چهارشنبه, ۳ مرداد(۵) ۱۴۰۳ / Wed, 24 Jul(7) 2024 /
           
فرصت امروز
آثار سینمایی که هر کارآفرینی باید ببیند

کارآفرینی بهتر با فیلم های انگیزشی

1 سال پیش ( 1401/12/1 )

هر کسی فهرستی مخصوص از فیلم و سریال های مورد علاقه اش را دارد. از آن دست فیلم هایی که هر وقت حال آدم خوب نباشد، در یک چشم به هم زدن سرحال مان می آورد. چه بسا در دورهمی های دوستانه بحث سر اینکه کدام فیلم بهترین اثر سینمایی محسوب می شود، جنگ و دعوایی تمام عیار راه بیفتد؛ چراکه هیچ کس حاضر نیست از سلیقه خودش دست کشیده و نظر دیگران را قبول کند. البته در این میان فیلم هایی هستند که نه صرفا به خاطر سرگرمی، بلکه محتوای آموزنده ای که دارند مورد توجه قرار می گیرند. ما در این مقاله قصد داریم سری به فیلم های مناسب برای کارآفرینان بزنیم. از آنجایی که تماشای فیلم تفریح اغلب مردم دنیا محسوب می شود، ما در این مقاله قصد داریم آثاری را به شما معرفی کنیم که علاوه بر اوقاتی خوش، نوعی انگیزش برای ادامه مسیر کارآفرینی باشد. 

فیلم های انگیزشی کارآفرینی

اگر شما هم عاشق دنیای سینما هستید و دوست دارید علاوه بر تماشای فیلم با تجربه کارآفرینان بزرگ دنیا آشنا شوید، این مقاله را از دست ندهید. ما در ادامه نگاهی به برترین آثار سینمایی دنیا که به درد کارآفرینان می خورد، خواهیم داشت. 

مطلب مرتبط: 14 فیلم درباره شبکه های اجتماعی

شبکه اجتماعی (The Social Network)

شبکه اجتماعی (The Social Network)

ما اولین اثر فهرست مان را با فیلم دیوید فینچر شروع کرده ایم. اگر از عاشق دنیای سینما باشید، احتمالا آثار فینچر را به راحتی از دست نمی دهید. به ویژه اگر تم کارآفرینی هم داشته باشد. ماجرای فیلم شبکه اجتماعی به طور کامل درباره مارک زاکربرگ و تاسیس پلتفرم فیس بوک است. در این فیلم زاکربرگ به عنوان یک کارآفرین مصمم به تصویر کشیده می شود که علی رغم همه مشکلات هدفش را جلو می برد. دست آخر هم با تاسیس فیس بوک بدل به کارآفرینی با سرمایه چند میلیارد دلاری می شود. البته ماجرا اینقدرها هم یک خطی نیست؛ چراکه در لا به لای داستان قهرمان قصه مان تقریبا همه را نادیده می گیرد. از احساسات دوستانش گرفته تا وضعیت مالی یا حتی نظرات بقیه درباره کارش، همه و همه نقش حاشیه ای در تصمیمات زاکربرگ ایفا می کند. 

اگر شما به تازگی کارتان را راه اندازی کرده اید و زیر فشار زیادی قرار دارید، شبکه اجتماعی می تواند فیلمی مناسب برای بازیابی روحیه تان باشد. یادتان نرود، همانقدر که در طول زمان باید به نظر دیگران گوش داد، گاهی اوقات استفاده از ایده های دیگران اشتباه از آب درمی آید. پس اگر کمتر به ایده های خودتان باور دارید، تماشای سرگذشت زاکربرگ کمی متحول تان خواهد کرد. 

مانیبال (Moneyball)

مانیبال (Moneyball)

اگر شما علاوه بر کارآفرینی عاشق دنیای بیسبال هم هستید، فیلم مانیبال همان چیزی است که ساعت ها میخکوب تان خواهد کرد. در این فیلم ماجرای اعتماد یک مدیر ورزشی به مشاوری ظاهرا آماتور را تماشا می کنیم. بیلی بین به عنوان صاحب یک تیم بیسبال که اتفاقا علاقه زیادی هم به این ورزش ندارد، فکر می کند دیگر برای تغییر کارش حسابی پیر شده. به همین خاطر تیمش دائما با مشکلات مالی و کسب نتایج ضعیف رو به رو است. همین امر موجب می شود مدیر قصه ما به یک مشاور ظاهرا آماتور اعتماد کرده و براساس محاسبات ریاضی شروع به خرید بعضی از بازیکنان و مربی های مختلف می کند. نکته جالب اینکه بعد از مدتی اوضاع تیم حسابی بهبود پیدا کرده و حتی وارد کورس قهرمانی می شوند. ماجرا حسابی دراماتیک شد، نه؟ 

جالب است بدانید ماجرای مانیبال براساس یک داستان واقعی روایت شده است. به همین خاطر جذابیت زیادی برای کارآفرینانی دارد که احساس می کنند اصلا به کار فعلی شان علاقه ای ندارند. شما را نمی دانم، ولی من که بارها و بارها پیش خودم فکر کرده ام اصلا به درد کاری که انجام می دهم، نمی خورم؛ به ویژه وقت هایی که آدم حسابی عصبانی است، این فکر و خیال ها بیشتر سراغش می آید. 

درسی که کارآفرینان از تماشای مانیبال می گیرند، تلاش برای بقا در بازار است. بی شک اگر شما دست روی دست بگذارید یا خودتان را با فکر و خیال های مختلف سرگرم کنید، هیچ موفقیتی از راه نمی رسد. در عوض این تلاش تان برای استفاده از بهترین توصیه ها و درس گرفتن از شکست های قبلی است که موفقیت های آینده را می سازد. پس بهانه های گوناگون را کنار گذاشته و با تمام قدرت وارد بازی کارآفرینی شوید. اینطوری شانسی برای موفقیت در این بازار گسترده خواهید داشت. 

مطلب مرتبط: نکات مدیریتی فیلم تاپ گان: ماوریک

در جست وجوی خوشبختی (The Pursuit of Happyness)

در جست وجوی خوشبختی (The Pursuit of Happyness)

به نظر شما داستان یک فروشنده بی خانمان چقدر جذابیت دارد؟ فکر می کنم هیچ کس دوست نداشته باشد ماجراهای شکست یک فروشنده بخت برگشته را بشنود، البته مگر اینکه پای تبدیل شدن به یکی از کارآفرینان بزرگ دنیا وسط باشد!

فیلم در جست وجوی خوشبختی به معنای واقعی کلمه مشکلات کارآفرینان در زندگی شخصی و حرفه ای را نشان می دهد. اینکه فعالیت در بازار چقدر می تواند به آدم ضربه زده و فشار روانی اش کار را به جاهای باریکی بکشاند، به خوبی در این اثر نمایش داده می شود. البته به سبک فیلم های هالیوودی، در نهایت شخصیت اصلی داستان که هرگز تسلیم نشده، خوشبختی واقعی را پیدا می کند. 

شاید فکر کنید ماجرای فیلم کاملا خیالی باشد اما ماجرا کاملا برعکس است. کریس گاردنر به عنوان شخصیت اصلی این فیلم در واقع تمام پیچ و خم های فیلمنامه را زندگی کرده است. بر این اساس در جست وجوی خوشبختی نوعی مستند یا سرگذشت واقعی نیز محسوب می شود. پس لازم نیست فکر کنید این اتفاقات فقط در رویا رخ می دهد؛ چراکه کارآفرینان واقعی هم گاهی اوقات تا فرسنگ ها زیر مشکلات مختلف فرو می روند. البته این تلاش و پشتکار آدم برای شروع دوباره از نقطه صفر است که نتیجه نهایی را مشخص می سازد. 

بنیانگذار (The Founder)

بنیانگذار (The Founder)

آیا تا حالا درباره سرگذشت برند مک دونالد فکر کرده اید؟ فست فودی که تقریبا تمام دنیا را فتح کرده و میلیاردها طرفدار در چهار گوشه جهان دارد، اصلا چطور به این موفقیت بزرگ رسیده است؟ اگر این سوال برای تان جذاب به نظر می رسد، فیلم بنیانگذار گزینه خوبی برای شما خواهد بود؛ چراکه در این فیلم به سرگذشت ری کراک، موسس مک دونالد، پرداخته می شود. 

درس اصلی این فیلم برای کارآفرینان ضرورت تفکر خارج از چارچوب است. اگر آقای کراک هم قرار بود مثل بقیه فکر کند، هیچ خبری از مک دونالد در زندگی امروز من و شما نبود. به علاوه، یک ایده خوب می تواند دنیا را تکان دهد. پس لازم نیست الکی به خودتان فشار آورده و سعی کنید ایده تان را پیچیده به نظر برسانید. همین که ایده تان به اندازه کافی جذاب و کاربردی به نظر برسد، کافی خواهد بود. در مرحله بعد شما باید ایده تان را تا نقطه پایان که همان شروع کسب و کار است، دنبال کنید. متاسفانه خیلی ها این وسط ناامید شده و ایده ای که ممکن است چند میلیون دلار ارزش داشته باشد را کنار می گذارند. با این حال در طول فیلم ری کراک طوری پای ایده اش می ایستد که حتی باورش برای آدم های رویاپرداز هم سخت به نظر می رسد. 

مطلب مرتبط: نکات مدیریتی سریال بازی مرکب

غارتگران دره سیلیکون (Pirates of Silicon Valley)

غارتگران دره سیلیکون (Pirates of Silicon Valley)

آیا تا حالا درباره نبرد کلاسیک میان کارآفرینان فکر کرده اید؟ شما را نمی دانم، ولی برای من که این فکر و خیال اول از همه یادآور نبرد میان استیو جابز و بیل گیتس است. قبل از اینکه دنیای دیجیتال از راه برسد، اولین جرقه های تغییر زندگی مردم از سوی برند مایکروسافت و اپل زده شد. آن زمان کمتر کسی مفهوم رایانه های خانگی را باور می کرد؛ چراکه این محصول بیشتر مخصوص کاربری های کاملا صنعتی تلقی می شد. البته استیو جابز و بیل گیتس خیلی زود این باور قدیمی را تغییر دادند. به طوری که امروز تقریبا هر کسی یک لپ تاپ شخصی دارد!

ماجرای فیلم غارتگران دره سیلیکون در دهه 70 میلادی می گذرد. درست جایی که اولین نسل رایانه های خانگی از سوی کارشناس های IT در حال طراحی بود. اگرچه در نهایت بیل گیتس و برند مایکروسافت دست برتر را داشتند، اما در فیلم جزییات جالبی از رقابت میان اپل و مایکروسافت به نمایش گذاشته شده است. 

درسی که کارآفرینان از این فیلم می گیرند، اهمیت یک رقابت همه جانبه در توسعه کسب و کار است. چه بسا اگر بیل گیتس یا استیو جابز رقبای بزرگی برای هم نبودند، هیچ کدام موفقیت های گوناگون را تجربه نمی کردند. احتمالا شما هم تا حالا حس کرده اید رقبای تان شما را به جلو هل می دهند. خب این دقیقا همان کاری است که مدیران مایکروسافت و اپل برای یکدیگر انجام دادند!

وال استریت (Wall Street)

وال استریت (Wall Street)

وال استریت همیشه جایی برای موفقیت های بزرگ بوده است. در این میان فرقی بین دنیای فیلم و واقعیت نیست. مثلا فیلم وال استریت را در نظر بگیرید؛ این فیلم در دهه 80 میلادی ساخته شده و داستان جوانی با آرزوهای دور و دراز را روایت می کند. در این میان قهرمان قصه ما باید تصمیم های سرنوشت سازی را بگیرد. شاید فکر کنید مثل فیلم های کلاسیک فقط پای تصمیم های درست در میان است اما سناریوی اصلا اینطوری پیش نمی رود. در عوض ترکیبی از اشتباهات و تجدیدنظرهای کاربردی در طول فیلم به چشم می خورد. به طوری که در نهایت تماشاچی با کش و قوس های فراوانی دست و پنجه نرم می کند. 

اگر شما تازه اول راه کارآفرینی هستید یا از دست مشکلات متعدد خسته شده اید، این فیلم کمک بزرگی به شما برای ادامه مسیر خواهد کرد. یادتان باشد هیچ موفقیتی بدون تلاش مداوم به دست نمی آید. این وسط شاید گاهی اوقات با مشکلات مختلفی نیز رو به رو شوید. در این صورت تماشای وال استریت به شما انگیزه کافی به منظور ادامه ماراتن کارآفرینی را خواهد داد.

مطلب مرتبط: نکات مدیریتی فیلم RAY

رکود بزرگ (The Big Short)

رکود بزرگ (The Big Short)

آیا ماجرای رکود شدید سال 2008 در ایالات متحده و سپس اروپا برای شما هم جذاب است؟ در این صورت فیلم رکود بزرگ دقیقا همان اثری است که باید فورا تماشا کنید. این فیلم با حضور بازیگران درجه یکی مثل برد پیت و رایان گازلینگ حسابی در گیشه گرد و خاک کرد. به علاوه، جوایز متعددی از جمله اسکار را نیز به دست آورد. با این حساب در اینجا نه تنها با فیلمی آموزنده برای کارآفرینان رو به رو هستیم، بلکه جنبه های هنری کار هم کاملا رعایت شده است. 

فیلم رکود بزرگ با سناریویی کاملا کمدی به سراغ بحران مالی 2008 می رود. البته در این میان دلایل بروز چنین بحرانی نیز به طور کامل شرح داده می شود. پس اگر دوست دارید سیر تا پیاز ماجرا را با چاشنی کمدی متوجه شوید، اصلا این اثر را از دست ندهید. 

ما در روزنامه فرصت امروز اثر بالا را به تمام مدیران مالی توصیه می کنیم؛ چراکه در لا به لای سکانس های رکود بزرگ درس های مهمی برای مدیران وجود دارد. اگر شما هم در میان دوستان تان کسانی را می شناسید که یک مدیر مالی کاملا بداخلاق هستند، بد نیست به اتفاق هم این فیلم را تماشا کنید. اینطوری دست کم همکاران دوست تان همیشه از شما متشکر خواهند بود!

سخن پایانی

فیلم های سینمایی برتر برای تماشا کارآفرینان

فهرست ما در روزنامه فرصت امروز از فیلم های سینمایی برتر برای تماشا به عنوان کارآفرین دیگر به آخر خط رسیده است. امیدوارم تماشای این فیلم ها انگیزه تان برای کارآفرینی بهتر را تقویت کرده باشد. یادتان باشد در بازار کمتر کسی به دنبال موفقیت های زودگذر است. پس سعی کنید از این فیلم ها روحیه ای برای ادامه راه تان در بلندمدت بگیرید. وگرنه چند ماه بعد دوباره سر خانه اول خواهید بود.

مطلب مرتبط: نکات مدیریتی فیلم گلن گری گلن راس

من و همکارانم در روزنامه فرصت امروز امیدواریم نکات مورد بحث در این مقاله کمکی هرچند اندک به شما برای آشنایی با فیلم های آموزنده حوزه کارآفرینی کرده باشد. اگر آثار دیگری هم مد نظر دارید که در این مقاله به آنها اشاره نشد، لطفا ما را بی خبر نگذارید. 

منابع:

https://www.99signals.com

https://www.entrepreneur.com

برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/ZvGNKKXL
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+MEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلخرید لایک اینستاگرامواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانهگیفت کارت استیم اوکراینسریال ازازیلتور سنگاپورلوازم یدکی تویوتاقرص لاغری پلاتیندانلود رایگان از شاتراستوکخرید اقساطی آیفون 13 با تخفیف ویژه
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه