بازاریابی یک سرمایه گذاری است. چطور بودجه کمپین بازاریابی خود را تامین کنیم؟ - فرصت امروز

یکشنبه, 11 شهریور 1397 - 16:18

من مشتاقانه منتظر شرکت در همایش سالانه فیس بوک هستم؛ همایشی که از سال پیش آغاز شده و فضایی برای ملاقات با کارآفرینان برتر دنیا و دریافت مشاوره و راهنمایی های رایگان را فراهم آورده است. من به کارآفرینان زیادی در طول این سال ها مشاوره دادم و اکثر آن ها نیز موفق به گسترش کسب و کار خود شدند و این همایش فرصت مناسبی برای ملاقات با کارآفرینان جوان و باانگیزه است.

من در همایش پیتسبرگ (Pittsburgh) امسال با صاحبان کسب و کار و کارآفرینان در رابطه با تامین بودجه رشد تجاری صحبت خواهم کرد و همانطور که برای همایش آماده می شوم، یک سوال دائما ذهنم را درگیر می کند: یک حسابدار مثل من در یک کنفرانس که غالبا در رابطه با بازاریابی دیجیتال است چه حرف تازه ای برای گفتن خواهد داشت؟

آیا دپارتمان حسابداری و بازاریابی شرکت های بزرگ از یکدیگر جدا نیستند؟ آیا دانشکده های مدیریت بازرگانی این دو مبحث را در قالب دو رشته جداگانه ارائه نمی کنند؟

و به یک پاسخ دست یافتم: گرچه این دو رشته ظاهرا هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند، ولی هنگام مدیریت یک کسب و کار کوچک، با یکدیگر ادغام خواهند شد و شما باید هر دو مورد را در نظر داشته باشید.

چطور؟ بازاریابی یک سرمایه گذاری است. تمام فعالیت های شما هزینه خواهند داشت و با فرض موفقیت راه و روش های شما و کسب سود و درآمد، تاثیرات اقتصادی متعددی را باید در نظر داشته باشید.

مطلب مرتبط:بودجه بازاریابی؛ محاسبه و بودجه بندی امور بازاریابی

رشد معمولا به سرمایه نیاز دارد و چنانچه برنامه ای نداشته باشید، دچار مشکل خواهید شد.

تصمیمات هوشمندانه بازاریابی و تامین بودجه در راستای یکدیگر قرار دارند. شما باید این دو مورد را در کنار یکدیگر در نظر بگیرید. پس به همین دلیل یک حسابدار در این همایش سخنرانی خواهد کرد.

مواردی که باید هنگام تامین بودجه در نظر داشته باشید

هنگامی که بودجه ای را به کمپین های بازاریابی اختصاص می دهید، به سرمایه و همچنین جریان نقدی مورد نیاز تجارت برای رشد توجه کنید.

• آیا باید افراد بیشتری استخدام کنید؟

• آیا به منابع بیشتری نیاز دارید؟

• آیا مشتری بلافاصله مبلغ را پرداخت خواهد کرد یا

• آیا قراردادی تنظیم شده و مبلغ در طول چند دوره پرداخت می شود؟

مدیران باهوش می دانند که برای حمایت از طرح بازاریابی خود به سرمایه نیاز دارند و به همین دلیل تامین بودجه را در اولویت کار خود قرار خواهند داد. چنانچه در مراحل کار به مشکل مالی برخورد کردید:

• آیا خط اعتباری مناسبی برای جبران آن دارید؟

• چنانچه در حال سرمایه گذاری هستید آیا به وام فکر می کنید؟ و پس از دریافت وام اقساط آن را چطور پرداخت خواهید کرد؟

گرفتاری در مشکلات مالی و کمبود سرمایه اصلا جالب نیست. اکثر افراد در چنین شرایطی یک وام کلان خواهند گرفت و سپس درگیر پرداخت اقساط آن می شوند و خود و شرکت را تحت فشار بسیار شدیدی قرار می دهند. این کار تنها باعث افزایش مشکلات خواهد شد و خطر ورشکستگی را به همراه خواهد داشت.

بازاریابی و سرمایه گذاری با یکدیگر ارتباط بسیار نزدیکی دارند، گرچه شاید در ظاهر اینطور به نظر نرسد. پس هرگز تمام تخم مرغ های خود را در یک سبد نگذارید!

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدبا ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی