یکشنبه, ۳ مهر(۷) ۱۴۰۱ / Sun, 25 Sep(9) 2022 /
           
فرصت امروز

برند سازمان شما یکی از مهم ترین دارایی های شماست. با توجه به این حقیقت، توسعه برند و تقویت آن جزو مهم ترین کارهایی است که می توانید انجام بدهید. اگر اعتبار و درخشیدن در بازار را به عنوان کارکردهای یک برند توسعه یافته فرض کنید، قدرت برند شما برابر خواهد بود با حاصل ضرب اعتبار شما در قابل رؤیت بودن سازمان تان.

معنای توسعه برند

به گزارشchetor ، توسعه برند یعنی ساختن و تقویت برند سازمان. می توان طی یک عملیات سه مرحله ای برند را توسعه داد:

- نخستین مرحله این است که استراتژی برندی تهیه کنید که متناسب و در راستای اهداف کسب وکارتان باشد.

- دومین مرحله آماده سازی و توسعه همه ابزارهایی است که برای برقراری ارتباط میان برند و مخاطبان به کمک شما می آیند، مواردی مانند لوگو، شعار شرکت و وب سایت.

- در نهایت، مرحله سوم تقویت کردن برندی است که به تازگی آن را توسعه داده  یا به روز کرده اید.

استراتژی های توسعه برند روش هایی هستند که برای عملی کردن مراحل مذکور به کار می روند. می توانید با دنبال کردن گام های زیر توسعه برند را به کار ساده تری تبدیل کنید و مرحله به مرحله آن را پیش ببرید.

مراحل ده گانه توسعه برند

۱- به استراتژی کلی کسب وکارتان توجه کنید

یک برند قوی و متمایز رشد سازمان شما را ساده تر می کند. اما شما چه نوع کسب وکاری می خواهید؟ آیا قصد دارید رشد سازمان تان ذاتی (organically) باشد (یعنی با افزایش و توسعه محصول و اندازه شرکت انجام شود)؟ توجه کنید که استراتژی کلی کسب وکارتان به عنوان بافتی برای تهیه استراتژی توسعه برند شما عمل می کند، بنابراین از آن شروع کنید. اگر به روشنی از مقصد سازمان تان با خبر باشید برند به عنوان یک ابزار کمکی شما را به آنجا می رساند.

۲- گروه هدف تان را مشخص کنید

مصرف کنندگان هدف شما چه کسانی هستند؟ اگر دارید می گویید «همه»، پس مرتکب اشتباه بزرگی شده اید. تحقیقات نشان می دهند سازمان هایی که میزان رشد و درآمد بالایی دارند هدف گذاری روشنی روی گروه خاصی از مشتریان داشته اند. هر چقدر روی مخاطبان هدف محدود تری متمرکز شوید، رشد کسب وکار شما سریع تر خواهد بود. هرچه مخاطبان هدف یک سازمان متنوع تر باشند تلاش های بازاریابی کم اثرتر خواهد بود. اگر از خود می پرسید باید از کجا بفهمید آیا گروه هدف مناسبی را انتخاب کرده اید یا نه؟ در مرحله بعد به این سوال پاسخ می دهیم.

۳- راجع به گروه هدف تان تحقیق کنید

سازمان هایی که روی گروه هدف مصرف کنندگان محصول یا خدمات شان تحقیقات نظام مند انجام می دهند سریع تر رشد می کنند و پربازده تر هستند  همچنین آن دسته از سازمان ها که به دفعات بیشتری تحقیق می کنند سریع ترین پیشرفت را دارند.

تحقیق به شما کمک می کند متوجه چشم انداز و اولویت های مصرف کنندگان باشید، برای تأمین نیازهای آنها پیش دستی کنید و پیام تان را به زبانی بگویید که روی آنها اثر بگذارد. طی تحقیقات می فهمید نظر مصرف کنندگان نسبت به قدرت کسب وکار و برند شما در جایگاه فعلی  اش چیست. چنین دانشی به خودی خود می تواند خطرات بازاریابی مرتبط با توسعه برند را به شدت کاهش بدهد.

۴- توسعه موقعیت برند

در این مرحله آمادگی دارید موقعیت برندتان را در صنعت کسب وکارتان تثبیت کنید که در اصطلاح بازاریابی به آن  (market positioning) می گویند که به معنای به دست آوردن جایگاه مناسب در بازار و تثبیت موقعیت است. برای این منظور از خود بپرسید که تفاوت شما با کسب وکارهای مشابه چیست؟ و از میان مخاطبان گروه هدف مشتریان احتمالی به چه دلایلی باید شما را انتخاب کنند؟

بیانیه تثبیت موقعیت معمولا شامل سه تا پنج جمله است و چکیده ای از استراتژی موقعیت یابی سازمان را عنوان می کند. بیانیه تثبیت موقعیت باید بر مبنای واقعیت نگاشته شود زیرا شما موظف هستید که آن را عملی کنید. از طرفی این بیانیه باید تا حدی آرمانی باشد تا در نظر داشته باشید که قرار است برای چه هدفی سخت تلاش کنید.

۵- استراتژی پیام رسانی خود را شکل بدهید

در مرحله بعد استراتژی پیام رسانی خود را طراحی می کنید تا بتوانید پیام هایی را که در خدمت تثبیت موقعیت برند شما هستند به مخاطبان هدف  برسانید. اغلب مشتریان و کارکنان بالقوه، ارجاع دهندگان یا دیگر تأثیرگذاران و شرکای بالقوه افرادی هستند که معمولا گمان می رود مخاطب هدف شما باشند.

در حالی که اصل تثبیت برند باید برای همه مخاطبان به یک شیوه انجام بشود، هر مخاطب به جنبه متفاوتی از آن علاقه نشان خواهد داد. هر مخاطب روی نکاتی از پیام تثبیت برند تمرکز خواهد کرد که بیشترین سازگاری را با او دارد. علاوه بر این برای هر مخاطب مسئله ای مهم وجود دارد که باید در پیام تثبیت موقعیت به آن پاسخ بدهید و در نهایت اینکه هر مخاطب برای اینکه پیام شما را معتبر بیابد به شواهد حمایت کننده خاص خود نیاز دارد. استراتژی پیام رسانی شما باید برای تمام این نیازها پاسخی مناسب فراهم کند. این مرحله گام مهمی در مناسب سازی برند برای گروه هدف است.

۶- نام، لوگو و شعارتان را تعیین کنید

برای بسیاری از کسب وکارها تغییر نام ضرورتی ندارد، اما شما ممکن است به دنبال نامی برای کسب وکار جدیدتان باشید. علاوه بر این در صورتی که قرار است با شرکتی ادغام شوید یا اگر گرفتار نامی هستید که دیگر برای تثبیت موقعیت برندتان کارایی ندارد، تغییر نام کار مناسبی به نظر می رسد.

حتی اگر قرار نیست نام شرکت را تغییر بدهید، هنوز ممکن است طراحی لوگو و شعار جدید بتواند حمایت بهتری را برای تثبیت برند فراهم بیاورد. فراموش نکنید که نام، لوگو و شعار شما معادل برند سازمان تان نیستند، بلکه اینها راه های مخابره یا نشان پردازی (symbolize) برندتان هستند و برای اینکه به نظر مخاطبان واقعی جلوه کنند باید به آنها لباس واقعیت بپوشانید.

۷- استراتژی بازاریابی محتوایی خود را تعیین کنید

می توانستیم این مرحله را این طور نام گذاری کنیم:  «استراتژی بازاریابی خود را تعیین کنید» اما این کار را نکردیم. در عوض شما را مستلزم به داشتن استراتژی برای بازاریابی محتوایی کردیم.

اما چرا؟ زیرا بازاریابی محتوایی مناسب عصر اینترنت است، تمام کارهای بازاریابی سنتی را انجام می دهد و بهره وری آن نیز بالاست. بازاریابی محتوایی با استفاده از ارائه محتوای آموزشی ارزشمند به جذب، پرورش و آماده سازی مشتریان احتمالی می پردازد.

به یاد داشته باشید که قدرت برند شما هم از اعتبار و هم از قابل رؤیت بودن کسب وکارتان نشأت می گیرد. در معرض دید قرار گرفتن بدون اینکه روی بالا بردن اعتبارتان سرمایه گذاری کنید به ندرت موفقیتی به دنبال دارد. دلیل اینکه استراتژی های تبلیغاتی سنتی، که روی افزایش آگاهی مشتریان یا اسپانسر شدن متمرکزند، نتایج ناامیدکننده ای به دنبال دارند نیز همین است. مزیت بازاریابی محتوایی افزایش همزمان اعتبار و در معرض دید بودن است. بازاریابی محتوایی راهی عالی است که بین برند شما و مخاطبان  هدف ارتباط متناسبی برقرار می کند.

۸- وب سایت خود را توسعه بدهید

مهم ترین ابزار برای توسعه برند وب سایت شماست. وقتی مخاطبان شما بخواهند بدانند کسب وکارتان در چه حیطه ای فعالیت دارد، چطور عمل می کند و  (در مورد شرکت های ارائه دهنده خدمت) ارباب رجوع هایش چه کسانی هستند، به وب سایت شما سر می زنند. گرچه افراد به سادگی تنها بر مبنای وب سایت دست به انتخاب نمی زنند، اما توجه داشته باشید که اگر پیامی که از وب سایت شما به آنها منتقل می شود درست نباشد به سادگی کنار گذاشته می شوید.

همچنین وب سایت شما خانه ای برای محتوای ارزشمند شماست. محتوایی که باید روی بهینه سازی آن برای موتورهای جست وجو  (SEO) تمرکز کنید تا مشتریان احتمالی، کارکنان بالقوه و منابع ارجاعی بتوانند شما را پیدا کنند و درباره کسب وکارتان اطلاعات کسب کنند. محتوای آنلاین قلب هر استراتژی توسعه برند مدرن است.

۹- مجموعه ابزارهای بازاریابی خود را بسازید

گام بعدی در توسعه برند تهیه و تدارک باقی ابزارهای بازاریابی است. این کار می تواند شامل نوشتن یک ورق «برگه فروش» باشد که در آن هسته خدمات و محصولات یا گروه های هدف بازار را مشخص می کنید. علاوه بر این می توانید  پاورپوینت معرفی (pitch deck) تدارک ببینید و مروری مختصر بر مشخصه های اصلی کسب وکار یا محصولات و خدمات تان داشته باشید، همچنین یک بروشور الکترونیکی درباره شرکت. امروزه این موارد را کمتر به صورت پرینت شده تهیه می کنند.

استفاده از ویدئوها، به عنوان ابزار بازاریابی، رو به رشد است. موضوعاتی که برای ساخت ویدئو مورد توجه هستند شامل مصاحبه با دریافت کنندگان خدمات شرکت های خدماتی، مطالعات موردی یا ویدئوهای دیدار با شرکای کسب وکار است. ویدئوهای مربوط به پیشنهاد خدمات یا محصولات کلیدی نیز بسیار سودمندند.

۱۰- اجرا، پیگیری و تعدیل

این گام نهایی در توسعه برند احتمالا یکی از مهم ترین  مراحل در توسعه برند است. واضح است که یک استراتژی برنده برای توسعه برند اگر اجرایی نشود فایده ای ندارد، اما شگفت زده خواهید شد اگر بدانید این اتفاق چقدر معمول است. یک استراتژی سفت وسخت تهیه می شود و استفاده از آن با تمام قوایی که سازمان در اختیار دارد آغاز می شود، سپس واقعیت ها در برنامه اختلال ایجاد می کنند. افراد درگیر کارهای شان می شوند و وظایف مربوط به توسعه برند به تعویق می افتند و بعدتر فراموش می شوند.

به همین دلیل است که پیگیری اهمیت می یابد. توصیه ما پیگیری اجرای برنامه ها و نتایج، هر دو به یک میزان است. آیا استراتژی توسعه برند مطابق برنامه عملی شده است؟ از اهداف قابل اندازه گیری مانند ترافیک و تعداد بازدیدکنندگان سایت چه آماری دارید؟ چه تعداد موقعیت رهبری، استخدام و فرصت مشارکت در سازمان ایجاد شده است؟ تنها با دنبال کردن و پیگیری تمام فرآیندهاست که می توانید به نتایجی که در ذهن دارید اطمینان پیدا کنید و مطابق آن تعدیل و تطبیق لازم را انجام بدهید.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/KYJXsQ6i
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه