شنبه, ۱۱ آذر(۹) ۱۴۰۲ / Sat, 2 Dec(12) 2023 /
           
فرصت امروز

 چاپ دیجیتال

با پیشرفت علم و تکنولوژی صنعت چاپ نیز پیشرفت چشم گیری داشته است. به طوری که امروزه شاهد استفاده از انواع دستگاه های چاپگر دیجیتالی و حرفه ای هستیم. با توجه به کاربردهای گسترده ای چاپ ها دارند از روش های مختلفی برای انجام آنها استفاده می شود. چاپ دیجیتال یکی از روش های چاپی محبوب است که توسط چاپگرهای دیجیتالی انجام می شود. به کمک این روش چاپی می توان هر نوع طرحی را به راحتی روی متریال های مختلف چاپ کرد. با توجه به کیفیت و وضوح خوبی که چاپ دیجیتالی دارد شرکت ها و برندهای مختلف از آن برای چاپ انواع لیبل، کاتالوگ، بروشور و... استفاده می کنند. هزینه این روش چاپی بسیار مقرون به صرفه است و به همین دلیل در چاپخانه ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را با چاپ دیجیتال و کاربردهای مختلف آن آشنا کنیم. پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ دیجیتال یکی از روش های چاپی متداول است که از آن برای چاپ طرح های گرافیکی مختلف استفاده می شود. در این روش تنها کافی است که فایل طرح مورد نظر وارد کامپیوتر متصل به چاپگر شود. به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن طرح های گرافیکی با کیفیت و وضوح بالایی به چاپ می رسند. در چاپخانه از این روش برای موارد مختلفی استفاده می شود. با توجه به انعطاف پذیری و کیفیت بالای این چاپ برندها و شرکت ها مختلف برای تبلیغات محصولات و خدمات خود از این روش چاپی استفاده می کنند. هزینه چاپ دیجیتالی نیز بسیار مقرون به صرفه است. نکته ای که در مورد این روش چاپی وجود دارد این است که به دلیل سرعت پایین استفاده از آن برای تیراژهای بالا مناسب نیست. در غیر این صورت به راحتی می توان برای چاپ در تعداد پایین از آن استفاده کرد.

کاربردهای چاپ دیجیتال چیست؟

یکی از سؤالات متداولی که رد خصوص این روش چاپی بسیار پرسیده می شود این است که چاپ دیجیتال چه کاربردی دارد؟ در جواب این سؤال می توانیم به شما بگوییم که این روش چاپی با توجه به ویژگی های خوبی که دارد کاربرد گسترده ای در صنایع مختلف دارد. به همین دلیل نیز امروزه شاهد استفاده گسترده از این روش چاپی هستیم. با ورود چاپ دیجیتال به صنعت چاپ بسیاری از روش های چاپی منسوخ شدند. به طوری که امروزه کمتر صنایعی پیدا می شود که از این روش چاپی استفاده نکنند. به طور کلی می توانیم بگوییم که کاربرد این روش چاپی عبارت است از:

  • از روش دیجیتالی برای چاپ انواع بنر، پوستر، بیلبورد و... استفاده می شود.
  • به کمک این روش چاپی می توان انواع کارت ویزیت ها، تراکت ها، بروشورها و.. را با کیفیت و وضوح بالایی چاپ کرد.
  • برای چاپ انواع کاغذ دیواری نیز می توان از چاپ دیجیتالی استفاده کرد.
  • چاپ انواع کاتالوگ ها و کتاب ها به کمک روش دیجیتالی بسیار آسان است.
  • برای چاپ هدیه های تبلیغاتی مانند سررسید، خودکار، لیوان، ماسک تبلیغاتی و.. می توان از این روش استفاده کرد.

مزایای استفاده از روش چاپ دیجیتالی چیست؟

چاپ دیجیتالی مزایای بسیار خوبی برای مشتریان به همراه دارد به همین دلیل نیز تا این حد محبوب و پرطرف دار است. این روش چاپی در بسیاری از صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند به راحتی نیازهای مختلف مشتریان به چاپ را بر طرف کند. از جمله مزایا خوب این روش چاپی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

مقرون به صرفه بودن

یکی از مزیت های بسیار خوب این روش چاپی مقرون به صرفه بودن آن است. به همین دلیل نیز بیشتر افرادی نیاز به چاپ دارند این روش را انتخاب می کنند. با توجه به اینکه بیشتر کارهای مربوط به چاپ توسط دستگاه انجام می شود هزینه های نهایی نیز به طور چشم گیری کاهش می یابند. افرادی که نیاز مداوم به چاپ دارند بهترین گزینه برای آنها چاپ دیجیتالی است؛ زیرا هزینه این چاپ بسیار مقرون به صرفه است و در طولانی مدت تأثیر زیادی بر هزینه های چاپی می گذارد.

سرعت بالای چاپ

چاپ دیجیتال توسط چاپگرهای دیجیتالی که به یک کامپیوتر متصل شده اند انجام می شود. به همین دلیل نیز سرعت آن ها بسیار بالا است و در کوتاه ترین زمان ممکن طرح مورد نظر مشتری را چاپ می کنند. افرادی که نیاز به چاپ فوری دارند بهترین گزینه برای آنها استفاده از این روش چاپی است.

انعطاف پذیری بالا

در روش های چاپی دیگر مانند چاپ افست تغییر طرح مورد نظر در حین چاپ امکان پذیر نیست. به همین دلیل تغییر طرح چاپی می تواند بسیار هزینه بر باشد. در صورتی که رد این روش چاپی به راحتی می توان با کمترین هزینه طرح مورد نظر را در حین چاپ نیز تغییر داد. همچنین به دلیل اینکه چاپ توسط چاپگرهای دیجیتالی و حرفه ای انجام می شود افراد به راحتی می توانند هر نوع طرحی را چاپ کنند. همچنین این روش چاپی هیچ گونه محدودیتی در مورد متریال های مورد استفاده برای چاپ ندارند. یعنی به راحتی می توان به کمک چاپ دیجیتال روی انواع کاغذ، چوب، شیشه و.. هر طرحی را رنگ کرد.

کیفیت و وضوح بالا

کیفیت و وضوح تصاویر و طرح های چاپ شده به کمک این روش چاپی بسیار بالا است. به همین دلیل بیشتر برندها و شرکت ها برای چاپ لیبل و برچسب محصولات خود از این روش چاپی استفاده می کنند. همچنین به کمک این چاپ می توان انواع کاتالوگ ها، بروشورها، کارت ویزیت ها و.. را با کیفیت بالایی چاپ کرد. این چاپ از مد رنگی CMYK پشتیبانی می کند به همین دلیل نیز طیف گسترده ای از رنگ ها را چاپ می کند.

از لحاظ ابعاد محدودیتی ندارد

یکی از مزیت های بسیار خوب چاپ دیجیتالی این است که هیچ گونه محدودیتی در زمینه ابعاد متریال های چاپی ندارد. یعنی به راحتی می توان از آن برای چاپ انواع پوسترها در ابعاد بسیار بزرگ و یا چاپ روی متریال ها در ابعاد کوچک استفاده کرد.

ابعاد سطح چاپی در چاپ دیجیتال

روش چاپ دیجیتالی بر اساس ابعاد به سه دسته زیر تقسیم می شوند.

چاپ متوسط

با توجه به ابعادی که متریال های مختلف دارند برای چاپ انواع کارت ویزیت، پوستر، کاتالوگ، بروشور و.. از این نوع چاپ دیجیتالی استفاده می شود. چاپ متوسط پرکاربردترین نوع چاپ دیجیتالی به شمار می رود. در این روش از چاپگرهای نوری یا جوهرافشان استفاده می شود.

چاپ بزرگ

برای چاپ متریال های که اندازه آنها بزرگ از A3 تا عرض 150 سانتی متر باشد از این نوع چاپ استفاده می شود. از این روش بیشتر برای چاپ پوسترهای تبلیغاتی که در فضاهای داخلی به کار می روند استفاده می شود. در این روش از چاپگرهای نوری، جوهرافشان و لیزری استفاده می کنند.

چاپ عریض

سفارش ها چاپی که در دسته چاپ عریض قرار می گرند معمولاً در محیط های بیرونی مورد استفاده قرار می گیرند. اندازه این متریال ها در این روش چاپی حداقل 150 سانتی متر و حداکثر 500 سانتی متر است. معمولاً برای چاپ انواع بیلبورد، پوستر و بنرهای تبلیغاتی که در فضای بیرون مورد استفاده قرار می گیرند از روش چاپ دیجیتالی عریض استفاده می شود.

خلاصه

به طور کلی می توانیم بگوییم که چاپ دیجیتالی یکی از روش های چاپی محبوب و متداول است که در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. این روش چاپی دارای مزایای بسیار خوبی است و به همین دلیل نیز توانسته است جایگاه خوبی در صنعت چاپ داشته باشد. برای چاپ دیجیتالی از چاپگرهای دیجیتالی و پیشرفته که به یک کامپیوتر متصل هستند استفاده می شود. از این رو به راحتی می توان به کمک این روش چاپی هر طرح یا متنی را روی متریال های مختلف چاپ کرد. کیفیت و وضوح تصاویر چاپ شده به کمک چاپ دیجیتال بسیار بالا است. به همین دلیل بسیاری از برندها از این روش چاپی برای تبلیغات خود استفاده می کنند.

منبع: سانترال چاپ (https://centralchap.com/)

برچسب ها : رپرتاژ آگهی
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/k5iQCwHm
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارپرس لاین ساخت پرسشنامهلوازم یدکی تویوتاماشین ظرفشویی بوشوکیل دادگستریخرید آجیلسنگ نمانهال انگورخرید زانوبند زاپیامکسSMM Panelطراحی سایت پوشاکمجله آرایشی و زیباییدستگاه ذخیره شماره موبایلوکیلهولوگرامقطعات لیفتراکویدئو مپینگلیفتراکخرید آیفون 14اسپیکر jblخرید یوسیخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلروغن بهران حرارتدانلود کتاب صوتیتعمیرات لپ تاپرزرو هتلدستگاه برش لیزرفصل دوم نیسان آبیابزارخرید کمربند پلاتینرتعمیر لباسشوییخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختمینی دی وی پروآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکآموزش آرایشگری مردانه تضمینیچک صیادیتعمیرات مبلخرید نهال گردوحمل بار هوایی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه