دوشنبه, 13 مرداد 1399 - 15:00

یکی از بخش‎ هایی که کمتر به آن توجه شده است، نحوه طراحی محیط شرکت است. این امر در حالی است که چنین اقدامی، تاثیر بسزایی را در عملکرد کارمندان دارد. این مسئله به حدی مهم است که می‎ تواند زمینه تفکر خلاق در کارمندان را نیز افزایش دهد. در کنار این مسئله، یک طراحی ضعیف، دقیقا عکس این موضوع را به همراه خواهد داشت. در این راستا به بررسی 5 موردی که در طراحی محیط شرکت باید رعایت شود، خواهیم پرداخت.

1-فضا

افزایش خلاقیت کارمندان طراحی حرفه ای محیط شرکت

در این راستا نوع نیاز شما و بودجه‎ای که در اختیار دارید، معیارهای اصلی خواهد بود. درواقع ابعاد شرکت باید کاملا متناسب با نیاز شما باشد. در غیر این صورت تمامی برنامه ‎ریزی ‎ها، نتیجه لازم را دربر نخواهد داشت. پس از تعیین میزان بزرگی، ضروری است تا در زمینه طراحی داخلی آن تصمیم گیری نمایید. برای مثال ممکن است برای افزایش تعامل میان کارمندان، از میزکاری مشترک استفاده شود. درواقع در این رابطه نیز همه چیز به خواست شما بستگی دارد. بدون شک کمک گرفتن از فردی حرفه ای در این رابطه، کاملا کارساز خواهد بود. با این حال همه چیز را به طراح واگذار نکرده و خود شخصا نمونه ‎های موفق جهان را مشاهده کنید.

مطلب مرتبط:  افزایش خلاقیت با 13 اقدام ساده

2-از رنگ‎ها به شکلی هوشمندانه استفاده کنید

رنگ ‎ها تاثیر مستقیمی را بر خلق و خوی افراد دارد. به همین خاطر بسیار مهم است که قبل از انتخاب آنها، نسبت به روانشناسی و نوع مفهوم هر یک، اطلاعات داشته باشید. به صورت کلی رنگ سفید بیانگر پاکیزگی بوده و به همین خاطر انتخاب اول برندهای تولید کننده مواد شوینده، قرار دارد. رنگ قرمز باعث تحریک احساسات شده و به همین دلیل است که برندی نظیر فراری، از این رنگ استفاده می ‎کند. رنگ زرد به امیدواری و شادی در ارتباط بوده و بهترین انتخاب برای رنگ ‎آمیزی اتاق فکر و سالن کنفرانس است. آبی نیز مفهوم آرامش را منتقل می ‎کند و به همین خاطر بهتر است که در محیط‎ های کاری و دفتر کار کارمندها، از این رنگ استفاده شود. در نهایت نیز رنگ سبز هر فردی را به یاد طبیعت انداخته و خلاقیت را افزایش می ‎دهد. به صورت کلی استفاده از رنگ آبی، نارنجی و سبز، برای محیط ‎های اداری، بسیار ضروری خواهد بود.

3-از نور طبیعی غافل نشوید

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که دفتر کاری شما باید به نحوی باشد که امکان بیشترین استفاده از نور طبیعی، فراهم شود. در این رابطه جدیدترین تحقیقات حاکی از آن است که نور طبیعی در زمینه حفظ سلامتی بسیار مهم بوده و باعث کاهش 84 درصد از سردردها و چشم‏ دردهای کارمندان می‎ شود. در کنار این موضوع دریافت ویتامین D باعث کاهش احتمال بروز افسردگی می ‎شود. درواقع کشورهایی که نور خورشید کمتری را دریافت می‎ کنند، نرخ افسردگی بالاتری را نیز دارند. در این راستا فراموش نکنید که محیط کاری شما باید از پنجره ‎های بزرگ برخوردار باشد . خوشبختانه امروزه تکنولوژی به حدی پیشرفت کرده است که دیگر نگران سر و صدا نباشید.

4-به تحرک کارمندان توجه داشته باشید

دفتر شرکت باید به نحوی باشد که کارمندان تحرک کافی داشته باشند. درواقع یکی از معضل‎ های جدی حال حاضر کارمندان، کم‎ تحرکی آنها در محیط‎ های اداری است که سلامت آنها را با تهدیدی جدی مواجه می ‎سازد. در این رابطه تلاش کنید که در طراحی دفتر خود، به نحوی کار کنید که افراد محکوم به برداشتن چند قدم در طول روز باشند. در این رابطه انواع ابزارها نیز وجود دارد که شما را به این خواسته نزدیک ‎تر خواهد کرد. برای مثال میزهای تردمیلی، یکی از آنها است. با این حال شما می ‎توانید بخشی از زمان شرکت را به انجام ورزش اختصاص دهید. برای مثال امروزه بسیاری از شرکت ‎ها، پشت بام دفتر شرکت را به محلی برای تمارین ورزشی تبدیل کرده ‎اند. این امر باعث خواهد شد تا امکان ورزش وجود داشته باشد.

5-از معجزه گیاهان غافل نشوید

در آخر نکته ‎ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در دفتر کار شما باید انواع گیاهان وجود داشته باشد. این امر نه‎ تنها به بهبود وضعیت اکسیژن محل کار منجر می ‎شود، بلکه زمینه آرامش بیشتر کارمندان را نیز به همراه خواهد داشت. در این رابطه بهتر است که مطابق سلیقه کارمندان خود عمل نموده و حداقل چند گیاه مورد علاقه آنها را نیز مورد استفاده قرار دهید. در این رابطه تنها کافی است تا به تجربه برندهایی که در این زمینه فعالیت کرده‎ اند نگاهی بیندازید تا متوجه تاثیرات فوق‎ العاده آن شوید.

مطلب مرتبط: افزایش خلاقیت کارمندان با 12 راهکار موثر

در نهایت فراموش نکنید که اقدامات به مراتب بیشتری در این زمینه وجود داشته و شما نباید خود را صرفا محدود به این 5 اصل، بدانید. درواقع این موارد صرفا موارد اساسی و کلی بوده و بدون شک فضا برای فعالیت بیشتر، مهیا خواهد بود. در این رابطه به صورت مداوم نیز متدهای جدیدی معرفی می‎شود که باید مورد توجه شما قرار گیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید