پنج شنبه, 08 خرداد 1399 - 12:07

درست 10 سال پیش توجه به نصیحت های یک مدیر باسابقه، باعث شد تا بتوانم رویای خود را عملی کرده و شرکتی را تاسیس کنم. درواقع استفاده از تجربیاتی که سایرین برای به دست آوردن آن سال ها تلاش کرده اند، بدون شک اقدامی کاملا هوشمندانه خواهد بود. در این رابطه پس از گذشت چندین سال و کسب تجربیات گوناگون، اکنون زمان آن رسیدن است تا وظیفه خود را در این رابطه انجام داده و تجربیات خود را در اختیار سایرین قرار دهم. در این رابطه تلاش کرده-ام تا مواردی را انتخاب کنم که برای تمامی مدیران و کارآفرین ها کاربردی و قابل اجرا باشد.

1-به همه پیشنهادات پاسخ مثبت ندهید

توصیه به مدیران

هنگامی که در حال انجام اقدامی باشید، با انواع فرصت ها مواجه خواهید شد. تحت این شرایط اگر انتخاب های درستی را نداشته باشید، در بهترین حالت رشد خود را محدود کرده اید. برای مثال برخی از معامله ها نه‎تنها سودی را ندارد، بلکه می تواند منجر به نابودی شرکت نیز شود. به همین خاطر شما از همین امروز باید مهارت نه گفتن را در خود تقویت کرده و هیچ گاه بدون تحلیل همه جانبه، تصمیمی نهایی را اعلام نکنید. برای مثال پس از دوماه فعالیت شرکت، یک پیشنهاد 40 میلیونی برای خرید برند ارائه شد. اگرچه اطرافیان عقیده داشتند که این بهترین فرصت برای ثروتمندشدن محسوب می-شود، با این حال با قبول نکردن آن، طی تنها چند ماه ارزش شرکت به چندین برابر قیمت پیشنهادی دست پیدا کرد، با این حال این امر به معنای آن نیست که خودرای باشید. بلکه تنها کافی است که اگر اطمینان به درست نبودن یک اقدام را پیدا کرده اید، حتی بالاترین فشارها نیز نباید باعث شود تا شما از تصمیم خود بازگردید، با این اقدام شما عملا سه مهارت را خواهید داشت. هنر نه گفتن، تفکر عمیق و جسارت که هر یک برای یک مدیر کاملا الزامی است.

مطلب مرتبط: توصیه های مدیریتی برترین کارآفرین های جهان

2-تنها به دنبال رشد طبیعی نباشید

رشد طبیعی اگرچه بهترین نتایج را در طولانی مدت به همراه خواهد داشت، با این حال در شرایطی شما نیاز به آن دارید که سریعا پیشرفت کنید. این امر خصوصا در هنگام شروع یک کسب و کار مشاهده می شود. به همین خاطر شما باید شیوه‏های دیگری را نیز مدنظر خود قرار دهید، با این حال اقدامات برای رشد طبیعی همواره باید ثابت باقی بماند.

3-به آمارها در زمینه استخدام توجه نداشته باشید

آیا خواهان استخدامی موفق و ساخت تیمی فوق‏العاده هستید؟ پس بهتر است تا اعداد درج شده در رزومه را به صورت کامل کنار بگذارید. درواقع مهم ترین ملاک پتانسیل رشد است که برای شناسایی آن تنها کافی است تا به انگیزه افراد نگاه کنید. برای مثال ری کراک برای نمایندگی رستوران های خود هرگز افرادی با سابقه بالا را استخدام نکرد. در این رابطه وی تنها به زوج های جوانی توجه داشت که از وضعیت مالی خوبی برخوردار نبوده اند. کار تیمی آنها و انگیزه برای بهبود اوضاع باعث می شد تا بهترین عملکرد را از خود نشان دهند. این امر تنها یک مثال ساده است تا نسبت به نحوه استخدام دیدگاه خود را عوض کنید. همچنین تنها به دنبال افرادی باشید که با نیاز و فرهنگ سازمانی شما هماهنگ باشند. برای مثال تیم های ورزشی اگرچه گزینه های متنوعی را برای جذب در اختیار دارند، با این حال همواره به دنبال افرادی هستند که با سیستم مدنظر آنها هماهنگی داشته و بتوانند کارآمدی لازم را داشته باشند.

4-اعتماد را مهم ترین فرهنگ سازمانی بدانید

اگر اعتماد کافی در تیم شرکت وجود نداشته باشد، حتی بهترین استراتژی ها نیز ناکارآمد خواهد بود. در این رابطه فراموش نکنید که تنها اعتمادسازی بین افراد تیم کافی نبوده و شما نیز باید با رفتارهای خود به فردی کاملا قابل اعتماد تبدیل شوید. تحت این شرایط تیم شرکت نیز با آسودگی نهایت تلاش خود را انجام خواهد داد. این نکته را نیز همواره به خاطر داشته باشید که دروغ گفتن همواره راهکار ساده ای به نظر می رسد، با این حال این امر باعث می شود تا در آینده با مشکلات متعددی مواجه شده و با این دیدگاه، متوجه می شوید که صداقت اگرچه ممکن است در کوتاه مدت سختی هایی را به همراه داشته باشد، با این حال بهترین وضعیت را در طولانی مدت برای شما به همراه خواهد داشت. در این رابطه فراموش نکنید که فرهنگ‏سازی، امری زمانبر محسوب شده نباید بیش از حد عجول باشید.

5-تردیدها را کنار بگذارید

بسیاری از مدیران تنها به دنبال حفظ وضع موجود بوده و اقدامات جدید را مدام به تاخیر می اندازند. درواقع این افراد تصور می کنند که اکنون زمان مناسب برای چنین اقداماتی محسوب نمی شود. با این حال این نکته را همواره به خاطر داشته باشید که عدم توجه به یک موقعیت، به معنای آن خواهد بود که فردی دیگر از آن استفاده خواهد کرد. همچنین در بازار به شدت رقابتی حال حاضر، اگر صرفا به دنبال حفظ وضع موجود باشید، بدون شک محکوم به شکست خواهید بود. به همین خاطر نباید از تغییر وحشت داشته باشید. بدون شک برای فردی که همواره رو به جلو قدم برمی دارد، زمین خوردن امری بی‎معنا و مانعی چند ثانیه ای خواهد بود.

6-برای صمیمیت خود با تیم شرکت حدی را قائل نشوید

شما می توانید به سادگی به اعضای خانواده خود اعتماد کنید. علت این امر به این خاطر است که روابط عمیقی بین شما وجود دارد. در این رابطه برای افزایش وفاداری لازم است تا سطحی را برای بهبود ارتباطات خود ایجاد نکنید. برای مثال هیچ مانعی وجود ندارد که شما با تیم شرکت ورزشی مانند فوتبال را انجام دهید. بدون شک به هر میزان که ارتباطات بهتری حاکم باشد، رضایت شغلی افراد نیز افزایش پیدا کرده و دیگر تنها کسب درآمد دلیل افراد برای حضور در شرکت نخواهد بود. برای مثال اگرچه پیشنهادهای کاری بهتری برای تیم شرکت طی سال های مختلف ارائه شده است، با این حال جو دوستانه شرکت دلیل محکمی بوده است تا بتوانم تیم خود را حفظ کنم. مزیت مهم این وضعیت، هماهنگی فوق‏العاده بالا ناشی از چندین سال کار تیمی است.

7-تعادل میان کار و زندگی را جدی بگیرید

ممکن است تصور کنید که همواره زمانی دیگر برای پرداختن به خانواده وجود خواهد داشت. با این حال زمان، تنها چیزی است که قابل جبران نخواهد بود. در این رابطه تلاش کنید تا حجم کاری خود را کاهش دهید. برای مثال جانشین داشته باشید و کارها را بین تیم شرکت پخش کنید. این مسئله کمک خواهد کرد تا شما نیز به مانند یک کارمند بتوانید تنها در زمان های کاری به اقدامات خود بپردازید. همچنین به عنوان یک کارآفرین تصور نکنید که تشکیل خانواده، در تضاد با اهداف شما خواهد بود. درواقع واقعیت کاملا متفاوت بوده و می توانید این نکته را در مصاحبه افراد مشهور نیز مشاهده کنید که اکثر آنها حتی در شرایطی ازدواج کرده اند که اوضاع مالی جالبی نداشته و در ابتدای راه خود بوده اند.

مطلب مرتبط: 29 توصیه ای که شما را به بالاترین سطح مدیریتی خواهد رساند

8-اطمینان داشته باشید که بحران ها اجتناب‏ناپذیر هستند

بسیاری از بحران ها از کنترل ما خارج هستند. برای مثال ممکن است بهترین عملکرد را از خود نشان داده باشید، با این حال یک مشکل جهانی باعث شده است تا بازار شما کاملا کساد شود. تحت این شرایط مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که انعطاف‏پذیر باشید. با این سیاست، شما به جای توجه به مشکلات، همواره به دنبال راه حلی خواهید بود. همچنین همواره به دنبال حوزه های جدید باشید. این امر به مراتب بهتر از زمانی است که در یک دریای پر از ماهیگیر، برای به دست آوردن صید مناسب تلاش کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید