جمعه, ۱۱ اسفند(۱۲) ۱۴۰۲ / Fri, 1 Mar(3) 2024 /
           
فرصت امروز
بررسی 5 شبکه اجتماعی جدید در عرصه بازاریابی

بازاریابی دیجیتال با شبکه های اجتماعی نوظهور

4 سال پیش ( 1398/5/12 )
پدیدآورنده : بازاریابی دیجیتال   پدیدآورنده : علی آل‌علی   پدیدآورنده : پاملا بامپ  

بازاریابی دیجیتال به طور معناداری با شبکه های اجتماعی گره خورده است. هنگامی که ما در اپ استور یا گوگل پلی عبارت «شبکه های اجتماعی» را جست‎وجو می کنیم، شمار بسیار زیادی اپ ظاهر می شود. بدون تردید موفقیت شبکه های اجتماعی بزرگ بسیاری از شرکت ها را به فکر ایجاد پلتفرم های تازه انداخته است، با این حال آیا همه شبکه های اجتماعی نوظهور به اندازه الگوهایی مانند اینستاگرام و فیس‎بوک موفق خواهند بود؟ از نقطه نظر بازاریابی، آیا چنین پلتفرم هایی تغییری در جریان بازاریابی و کار بازاریاب ها ایجاد خواهد کرد؟

پاسخ صحیح به پرسش فوق منفی خواهد بود. در حقیقت، کارشناس های شبکه های اجتماعی در موسسه HubSpot به نحوه توسعه و تحول شبکه های اجتماعی قدیمی در سال 2019 توجه دارند. از نظر آنها بررسی فرآیند توسعه چنین پلتفرم هایی درک بهتری از وضعیت بازاریابی دیجیتال را برای ما ممکن می کند. کلی هندریکسون، مسئول بخش شبکه های اجتماعی موسسه HubSpot، در سال 2019 چشم به تغییرات برخی از پلتفرم های تقریبا فراموش شده دوخته است: «بدون تردید همچنان در ادامه سال 2019 شاهد خبرهای جذابی از سوی شبکه های اجتماعی قدیمی خواهیم بود. اکنون ما شاهد تلاش های اسنپ چت برای ایجاد تغییراتی کاربردی در نحوه استفاده کاربران از امکاناتش هستیم. همچنین فیس‎بوک نیز پس از رسوایی مربوط به نقض حریم شخصی کاربران در تلاش برای ایجاد ساز و کارهای قابل اعتمادتری است.» به این ترتیب مواجهه شبکه های اجتماعی بزرگ با چالش های مختلف در عمل منجر به تلاش گسترده آنها برای حفظ جایگاه شان خواهد شد.

بازاریابی دیجیتال

صرف نظر از فیس‎بوک و اسنپ چت، ما شاهد تلاش پلتفرم هایی نظیر Reddit و پینترست برای ارتقای کیفیت تبلیغات و ابزارهای بازاریابی هستیم. این امر با هدف کسب سود بیشتر از همکاری با برندهای مختلف صورت می گیرد.

بدون تردید فعالیت در شبکه های اجتماعی بزرگ و محبوب نتیجه مناسبی برای برندها در پی خواهد داشت. تلاش های بازاریابی و تبلیغات در چنین پلتفرم هایی همیشه با استقبال و تعامل مطلوب کاربران مواجه می شود، با این حال در رابطه با نسل جوان توجه صرف به شبکه های اجتماعی محبوب کافی نیست. بسیاری از جوان ها علاوه بر پلتفرم هایی نظیر اینستاگرام و توییتر در شبکه های اجتماعی جدید و در حال توسعه نیز عضویت دارند. به همین دلیل به عنوان یک برند در حال توسعه حضور ما در شبکه های اجتماعی نوظهور و مورد توجه نسل جوان ضروری خواهد بود.

بدون تردید مشاهده روند توسعه شبکه های اجتماعی جدید ارزیابی درستی از ارزش فعالیت در هر کدام را برای ما پدید می آورد. اگر برند ما در شبکه های اجتماعی مناسب عضویت زودهنگام داشته باشد، شانس بالاتری در مقایسه با رقبا برای جلب نظر کاربران خواهد داشت. این امر شامل ایجاد سابقه ای مناسب برای برندمان در پلتفرم موردنظر و امکان بهره‎مندی از تبلیغات ارزان تر همراه با دامنه وسیع تری از مخاطب هدف است. متاسفانه بسیاری از برندها پس از شهرت جهانی یک پلتفرم اقدام به حضور در آن می کنند. به همین دلیل فرآیند جلب نظر کاربران برای آنها بسیار دشوار خواهد شد. به این ترتیب با انتخابی هوشمندانه آینده برندمان در زمینه بازاریابی و تبلیغات تضمین می شود.

در این مقاله به منظور کمک به شما برای آگاهی از آخرین تغییرات دنیای بازاریابی دیجیتال و شبکه های اجتماعی اقدام به معرفی پنج پلتفرم اجتماعی نوظهور و در حال توسعه کرده ایم. تمام شبکه های اجتماعی مورد بحث در این مقاله پس از سال 2016 تاسیس یا برندسازی مجدد شده اند. همچنین تمامی آنها توجه دامنه نسبتا وسیعی از کاربران، سرمایه‎گذارها و رسانه های جمعی را به خود جلب کرده اند.

مطلب مرتبط: چالش ‌های بازاریابی دیجیتال

در مورد هر پلتفرم ما به شما در زمینه فهم نحوه استفاده از آن، دامنه اصلی کاربران و دلیل توسعه فرآیند بازاریابی در آن کمک خواهیم کرد.

1. تیک توک

سال شروع به کار: 2017

تعداد کاربران: بیش از 500 میلیون کاربر فعال در ماه

در سال 2018، شرکت طراح اپ Musical.ly اقدام به راه‎اندازی اپ مشابهی تحت عنوان تیک توک کرد. از آن زمان تا به حال تیک توک از مرز 500 میلیون کاربر فعال در روز عبور کرده است. با بیش از 800 میلیون دانلود در سراسر جهان، تیک توک در اپ استور از فیس‎بوک، اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی نوظهور محبوب تر است.

بدون تردید کاربران قدیمی شبکه های اجتماعی به خوبی پلتفرم های Vine و Musical.ly را به یاد می آورند. تیک توک به نوعی ترکیب هر دو پلتفرم فوق است. این پلتفرم به کاربران اجازه ضبط فیلم های کوتاه مانند پلتفرم Vine را می دهد. همچنین به مانند اسنپ چت و Musical.ly کاربران امکان افزودن شکلک ها و افکت های مختلف را به ویدئوی شان دارند. همچنین امکاناتی نظیر درج متن و موسیقی متن نیز به این پلتفرم اضافه شده است. همانطور که انتظار می رود، پلتفرم تیک توک بیشتر مورد علاقه نسل جوان است. براساس آمار رسمی تیک توک اغلب کاربران آنها کمتر از 30 سال سن دارند.

شبکه های اجتماعی نوظهور

لینک تماشای ویدئو : https://youtu.be/Lq7CCoCO6j4

پس از آنکه ویدئوی مورد علاقه مان را در تیک توک ساختیم، این اپ به ما اجازه شخصی‎سازی محتوا را می دهد. افزودن هشتگ دلخواه، متن موردنظر و همینطور ایجاد پیوند میان ویدئوی مان و سایر پست ها از جمله امکانات این پلتفرم محسوب می شود.

علاوه بر سر و صدای زیاد این اپ در رسانه هایی نظیر نیویورک تایمز، کمدین های مشهوری نظیر جیم فالن نیز از آن استقبال کرده اند. به این ترتیب سلبریتی های مشهور نیز در این پلتفرم حضور فعالی دارند.

به بیان کریستال وو، مسئول بخش انجمن شبکه های اجتماعی موسسه HubSpot، تیک توک هر روز بیشتر به محیطی مناسب برای برندها بدل می شود: به عنوان مثال حضور واشنگتن پست در تیک توک و استقبال فراوان کاربران از این برند نمونه خوبی به نظر می رسد.»

امکان استفاده از دامنه وسیع موسیقی های جهانی در این اپ بسیاری از کاربران را هیجان‎زده کرده است. به این ترتیب دست برندها نیز برای ایده‎پردازی در زمینه تولید محتوا در تیک توک بسیار باز خواهد بود. نکته مهم درخصوص تیک توک توجه نسل جوان به آن است، بنابراین باید مطابق با سلیقه آنها اقدام به تولید محتوا و بازاریابی دیجیتال کنیم.

شبکه اجتماعی بازاریابی

2. کافئین

سال شروع به کار: تاسیس در 2016 و شروع به کار رسمی در 2018

تعداد کاربران: به طور رسمی اعلام نشده است

پلتفرم تلویزیونی کافئین از سوی طراح های قبلی برند اپل ساخته شده است. این پلتفرم به کاربران اجازه راه‎اندازی نوعی شبکه تلویزیونی شخصی را می دهد. امکانات گسترده این اپ موجب استقبال سازندگان حرفه ای پادکست شده است. به همین دلیل در طول چند ماه اخیر تعداد زیادی از پادکست های تصویری به این پلتفرم منتقل شده اند. در بخش کامنت ها نیز علاوه بر امکان درج متن از شکلک های مختلف نیز استفاده شده است.

شبکه اجتماعی بازاریابی

علاوه بر امکان تولید پادکست و ضبط زنده ویدئو در این پلتفرم، با اتصال گوشی همراه به تلویزیون یا رایانه شخصی امکان لذت بردن از بازی های مختلف درون این برنامه نیز وجود دارد. به این ترتیب این شبکه اجتماعی بدل به گزینه ای جذاب برای گیمرها نیز شده است.

شرکت سازنده کافئین تا به حال آمار رسمی کاربران خود را منتشر نکرده است، با این حال سرمایه‎گذاری 140 میلیون دلاری آنها برای توسعه کافئین بیانگر حضور شمار قابل توجهی از کاربران در آن است. بزرگترین سرمایه‎گذار این پلتفرم برند مشهور فکس قرن 21 است.

با وجود سرمایه‎گذارهای بزرگ، پلتفرم کافئین شانس بسیار بالایی برای جلب توجه جهانی دارد. به این ترتیب پوشش بسیاری از رویدادهای بزرگ ورزشی و جهانی مزیت آن محسوب می شود. همین امر شمار بالایی از کاربران را به این پلتفرم علاقه‎مند کرده است.

کافئین یکی از بهترین مثال ها در زمینه نحوه جلب نظر کاربران نسل جوان شبکه های اجتماعی است. همانطور که این پلتفرم در حال جلب نظر هرچه بیشتر کاربران است، اهالی دنیای بازاریابی و تبلیغات نیز به آن توجه بیشتری نشان می دهد. به این ترتیب اکنون بسیاری از برندها در حال تولید پادکست های زنده حول محور پرسش و پاسخ میان خود و طرفداران شان هستند. بدون تردید تجربه طرح پرسش های مستقیم از برند مورد علاقه مان و پاسخگویی مدیرعامل یا مسئول ارشد آن به ما بسیار جذاب خواهد بود. همچنین این پلتفرم مکان مناسبی برای ضبط و به اشتراک‎گذاری ویدئوهای مربوط به نمایش پشت صحنه کسب و کار خواهد بود. دامنه اصلی علاقه برندها به این پلتفرم در حوزه ورزش، سرگرمی، بازی و اخبار است.

اگر برند شما ایده های جذابی برای اجرای برنامه زنده و نسبتا طولانی مدت دارد، استفاده از پلتفرم کافئین ضروری خواهد بود. مشکل اصلی بسیاری از برندها علاقه به تولید ویدئوهای زنده و ناتوانی در یافتن مخاطب علاقه‎مند به چنین محتوایی است. حضور در شبکه اجتماعی کافئین فرصت دستیابی راحت به کاربران علاقه‎مند را به ما خواهد داد.

3. لاسو فیس‎ بوک

سال شروع به کار: 2018

تعداد دانلود: بیش از 70 هزار دانلود در آمریکا

پلتفرم لاسو در سال 2018 از سوی غول دنیای شبکه های اجتماعی یعنی فیس‎بوک رونمایی شد. هدف اصلی از تاسیس چنین پلتفرمی رقابت مستقیم با تیک توک بود. نگاهی کوتاه به شباهت امکانات لاسو به تیک توک به خوبی این ادعا را ثابت خواهد کرد.

بازاریابی دیجیتال شبکه های اجتماعی

لینک تماشای ویدئو : https://www.facebook.com/lassovideos/videos/645402375961470/

اگرچه پلتفرم لاسو به تازگی شروع به کار کرده است، به احتمال زیاد در آینده یکی از شبکه های اجتماعی بسیار محبوب خواهد بود. مزیت اصلی آن حضور فیس‎بوک در کنارش است. به این ترتیب آنها فرصت کافی برای استفاده از تجربیات و مهارت کارمندان این برند را خواهند داشت. همچنین تبلیغ فیس‎بوک برای این پلتفرم شمار بسیار بالایی از کاربران را به خود جلب خواهد کرد.

بدون تردید هنوز دامنه کاربران لاسو بسیار اندک است. همچنین نمودارهای منحصر به فرد این پلتفرم نیز هنوز جزییات دقیق کاربران را نشان نمی دهد، با این حال تلاش فیس‎بوک برای دستیابی به کاربران جوان تیک توک بیانگر اهداف و برنامه های بلندمدتی است. به همین دلیل وضعیت فعلی لاسو به هیچ وجه در آینده پایدار نخواهد ماند. وقتی فیس‎بوک قصد دستیابی به هدفی را داشته باشد، بدون تردید از قبل برنامه های خود را مدون ساخته است. به هر حال فیس‎بوک به خوبی از کاهش دامنه کاربران نسل جوانش آگاهی دارد.

به مانند تیک توک، پلتفرم لاسو برای بازاریابی دیجیتال برندهای فعال در زمینه سرگرمی، مد، پوشاک و تولید برنامه های زنده تصویری گزینه جذابی خواهد بود.

4. Houseparty

سال شروع به کار: 2016

تعداد کاربران: بیش از 20 میلیون

Houseparty یک اپ پیام‎رسان تصویری گروهی است. این شبکه اجتماعی به کاربران امکان مکالمه تصویری زنده تا سقف حضور هشت کاربر را می دهد. به منظور ایجاد تجربه ای لذت بخش از فعالیت در Houseparty امکان ارسال گیف، شکلک و بسیاری محتوای بصری دیگر نیز در حین تماس تصویری وجود دارد.

اگرچه این اپ بیش از سه سال تجربه فعالیت دارد، با این حال اخیرا دستخوش تغییرات عمده ای شده است. درست پس از اعمال این تغییرات استقبال کاربران از آن به شدت افزایش یافته است. نام اصلی این پلتفرم در ابتدا Meerkat بود. با این حال اندکی بعد تحت عنوان Houseparty دست به بازسازی برندش زد. از آن زمان تا به حال رتبه آنها در اپ استور از یک میلیون به 20 میلیون دانلود رسیده است.

در سال 2018 Houseparty علاوه بر امکانات قبلی اش دسترسی کاربران به بازی های مختلف را نیز فراهم کرد. همچنین امکان چت آنلاین در داخل بازی نیز یکی از ایده های جالب آنها محسوب می شود. به این ترتیب دیگر گیمرها مجبور به تحمل دشواری های گوناگون حین بازی برای ارسال پیام نیستند.

دامنه برندهای علاقه‎مند به فعالیت تبلیغاتی در این پلتفرم به شدت بالاست. به عنوان مثال، برندهای حوزه تولید لوازم آرایشی در تلاش برای درج تبلیغات شان در درون بازی های آنلاین این پلتفرم هستند. همچنین شرکت‎های تولید لوازم ورزشی نیز پست های تبلیغاتی در Houseparty بارگذاری می کنند.

مطلب مرتبط: 10 استراتژی بازاریابی دیجیتال برای کسب و کارهای آنلاین

بدون تردید Houseparty همچنان نیازمند زمان و خلاقیت بیشتر برای دسترسی به جایگاه بهتر در میان رقباست، با این حال انگیزه و موفقیت آنها، به ویژه پس از بازسازی برندشان، امیدواری بسیار زیادی پدید آورده است.

5. استیمیت

سال شروع به کار: 2016

تعداد کاربران: نزدیک به 1.2 میلیون

این پلتفرم درست مانند Reddit است. در حالی که Reddit در صورت محبوبیت مطالب اکانت ها به آنها عنوان های افتخاری و امکانات جانبی متعدد می دهد، در استیمیت در صورت فعالیت مناسب کاربران سکه های ویژه دریافت می کنند. به مانند Reddit در اینجا نیز امکان تعامل با پست های مختلف از طریق لایک، درج کامنت و بازنشرشان وجود دارد.

بازاریابی دیجیتال شبکه های اجتماعی

مزیت اصلی پلتفرم استیمیت طراحی بسیار ساده رابط کاربری اش است. به این ترتیب کاربران در استفاده از امکانات مختلف آن دچار سردرگمی نخواهند شد. استفاده از پس‎زمینه سفید موجب پایبندی بیشتر این پلتفرم به سادگی سنتی شبکه های اجتماعی شده است.

از آنجایی که سکه های استیمیت در استفاده از امکانات جانبی بسیار باارزش است، کاربران اقدام به خرید و فروش آن نیز می کنند. به همین دلیل در رابط کاربری این پلتفرم تعداد سکه هر کاربر به نمایش درمی آید.

اکنون استیمیت نزدیک به یک میلیون کاربر در اختیار دارد. براساس پیش‎بینی کارشناس های حوزه شبکه های اجتماعی و بازاریابی دیجیتال به دلیل رویکرد متفاوت این پلتفرم شانس موفقیتش بسیار بالا خواهد بود.
اگرچه پلتفرم استیمیت آینده بسیار روشنی پیش رو دارد، با این حال بازاریاب ها و برندها نباید از همین الان سرمایه‎گذاری هنگفتی بر روی آن انجام دهند. این پلتفرم هنوز در مرحله ابتدایی قرار دارد. به همین دلیل شمار اندک کاربران فعلی استیمیت موجب نارضایتی بازاریاب ها در صورت سرمایه‏گذاری و اختصاص زمان زیادی به آن خواهد شد.

منبع : blog.hubspot
برچسب ها : بازاریابی و فروش
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/SDd7pTxC
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارنهال انگوروکیلقطعات لیفتراکدستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورخرید بلیط هواپیماخرید لوازم ورزشیکیلید اجاره خانه در تهرانپرده پذیراییلیفتراکپرس لاین ساخت پرسشنامهرمان پرطرفدارسررسید 1403طراحی سایت فروشگاهشیر برقی گازتیزهوشان پایه ششمخرید نرم افزار حسابداریخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور اماراتدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوش
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه