پنج شنبه, 23 اسفند 1397 - 11:00

بررسی مانیفست نایک، فیات، The North Face، اپل و لویز

در سخنرانی مشهور سیمون سینک در مراسم Ted Talk تحت عنوان «چگونه رهبران بزرگ انگیزه عمل ایجاد می کنند» وی یکی از مهم ترین مفاهیمی که رهبران بزرگ دنیای کسب وکار و سازمان های موفق (به ویژه اپل، مارتین لوتر کینگ و برادران رایت) از آن استفاده می کنند، به همگان معرفی کرد. مفهوم مد نظر سیمون سینک «شروع با پرسش از چرایی» است.

شروع با پرسش از چرایی بیانگر اهمیت تاکید پیام برند ما بر روی هدف اصلی شرکت مان است. تنها در این صورت مخاطب هدف به برند ما توجه نشان خواهد داد. نکته مهم در این میان تغییر هسته اصلی پیام برندها از نوع محصولات و شیوه تولید آنها به هدف اصلی کسب وکارشان است. امروزه اغلب تبلیغات و کمپین های بازاریابی شرکت های بزرگ و کوچک معطوف به محصولات شان و نحوه تولید آنهاست. مزیت اصلی تاکید بر روی هدف اصلی کسب وکارمان باید اندکی بیشتر مورد بحث قرار گیرد. با این حال در اینجا فقط به چند مثال اکتفا خواهم کرد. برند اپل (به عنوان یکی از بزرگترین نام های تجاری دنیا)، مارتین لوتر کینگ (به عنوان یکی از قدرتمندترین رهبران سیاسی) و برادران رایت (به عنوان پدرهای هواپیماهای مدرن) با استفاده از همین شیوه موفق به ایجاد انجمنی قدرتمند از طرفدارها و مشتریان خود شده اند. بدون تردید همه این افراد و برندها در طول دوران فعالیت شان با رقیب های سرسختی مواجه شده اند. با این حال نکته مهم توانایی آنها در ایجاد تمایز میان خودشان و دیگران است. به این ترتیب هنوز هم نام آنها در میان مردم آشناست.

مانیفست برند

ایده سیمون سینک مبنی بر علاقه مردم به مفهوم «چرایی» پشت سازمان ها (نه «چیستی» یا «چگونگی») مربوط به یک ترند موقتی که در دنیای امروزه مورد توجه قرار گرفته، نیست. برعکس، ایده سیمون در طول تاریخ تجارت و حتی زندگی اجتماعی انسان ریشه عمیقی دارد. شاید مناسب باشد ایده فوق را به نوعی دارای ریشه درونی در طبیعت انسان بدانیم. به منظور واکاوی بیشتر بحث کنونی باید به از علم عصب شناسی و روانشناسی کمک گرفت. بر این اساس یکی از بخش های اساسی و بسیار مهم مغر انسان «دستگاه کناره ای» (Limbic System) نام دارد. وظیفه اصلی این بخش کنترل تمام فرآیندهای تصمیم گیری است. به این ترتیب تمام تصمیمات ما با نقش آفرینی مستقیم این دستگاه صورت می گیرد. نکته جالب در مورد دستگاه کناره ای کنترل تمام احساسات و عواطف است. به این ترتیب در صورت آسیب دیدگی دستگاه فوق بخش بزرگی از زندگی ما با بحران مواجه خواهد شد.

نکته مهم عملکرد دستگاه کناره ای در دنیای تجارت اهمیت آن در ترغیب مخاطب برندها به اقدامی مشخص است. به بیانی دیگر، اگر شما قادر به تحریک احساسات باشید، قدرت هدایت رفتارها را نیز خواهید داشت. اگر برند ما توانایی تکمیل فرآیند تحریک احساسات و القای نوع خاصی از رفتار را پیدا کند، فروش محصولات مان بسیار راحت تر صورت خواهد پذیرفت. به این ترتیب یکی از نگرانی های اصلی برندها پیرامون فروش هرچه بیشتر محصولات با راهکاری جالب رفع می شود.

مطلب مرتبط: هر آن چیزی که باید در مورد طراحی برند بدانید

نکته مهم درخصوص فرآیند مورد توصیه سیمون سینک شیوه دستیابی به «چرایی» پشت کسب وکارمان است. به راستی چگونه امکان برقراری ارتباط با مخاطب هدف و تبدیل آنها به مشتریان ثابت مان وجود دارد؟ یکی از مهم ترین گام ها برای شروع فرآیند فوق و پاسخگویی به چنین پرسش هایی نگارش مانیفست برندمان است.

مانیفست برند چیست؟

مانیفست یک برند یا سازمان بیانگر چرایی وجود آن، اهداف و دلیل توجه مردم به آن برند است. به طور معمول مانیفست شامل یک داستان احساسی به منظور برانگیختن عواطف مخاطب، ایجاد ارتباط عاطفی با آنها و جلب حمایت شان از برندمان است. این مفهوم نه تنها در زمینه ایجاد مشتریان ثابت اهمیت دارد، بلکه فرآیند جذب نیروی ماهر و کاربلد را نیز برای ما راحت تر خواهد کرد.

در ادامه مقاله کنونی به منظور فهم بهتر مفهوم مانیفست برند به سراغ پنج برند برتر دنیای کسب وکار و مانیفست های آنها خواهیم رفت.

5نمونه از برترین مانیفست برندها

نایک

طراحی برند

اگرچه نایک یکی از بزرگ ترین نام های دنیای ورزش و در کنار اسامی مانند لبرون جیمز، کریستیانو رونالدو و سرنا ویلیامز قرار دارد، اما آنها هیچ گاه در مورد دلیل استفاده برترین ورزشکاران جهان از محصولات شان خودستایی نکرده اند. به جای چنین کار بی فایده ای، آنها به داستان توسعه برندشان و فرآیند تصمیم گیری قهرمانان دنیا برای محصولات خود تاکید دارند. به عبارت دیگر، برند نایک به طور کلی بر روی فرآیند احساسی توسعه برندش تمرکز کرده است.

هدف اصلی نایک بیان یک اصل و مفهم ساده و در عین حال کلیدی است: موفقیت به معنای تبدیل شدن به بزرگ ترین نمونه در تمام تاریخ نیست. برعکس، موفقیت به معنای تلاش بی وقفه و تا حد امکان برای بدل شدن به بهترین نسخه از خودمان خواهد بود. در این مفهوم، رقیب اصلی ما هیچ فردی خارجی نیست، بلکه خودمان رقیب اصلی هستیم. رقابت با خود گونه ای جدی و عمیق تر از کشاکش در طول زندگی محسوب می شود. همین مفهوم عمیق و در عین حال جذاب بیانگر «چرایی» وجود برند نایک است. در حقیقت آنها به دنبال کمک به افراد در مسیر ارائه نسخه هایی بهتر از خودشان در عرصه ورزش هستند. همچنین به عنوان یک برند آنها هدف خلق ورژنی بهتر از خود را نیز دارند. البته نباید گمان کرد که هدف اصلی نایک کمک صرف به قهرمانان حرفه ورزشی است. آنها به طور کلی قصد کمک به هر ورزشکاری، فارغ از سطح فعالیت و توانایی وی، را دارند. به این ترتیب دامنه مخاطب های برند نایک بسیار وسیع تر از آنچه در ابتدا به نظر می رسد، است.

پیش از آنکه بخش مربوط به برند نایک را تمام کنم، اجازه دهید به یک نمونه از پیام های بیانگر «چرایی» این برند اشاره کنم. در استوری اینستاگرامی نایک یک متن بسیار جذاب و تاثیرگذار وجود دارد: به دلیل نامعلومی همه ما معتقدیم که بزرگی و موفقیت برای افراد خاص و برگزیده است. به این معنا که فوق ستاره ها فقط موفق محسوب می شوند، اما حقیقت این است که بزرگی و موفقیت برای همه ماست. هدف ما در اینجا کاهش سطح انتظارات نیست، بلکه دقیقا قصد افزایش سطح انتظارات برای همگی مردم را داریم. موفقیت یک مکان ویژه نیست. به علاوه، موفقیت یک فرد خاص هم نیست. بزرگی و موفقیت درست جایی قرار دارد که هر کسی در تلاش برای یافتنش است.

فیات

طراحی مانیفست برند

برند فیات فقط روی فروش خودروهای باکیفیت و زیبای ایتالیایی تمرکز ندارد. آنها در مفهومی گسترده در حال فروش نوع خاصی از سبک زندگی هستند. اگر به مانیفست برند آنها توجه کنیم، تنها در تلاش برای عرضه نوع خاصی از سبک زندگی به مشتریان شان هستند: زندگی همراه با انگیزه بالا برای ادامه و هیجان پایان ناپذیر.

اگرچه فیات به هیچ وجه قصد ندارد سبک زندگی سر سری و غیرمتعهدانه را به مشتریانش غالب کند. با این حال هدف اصلی آنها القای احساس لذت و قدردانی از کوچکترین المان های زندگی شان به مثابه بهترین نمونه هاست. به این ترتیب، برخلاف آنچه در ابتدا بیان کردم، «چرایی» پشت برند فیات در صدد تغییر کلی زندگی مشتریانش نیست. به طور ویژه، هدف اصلی برند فیات و مانیفست آن تغییر دیدگاه مشتریانش به زندگی است. بدون تردید این هدف نیازمند دقت و ظرافت بسیار بالا در طراحی استراتژی های بازاریابی و برندسازی خواهد بود. اجرای آن هم بدون هیچ تردیدی دشواری های خاص خود را دارد.

به یکی از مهم ترین بیانیه های رسمی برند فیات در سایت رسمی اش توجه کنید: مردمی در دنیا هستند که به راحتی زندگی خود را می کنند. دسته دیگری از مردم اما زندگی خود را با نهایت عشق و انگیزه دنبال می کنند. این دسته به معنای واقعی کلمه عاشق زندگی شان هستند. به این ترتیب عشق از تمام کارهای کوچک و بزرگ آنها به زندگی دیگران منعکس می شود. این امر فقط مربوط به شکرگزاری آنها در برابر زندگی نیست، بلکه به علاقه و انگیزه آنها نیز ربط پیدا می کند. وقتی شما حتی از کوچک ترین اتفاق های زندگی هم لذت ببرید، در حقیقت به سبک زندگی اصیل ایتالیایی نزدیک خواهید شد. این نوع از سبک زندگی در مرکز اهداف و ارزش های اصلی برند فیات قرار دارد. به این ترتیب در تعامل با کارمندان و تولید محصولات تمام این انگیزه نمایان است. هدف اصلی ما نه فقط فروش محصولات مان به مشتریان، بلکه معرفی سبک جذابی از زندگی است.

مطلب مرتبط: طراحی المان های هویت برند در مسیر شناخت برند

The North Face

برند

بسیاری از برندهای تولید لوازم سیر و سفر به دنبال نمایش کیفیت محصولات شان و شیوه های استفاده از آنها هستند. به این ترتیب اغلب اکانت های رسمی چنین برندهایی در شبکه های اجتماعی پر از تصاویر گشت و گذار افراد مختلف است. با این حال برند The North Face در مانیفست خود گام را فراتر از تبلیغات صرف گذاشته است. به این ترتیب آنها پرسش عمیق و مفهومی «چرایی» گشت و گذار را مطرح ساخته اند.

با بیان چگونگی کمک سفر به ما در زمینه فهم بهتر خودمان، هدف اصلی مانیفست برند The North Face کاملا واضح است. در حقیقت آنها فقط قصد ترغیب مردم به سفر و گشت و گذار بیشتر را ندارند. آنها در تلاش برای کمک به افراد در زمینه شناخت بهتر خود هستند. همچنین تجربه زندگی جذاب تر از طریق سفر به محیط های جالب نیز از دیگر اهداف اصلی این برند است.

به مانیفست اصلی این برند در زمینه اهمیت گشت و گذار توجه کنید: به راستی ما چرا به جست وجوی مناطق مختلف می رویم؟ آیا واقعا ما فقط قصد حضور در مکان هایی که قبلا نبوده ایم، در سر داریم؟ نه، بدون تردید هدف اصلی ما عمیق تر از این حرف هاست. هدف اصلی ما از سفر فهم بهتر سیاره زمین است. همچنین در فرآیند شناخت و فهم بهتر سیاره مادری ما امکان به دست آوردن فهم بهتری از خودمان را نیز خواهیم یافت. ما چقدر امیدوار هستیم؟ چقدر قوی و ثابت قدم محسوب می شویم؟ چه میزان شجاعت در درون مان وجود دارد؟ ما به طور مداوم در حال تلاش برای پاسخگویی به چنین پرسش هایی در مورد خود هستیم. هر فرآیندی که به پاسخگویی بهتر به چنین پرسش هایی منجر شود، از سوی ما مورد استقبال قرار می گیرد. سفر فرصت منحصر به فردی برای پاسخگویی به چنین پرسش هایی است. بدون تردید تفکر صرف پاسخ بسیاری از این پرسش ها را نخواهد داد. در طول سفرمان به نقاط مختلف کیفیت و نوع ابزارهای کمکی به اندازه هدف اصلی مان اهمیت ندارد. هدف اصلی ما در طول سفر شناخت بهتر خودمان است. این امر بدون توجه به درون مان امکان پذیر نخواهد بود. بدون تردید توجه به درون امری وابسته به ابزار سفرمان نیست. از دل چنین امری تمایز میان آنچه هستیم و آنچه می خواهیم باشیم حاصل می شود. چنین لحظاتی بهترین بخش های زندگی هر انسانی است. ما در سفر به دنبال فراموشی مرگ نیستیم، بلکه به دنبال ارج نهادن زندگی هستیم. ما هیچ گاه دست از سفر بر نخواهیم داشت.

همانطور که مشاهده می کنید، متن مانیفست برند The North Face دارای تاثیر بسیار عمیقی روی انسان است. در حقیقت آنها یک امر نسبتا ساده مانند کوهنوردی و سفر را برای افراد بدل به امری منحصر به فرد می کنند. به مانند نمونه نایک و فیات در اینجا هم تغییر سبک زندگی و نوع نگاه مردم به زندگی مدنظر قرار دارد. بدون تردید هدف اصلی مدنظر برند The North Face بسیار عمیق است. با این حال توانایی این برند در بیان آن به زبانی نسبتا ساده جالب است. به این ترتیب همه مردم متوجه منظور اصلی آنها خواهند شد.

اپل

برندسازی

امروزه استیو جابز برای بسیاری از مردم نماد هوش و خلاقیت است. با این حال بنیان گذار برند اپل در طول بخش عمده ای از دوران حرفه ای زندگی به عنوان فردی دیوانه شناخته می شد. همچنین نحوه تعامل و رفتار وی با همکاران و کارمندان نیز جالب توجه است. بر این اساس گاهی اوقات وی از عصبانیت شدید برخوردهای تندی با همکاران داشت. علاقه وی به تمرکز روی امور خاصی در دنیای کسب وکار نیز فاصله میان وی و همکارانش را بسیار زیاد کرده بود.

اگرچه نکات مثبت و منفی زیادی در زندگی استیو جابز وجود دارد، اما توانایی وی در زمینه تفکر متفاوت هسته اصلی برند اپل را شکل داد. به این ترتیب اکنون همه دنیا برند اپل را با نوآوری و محصولات باکیفیت می شناسند. شاید بی راه نباشد این برند را باارزش ترین شرکت دنیا قلمداد کنیم.

داستان برند اپل به طور قابل توجهی وامدار انگیزه ها و سلیقه استیو جابز است. در حقیقت اگر آنها توانایی روحیه بخشی به مردم در جهت تفکر متفاوت و خارج از چارچوب را داشته باشند، آنگاه توانایی کمک به جامعه برای تغییر جهان را نیز خواهند داشت. درست مانند کاری که استیو جابز با معرفی محصولات آیفون انجام داد. بنابراین در اینجا ما با برندی مواجه هستیم که در تلاش برای روحیه بخشی به مردم در راستای تفکر متفاوت است. البته این امر هدف نهایی اپل نیست. نتیجه تفکر متفاوت افراد در متن جامعه منجر به تغییر جهان از سوی آنها خواهد شد.

وقتی صحبت از دیوانه قلمداد کردن استیو جابز می شود، نباید تاثیر آن روی مانیفست برند اپل را از نظر دور داشت. به بیانیه زیر از سوی اپل توجه کنید: این متن به افراد دیوانه، آنهایی که از سوی دیگران غیرعادی قلمداد می شوند، آدم های دردسرساز و ساختارشکن ها تقدیم می شود. به آنهایی که همه چیز را به گونه ای متفاوت از دیگران نگاه می کنند. این دسته از افراد هیچ قانون ابدی را قبول نمی کنند. همیشه به دنبال ایجاد شرایطی بهتر هستند. آدم هایی با نوع نگاه متفاوت هیچ احترامی برای اصول قدیمی و ناکارآمد قائل نیستند. چشم انداز مطلوب آنها همیشه در جریان است. هیچ کسی توانایی نادیده گرفتن چنین افرادی را ندارد. چراکه آنها همه چیز را تغییر می دهند. از دل چنین تغییری مسابقه تمدن و جامعه پیش می رود. اگرچه برخی از افراد آنها را دیوانه قلمداد می کنند، اما برای ما همیشه انسان های باهوش خواهند بود. دلیل آن نیز واضح است. آنهایی که به اندازه کافی دیوانه اند تا خود را توانمند برای تغییر دنیا تصور کنند، همان هایی اند که جهان را تغییر می دهند.

لویز

برندینگ

بدون تردید هیچ فردی علاقه مند به تحمل رنج و سختی در طول زندگی اش نیست. از سوی دیگر همه ما علاقه ای سیری ناپذیر به ایجاد تحولی در دنیا داریم. این میل بی وقفه انسان ها موجب تحول تاریخ بشریت در گسترده ترین معنای خود می شود. نکته مهم درخصوص زندگی بسیاری از مردم عدم تحقق چنین خواستی است. بر این اساس بسیاری از مردم بدون دستیابی به اهداف شان و حتی حرکت در مسیر ایجاد تحولی در دنیا زندگی می کنند. درست در همین جا برند لویز وارد عمل می شود. هدف اصلی آنها در مانیفست برندشان کمک به مردم در راستای دستیابی به اهداف شان است. اگر بیانیه های مختلف برند لویز را مطالعه کرده باشید، هسته اصلی همه آنها پیرامون ترغیب انگیزه مردم در راستای تلاش برای دستیابی به اهداف شان در زندگی است. به این ترتیب هر فردی توانایی ایجاد تحول دلخواهش در دنیا را خواهد داشت.

شاید نحوه ترغیب مشتریان یک برند فعال در زمینه پوشاک برای ایجاد تحول محل سوال باشد. در هر صورت لویز چگونه این کار مهم را انجام می دهد؟ نکته مهم در این میان حمایت لویز از مشتریانش در راستای تحقق اهداف شان است. به این ترتیب پوشاک لویز به نوعی مخصوص افراد خواهان ایجاد تحول در دنیاست. تمام تلاش لویز در این میان برجسته سازی نام برندش در کنار روحیه بخشی به مشتریان است. وقتی با چنین برند فعال و رویه بخشی مواجه هستیم، ماجرا اندکی فراتر از بحث تجارت خواهد رفت. به این ترتیب لویز در حال توسعه نوع خاصی از نگرش به جهان و سبک زندگی (درست مانند سایر برندهای مورد بررسی در این مقاله) است.

چگونه مانیفست برندمان را بنویسیم؟

اکنون که به بررسی مانیفست برندهای بزرگ دنیا پرداختیم، نوبت به بررسی مراحل نگارش یک مانیفست مطلوب خواهیم رسید. در اینجا طراحی مانیفست در قالب سه فرآیند به هم پیوسته مورد بررسی قرار می گیرد.

شناخت پرسش «چرایی» برندمان

هدف اصلی هر برند متفاوت از دیگری است. با این حال تاثیر آن بر روی کل ماهیت شرکت و به ویژه مانیفست اش انکارناپذیر است. بدون یک هدف و ارزش اساسی برای برندمان، طراحی مانیفست امری غیراصیل و به نوعی تلاش برای فریب احساسی مشتریان به منظور فروش بیشتر جلوه خواهد کرد. وقتی به افراد در مقام مشتری به برند ما نگاه می کنند، به دنبال یافتن دلیلی برای توجه به شرکت مان هستند. هدف اصلی یک برند به خوبی دلیل ضرورت توجه را به مخاطب عرضه می کند. در اینجا صحبت از کیفیت برتر محصولات یا تلاش برای بیان امکانات منحصر به فرد آنها هیچ فایده ای ندارد. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردم، هدف اصلی از نگارش مانیفست برندها افزایش فروش نیست. درست به همین دلیل حتی برندهای بزرگ نیز در طراحی مانیفست برندشان دست کم به طور مستقیم صحبتی از محصولات شان نمی کنند.

به منظور یافتن «چرایی» برندمان فرض کنید به گفت وگویی با موسس برندمان می پردازیم (اگر شما موسس آن هستید، مخاطب صحبت خودتان خواهید بود). پرسش محوری در این مکالمه چرایی شروع کسب وکار است. برند ما به دنبال حل چه مشکلی از زندگی روزمره مشتریان است؟ چرا مشتریان باید بدان توجه بالایی داشته باشند؟ هدف اصلی ما از توسعه جایگاه برندمان چیست؟ وقتی به هر کدام از پرسش های فوق پاسخی درخور داده شود، پرسش «چرایی» برندمان نیز طراحی و پاسخ داده خواهد شد.

نگارش مانیفست از زبان دوم یا سوم شخص به منظور درگیر ساختن مخاطب در داستان

در تمام نمونه مانیفست برندهایی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت، نکته مشترکی وجود دارد. در حقیقت، همه آنها در تلاش برای درگیر ساختن مخاطب در متن داستان شان هستند. این کار از طریق استفاده از واژه های نظیر «ما» یا «مردم» صورت می گیرد. دلیل استفاده از این شیوه قابل توجه است. برندهایی نظیر نایک، فیات و The North Face به خوبی از نیازشان به جلب توجه مخاطب اگاهی دارند. به همین دلیل تمام تلاش خود را برای جذاب سازی داستان مانیفست شان می کنند. یکی از راهکارهای جذاب برای جلب توجه افراد به یک داستان و بیان آن به صورت جمع است. به این ترتیب آنها نیز احساس حضور در داستان ما را خواهند داشت. اگر شما نیز به دنبال خلق مانیفستی جذاب هستید، استفاده از ضمیرهایی نظیر «شما»، «ما» و «آنها» را به یاد داشته باشید. این کار به افزایش سطح تعامل میان برند ما و مخاطب کمک شایانی خواهد کرد.

توضیح نحوه تاثیرگذاری هدف برندمان روی زندگی مردم و ارتقای آن

بسیاری از مردم به زندگی های فعلی خود عادت کرده اند. بر این اساس گاهی آنها حتی تمایلی به تغییر وضعیت زندگی خود نیز نشان نمی دهند. در این میان برندها و بازاریاب های هوشمند از همین نکته نهایت استفاده را می برند. بر این اساس آنها روی ویژگی روزمرگی و تکراری زندگی افراد تاکید دارند. به عنوان راهکاری برای تغییر نیز شیوه های خود را معرفی می کنند.

به عنوان مثال، آیا متوجه تاثیر مانیفست هر کدام از برندهای این مقاله روی سبک زندگی مردم شدید؟ نایک (ارائه تعریف منحصر به فرد از موفقیت و بزرگی)، فیات (لذت بردن از زندگی به بهترین شکل ممکن)، The North Face (عدم توقف کشف و گشت و گذار)، اپل (تفکر متفاوت و چالش وضعیت فعلی مان) و در نهایت لویز (تسلیم شرایط موجود نشدن).

مطلب مرتبط: طراحی برند بر پایه تجربه مشتری

موفقیت برندهای فوق در زمینه تاثیرگذاری روی مخاطب از طریق تاکید بر اهداف اصلی شان به شیوه ای غیر خودخواهانه صورت گرفته است. متاسفانه ایراد اصلی بسیاری از برندها به هنگام طراحی مانیفست ستایش بیش از حد خودشان است. به همین خاطر مخاطب احساس نامناسبی نسبت به مانیفست و ماهیت کلی آن برند پیدا می کند. اگر به دنبال موفقیت در عرصه کسب وکار هستیم، باید اندکی از خودستایی های بی مورد پرهیز کنیم. در غیر این صورت سرنوشت برندمان چندان جالب نخواهد بود. هدف اصلی ما در اینجا باید بیان نحوه بهبود زندگی مخاطب های برندمان از طریق مانیفست مان باشد.

شروع کار با پرسش «چرایی»

هدف اصلی برند ما یکی از چالش برانگیزترین نکات کسب وکارمان است. اگر به دنبال ایجاد مانیفستی تاثیرگذار و جلب توجه مخاطب به برندمان هستیم، تشخیص هدف یا اهداف اصلی برندمان ضروری است. در غیر این صورت توانایی بالقوه برندمان برای رقابت با سایرین کم می شود. در هر صورت، وقتی همه برندها به دنبال طراحی مانیفستی جذاب و تاثیرگذار هستند، عدم توجه ما به این نکته پیامدهای مناسبی به همراه نخواهد داشت. بازهم روی اهمیت شناخت دلیل وجودی برندمان تاکید می کنم. بدون آگاهی از این نکته نه تنها فرآیند طراحی مانیفست برندمان، بلکه تمام فرآیندهای بازاریابی، برندسازی و حتی تبلیغات ما دچار وقفه خواهد شد. وقتی خود ما از دلیل وجود و فعالیت برندمان آگاهی نداشته باشیم، چگونه خواستار جلب توجه مخاطب به آن و امید به توسعه فرهنگ منحصر به فرد برندمان خواهیم بود؟

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید