پنج شنبه, 21 فروردين 1399 - 11:35

بسیاری از افراد از کمبود پول در زندگی خود گله دارند و همین امر باعث می شود تا مجبور به انجام چند فعالیت باشند تا هزینه های خود را پوشش دهند. تحت این شرایط پیگیری برنامه ها برای ساخت آینده ای بهتر و قدم گذاشتن در مسیر اهداف، عملا غیرممکن خواهد بود. فراموش نکنید که موقعیت فعلی شما ابدا قرار نیست تا آخر عمر ادامه داشته باشد، با این حال اگر شما خود را بیش از حد درگیر اقدامات کوچک کنید، بدون شک فرصت کافی جهت افزایش مهارت ها و قدم گذاشتن در مسیر زندگی رویایی و هدف اصلی خود را پیدا نخواهید کرد. برای مثال من قبل از کارآفرین شدن در سن 30 سالگی، کارهای زیادی را انجام دادم، با این حال هر بار تنها یک شغل را داشتم تا فرصت کافی برای کسب مهارت در زمینه کارآفرینی وجود داشته باشد. تحت این شرایط ممکن است تصور کنید که با یک شغل معمولی و درآمد پایین، چگونه می توان به زندگی ادامه داد؟ درواقع شما قبل از آنکه به میزان درآمد خود توجه داشته باشید، لازم است تا نگاهی به هزینه های خود انداخته و مطمئن شوید که از پول خود به خوبی استفاده می کنید. در همین راستا قصد معرفی 20 روشی را دارم که به من کمک کرد علی رغم درآمد پایین خود، حتی پس‎انداز نیز داشته باشم.

1-بهترین بانک را انتخاب کنید

پس انداز بیشتر

تا چه حد قبل از افتتاح یک حساب در رابطه با بانک های مختلف تحقیق می کنید؟ درواقع شما باید به هزینه فرصت خود توجه داشته باشید. برای مثال ممکن است یک بانک تازه تاسیس، سود و تسهیلات به مراتب بهتری را داشته باشد و حتی ممکن است برای آنهایی که برای اولین بار اقدام به افتتاح حساب می کنند، هدایایی را نیز در نظر داشته باشند. با این حال اقدامات شما تنها به این مرحله محدود نشده و لازم است تا اخبار را به صورت مداوم پیگیری کنید تا از جدیدترین اتفاقات باخبر شوید. برای مثال ممکن است بانکی دیگر، وام و یا هر امکان کاملا مناسبی را برای مدتی محدود ارائه دهد، بدون شک شما می توانید سریعا حسابی دیگر را افتتاح کرده و از فرصت های موجود نهایت استفاده را ببرید. در نهایت این امر که از بانک خود بخواهید که مستقیما قبض ها را پرداخت کند، باعث خواهد شد تا این اقدام هیچ گاه به تاخیر نیفتاده و با جریمه مواجه نشوید.

مطلب مرتبط: پس انداز کردن حرفه ای با 17 اقدام طلایی

2-تلویزیون را کنار بگذارید

چه اتفاقی می افتد اگر تلویزیون را کنار بگذارید؟ در حال حاضر بسیاری از افراد زمان زیادی را صرف آن می کنند که این امر با توجه به نیاز به خرید اشتراک و حق مشاهده، می تواند در ماه هزینه قابل توجهی را برای شما به همراه داشته باشد. همچنین اگر به آن اعتیاد داشته باشید، قبض برق شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد، با این حال مهم ترین مسئله در این رابطه، عدم ارزشمندبودن استفاده از آن است. درواقع تنها کافی است تا برای یک روز، مشاهده برنامه-های تلویزیونی را کنار بگذارید، بدون شک شاهد زمان به مراتب بیشتری در زندگی خود خواهید بود که می تواند صرف اقدامات به مراتب ارزشمندتری شود.

3-اجناسی که نیاز ندارید را به فروش برسانید

بسیاری از افراد عادت به نگه داشتن همه چیز دارند، این امر نه تنها حجم زیادی از فضای خانه شما را اشغال خواهد کرد، بلکه باعث می شود تا با گذشت زمان، ارزش اجناس موجود نیز کاهشی شدید را پیدا کند. برای مثال اگر دوچرخه ای که دیگر از آن استفاده نمی کنید را همین امسال به فروش نرسانید، با گذشت زمان و عرضه مدل های جدیدتر، بدون شک هزینه آن نیز کاهش پیدا خواهد کرد. در نهایت با این اقدام شما به افزایش درآمد خود کمک خواهید کرد. به همین خاطر ضروری است تا تمامی وسایلی را که مورد استفاده شما قرار نمی گیرد را شناسایی کرده و با کمک سایت-هایی نظیر Craigslist به فروش برسانید.

4-در مسابقات شرکت کنید

در مسابقات حتی اگر جزو نفرات برتر نیز نباشید، جوایزی به شما اهدا خواهد شد که به معنای کمک به درآمد شما است. این امر در نهایت زندگی شما را نیز از درگیر شدن با روزمرگی نجات خواهد داد. همچنین در این رابطه پیدا کردن فروشگاه هایی که تخفیف‎های ویژه و قرعه‎کشی دارند، کاملا سودمند خواهد بود.

5-از کارت اعتباری به صورت هوشمندانه استفاده کنید

براساس نظر روانشناس ها، وجود پول نقد باعث خواهد شد تا افراد تمایل به خرید بیشتری داشته باشند، با این حال این مسئله برای کارت های اعتباری کاملا متفاوت است. یکی از دلایل آن می-تواند به علت مشاهده دائم میزان کم شدن پول از حساب باشد. برای مثال شما تنها با یک خرید نیز از طریق پیامکی که به گوشی شما ارسال می شود، شاهد میزان کاهش پول خواهید بود، با این حال در رابطه با پول نقد، چنین امکانی وجود ندارد. با این حال توجه داشته باشید که شما باید سه حساب بانکی برای خود ایجاد کنید. یکی برای پرداخت هزینه های دائمی نظیر اجاره خانه، قبض ها و...، دیگری برای پس‎انداز و آخری نیز جهت انجام خرج های روزانه و کوچک که مقدار پول موجود در آن باید کاملا محدود و حساب شده باشد. این امر باعث می شود تا خلاقیت شما نیز افزایش پیدا کند. برای مثال هنگامی که بدانید که پول در دسترس شما برای یک روز بسیار کم است، دیگر استفاده از تاکسی به جای وسایل نقلیه عمومی ارزان‎قیمت تر نظیر مترو، در دستور کار شما قرار نخواهد گرفت.

مطلب مرتبط: اپ های برتر در زمینه پس انداز پول / پس انداز به سبک دنیای مدرن

6-قانون 30 روز را مورد استفاده قرار دهید

طبق این قانون شما باید 30 روز فاصله میان تصمیم و اقدام برای خرید خود قرار دهید. این امر برای خریدهای گران‎قیمت کاملا کارساز خواهد بود. در واقع طی این زمان شما فرصت کافی برای کسب اطمینان را به دست خواهید آورد. بدون شک برای موارد کوچک‎تر نیز اجرای این سیاست کاملا کارساز خواهد بود، با این حال فراموش نکنید که مدت زمان آن نیز باید کاهش پیدا کند. به صورت کلی اگر در زمانی که به یک باره اشتیاق در شما ایجاد شده است، خرید نکنید بدون شک هیچ گاه یک خرید غیرضروری و بد را تجربه نخواهید کرد.

7-قبل از خرید لیستی را برای خود تهیه کنید

بدون در اختیار داشتن یک لیست، شما خریدی پرریسک را خواهید داشت. درواقع این احتمال وجود دارد که شما بیش از حد نیاز را بردارید، با این حال برنامه‎ریزی از قبل، شما را از این اتفاقات در امان نگه خواهد داشت. همچنین فراموش نکنید که شما برخی از خریدهای خود را می توانید ماه بعد انجام دهید. به همین خاطر تا حد امکان از به هم زدن نظم مالی، خودداری کنید.

8-مهمانی های خانگی برگزار کنید

بسیاری از افراد تصور می کنند که یک سبک زندگی ارزان قیمت و تلاش برای پس‎ انداز بیشتر به معنای ریاضت کشیدن خواهد بود، با این حال این تصور کاملا غلط بوده و شما با کمی خلاقیت، می-توانید زندگی کاملا خوب و باکیفیتی را نیز داشته باشید. برای مثال برای وقت گذراندن در کنار دوستان خود بهتر است تا به جای رفتن به رستوران، از آنها در خانه خود پذیرایی کنید. این امر بدون شک مقرون به صرفه تر خواهد بود. همچنین سرگرمی های خانگی نیز به مراتب ارزان قیمت تر خواهد بود. برای مثال به جای رفتن به سینما، می توانید در لپ تاپ خود یکی از فیلم های شاهکار سینما را همراه با دوستان خود تماشا کنید.

9-مدگرایی را کنار بگذارید

اگر عقیده من را بخواهید، مدها تنها برای افزایش فروش برندهای پوشاک ایجاد می شود. همچنین این باور را در خود ایجاد کنید که برندهای گران‎قیمت، بخشی از پول را به خاطر شهرت خود می گیرند و این امر ابدا ارتباطی به کیفیت کار آنها ندارد. به همین خاطر ضروری است تا شما به عنوان فردی که قصد دارد تا از پول خود به بهترین شکل استفاده کند، درگیر این بازی نشوید. همچنین ضروری است تا کمی خیاطی را یاد بگیرید تا به هنگام نخستین نشانه های پارگی، لباس ها را دور نیندازید. همچنین آشنایی با اصول شست وشو و نگهداری هر یک از لباس ها نیز به افزایش عمر آنها کمک خواهد کرد. خوشبختانه در این رابطه تنها کافی است تا چند ویدئو در یوتیوب را مشاهده کنید.

10-برای سرگرم شدن خلاقیت داشته باشید

تفاوتی ندارد که شما صاحب فرزند باشید و یا به تنهایی زندگی می کنید، شما می توانید با کمی خلاقیت، لحظات بسیار خوبی را رقم بزنید. برای مثال فوتبال بازی کردن با فرزند خود در حیاط خانه می تواند جذابیتی هم ردیف با بردن آنها به باشگاه های گران‎قیمت داشته باشد. همچنین این امر که سبک زندگی خاص خود را داشته باشید و با دیگران مقایسه های بیهوده را انجام ندهید، بدون شک آرامش لازم و خوشبختی درونی را به همراه خواهد داشت.

11-به سلامت خود توجه داشته باشید

با اقداماتی بسیار ساده نظیر مصرف بیشتر آب، پرهیز از فست فودها و ورزش مداوم، شما می-توانید سلامت خود را تا حد زیادی تضمین کنید. این امر به معنای آن خواهد بود که هزینه های درمانی شما کاهشی چشمگیر را پیدا خواهد کرد. در رابطه با ورزش نیز صرفا به دنبال موارد گران قیمت نباشید. درواقع با اپلیکیشن های موجود، حتی در خانه نیز می‎توانید به تناسب اندام خوبی دست پیدا کنید. نکته دیگری که به آن باید توجه داشته باشید این است که شما با کنار گذاشتن برخی از عادت های خود نیز می توانید هزینه ها را کاهش دهید. برای مثال ترک عادت سیگار کشیدن و استفاده از قمقمه به جای خرید مداوم آب های معدنی از جمله ساده ترین این موارد محسوب می شود.

12-تا حد امکان از نور طبیعی استفاده کنید

تنها برخی از کشورها هستند که هزینه برق آنها کم است. درواقع شما باید به این مسئه توجه داشته باشید و از استفاده بیهوده آن خودداری کنید. برای مثال تا قبل از تاریک شدن هوا، با کنار زدن پرده و تغییر در جایگاه نشستن خود، می توانید به خوبی از نور موجود استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که لازم است تا از لامپ-های جدید که کم‎مصرف تر هستند، استفاده کنید. برای درک تاثیر این اقدام، تنها کافی است تا قبض برق خود را با ماه قبل مقایسه کنید.

مطلب مرتبط: پس‌انداز روزانه

13-قرض بگیرید

همواره نیازی به خرید وجود ندارد. درواقع شما می توانید بسیاری از وسایل را از افراد قرض گرفته و آنها را مورد استفاده قرار دهید. برای مثال اگر به ماشین چمن‎زنی احتیاج دارید، می-توانید ماهی یکبار آن را از همسایه خود قرض بگیرید. برای جبران این محبت نیز می توانید چمن-های منزل آنها را نیز کوتاه کنید. این امر در رابطه با هر چیزی حتی کتاب نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد، با این حال توجه داشته باشید که لازم است تا این وضعیت حالت متقابل را داشته باشد. در غیر این صورت با نارضایتی اطرافیان خود مواجه خواهید شد. همچنین شما می-توانید دارایی های خود را اجاره دهید. برای مثال اگر بسیار کم از وسیله نقلیه خود استفاده می کنید، می توانید آن را برای ساعت های مشخص، اجاره دهید. در این رابطه نیز سایت های مختلفی وجود دارد.

14-از جمعه سیاه غافل نشوید

با نزدیک شدن به سال نو، تقریبا تمامی برندها تخفیف های فوق‎العاده ای را بر روی محصولات خود قرار می دهند. این امر اگرچه در ابتدا ممکن است یک اقدام خیرخواهانه تلقی شود، با این حال با توجه به افزایش چشمگیر مشتری، کاملا سودآور نیز است. شما می توانید بسیاری از خریدهای پرهزینه خود را در این زمان انجام دهید. این امر یک تصمیم کاملا اقتصادی و درست خواهد بود.

15-به وضعیت ماشین خود توجه داشته باشید

کمی دانش فنی به شما کمک خواهد کرد تا از بسیاری از هزینه ها در امان نگه داشته باشید. برای مثال کمی اطلاعات در مورد ماشین کمک می کند تا نیاز به تعمیرکار کاهش پیدا کند. در این رابطه مهم ترین مهارت به نظر من، رسیدگی به وضعیت خودرو است. این امر که بدانید فیلتر هوا چه زمانی باید عوض شود، باعث خواهد شد تا از هزینه خرابی وسیله خود نجات پیدا کنید. به همین خاطر بهتر است تا این موارد را در تقویم گوشی خود ثبت کنید تا در زمان تعیین شده به شما یادآوری شود.

16-قانون 10 ثانیه را اجرا کنید

طبق این قانون شما قبل از خرید خود باید این سوال را مطرح کنید که آیا به آن نیاز دارید، اگر حداقل دو دلیل قانع‎کننده را پیدا کردید، می توانید خرید خود را نهایی کنید. همچنین این نکته را فراموش نکنید که با توجه به موقتی بودن شرایط، شما حتی می‎توانید مکانی ارزان قیمت را برای زندگی خود انتخاب کنید تا درگیر هزینه زیاد و نیاز به وام گرفتن نشوید. در نهایت کاشت برخی از میوه ها و سبزی ها با توجه به این امر که در بسیاری از موسسات بذر آنها رایگان اهدا می شود، می تواند یک سرگرمی کاملا اقتصادی باشد. درواقع امروزه اثبات شده است که رسیدگی به گیاهان برای سلامت روح نیز کاملا مهم خواهد بود و می تواند به فضای خانه شما نیز تنوع جذابی را بدهد.

17-مدل مویی ساده داشته باشید

به هر میزان که مدل موی شما پیچیده تر باشد، هزینه بالاتری را نیز به همراه خواهد داشت. به همین خاطر توصیه می شود که ساده ترین‎ها را مورد توجه قرار دهید. همچنین بسیاری از اقدامات را شما شخصا می توانید انجام دهید. برای مثال مرتب کردن ریش، یکی از این موارد محسوب می شود.

18-به صورت عمده خرید کنید

این مسئله باعث خواهد شد تا قیمت نهایی هر یک از محصولات، با کاهشی چشمگیر مواجه شود. برای مثال در رابطه با صابون، اگر به صورت عمده آنها را خرید کنید، بدون شک هزینه هر یک از آنها بسیار کم می شود. این امر در رابطه با هر چیزی کاربرد خواهد داشت. در نهایت با توجه به گران شدن مداوم بسیاری از مواد، شما از این اتفاق در امان نگه داشته خواهید شد.

19-تغذیه خود را اصلاح کنید

بسیاری از موادی که در طول روز مصرف می کنیم، نه تنها ضرورتی ندارند، بلکه بدترین آسیب ها را نیز به همراه خواهند داشت. نمونه آن انواع تنقلات کارخانه ای است. همچنین نیاز بدنی افراد به مواد خوراکی مختلف متفاوت بوده و توصیه می-شود تا در این رابطه از یک مشاور تغذیه کمک بگیرید. با این اقدام شما دیگر از خرید نادرست فاصله خواهید گرفت. همچنین توجه داشته باشید که شما باید مصرف گوشت خود را کاهش دهید. درواقع بدن انسان ابدا به این حجم رایج مصرف گوشت نیاز ندارد و با توجه به هزینه بالای آن، این اقدام تنها به ضرر شما خواهد بود.

مطلب مرتبط: برایان بریسی / چطور سریعتر پس انداز کنید

20-هرگز ناامید نشوید

در نهایت توجه داشته باشید که شما باید روحیه خود را حفظ کنید در غیر این صورت امکان اجرای این طرح برای چند سال عملا غیرممکن خواهد بود. همچنین فراموش نکنید که موارد مذکور، تنها فهرستی از رایج ترین ها محسوب می شود. به همین خاطر همواره می توانید به آنها بیفزایید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید