سه شنبه, 20 اسفند 1398 - 19:47

اپل روز گذشته، حدود 8 درصد از ارزش سهام خود را از دست داد. این عدد، معادل ۱۰۰میلیارد دلار است.

به گزارش زومیت، بورس های بزرگ دنیا روز ۱۹ اسفند، شاهد سقوط های کم سابقه ای بودند. کاهش شدید قیمت جهانی نفت باعث سقوط بازارهای بزرگ دنیا از جمله بازار بورس آمریکا بود. اپل روز گذشته در اتفاقی کم‎سابقه، 7/9 درصد از ارزش سهام خود (معادل 100میلیارد دلار) را از دست داد. ارزش سهام شرکت های مایکروسافت، فیس‎بوک و آلفابت هم بیشتر از ۶درصد سقوط کرد. ارزش سهام آمازون هم در پایان این روز کاری 3/5 درصد سقوط کرد.

ارزش سهام اپل در یک روز تقریبا 8 درصد سقوط کرد

در پایان روز کاری ۱۹ اسفند، مجموع سهام شاخص داو جونز، به صورت میانگین بیش از 2 هزار واحد سقوط کرد. این بدترین روز این شاخص مهم از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ بود.

خبرگزاری 9to5mac وضعیت را اینطور تحلیل می کند:

اولین نکته این است که وحشت از شیوع ویروس کرونا، تأثیر زیادی روی عملکرد بازار سهام داشته است. بسیاری از شرکت ها از جمله اپل با بحران موجودی انبارهای خود در چین مواجه هستند. بسیاری از مشتری ها در این روزها تمایلی به خرید ندارند و همین مسئله باعث کاهش عرضه شده است.

دومین نکته که بسیار هم مهم است، این است که عربستان سعودی، قیمت نفت را در هفته کاری گذشته به شدت کم کرد. این کاهش قیمت، به سرعت روی شرکت های فعال در حوزه انرژی تأثیر منفی داشت. در مرحله بعدی، بانک ها به دلیل نگرانی ها درباره توانایی شرکت های نفتی برای بازپرداخت قرض های خود، تحت تأثیر منفی قرار گرفتند.

کارشناسان بازار بورس، شیوع روزافزون ویروس کرونا و کاهش کم سابقه قیمت نفت را دو دلیل اصلی سقوط کم سابقه بورس های بزرگ دنیا می دانند. این کارشناسان دلیل سقوط ارزش سهام اپل را بیشتر مرتبط با شیوع ویروس کرونا می دانند. نتایج یک بررسی نشان می دهد اپل در ماه فوریه، در چین تنها ۵۰۰ هزار آیفون فروخته است. این عدد، ۶۰ درصد کمتر از میزان فروش این محصول در ماه فوریه سال گذشته میلادی است. اپل فوریه ۲۰۱۹، در چین یک میلیون و ۲۷۰ هزار آیفون فروخت. همچنین گزارش هایی منتشر شده که نشان می دهند موجودی انبار محصولات اپل هم در حال تخلیه است.

بررسی های Bank of American نشان می دهد باید انتظار داشت عرضه آیفون ۹ و آیفون 5G به تعویق بیفتد. دلیل این تعویق، شیوع گسترده ویروس کرونا است. اپل در حال حاضر کارمندان خود را تشویق می کند برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، دورکاری کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید