پنجشنبه, ۱۱ آذر(۹) ۱۴۰۰ / Thu, 2 Dec(12) 2021 /
           
فرصت امروز

8 راز موفقیت از زبان جان کوم

2 سال پیش ( 1398/3/3 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : بیپلاب گوش   پدیدآورنده : موفقیت  

جان کوم موسس واتس اپ است که پس از فروش 19 میلیاردی آن به فیس بوک، به جمع میلیاردرهای جهان اضافه شده است. وی تا سن 16 سالگی در فقر به سر برده و به همین خاطر خانواده او از اوکراین به آمریکا مهاجرت کردند. وی در همان سال در یک فروشگاه مشغول به کار شد و پس از مدتی موفق شد تا با خانواده خود یک مغازه فروش مواد غذایی ایجاد کند. با این حال پس از چند سال پدر و مادر وی در فاصله ای کوتاه نسبت به یکدیگر، از دنیا رفتند تا زندگی او بیش از گذشته با سختی مواجه شود. وی در دوران دبیرستان به برنامه نویسی علاقه بسیاری را پیدا کرد، با این حال وی از ادامه تحصیل منصرف شد و دانشگاه را در همان سال اول رها کرد و به کار خود در شرکت یاهو ادامه داد که درست مطابق علاقه وی بوده است.

وی در نهایت پس از 9سال به همراه دوست و همکار خود برایان اکتون، از یاهو جدا شده و فرم استخدامی فیس بوک را پر کردند که با پاسخ منفی این شرکت همراه بود. همین امر نیز باعث شد تا این دو بر روی شبکه اجتماعی مدنظر خود کار کرده و در نهایت واتس اپ را معرفی کنند. در نهایت نیز در سال 2014 این شرکت به فیس بوک فروخته شد. با این حال جان کوم همچنان به عنوان مدیر این برند به کار خود ادامه می دهد. با توجه به توضیحات ارائه شده، در ادامه به بررسی هشت راز موفقیت از نگاه این کارآفرین خودساخته خواهیم پرداخت.

راز موفقیت جان کوم

1-گذشته شما آینده را نخواهد ساخت

با نگاهی به موفق ترین افراد به این نکته پی خواهید برد که تقریبا تمامی آنها گذشته سختی را داشته و در طول رسیدن به جایگاه مدنظر خود بارها با شکست مواجه شده-اند. با این حال آنها هیچ گاه در گذشته باقی نمانده و سرنوشت خود را امری تعیین شده و مشخص تلقی نکرده اند. درواقع این امر که شرایط گذشته و حال حاضر خود را قبول نداشته و امید به تغییر را در خود زنده نگه دارید، باعث خواهد شد تا بتوانید در جایگاهی کاملا متفاوت قرار بگیرید. در این رابطه آقای کوم نیز زندگی بسیار سختی را داشته با این حال اکنون به عنوان یکی از ثروتمندترین افراد جهان تلقی می شود. جالب است بدانید که وی قرارداد خود با فیس بوک را در کنار اداره خدمات اجتماعی به امضا رساند که روزگاری برای دریافت بن غذا مجبور به تحمل صف های طولانی آن بود.

مطلب مرتبط: 10 راز موفقیت از زبان لس براون

2-دانشگاه تنها راه رسیدن به موفقیت نیست

جان کوم به علت شرایط زندگی سخت خود مجبور بود تا در حین تحصیل، در یکی از بخش های یاهو نیز کار کند. هنگامی که یکی از سرورهای این شرکت با مشکل مواجه شد، دیوید فیلو(موسس یاهو) به وی زنگ زده و اعلام کرد که او سریعا باید در شرکت حاضر شود. وی حتی بهانه سر کلاس بودن جان را نیز نپذیرفت و همین امر باعث شد تا جان کوم کلاس خود را نیمه کاره رها کرده و دیگر به دانشگاه بازنگردد. وی بعدها عنوان کرده است که این تصمیم اگرچه به اجبار رئیس او بوده است، با این حال تصمیمی فوق العاده محسوب شده و خروجی وی از دانشگاه عملا نمی توانست هم تراز با موفقیت هایی باشد که وی در کار خود به دست آورده است. به همین خاطر او توصیه می کند که حضور در دانشگاه را تنها راه موجود برای خود تلقی نکنید و همواره با خود صادق باشید. این امر باعث می شود در صورتی که آینده بهتری را می توانید در خارج از دانشگاه به دست آورید، دیگر وقت خود را به آن اختصاص نداده و تمرکز خود را بر روی علایق خود بگذارید.

3-جزییات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند

اگرچه واتس اپ در ابتدای کار خود با مشکلات متعددی مواجه بود، با این حال به علت رفع تلاش های مداوم آقای کوم و دقیق بودن وی بر روی جزییات، در نهایت این پیام رسان به سطح مناسبی دست پیدا کرد. همین امر نیز باعث شد تا مارک زاکربرگ از سال 2012 به دنبال خرید این شرکت باشد. با این حال به علت صبر جان کوم تا سال 2014، در نهایت فیس بوک مجبور به پرداخت هزینه ای میلیاردی برای آن شد که بدون شک در سال 2012 با رقمی به مراتب کمتر می توانست این خرید را انجام دهد. به همین خاطر لازم است تا در کار خود بر روی جزییات بسیاری توجه کافی را داشته باشید تا تصمیمات شما بهترین نتیجه ممکن را به همراه داشته باشد.

4-همواره دفترچه و یک خودکار در کنار خود داشته باشید

بدون شک هر ذهنی توانایی ایده پردازی را دارا است. با این حال بسیاری از افکار و ایده ها ممکن است در مکان های نامناسبی به ذهن شما خطور کند که عملا زمان کافی برای فکر کردن به آن وجود ندارد. همین امر باعث می شود تا بسیاری از افراد از کنار آن به سادگی گذر کنند. با این حال در صورتی که همواره دفترچه ای برای این منظور در کنار خود داشته باشید، هیچ ایده ای را از دست نخواهید داد. در این رابطه آقای کوم نه تنها ایده های خود، بلکه تجربیات و موارد مهم را همواره مکتوب می کند تا در صورت نیاز، با مراجعه به آن به اطلاعات مدنظر خود دست پیدا کند. برای مثال ممکن است روش انجام یک کار و یا حل مشکلی را از زبان فردی بشنوید. تحت این شرایط در صورتی که آن را یادداشت نکنید، بدون شک در اثر گذر زمان آن را از یاد خواهید برد.

مطلب مرتبط: 10 راز موفقیت از زبان رایان هالیدی

5-تا پایان عمر خود یادگیری را متوقف نسازید

میزان علاقه جان کوم به فناوری در حدی بوده است که وی از دوران دبیرستان به مطالعه در این زمینه پرداخت. در این رابطه وی موفق شد تا بدون حضور در کلاس-های آموزشی و تحصیل در دانشگاه به سطحی برسد که در شرکت یاهو به عنوان مهندس زیرساخت فناوری اطلاعات به فعالیت بپردازد. با این حال وی خود را به این سطح نیز محدود نکرده و با کسب اطلاعات بیش تر در زمینه برنامه نویسی، زمینه را برای ساخت واتس اپ مهیا کرد. وی تا به امروز نیز مطالعات خود را متوقف نکرده و همین امر باعث شده است تا وی بتواند در حوزه های دیگر نیز فعالیت هایی را داشته باشد. به همین خاطر تفاوتی نمی کند که در چه حوزه ای مشغول به فعالیت هستید، یادگیری شما در هیچ نقطه ای نباید پایان بپذیرد.

6-اجازه ندهید که ناامیدی بر شما مسلط شود

پس از جدایی از یاهو، درخواست استخدام وی توسط فیس بوک رد شد. وی در این رابطه عنوان کرده است که تقریبا مطمئن بوده که می توانست در این شرکت به کار بپردازد. اگرچه وی همواره از تمایل بالای خود برای کار در فیس بوک سخن گفته و عدم حضور خود را ناامیدی بزرگی عنوان کرده است، با این حال وی در مدت زمان کوتاهی شرایط روحی خود را تغییر داد. در نهایت نیز این اتفاق باعث شد تا وی زمان کافی برای کار کردن بر روی شبکه اجتماعی مدنظر خود را داشته باشد. به همین خاطر لازم است تا نسبت به اتفاقات تلخ زندگی خود، واکنش منفی بیش از حدی را نداشته باشید. درواقع نوع واکنش شما می تواند حتی از یک اتفاق تلخ، فرصتی به مراتب بهتر را خلق کند.

7-هدف اصلی شما نباید کسب ثروت باشد

در رابطه با علت ایجاد واتس اپ، جان کوم عنوان کرده است که وی در ابتدای کار خود ابدا به کسب ثروتی عظیم از آن فکر نکرده و تنها مشتاق بوده است تا از دانش و ایده مدنظر خود، برای ایجاد محصولی فوق العاده استفاده کند. درواقع هدف وی تنها اضافه کردن یک چیز جدید به جهان و تامین نیازی از مردم بوده است. همین امر نیز باعث شد تا وی بتواند بدون چشمداشت مادی، شبکه خود را به مرحله ای برساند که فیس بوک برای خرید آن حاضر به پرداخت 19 میلیارد دلار باشد. با این حال در صورتی که هدف او تنها در مادیات خلاصه می شد، بدون شک وی این شبکه را با نخستین پیشنهادات به فروش می رساند. همچنین از دیگر شروط وی برای فروش شبکه، ادامه فعالیت خود او به عنوان مدیرعامل واتس اپ بوده است که به خوبی اولویت های وی را به اثبات می رساند.

مطلب مرتبط: 10 راز موفقیت از زبان کریس گاردنر

8-فراموش نکنید که یک محصول خوب، مبلغ و معرف خود خواهد بود

در حال حاضر واتس اپ به بیش از یک میلیارد کاربر فعال از سراسر جهان دست پیدا کرده است. با این حال تاکنون فکر کرده اید که هزینه تبلیغاتی این شرکت به چه میزان است؟ اگرچه در نگاه اول ممکن است تصور کنید که برای رسیدن به این سطح نیاز به تبلیغات بسیار گسترده ای است، با این حال جالب است بدانید که تا کنون هیچ هزینه-ای برای تبلیغ این برند صرف نشده است. در این رابطه جان کوم عنوان کرده است که هیچ فردی تمایل ندارد تا روز و شب خود را به دیدن تبلیغات متعدد بپردازد و در حال حاضر نیز تبلیغات جایگاه سابق خود را از دست داده و نگاه عموم افراد نسبت به آن نوعی فریب کاری و دروغ است. تحت این شرایط بهتر است تا این هزینه ها را صرف بهبود عملکرد خود کنید. با این اقدام مشاهده خواهید کرد که افراد چگونه روز و شب خود را با محصول شما سپری خواهند کرد. 

منبع : knowstartup
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/YUtxDBFM
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه