پنجشنبه, ۲۰ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Thu, 11 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز

7 راهکار طلایی جهت افزایش خلاقیت کارمندان

1 سال پیش ( 1399/9/4 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : لانره آنیبالوسی  

اگر بخواهیم مهمترین دارایی یک شرکت را نام ببریم، بدون شک کارمندان بیش از هر مورد دیگری، اهمیت خواهند داشت. درواقع شما حتی در صورت در اختیار داشتن بالاترین حد بودجه و یا در اختیار داشتن بهترین مشتریان، در صورتی که عملکرد تیم شرکت مناسب نباشد، همه چیز را از دست خواهید داد. با این حال آیا هر کارمندی را باید مفید تلقی نمود؟ بدون شک پاسخ به این سوال منفی بوده و معیار یک کارمند مناسب، با میزان خلاقیت او، ارتباط بالایی را دارد. تحت این شرایط به نظر می رسد که به پیدا کردن آن دسته از افراد محدود هستیم، با این حال این امر بیش از حد سخت بوده و به همین خاطر در ادامه مواردی را بررسی خواهیم کرد که باعث خواهد شد تا تفکر خلاق در کارمندان شما شکوفا شود.

1-محیطی مثبت را ایجاد نمایید

راهکار طلایی جهت افزایش خلاقیت کارمندان

در ابتدا لازم است تا محیطی آرامش ‎بخش و با بار مثبت را ایجاد نمایید. در این راستا تحت فشار قرار ندادن کارمندان و استفاده از گیاهان از جمله ساده ‎ترین راهکارها محسوب می ‎شود. با این حال مهمترین اقدام این است که فرهنگ درستی را داشته باشید. برای مثال در محیطی که همکاری بین کارمندان و روابط گرم، برقرار است بدون شک احتمال بروز خلاقیت نیز افزایش پیدا خواهد کرد. در نهایت توصیه می ‎شود که برای افزایش دانش کارمندان خود نیز برنامه ریزی داشته باشید. درواقع اطلاعات بیشتر، زمینه تفکرات و عملکرد حرفه‎ ای ‎تر را نیز به همراه خواهد داشت.

مطلب مرتبط: افزایش خلاقیت در کار با سه اقدام ساده

2-به افراد گوش دهید

این امر که به کارمندان خود اجازه صحبت کردن را بدهید و صحبت ‎های آنها برای شما مهم باشد، خود باعث خواهد شد تا ایده ‎های خوب، کنار گذاشته نشود. در این راستا برای هر یک از کارمندان، زمانی مشخص را تعیین نمایید. در این راستا توجه داشته باشید که مدیریت شما باید به نحوی باشد که بر روی برنامه ریزی شخصی شما نیز تاثیر منفی را به همراه نداشته باشد. برای این امر که شنونده بهتری باشید، می‎ توانید مقالات مرتبط با این موضوع را مطالعه نمایید.

3-جوایزی را تعیین نمایید

انگیزه ‎ای باید وجود داشته باشد تا افراد به سمت بروز خلاقیت سوق پیدا کنند. در این راستا توصیه می ‎شود که جوایز را براساس ویژگی ‎های کارمندان خود تعیین نمایید. درواقع در این زمینه بهترین مورد، موارد نقدی و یا مرخصی‎ های با حقوق خواهد بود. با این حال شما می ‎توانید براساس شرایط و امکانات شرکت، موارد خلاقانه را نیز ایجاد نمایید. به صورت کلی جوایز کمک خواهد کرد تا افراد به سمت بروز خلاقیت بیشتر در کار خود، سوق پیدا کنند.

4-از به ‎روزترین تکنولوژی ‎ها استفاده نمایید

تا زمانی که افراد درگیر اقدامات ساده باشند، مجالی برای فکر کردن به موارد جدید به وجود نمی ‎آید. در این راستا توصیه می‎ شود که همواره به فکر ساده ‎تر کردن اقدامات روزمره کارمندان خود باشید. در این زمینه تکنولوژی ‎های جدید، بهترین گزینه محسوب می ‎شود. با این حال نکته ‎ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که استفاده از تکنولوژی تنها چنین مزیتی را به همراه نداشته و باعث خواهد شد تا افراد در برخورد با این ابزارها، به مواردی دست پیدا کنند که تاکنون از نظر آنها پنهان مانده است.

5-نتایج را به اشتراک بگذارید

کارمندان خود را نسبت به نتایج به دست آمده، آگاه سازید. درواقع مشاهده پیشرفت آنها بدون شک انگیزه‎ ساز بوده و باعث می ‎شود تا تمایل بالایی را به ادامه این روند داشته باشند. در کنار این موضوع شما می ‎توانید نرخی برای خلاقیت کارمندان در شرکت تعیین کرده و در صورت مناسب نبودن آن، برنامه ریزی های جدیدی داشته باشید.

6-اجازه اشتباه را بدهید

یکی از مهمترین عواملی که باعث می ‎شود تا خلاقیت کارمندان نابود گردد این است که آنها به کارمندان خود اجازه اشتباه را نمی ‎دهند. در این راستا نکته ‎ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تفکر خلاق درست به مانند بدنسازی است. درواقع در ابتدا افراد با خستگی و عملکرد ضعیفی همراه هستند. با این حال پس از مدتی حتی سخت ‎ترین تمرین‎ ها نیز فشار چندانی را نخواهد داشت. به همین خاطر شما باید صبور باشید و اجازه دهید که این مسیر، روند طبیعی خود را طی کند.

مطلب مرتبط: 19 گام تقویت خلاقیت

7-براساس توانایی ‎ها اقدام به تقسیم وظایف نمایید

هیچ دلیلی وجود ندارد که در یک شرکت، وظایفی یکسان وجود داشته باشد. درواقع در این زمینه شما باید به توانایی ‎های افراد توجه داشته باشید. برای مثال اگر یک کارمند، سرعت تایپ بالاتری را دارد، توصیه می‎ شود که این دسته از اقدامات را به وی محول کرده و به صورت کلی موارد را به تخصص افراد پیوند دهید. درواقع افراد در زمینه ‎ای که تخصص بالاتری داشته و به آن علاقه دارند، خلاقیت ‎هایی را نیز خواهند داشت.

منبع : business2community
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/l6HwMXti
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه