دوشنبه, ۲۴ خرداد(۳) ۱۴۰۰ / Mon, 14 Jun(6) 2021 /
           
فرصت امروز

سایبرتراک، وانت جدید تسلا، با طراحی منحصربه فردش توجهات زیادی را جلب کرده است. اکنون ایلان ماسک از پرتاب احتمالی این خودرو به فضا سوار بر راکت استارشیپ صحبت کرده است.

به گزارش زومیت ایلان ماسک، کارآفرین مطرح و مدیرعامل تسلا، به عکس منتشرشده یکی از کاربران در توییتر واکنش نشان داد؛ عکسی که راکت فالکون هوی را در حال حمل سایبرتراک (Cybertruck) حین پرتاب نشان می داد. این کاربر اظهار کرد پرتاب وانت تمام برقی جدید تسلا و سایبری کردن فضا اقدامی بسیار حماسی خواهد بود. ماسک در واکنش به این توییت، استفاده از راکتی بهتر را پیشنهاد داد:

شاید با استارشیپ؟ این راکت قطعا ظرفیت حمل سایبرتراک را دارد.

سایبرتراک سوار بر استارشیپ

پرتاب جدیدترین محصول هر شرکتی به فضا ممکن است تصمیمی عجیب به نظر بیاید؛ اما ماسک سابقه ارسال خودروهایش را به درون مدار دارد. او در فوریه ۲۰۱۸ راکت فالکون هوی را نخستین بار به همراه یک دستگاه خودرو تسلا رودستر به عنوان محموله پرتاب کرد. این راکت از آن زمان تاکنون، دو مأموریت دیگر را با موفقیت انجام داده است: نخست مأموریت عرب ست 6A در آوریل ۲۰۱۹ و دیگری پرتاب STP-2 در ژوئن ۲۰۱۹.

پرتاب سایبرتراک اقدامی درخورتوجه خواهد بود، اما این خودرو به کدام مقصد فضایی عزیمت خواهد کرد؟ ماسک پیش تر در توییتر ادعا کرده بود نسخه دارای فشار سایبرتراک، خودرو باری رسمی مریخ خواهد بود.

با پرتاب فالکون هوی، قدرتمندترین راکت عملیاتی دنیا با توانایی ارسال تقریبا ۶۳٬۹۰۰ کیلوگرم محموله به مدار، آغاز به کار کرد. نسل نخست رودستر تنها ۱،۳۰۵ کیلوگرم وزن داشت؛ بدین معنا که حمل آن به فضا زحمت چندانی برای راکت قدرتمند اسپیس ایکس نداشت. درمقابل، انتظار می رود استارشیپ استاندارد حمل ونقل فضایی را چندین پله ارتقا دهد. این فضاپیما قرار است ظرفیت محموله ای بیش از ۹۹٬۷۰۰ کیلوگرم داشته باشد، اما ماسک در مراسم رونمایی طراحی جدید استارشیپ در سپتامبر، اعلام کرد این رقم می تواند به مقدار حیرت انگیز تقریبا ۱۵۰ هزار کیلوگرم برسد.

هنوز مشخص نیست وزن سایبرتراک دقیقا چقدر است، اما استارشیپ قطعا به خوبی از پسِ حمل آن به فضا برخواهد آمد. براساس ویدئویی که در آن توانایی سایبرتراک در کشیدن وانت فورد اف ۱۵۰ در سربالایی نشان داده می شود، وانت جدید تسلا احتمالا وزن سنگینی خواهد داشت. وزن زیاد سایبرتراک بیانگر آن است که این خودرو سطوح بالای اصطکاک خواهد داشت.

سؤال بعدی این است که سایبرتراک چه زمانی پرتاب خواهد شد؟ اسپیس ایکس قصد دارد نسخه آزمایشی راکت نسل بعدی اش را اوایل سال آینده به مدار بفرستد. در این صورت، انتظار می رود نخستین مأموریت آزمایشی استارشیپ در سال ۲۰۲۱ انجام شود. این بدین معنا است که اگر اسپیس ایکس بخواهد پرواز آزمایشی کاملی را با موفقیت انجام دهد، احتمالا در اواخر سال آینده یا اوایل ۲۰۲۱ موفق خواهد شد نسخه نهایی استارشیپ را پرتاب کند. ازآنجاکه انتظار نمی رود سایبرتراک تا اواخر ۲۰۲۱ به تولید انبوه برسد، اسپیس ایکس شاید ناگزیر مدلی آزمایشی از وانتش را پرتاب کند یا نخستین پرواز استارشیپ را به تأخیر بیندازد یا ایده مذکور را به کلی کنار بگذارد.

پرتاب پیشین اسپیس ایکس درباره آنچه می توانیم انتظار داشته باشیم، سرنخ هایی به ما می دهد. در پرتاب نخست فالکون هوی، آدمکی فضایی در حالی سوار بر صندلی رودستر به فضا فرستاده شد که سیستم صوتی خودرو آهنگی از دیوید بویی، خواننده انگلیسی را پخش می کرد. همچنین، نسخه ای کامل از سه گانه علمی-تخیلی بنیاد نوشته آیزاک آسیموف در یک دستگاه حافظه کریستالی سوپرمن ذخیره شده است. علاوه بر این، علامتی روی داشبورد چسبانده و روی آن حک شده است «وحشت نکنید»؛ عبارتی که به مجموعه علمی- تخیلی «راهنمای مسافران مجانی کهکشان» نوشته داگلاس آدامز ارجاع دارد.

رودستر قرمز ماسک از زمان پرتاب در مسیر شگفت انگیزی قرار گرفته است. براساس داده های وب سایتی به نام رودستر کجاست، خودروی فضایی تسلا اکنون تقریبا ۳۴۱ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد و از مدار مریخ نیز فراتر رفته است. آیا سایبرتراک در مسیر مشابهی قرار خواهد گرفت؟ شاید، اما ماسک در توییتش به نسخه ای مخصوص از سایبرتراک برای سفر به مریخ اشاره کرده است. این خودرو می تواند با حمل ونقل محموله های بزرگ در ساخت سکونتگاه مریخی کاربردی باشد و سنگ های این سیاره را بررسی کند و آزمایش های مختلف انجام دهد. همان طور که اسپیس ایکس قصد دارد نخستین انسان ها را در دهه ۲۰۲۰ به مریخ ارسال کند، ممکن است سایبرتراک وسیله نقلیه نخستین کاوشگران مریخی برای گشت و گذار در سیاره سرخ باشد؟

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/lNG3M8OJ
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه