10 نکته مدیریتی فیلم مانیبال - فرصت امروز

دوشنبه, 27 فروردين 1397 - 14:36

مانیبال داستان یک فیلم بر پایه کتابی با همین نام نوشته مایکل لوییز است. این فیلم محصول سال 2011 با بازی ستاره معروف برد پیت است. مانیبال یک روایت واقعی از بیلی بین (با بازی بردپیت) مدیر ناموفق یک تیم بیسبال است.

بیلی بین مدیر تیم بیسبال اوکلند اتلتیک است و تیمش نتایج بسیار ضعیفی را کسب کرده است و دو تن از بهترین بازیکنان خود را به دلیل همین مشکلات از دست می دهد، برای همین هم تیم اوکلند آتلتیک در آستانه فروپاشی قرار گرفته است، اما بیلی بین که در سن جوانی با یک اشتباه ورزش بیسبال را انتخاب کرده است راه بازگشتی را نمی بیند و تصمیم می گیرد نهایت سعی و تلاش خود را به کار گیرد تا بتواند تیمش را از بحران نجات دهد. او با کمک فردی به نام پیتر براند دست به اقدام عجیبی می زند و براساس یک سری معادله های ریاضی برخی از بازیکنان را به خدمت می گیرد تا اینکه به خاطر همین تصمیم رفته رفته تیم نتایج بهتری می گیرد و موفقیتی تاریخی را رقم می زند.

میزان موفقیت این فیلم به اندازه ای زیاد بوده است که در چندین مورد نامزد دریافت جایزه اسکار شده است. بدون تردید این فیلم از جمله تولیدات هالیودی است که حاوی نکات ارزشمندی برای کارآفرینان و مدیران شرکت هاست که در ادامه به معرفی و بررسی آنها خواهیم پرداخت.

1- گوش دادن باعث می شود فرصت های جدیدی برای شما شکل گیرد

از جمله تمایلات بسیاری از مدیران این است که تمایل به در مرکز امور قرار گرفتن داشته و همین امر باعث می شود صرفا در جمع کاری خود سخنران باشند. این امر در نهایت به عادت رفتاری آنها تبدیل شده و این عاملی مخرب خواهد بود، به این علت که فرصت تجربه و توجه به فرصت های جدید را از افراد خواهد گرفت. بیلی باین نیز در فیلم مانیبال به حرف های پیتر براند به خوبی توجه نشان داد و در نهایت توانست با کمک وی روشی جدید را برای رهبری تیم خود اتخاذ کند که کاملا اوضاع را دگرگون ساخت. این امر نکته ای است که ریچارد برانسون نیز به آن تأکید داشته است و گوش دادن را به مراتب مهم تر از صحبت کردن می داند.

2- فاصله میان واقعیت و تصور را به خوبی درک کنید

هر فردی در ذهن خود تصورات مختلفی نسبت به امور و افراد متعدد دارد. این امر بدون تردید مشکلی را به همراه نخواهد داشت تا زمانی که شما به تفاوت آن با واقعیت موجود نیز آگاه باشید. در این مسیر برخی کارآفرینان در مرتبه ای فراتر گام نهاده و تصورات خود را براساس واقعیت ها شکل می دهند. این امر نیاز به این دارد که به اطلاعاتی درست و جامع نسبت به تمامی موارد تعیین کننده در کسب و کار خود دست پیدا کنید، در غیر این صورت و هنگامی که صرفا برپایه حرف دیگران بخواهید این کار را انجام دهید، تصمیمات شما با ریسک بسیار بالایی همراه خواهد بود.

مطلب مرتبط :10 نکته مدیریتی فیلم بندباز

در طول فیلم شما شاهد تأثیرات عمیق پیتر بر بیلی هستید. این امر نشان می دهد که معیار سنجش افراد و انتخاب آنها نباید صرفا ویژگی های ظاهری آنها باشد و لازم است تا در این زمینه به شیوه ای حرفه ای تر و در عین حال عمیق تر رفتار کنید. دراقع وی در تلاش برای جایگزین کردن منطق ریاضی خود به جای منطق ادراکی بیلی است.

3- از اهمیت انتقاد درست غافل نشوید

در بسیاری از موارد مشاهده شده است که کارآفرینان و مدیران بنا بر بسیای از ملاحظات در زمینه انتقاد ضعیف عمل می کنند. درواقع این امر یک ضرورت است که در صورت بروز اشتباه مورد را به فرد مذکور گوشزد کنید. با این حال این امر باید به طریقی درست و به دور از تنش باشد تا با واکنشی مثبت و منطقی مواجه شود. به همین خاطر هر فردی باید برای خود و با توجه به ویژگی های اخلاقی و رفتاری مخاطب مدنظر، بهترین شیوه را برای این امر برگزیند. با این حال توجه داشته باشید که این امر صرفا نباید به رابطه ای یک طرفه تبدیل شود و لازم است تا خود نیز این امکان را برای سایرین فراهم آورید که بتوانند به انتقاد از شما بپردازند. در این فیلم نیز شاهد انتقادات درست پیتر دررابطه با اشتباهات براند هستیم که خود حاوی نکاتی ارزشمند در رابطه با شرایط یک انتقاد خوب و سازنده است.

4- مسائل را تا حد امکان ساده سازید

در هنگام روبه رو شدن با مسائل مختلف هنگامی که همه با چیزی به مراتب پیچیده مواجه باشید، امکان تجزیه و تحلیل و درک درست بسیار سخت خواهد بود. در همین راستا بسیار مهم است که همه چیز را تا حدامکان برای خود ساده کنید تا با سهولت بیشتری بتوانید اقدامات خود را شکل دهید. همچنین این امر به شما کمک خواهد کرد تا در زمینه مدیریت زمان نیز موفق عمل کنید و فرصت لازم برای برنامه ریزی برای کارهای بیشتر را در اختیار داشته باشید. پیتر نیز در فیلم به تغییر سیستم پیچیده بیلی که باعث گمراهی بسیاری شده بود، اقدام کرد که در نهایت به درک بهتر از شرایط منجر شد. استیو جابز نیز در این رابطه نظری مشابه دارد که باید پیچیدگی ها را تا حدامکان برای خود ساده و قابل فهم کرد.

5- خواهان تغییر در زمان مناسب باشید

بدون تردید امروزه یکی از اصول موفقیت این است که بتوانید در زمان مناسب تغییرات لازم را در خود ایجاد کنید. در واقع امروزه شرایط کار و تجارت به نحوی است که این امر به عنوان یک ضرورت نام برده می شود. درواقع اگر شخصیت اصلی داستان بیلی بین خواهان تغییر نبود، هیچ کدام از اتفاقات که منجر به موفقیت فوق العاده شد رخ نمی داد.

6- نظرات مخرب دیگران راجع به خود و قضاوت های غیرمنصفانه آنها را دور بیندازید

بدون شک بیلی به علت نتایج ناامید کننده چند وقت اخیر خود با انتقادهای بسیاری مواجه بود و همین امر باعث شد تا نظرات منفی بسیاری در رابطه با وی شکل گیرد. بدون شک اگر او می خواست به تمامی گفته ها بها دهد، باید کار خود را رها و حرفه ای دیگر را برای خود انتخاب می کرد. با این حال او خودباوری خوبی داشت و نگذاشت نظرات دیگران ماهیت او را شکل دهند. بدون تردید هر کارآفرینی نیز در طول مسیر موفقیت خود با چنین مسائلی مواجه خواهد شد. به همین خاطر ضروری است تا روحیه ای به مانند شخصیت اصلی فیلم داشته باشد.

7-قدم به قدم پیش بروید

یک سرمربی خوب لازم است تا بیشترین حجم از تمرکز خود را بر روی بازی بعدی تیمش بگذارد و از پرداختن به سایر موارد که در این مقطع کلیشه ای محسوب می شوند، خودداری کند. کارآفرینان نیز لازم است تا تمرکز خود را بر روی مسائل پیش رو بگذارند و از رویاپردازی بیش از حد بپرهیزند. از جمله دلایل موفقیت بیلی عدم توجه به جدول و مقایسه خود با سایر تیم ها بوده و صرفا به بازی بعدی خود توجه می کرده است. همین امر باعث شد تا به مرور جایگاه بهتری در جدول پیدا کنند و در نهایت عنوان قهرمانی را به دست آورند.

مطلب مرتبط:30 نکته طلایی مدیریتی

8- همواره برای یادگیری و پیشرفت آمادگی داشته باشید

اگرچه بیلی یک مربی باتجربه محسوب می شود با این حال وی یادگیری از فردی تازه کار را عیب ندانسته و همین امر باعث شد تا موفق شود سطح خود را به حدی مطلوب و کاملا متفاوت نسبت به گذشته برساند. در همین راستا هر فردی که خواهان موفقیت است باید زمینه های پیشرفت و یادگیری را برای خود مهیا سازد و در این مسیر معیارهای پوچ و بیهوده برای انتخاب افراد برای یادگیری از آنها را کنار بگذارد. در این رابطه ایندرا نووی (مدیرعامل شرکت پپسی) نیز عقیده دارد که برای رشد سازمان ضروری است تا اقدام به ارتقای سطح خود کنید.

9- انجام هرکار بزرگ و با ارزشی سخت خواهد بود

در طول فیلم صبر و تلاش فوق العاده پیتر را شاهد هستیم. درواقع او زمانی به مراتب بیشتر را صرف ارزیابی اعضای تیم کرد که امری کاملا سخت و حتی به نظر برخی بدون هیچ گونه دلیل و الزامی است. با این حال توجه داشته باشید که کیفیت کار تفاوت را رقم خواهد زد و به همین خاطر ضروری است تا خود را برای انجام کارهای دشوار آماده سازید.

10- در مواجهه با حریفان برتر، خلاقیت و نوآوری داشته باشید

بسیاری از مسابقات بر روی کاغذ نتایج مشخصی دارند و قبل از شروع مسابقه نیز می توانید حدس هایی را در رابطه با تیم برنده داشته باشید. با این حال این امر همواره مطلق نبوده و برخی تیم ها موفق به خلق شگفتی می شوند. بدون شک در این رابطه بیلی به دلیل شرایط بد تیم امکان نگه داشتن بازیکنان خوب خود یا جذب ستاره را نداشت. با این حال با نوآوری های پیتر در نهایت توانست برترین تیم های لیگ را نیز با شکست مواجه سازد. به همین خاطر هر کارآفرین لازم است خلاقیت و نوآروی را به عنوان برگ برنده در نظر داشته باشد. f

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی