به دنبال گزینه پخش محتوای زنده باشید. به این ترتیب امکان بارگذاری ویدئوی زنده فراهم خواهد شد. برخلاف یوتیوب، در اینجا نیازی به وقفه 24 ساعته برای پخش ویدئوی آنلاین نیست بنابراین شما آزادی عمل بیشتری خواهید داشت.

• اینستاگرام لایو

استفاده از اینستاگرام برای بارگذاری ویدئوی زنده آشناترین شیوه برای کاربران و بازاریا ب هاست. امروزه مشاهده ویدئوهای زنده در اینستاگرام بدل به عادت اغلب کاربران شده است. هدف اصلی فیس‎بوک از ارتقای اینستاگرام در این بخش و رونمایی از سرویس IGTV رقابت هرچه بهتر با یوتیوب است بنابراین ما در اینستاگرام امکانات بیشتری برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف خواهیم داشت. 

اینستاگرام به دلیل حضور بیش از 500 میلیون کاربر آنلاین در روز گزینه مطلوبی محسوب می شود. نکته مهم در این میان اهمیت تولید محتوای بصری برای بازاریابی موفق در اینستاگرام است. شاید توییتر یک پلتفرم متن محور باشد، اما ماجرا در اینستاگرام به طور کلی متفاوت است. بازاریاب ها برای حضور موفق در فضای این پلتفرم باید به خوبی با تفاوت های آن در مقایسه با سایر شبکه های اجتماعی آشنا باشند. در غیر این صورت امکان تعامل سازنده با مخاطب هدف از بین می رود.

بارگذاری ویدئوی زنده در اینستاگرام یکی از ساده ترین کارهای ممکن است. به این منظور باید ابتدا آیکون دوربین در گوشه سمت راست صفحه به سمت بالا را لمس کنیم. به این ترتیب ما وارد فضای بارگذاری استوری خواهیم شد. در این بخش گزینه های بسیار زیادی پیش روی ما قرار دارد. با کشیدن انگشت بر روی صفحه به سمت راست و چپ امکان مشاهده انواع بارگذاری عکس و ویدئو فراهم می شود. یکی از گزینه های موجود در این بخش لایو نام دارد. در صورت انتخاب این گزینه پخش ویدئوی آنلاین شروع خواهد شد. در اینجا نیز خبری از انتظار 24 ساعته نیست. یکی از مزیت های اصلی اینستاگرام برای کاربران امکان برنامه ‏ریزی ساده و سریع به منظور بارگذاری ویدئوی زنده است. اغلب برندها به همین خاطر اقدام به استفاده از سرویس لایو اینستاگرام می کنند.

مطلب مرتبط: نقش شبکه های اجتماعی در بازاریابی آنلاین

• توییتر لایو

توییتر به طور سنتی یک پلتفرم متن‏محور محسوب می شود. بارگذاری توییت عادت بخش قابل توجهی از کاربران در شبکه های اجتماعی است. این امر اعتبار توییتر را به شدت افزایش داده است. بسیاری از شخصیت های مشهور برای بیان نظرات شان در قالب متن هایی کوتاه در توییتر فعالیت دارند بنابراین عضویت در توییتر امکان دسترسی به دامنه وسیعی از کاربران را فراهم می سازد.

اگر شما قصد فعالیت بازاریابی در توییتر را دارید، باید نسبت به تاثیرگذاری هشتگ ها آگاهی داشته باشید. شاید در اغلب شبکه های اجتماعی استفاده از هشتگ امری رایج محسوب شود، اما در توییتر این امر ضروری است. هیچ محتوایی بدون هشتگ در فضای توییتر به دست دامنه وسیعی از کاربران نخواهد رسید.

بارگذاری ویدئوی زنده در توییتر درست مانند سایر شبکه های اجتماعی است. پس از آماده‏سازی شرایط مختلف امکان انتخاب گزینه بارگذاری ویدئوی زنده در بخش ایجاد مطلب تازه وجود دارد. بسیاری از برندها و شخصیت های مهم برای بیان نکات مدنظرشان یا نمایش صحنه های جذاب اقدام به استفاده از چنین سرویسی می کنند.

اگر شما علاقه بالایی به استفاده از ترندهای برتر در زمینه بازاریابی و ایجاد سر و صدای فراوان پیرامون برندتان دارید، استفاده از توییتر گزینه منطقی خواهد بود. ترندها در توییتر به سرعت مدنظر کاربران قرار می گیرد. شاید تنها ریسک موجود در توییتر تغییر سریع ترندها باشد. راهکار مناسب برای غلبه بر این شرایط نیز استفاده از گزینه های تبلیغاتی توییتر به منظور جلب بازدید بیشتر از سوی کاربران است.

خوشبختانه توییتر نیز مانند فیس‎بوک امکان بارگذاری ویدئوی زنده از طریق گوشی های هوشمند را فراهم کرده است. به این ترتیب ما دیگر نیازی به استفاده از رایانه برای مدیریت لایومان نخواهیم داشت.

• تیک تاک

تیک تاک از سال 2018 به طور ویژه ای در میان کاربران محبوبیت پیدا کرده است. ما به طور معمول انتظارات زیادی از یک پلتفرم تازه تاسیس نداریم. با این حال تیک تاک به سرعت در حال توسعه در سراسر جهان است. این پلتفرم به طور ویژه برای به اشتراک‎گذاری ویدئوهای کوتاه و خنده‎دار طراحی شده است. اغلب کاربران آن نیز شامل نسل جوان (Z) است بنابراین اگر قصد جلب نظر نسل جوان در کمپین بازاریابی تان را دارید، باید بر روی تیک تاک حساب ویژه ای باز کنید.

یکی از نکات مهم در زمینه بارگذاری ویدئوی زنده در تیک تاک الزام به داشتن دست‎کم هزار فالوور است بنابراین هر کاربری در تیک تاک امکان بارگذاری ویدئوی زنده را نخواهد داشت. این امر مشکل جدی برای برندها محسوب نمی شود. اغلب برندها در شبکه های اجتماعی مقدار مشخصی طرفدار دارند. بنابراین بارگذاری ویدئوی زنده در تیک تاک برای برندها چالش بزرگی نیست. اگر شما اکانت تان در تیک تاک را به تازگی راه‎اندازی کرده اید، باید مدت‏زمان اندکی برای استفاده از سرویس ویدئوی آنلاین صبر کنید.

استفاده از تیک تاک برای بارگذاری ویدئوی آنلاین بسیار ساده است. تنها نیاز ما استفاده از اپ رسمی تیک تاک در گوشی های هوشمند است. متاسفانه هنوز نسخه دسکتاپ رسمی برای تیک تاک ارائه نشده است. پس از نصب اپ و ایجاد حساب کاربری باید در صفحه اصلی آیکون «+» را انتخاب کنیم. به این ترتیب گزینه بارگذاری ویدئوی زنده برای ما به نمایش درخواهد آمد.

بدون تردید گزینه های موجود برای بارگذاری ویدئوی زنده محدود به موارد فوق نیست. بسیاری از برندها از پلتفرم هایی نظیر پریسکوپ نیز استفاده می کنند. نکته مهم در این میان دامنه وسیع کاربران پلتفرم های مورد بحث در این مقاله است. اگر برند شما دارای مخاطب هدف در شبکه های اجتماعی دیگری است، باید نسبت به حضور در آنها نیز اقدام کنید. نکته مهم در این میان شناسایی شبکه اجتماعی مورد علاقه مخاطب هدف و سلیقه وی در زمینه مشاهده محتوای ویدئویی زنده است. در این صورت ما مسیر دشواری برای جلب نظر آنها نخواهیم داشت.

3. ضرورت تبلیغ ویدئوی زنده

تا اینجا ما شرایط ضروری برای بارگذاری ویدئو زنده را پشت سر گذاشته ایم. اکنون شما آمادگی لازم برای بارگذاری ویدئو را دارید. توصیه من برای بارگذاری ویدئوی زنده توجه به بازاریابی و تبلیغات برای آن است. به این ترتیب در زمان بارگذاری ویدئو تعداد هرچه بیشتری از کاربران نسبت به کمپین ما آگاهی خواهند داشت. یکی از نقاط ضعف اغلب برندها در زمینه بازاریابی با استفاده از سرویس های لایو ناتوانی در اطلاع‏رسانی به مخاطب هدف است. دلیل اصلی این امر بی‎توجهی برندها به اطلاع‎رسانی است. به این ترتیب برنامه‏ریزی برای بارگذاری ویدئو و اجرای آن در زمان مناسب اقدامات کافی برای کسب موفقیت بازاریابی تلقی می شود.

یکی از اقدامات مناسب برای افزایش توجه کاربران به برنامه برندمان تلاش برای بازاریابی پیش از برگزاری مراسم است. به عنوان مثال، اگر برنامه شما بارگذاری ویدئوی زنده در اینستاگرام است، درج محتوای تبلیغاتی در همان پلتفرم یا سایر پلتفرم ها گزینه بازاریابی جذابی خواهد بود. به این ترتیب مخاطب هدف آگاهی بهتری در زمینه اقدام ما پیدا خواهد کرد.

مطلب مرتبط: برترین توصیه های بازاریابی شبکه های اجتماعی

4. استفاده از کارشناس میهمان

بسیاری از بحث های تخصصی به صورت یکجانبه تاثیر قابل توجهی بر روی مخاطب هدف نخواهد داشت بنابراین ما نیازمند استفاده از کارشناس های حرفه ای برای بهبود کیفیت برنامه مان خواهیم بود. نکته مهم در زمینه استفاده از کارشناس ها توجه به تخصص شان در حوزه فعالیت مان است. برخی از برندها فقط به شهرت کارشناس موردنظر توجه دارند. به این ترتیب در عمل امکان تعامل با آنها به گونه ای تاثیرگذار از بین می رود.

یکی از تکنیک های مهم در زمینه اجرای برنامه های زنده تمرین های مکرر پیش از اجراست. این امر سطح توانایی ما در زمینه مدیریت شرایط و بیان درست مطالب را افزایش می دهد. بسیاری از بازاریاب ها در هنگام اجرای ویدئوی زنده دچار استرس زیادی می شوند. این امر در برنامه های نخست کاملا طبیعی محسوب می شود. هرچه تمرین ما در زمینه اجرای برنامه های زنده بیشتر باشد، کنترل بهتری بر روی شرایط خواهیم داشت. استفاده از این نکته در مورد کارشناس های برنامه نیز ضرورت دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید