4 مهارت ذهنی که موفق ترین کارآفرینان از آن استفاده می کنند - فرصت امروز

چهارشنبه, 21 آذر 1397 - 10:00

امروزه این نکته به اثبات رسیده است که یک ذهن آماده، مهم ترین عامل موفقیت برای افراد می تواند باشد. اهمیت این امر برای کارهایی نظیر مدیریت، به علت آن  که فعالیت ذهنی بیش تری را خواهند داشت از اهمیت به مراتب بالاتری برخوردار خواهد بود. در این رابطه ورزشکاران به خوبی به اهمیت این موضوع پی برده و همواره قبل از مسابقات، از نظر ذهنی خود را کاملا آماده می  سازند. جالب است بدانید که تمامی کارآفرینان برتر جهان، همواره به دنبال افزایش بهره هوشی و آماده نگه داشتن ذهن خود هستند. همین امر نیز باعث می  شود تا آن  ها بتوانند در عملکرد و خصوصا تصمیمات خود، هوشمندی بیش تری را از خود نشان دهند. بدون شک با قدم گذاشتن در مسیر تقویت ذهن خود، به مرور زمان به مهارت  هایی دست پیدا خواهید کرد که در ادامه به بررسی 4 مورد منتخب آن خواهیم پرداخت.

مهارت ذهنی موفق ترین کارآفرینان

1-از جزء به کل بروید

هیچ فردی نمی تواند بدون انجام اقدامات ساده، از همان ابتدا پیچیده رین مسائل را برطرف کند. در این رابطه برخی از مدیران بر این باور هستند که انجام اقدامات بزرگ، توجهات بیشتری را معطوف به خود خواهد کرد. با این حال توجه داشته باشید که هدف شما صرفا شروع یک پروژه نباید باشد و در صورتی که نتوانید اقدام را به خوبی به پایان برسانید، بدون شک قابلیت    های شما مورد تردید  های جدی قرار خواهد گرفت. جالب است بدانید که این مسئله کاملا ریشه در طرز تفکر افراد داشته و به همین خاطر لازم است تا در ابتدا بر روی ذهن و نحوه نگرش خود کار کنید. برای حل این مشکل توصیه می  شود تا مهرات جزئی نگری را برای رسیدن به یک کلیت، در خود تقویت کرده و با این اقدام تمامی مسائل را مورد پوشش نظارتی خود درآورید. بدون شک هنگامی که اهداف خود را خرد کنید، نه تنها به موفقیت  های سریع تری دست پیدا خواهید کرد که این امر در روحیه افراد نیز تاثیر مثبت خواهد داشت، بلکه در نهایت قادر خواهید بود تا اهداف کلان خود را در مدت زمان کمتر و با ریسک پایین تر، به دست آورید.

مطلب مرتبط: روش هایی کاربردی برای تقویت ذهن و مهارت تفکر

2- تصویرسازی و تجسم نمایی را جدی بگیرید

هنگامی که بتوانید ذهن خود را نسبت به نحوه و شانس انجام یک کار به اطمینان برسانید، همه چیز آسان تر جلو خواهد رفت. درواقع ذهن شما بزرگترین محرک موجود برای پیشروی محسوب می  شود. به همین خاطر لازم است تا همواره در تلاش برای تجسم هر آن   چیزی که می  خواهید، باشید. درواقع این امر یک مهارت مهم ذهنی محسوب می  شود که افراد بتوانند به خوبی همه چیز را تصویرسازی کنند. جالب است بدانید که نتایج تحقیقات در این رابطه حاکی از آن است که یک تصور ذهنی درست می تواند بدن را کاملا در شرایط مشابه قرار دهد، برای مثال در صورتی که یک دونده بتواند شرایط مسابقه را به خوبی تصویرسازی کند، در کمال تعجب مشاهده خواهید کرد که ضربان قلب وی بالا رفته و حتی تعرق خواهد نمود. برای رسیدن به این مرحله لازم است تا این مهارت را در خود به شکل ویژه  ای تقویت کنید. برای مثال این امر که فیلم  هایی را مشاهده کرده و فردای آن روز در تلاش برای به خاطر آوردن آن نمایید، از جمله تمرین  های مفید در این زمینه محسوب می  شود. با گذشت زمان مشاهده خواهید کرد که قادر به یادآوری جزییات بیشتری خواهید بود.

3-ذهن خود را درگیر نگه دارید

به عنوان مدیر یک شرکت، شما در معرض استرس به مراتب بیشتری در مقایسه با سایرین قرار خواهد داشت. با توجه به تاثیرات مخرب این امر، در صورتی که کنترل و مدیریت درستی را روی آن نداشته باشید، بدون شک با مشکلات بسیاری مواجه خواهید شد. در این رابطه توجه داشته باشید که مضرات این امر تنها محدود به سلامت جسمی شما نشده و ذهن شما را نیز در معرض تهدید جدی قرار خواهد داد و تحت این شرایط ریسک تصمیمات شما افزایشی چشمگیر پیدا خواهد کرد. اگرچه تقریبا تمامی افراد عقیده دارند که برای رفع این مشکل بهتر است تا موارد استرس زا و حجم کاری را کاهش داد، با این حال واقعیت این است که در تمامی موارد این امر ممکن نبوده و نمی توان انتظار داشت که یک مدیر از مسئولیت  های خود شانه خالی کند. به همین خاطر توصیه می  شود تا ذهن خود را همواره درگیر نگه دارید تا امکان انجام چندین فعالیت برای شما مهیا شود. تحت این شرایط آستانه تحمل ذهن شما نیز افزایشی چشمگیر خواهد داشت. برای مثال ممکن است حتی یک صحبت کوتاه نیز باعث شود تا تمام تمرکز شما در طول جلسه برهم بخورد که این امر به این خاطر است که شما به خوبی ذهن خود را در شرایط انجام چندین فعالیت قرار نداده  اید و با این حال مدیران برتر همواره در سخنرانی  ها و حتی در  سخت ترین لحظات، قادر به کنترل و حفظ سطح کاری خود هستند. در این رابطه این امر که همواره خود را در معرض چندین فعالیت مختلف قرار داده و ذهن خود را درگیر چند فعالیت پشت سر هم کنید، در نهایت باعث خواهد شد تا این امر به عادت رفتاری شما تبدیل شده و ذهن شما برای این شرایط کاملا آماده باشد.

4-خوش بینی را تمرین کنید

با نگاهی به مدیران برتر، به این نکته پی خواهید برد که آن  ها همواره به جنبه  های مثبت مسائل توجه بیشتری نشان داده و با این اقدام روحیه خود و تیم شرکت را حفظ می  کنند. این امر از جمله نکات مهمی است که باید مورد توجه قرار دهید. از جمله مهم ترین دلایل عدم انجام کارهای جدید از سوی مدیران و یا حتی کارمندان تیم شرکت، توجه بیش از حد آن  ها به جنبه   های منفی  ای است که ممکن است برای آن  ها رخ دهد. این امر در حالی است که تمامی این موارد تنها احتمالات موجود محسوب می  شوند و در صورتی که تلاش و هوشمندی کافی داشته باشید، احتمال شکست شما کاملا پایین خواهد بود. به همین خاطر لازم است تا خوش بینی را به عنوان یک مهارت ذهنی مهم تمرین کنید. برای این امر توصیه می شود تا همواره تمامی جنبه  های یک اقدام و تصمیم را در جایی یادداشت کرده و موارد مثبت آن را درست تر یادداشت کنید. با انجام این کار در درازمدت مشاهده خواهید کرد که صورت طبیعی قادر به ذکر موارد مثبت بیش تری خواهید بود. با این حال این امر نباید باعث شود تا نسبت به موارد منفی هر اقدام غافل شده و آن را مورد ارزیابی قرار ندهید.

مطلب مرتبط: 5 مهارت کلیدی برای کارآفرینان

در نهایت توجه داشته باشید که با انجام تمامی موارد ذکر شده، شما می توانید شانس خود را برای تبدیل شدن به یک کارآفرین و مدیر برتر، افزایش دهید. با این حال اوج مهارت شما زمانی معنا پیدا خواهد کرد که قادر به پیاده ساختن این موارد در تمامی تیم شرکت خود نیز باشید. بدون شک در اختیار داشتن کارمندانی با ذهنیت کاملا قوی و آماده، سطح توانایی  های شرکت را افزایش چشمگیری خواهد داد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی