چهارشنبه, 03 ارديبهشت 1399 - 14:08

یکی از اشتباهات رایج این است که افراد بین مدل های کاری، یک ترتیب‏بندی را ایجاد می کنند. برای مثال کار برای یک برند را به مراتب بهتر از آزادکاری می دانند و برخی دیگر عقیده ای کاملا عکس دارند. این امر در حالی است که هر دو گروه در اشتباه بوده و این امر به موقعیت، سلیقه و بسیاری عوامل دیگر بستگی خواهد داشت. به همین خاطر آزادکاری یا در اصطلاح فریلنسر، برای برخی از افراد بهتر خواهد بود. در این رابطه آگاهی از مزیت ها و معایب این اقدام، شما را در تصمیم‏گیری بهتر یاری خواهد کرد.

مزایا:

1-انعطاف زمانی

مزایا و معایب آزادکاری

درواقع در آزادکاری دیگر شما مجبور به مراجعه به دفتر کاری خود در ساعت مشخص و خارج شدن پس از اتمام ساعت کار نخواهید بود. این امر کمک خواهد کرد تا امکان ایجاد تعادل میان کار و زندگی شخصی، مهیا تر باشد. همچنین شما عملا به مکان خاصی برای انجام کارهای خود نیاز نداشته و در هر شرایطی می توانید وظایف را ادامه دهید. این مسئله شباهت بسیاری را به دورکاری دارد. با این تفاوت که شما استخدام هیچ برند خاصی نخواهید بود. بدون شک این اقدام برای افرادی که انعطاف‎پذیر بودن زمان انجام کار برایشان مهم است بسیار سودمند خواهد بود.

مطلب مرتبط: راهنما و اصول موفقیت در آزادکاری

2-محکوم به تحمل شرایط نخواهید بود

یک کارمند، مجبور است که رئیس و کارمندان شرکت را تحمل کند، با این حال یک آزادکار به علت عدم ارتباط با آنها، عملا هیچ مشکلی را نخواهد داشت. همچنین می توان گزینه ها را بررسی کرده و آزادی عمل بالاتری را تجربه کنید. همچنین شما می-توانید در هر شرایطی به کارهای خود رسیدگی کنید. برای مثال بدون خارج شدن از تخت خواب، قادر به انجام یک پروژه خواهید بود. این امر به معنای آن است که دیگر نیاز به پوشیدن لباس مناسب، پرداخت هزینه برای حمل و نقل و رسیدن به دفتر شرکت وجود نداشته و زمان شما برای رفت و بازگشت تلف نخواهد شد. با توجه به این امر که امکان استراحت در هر زمانی وجود دارد، معمولا آزادکارها قادر به انجام حجم کاری بیشتری هستند.

3- رئیس خودتان هستید

شما تعیین خواهید کرد که کارها به چه نحوی و در چه زمانی انجام شود. درواقع شما دیگر زیر ذره بین مدیر شرکت نخواهید بود. درواقع شرایط کاری را خودتان تعیین می کنید که می تواند برای بسیاری از افراد جذابیت بالایی را به همراه داشته باشد. درواقع یک آزادکار می تواند در رابطه با هر چیزی با طرف قرارداد مذاکرده کند. این امر در حالی است که یک کارمند، باید طبق دستورات عمل کند.

4-امکان کسب درآمد بیشتری وجود دارد

حقوق یک کارمند مشخص بوده و برای افزایش آن شما باید پیشرفت کرده و یا اضافه کاری کنید. درواقع تعهد به یک شرکت باعث می شود تا فرصت همکاری با سایر برندها عملا نابود شود. این امر در حالی است که یک آزادکار می تواند به هر میزانی که تمایل دارد، با برندهای مختلف همکاری داشته و با این اقدام شانس افزایش نامحدود درآمد خود را داشته باشد. همچنین یک آزادکار هیچ‏گاه براساس زمان فعالیت خود، درآمد نخواهد داشت. این امر باعث می شود که در صورت اتمام سریع تر، فضا برای انجام یک فعالیت دیگر وجود داشته باشد.

5-مالیات به مراتب کمتری را پرداخت خواهید کرد 

به این علت که شما به صورت رسمی با هیچ برندی همکاری ندارید، مالیات بر درآمد نیز بسیار پایین خواهد بود. در برخی از کشورها نیز برای آزادکارها مالیاتی تعیین نشده است. این مسئله باعث می شود تا هزینه های شما در مقایسه با یک کارمند معمولی، کمتر باشد. همچنین این امر که بیشتر در خانه هستید، امکان حفظ سلامتی و کمتر مریض شدن را به همراه دارد.

معایب:
1-باید بیشتر از یک کارمند فعالیت کنید

یک کارمند تا اتمام ساعت کاری خود، به صورت مداوم فعالیت نکرده و بخشی از زمان به استراحت، گفت وگو با دیگران، نشست ها، جست وجوها و زمان ناهار سپری خواهد شد. همچنین این افراد امنیت درآمدی داشته و می دانند که در آخر ماه یک مبلغ مشخصی به حساب آنها واریز خواهد شد، با این حال یک آزادکار از چنین امکانی برخوردار نبوده و برای هم‏رده شدن با یک کارمند، نیاز به فعالیت بیشتری خواهد داشت علت این امر به این خاطر است که شرکت ها براساس انجام وظایف به شما حقوق می دهند. این امر در حالی است که حقوق یک کارمند، به ساعت بستگی دارد. همچنین معمولا به آزادکارها، قیمت کمتری پیشنهاد می شود.

2- از عادت کردن محروم خواهید بود

کارهای یک آزادکار ممکن است تنوع بسیار بالایی را داشته باشد. این امر در حالی است که بیش از 80درصد اقدامات یک کارمند، همواره ثابت خواهد ماند. این مسئله باعث می شود که پس از مدتی کارمندان به وظایف عادت کرده و سختی کمتری را متوجه شوند. همچنین آنها دقیقا می دانند که انتظارات در چه سطحی قرار دارد، با این حال یک آزادکار همواره با افرادی با انتظارات متفاوت و اقدامات متنوع مواجه هستند که سرعت کار را کاهش داده و فشار بیشتری را بر روی فرد به همراه خواهد داشت.

3-امکان تاخیر در پرداختی ها وجود دارد

اگرچه در حالت عادی پس از اتمام پروژه شما باید به کل مبلغ توافقی دست پیدا کنید، با این حال واقعیت کاملا متفاوت بوده و تقریبا تمامی آزادکارها با معضل تاخیر در پرداخت ها مواجه هستند. این امر می تواند جریان زندگی عادی شما را تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال برای یک کارمند امکان پرداخت اقساط در زمان تعیین شده وجود دارد، با این حال یک آزادکار ممکن است در این زمینه با مشکل مواجه شود. به همین خاطر باید به مسئله دیرکردها توجه داشته باشید. همچنین در مواردی مشاهده شده است که برندها برخلاف توافق عمل کرده و یا از طریق مشاوره با وکلای خود، موارد کوچکی را در قرارداد ذکر می کنند که به واسطه آن که مورد توجه شما قرار نگرفته، به سادگی حق شما را نادیده می گیرند و رفتن به دادگاه نیز زمان زیادی را از شما می گیرد که این امر به معنای به هم خوردن همه برنامه ها و عقب افتادن سایر سفارش ها خواهد بود.

4-همواره در جست وجوی کار هستید

یک کارمند از امنیت شغلی برخوردار بوده و در صورت اخراج، به علت سابقه کاری خود می تواند شغلی دیگر را پیدا کند، با این حال برای یک آزادکار به علت عدم تجربه، بسیار سخت خواهد بود که یک شغل ثابت در یک شرکت را بیابد. درواقع شما باید به صورت مداوم به دنبال پیداکردن مشتری برای خود باشید که می تواند اقدامی زمان بر محسوب شود. همچنین فراموش نکنید که اگر بازار ضعیف شود، یک کارمند همچنان حقوق خود را دریافت خواهد کرد، با این حال این مسئله تاثیر مستقیمی را بر روی میزان مشتری های شما به همراه خواهد داشت. همچنین برنامه‎ریزی برای آینده برای یک آزادکار، سخت تر است.

مطلب مرتبط: چگونه یک آزادکار حرفه ای شویم

5-از مزیت های کارمندی برخوردار نخواهید بود

انواع بیمه ها، امکان مرخصی، حجم کاری ثابت، کار تیمی و وجود وسایل مورد نیاز تنها بخشی از مزیت های یک کارمند محسوب می شود، با این حال هیچ یک از آنها برای یک آزادکار وجود نداشته و حتی ساده ترین ابزارها را باید شخصا تهیه کنید. این نکته را فراموش نکنید که یک نرم‏افزار گرانقیمت، توسط شرکت خریداری می شود و کارمند عملا متوجه هزینه آن نخواهد شد، با این حال شما باید شخصا آنها را خریداری کنید که در بسیاری از موارد کاملا سخت خواهد بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید