یکشنبه, 21 مهر 1398 - 19:44

زمانی که فیس بوک از پروژه بلندپروازانه رمزارز لیبرا رونمایی کرد، کمتر کسی می توانست روز های تیره و تار را برای آن متصور شود. فیس بوک از همان ابتدا قدم های خود را محکم برداشت و با نام های بزرگ بانکی مانند مسترکارت، ویزا، مرکادو پاگو و eBay انجمنی تحت نام انجمن لیبرا راه اندازی کرد. لیبرا به عنوان ایده فیس بوک برای ابداع ارز جهانی جدید با همراهی و نظارت قدرت های اقتصادی، غیرقابل توقف به نظر می رسید، اما در عرض تنها چند روز، شاید سایه شکستی سنگین، روی لیبرا افتاده باشد.

به گزارش ورج، اول از همه پی پل بود که روز دوازدهم مهر، بار خود را بسته و از انجمن لیبرا خارج شد. طولی نکشید که تا تنها یک هفته بعد و در تاریخ ۱۹ مهر، ویزا، مسترکارت، استرایپ و مرکادو پاگو نیز از این انجمن خارج شدند و به eBay پیوستند تا فیس بوک بماند و حوضش. این بدان معنا بود که تمام شرکت های بزرگ بانکی آمریکا، از این انجمن خارج شده اند. البته شرکت PayU همچنان در این انجمن باقی مانده ولی در رابطه با رمزارز لیبرا، رویه سکوت را در پیش گرفته است.

لیبرا فیس بوک

این اتفاق شاید به نوعی رفتار توأم با ترس تلقی شود، ولی به اندازه کافی زنگ خطری برای فیس بوک حساب می شود تا در رابطه با شرکای تجاریش تجدیدنظر کند. البته شاید با خود فکر کنید چرا این چند کمپانی، همگی با هم اقدام به ترک انجمن لیبرا کرده اند؟ جواب آن در زمان بندی هوشمندانه است. قرار بود روز ۲۲ مهر تمام اعضای این انجمن در ژنو با یکدیگر ملاقاتی داشته باشند تا نقش و وظیفه هر عضو انجمن لیبرا تعیین شود.

با مشخص شدن این نقش ها، معلوم می شد که کدام کمپانی موظف است به دولت ها پاسخگو باشد و همچنین وظایف دیگری که دیوید مارکوس (David Marcus) رئیس بخش بلاک چین فیس بوک در بیانیه اولیه خود مشخص نکرده بود که به کدام عضو مربوط می شود. در صورتی که این نشست با تمام اعضا برگزار می شد، منشوری شکل می گرفت که امضای رسمی تمام اعضا، پای آن وجود داشت.

در صورتی که هر یک از اعضای این انجمن در رابطه با وظایف خود شک و تردید داشت، بهترین زمان ترک آن پیش از انجام این نشست بود؛ که خوب همینطور هم شد، با این حال هر کسی که به این پروژه ایمان نداشت، از آن جدا شد و کسانی که باقی ماندند احتمالا مشکلی با امضای این منشور نخواهند داشت.

اما چرا کمپانی ها نسبت به این پروژه دلسرد شدند؟ به جز eBay، تمام کمپانی های ذکرشده شرکت های بانکی قدرتمندی هستند که ملزم به رعایت قوانین جلوگیری از کلاهبرداری، پولشویی و حمایت از تحریم های دولتی می شوند که براساس بررسی های دولت ها، رمزارز لیبرا نمی تواند با این قوانین سازگار باشد. همچنین به طور دقیق تر، پردازش های پرداختی لیبرا، با قانون های وضع شده در رابطه با رمزارزها، مغایرت های بسیاری داشته است.

در همین رابطه، سناتور شاتز (Schatz) و سناتور براون (Brown) خطاب به سه کمپانی از کمپانی های فوق الذکر نوشته اند:

ظاهرا فیس بوک مزایای فعالیت های اقتصادی را بدون پذیرفتن قانون های مرتبط با یک کمپانی ارائه دهنده خدمات بانکی می خواهد.

پیامد این امر کاملا واضح است: اگر رمزارز لیبرا کار را برای تروریست ها و پولشویان راحت کند، مسترکارت، ویزا و دیگران مسئول آن خواهند بود. به نوعی فیس بوک، هم خدا را می خواهد و هم خرما را؛ آن هم بدون اینکه در قبال چیزی پاسخگو باشد. در این شرایط، طبیعی است که شرکت های بانکی خود را از چنین بازی های پیچیده ای کنار بکشند.

این پدیده البته برای شرکت های بانکی کمی ترسناک است، زیرا یک شبه می توانند توسط سیاست ها و قانون گذاری های دولتی نابود شوند، اما دیگر شرکت ها که در زمینه های بانکی و اقتصادی فعالیتی ندارند، اوضاع شان بهتر است. در لیست اولیه انجمن لیبرا، نام شرکت های خیریه، سرمایه گذاری و ارائه دهندگان سرویس ها مانند لیفت و اوبر نیز به چشم می خورد. این شرکت ها تحت فشار کمتری از سوی قانون گذاری های دولتی قرار دارند.

با این حال سیستم تراکنش های رمزارز لیبرا، انگشت اشاره را به سمت اصل این ماجرا نشانه می گیرد. رمزارز های بر پایه تکنولوژی بلاک چین معمولا تنها در صورتی جواب می گیرند که در یک سیستم «خودپشتیبان» قرار بگیرند. در صورتی که این رمز ارز ها به هر دلیلی با سیستم های بانکی متداول پشتیبانی شوند، مشکلات بسیاری ظهور خواهد کرد.

این مشکل در روز های اولیه عرضه بیت کوین نیز پیش آمده بود. تراکنش های بیت کوین به دلیل نداشتن الزامات مربوط به قوانین ضد پولشویی، مورد بازخواست مراجع دولتی قرار می گرفتند؛ اتفاقی که برای بیشتر ارائه دهندگان رمزارز ها پیش آمده است، با این حال قانون گذاری و الزامات مربوط به آن یک طرف ماجراست، خود کمپانی فیس بوک طرف دیگر.

مشکلات اخیر این کمپانی با داده های خصوصی و نقض مکرر حریم خصوصی کاربران، این غول دره سیلیکون را جزو شرکای قابل اعتماد قرار نمی دهد. این کمپانی به تنهایی در چند مورد متهم به سوءاستفاده از داده های کاربران و فروش آنها به دولت ها شده است، حال فرض کنید که اطلاعات پرداخت های مالی کاربران نیز به آن لیست اضافه شود. مطمئنا هیچ شرکتی دوست ندارد به همراه فیس بوک در دادگاه های دولتی در این رابطه پاسخگو باشد.

با این اوصاف، خروج کمپانی های بزرگ بانکی از انجمن لیبرا، می تواند پلی برای دیگر شرکت های عضو این انجمن باشد تا طی دو روز باقی مانده تا اولین نشست اعضای این انجمن در ژنو، خود را از دردسر های احتمالی رمزارز لیبرا مبرا کنند. البته این به معنای پایان کار لیبرا نیست، زیرا فیس بوک کمپانی بزرگی با پول زیاد است و احتمالا راهی برای به سرانجام رساندن رمزارز لیبرا پیدا خواهد کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید