سه شنبه, 25 دی 1397 - 17:56

بررسی دلایل اهمیت همایش های تجاری در عرصه بازاریابی

امروزه شرکت های عمده ای در عرصه کسب وکار مشغول به فعالیت هستند. هنگامی که این شرکت ها به دنبال راهکارهایی برای بازاریابی محصولات و خدمات شان هستند، به طور معمول گرایش شدیدی به روش های سنتی مانند تبلیغات چاپی و رادیویی دارند. در این میان اگر برندهای مد نظر ما خلاقیت بیشتری داشته باشند، به سراغ الگوهای پیشرفته تری از بازاریابی مانند تبلیغات در موتورهای جست وجوگر یا بازاریابی دیجیتال خواهند رفت. اگرچه روش های سنتی هنوز هم کاربرد خاص خود را دارند، اما شاید همیشه نیاز برند شما را به طور کامل رفع نکنند. به این ترتیب مسیر ترقی و کسب موفقیت برند شما با وقفه مواجه خواهد شد.

گاهی اوقات شرکت ما به روش های تازه و کمتر دیده شده برای توسعه هرچه بیشتر خود نیاز دارد. نکته مهم در این میان عدم تمرکز شمار بالایی از برندها روی الگوهای اندکی از بازاریابی و تبلیغات است. به این ترتیب فضای کافی به منظور استفاده مناسب از سایر روش ها برای برندهای خلاق تر فراهم خواهد شد. یکی از نمونه های مناسب در زمینه تبلیغات خلاق برگزاری همایش تجاری است. در اینجا باید به چند پرسش اساسی پیرامون برگزاری چنین مراسمی پاسخ داد. چرا برگزاری همایش تجاری مهم است؟ تاثیر آن روی وضعیت کلی کسب وکار ما چیست؟ مزیت ها و امتیازهای برگزاری یک همایش تجاری از چه قرار است؟

همایش تجاری برند

در این مقاله من قصد پاسخگویی به پرسش های بالا و بیان مزیت های همایش های تجاری را دارم. به همین منظور ادامه این مقاله را از دست دهید.

فرصت فروش رو در رو

یکی از مزیت های انحصاری برگزاری همایش تجاری فراهم شدن موقعیت صحبت رو در رو با مشتریان هدف است. در شیوه های رایج امروزی اغلب برندها ارتباط مستقیمی با مشتریان خود ندارند. شاید این امر از نظر بسیاری از کارشناس ها ایرادی نداشته باشد، اما نباید تاثیر و اهمیت گفتوی مستقیم با مشتریان را نیز از یاد برد. وقتی شرکت ما یک همایش تجاری برگزار می کند، فرصت کافی برای دست اندرکاران برندمان به منظور تعامل مستقیم با مخاطب هدف و بیان اطلاعات کاربردی به آنها فراهم می شود. به علاوه، همایش های تجاری بهترین موقعیت برای رونمایی از محصولات جدید و آزمایش آنها در میان جمع کثیری از مشتریان هدف است. در بسیاری از مواقع آموزش نحوه کار با محصولات برندمان در همایش ها بیشترین تاثیر را به همراه خواهد داشت. در هر صورت این شیوه آموزش از ویدئوهای آنلاین راحت تر و ساده تر (برای مخاطب) به نظر می رسد.

مطلب مرتبط: برندهای بزرگ در عرصه بازاریابی از چه الگوهایی پیروی می کنند؟

اگر این بخش از فرآیند را به خوبی انجام دهید، مشتری شما با ذهنی کاملا اقناع شده به خانه خواهد رفت. نتیجه نهایی همایش تان نیز علاوه بر افزایش فروش، ارائه پاسخ های مناسب به پرسش های اساسی مشتریان محسوب می شود.

مزیت پوشش رسانه ای و صنعتی

وقتی شرکت ما مراسم تجاری برگزار می کند، توجه شمار بالایی از رسانه های محلی و حتی در برخی از موارد بین المللی بدان جلب خواهد شد. به طور معمول همایش های تجاری روی یک صنعت مشخص تمرکز دارند. به این ترتیب با برگزاری یک همایش توجه کل آن صنعت به شرکت و برند شما جلب می شود. بنابراین برگزاری همایش فرصتی مناسب برای برندسازی و تقویت سطح تاثیرگذاری برندمان خواهد بود.

پوشش خبری رسانه های مختلف به هنگام برگزاری همایش تجاری فرصت مناسبی را در اختیار شرکت ها به منظور یافتن طیف تازه ای از مشتریان قرار می دهد. مزیت این نوع از جست وجوی مشتری جدید یافتن گروه علاقه مند به صنعت کسب وکار ماست. به این نکته توجه داشته باشید که امروزه بازاریابی شخصی سازی شده از اهمیت بالایی برخوردار است. به این ترتیب به جای سرمایه گذاری برای تبلیغات توده ای که بسیار هم پرهزینه است، پیام خود را در یک مراسم بزرگ به طیف وسیعی از مشتریان علاقه مند و مرتبط به حوزه تخصصی تان برسانید.

نزدیکی هرچه بیشتر به رقبا

همایش های تجاری به طور معمول شمار بالایی از شرکت هایی که در یک حوزه مشخص صنعتی فعالیت دارند، کنار هم جمع می کند. شاید در نگاه نخست افزایش سطح رقابت میان شرکت ها چنین کنار هم قرار گرفتنی را پرتنش جلوه دهد. در هر صورت همایش تجاری برای هر برندی فرصتی در راستای جلب نظر مشتریان جدید (شاید مشتریان دیگران) است. اگرچه در نگاه نخست همایش ها عرصه رقابت پرتنشی هستند، اما در بلندمدت سود مشترک قابل توجهی برای اغلب برندها خواهد داشت.

وقتی شرکت ما به رقبای خود بسیار نزدیک می شود، فرصت مناسبی برای مشاهده دقیق عملکرد آنها خواهد یافت. در اینجا اشاره اصلی من به مشاهده رفتارهای موفقیت آمیز رقبا و اقتباس آنهاست. بسیاری از همایش ها عرصه مناسبی برای بازاریاب ها و کارشناس های حوزه تبلیغات به منظور به روز رسانی سطح اطلاعات شان است. به ویژه در همایش های بزرگ برندهای مطرح با تمام توان تبلیغاتی و بازاریابی خود حاضر می شوند.

همانطور که همایش ها فرصت مناسبی برای اقتباس از الگوهای موفق رقباست، محل مناسبی برای درس گرفتن از اشتباهات دیگران نیز هست. نگاهی دقیق به نحوه فعالیت سایر برندها ما را با شمار عمده ای از شکست ها و کمپین های بازاریابی و تبلیغاتی ناموفق رو به رو خواهد کرد. بررسی دلیل شکست برندهای بزرگ و کوچک و تلاش برای پرهیز از وقوع چنین رخدادهایی برای شرکت مان از مهم ترین درس های هر همایش تجاری برای ما خواهد بود.

فرصت معرفی و آزمایش محصولات جدید

برگزاری یک همایش تجاری فرصت مناسبی برای شرکت ما در راستای معرفی محصولات تازه اش مهیا می کند. همانطور که پیش از این نیز اشاره کردم، مراسم های تجاری معمولا توجه شمار بالایی از رسانه ها را به خود جلب می کند. بر این اساس با معرفی محصول تازه مان در همایش از پوشش رسانه ای مطلوب آن نیز مطمئن خواهیم شد. همچنین توجه داشته باشید که وقتی به عنوان میزبان همایش اقدام به رونمایی از یک محصول تازه می کنید، به مراتب توجه بیشتری را نسبت به سایر برندهای حاضر به خود جلب خواهید کرد.

اگر مایل به جذاب تر ساختن همایش خود هستید، فرصت کار با محصول تازه تان را به بازدیدکنندگان بدهید. به این ترتیب افراد بیشتری به حضور در مراسم شما ترغیب می شوند. به ویژه برای برندهای بزرگ، فرصت کار با محصولات تازه شان برای مشتریان بسیار جذاب خواهد بود. مزیت چنین اقدامی برای برندها، علاوه بر افزایش شهرت شان، دریافت بازخوردهای مناسب از سوی مشتریان است. در بسیاری از موارد همین آزمایش های پیش از عرضه انبوه محصولات موجب عیب یابی های اساسی محصولات شده است.

همایش تجاری برند

اگر شرکت شما در زمینه محصولی فعالیت دارد که به طور طبیعی چندان برای مشتریان شناخته شده نیست، باید از طریق جذاب سازی جنبه های فرعی همایش انگیزه مشتریان برای حضور در مراسم را تقویت کنید. در غیر این صورت هزینه های شما بدون کمترین دستاوردی به هدر خواهد رفت.

توانایی خلق تجربه های ماندگار

حضور در یک همایش تجاری به شرکت ما فرصت مناسبی در راستای خلق تجربه ای ماندگار برای مشتریان را می دهد. اگر شما فعالیت مناسبی در همایش داشته باشید، به عنوان دستاورد اصلی ارتباط گسترده ای با طیف تازه ای از مشتریان پیدا خواهید کرد. برقراری ارتباط عمیق با مشتریان فقط از طریق خلق تجربه ای ماندگار برای آنها صورت خواهد گرفت. به همین دلیل باید تا جای ممکن نسبت به علاقه مندی های آنها توجه داشته باشید. وقتی مشتریان شاهد توجه یک برند به سلیقه شان هستند، نسبت به آن برند جلب خواهند شد.

اگر شما مشکلات فراوانی در زمینه یافتن ایده مناسب برای طراحی همایش تجاری تان دارید، نیازی به نگرانی بیش از حد نیست. در حقیقت بسیاری از شرکت ها با چنین مشکلی رو به رو هستند. راهکار پیشنهادی من برای غلبه بر چنین شرایطی کمک گرفتن از آژانس های حرفه ای در زمینه طراحی و اجرای همایش های تجاری است. این آژانس ها تجربه و مهارت بسیار بالایی در زمینه طراحی و اجرای همایش ها دارند. نکته امیدوارکننده چنین همکاری نیز تضمین بهره مندی از آخرین دستاوردهای دنیای تکنولوژی و همچنین اطلاعات مفید برای جلب نظر هرچه بیشتر مشتریان است.

مطلب مرتبط: برند و برند سازی / مدل های مختلف برند

طراحی و اجرای موفقیت آمیز یک همایش تجاری می تواند برند ما را از سایر رقبا متمایز سازد. البته مراسم های تجاری روی دیگری نیز دارند. به عبارت بهتر، در صورت ناکامی در دسترسی به حداقل استانداردها در اداره یک مراسم برای مدت نسبتا طولانی نام برندتان لکه دار خواهد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید