چهارشنبه, ۸ بهمن(۱۱) ۱۳۹۹ / Wed, 27 Jan(1) 2021 /
           
فرصت امروز

بدون شک ظهور اینترنت و رایانه، انقلابی را در سطح جهانی به وجود آورده است، با این حال در این رابطه بدون شک چند نفر نقش بسیار برجسته ای را داشته و به خوبی از این جریان، برای کسب ثروت و شهرت استفاده کرده اند. درواقع سه برند آمازون، مایکروسافت و فیس بوک ابر برندهایی هستند که هر فردی آرزوی در اختیار داشتن آنها را دارد. اگرچه در رابطه با داستان موفقیت و رازهای این افراد مقالات متعددی منتشر شده است، با این حال بررسی توصیه های مشترک آنها، بدون شک جذابیت و کاربرد بالاتری را به همراه خواهد داشت. درواقع این موارد را باید کلیدهای طلایی موفقیت دانست. علت این امر به این خاطر است که برای سه نفر از بهترین های جهان کاملا کارساز بوده است. در همین راستا به بررسی هشت مورد منتخب خواهیم پرداخت.

1-کنجکاو باشید

توصیه های مشترک کارآفرینان بزرگ

بزوس، گیتس و زاکربرگ در دسته افرادی قرار می گیرند که در اصطلاح به آنها کنجکاو گفته می شود. درواقع این افراد در برابر موضوعات مختلف، ذهن پرسشگری را داشته و همین امر باعث شده است تا به نتایجی دست پیدا کنند که تاکنون از نظر سایرین پنهان مانده است. درواقع جهان در اختیار افرادی قرار دارد که در برابر محیط اطراف خود کنجکاو بوده و از این طریق به نتایج جدیدی دست پیدا کنند. بدون شک حتی تامین یک نیاز از جامعه نیز شما را به موفقیتی فراتر از حد تصور خواهد رساند، با این حال توجه داشته باشید که این امر به معنای عدم رضایت از شرایط و زندگی خود نبوده و تنها به این امر اشاره دارد که شما باید به این باور دست پیدا کنید که همواره روشی دیگر غیر از موارد معمول نیز وجود دارد. بدون شک نارضایتی، باعث خواهد شد تا حسی بد در شما شکل گیرد که در درازمدت تبدیل به ناامیدی خواهد شد. در نهایت توجه داشته باشید که تنها کنجکاوی کافی نبوده و لازم است تا بر روی موارد مهم، زمان گذاشته و به دنبال راه حل نیز باشید. این امر اگرچه ممکن است در ابتدا کاملا سخت به نظر برسد، با این حال این مورد نیز یک عادت رفتاری بوده و با تمرین، دیگر فشاری را در رابطه با آن احساس نخواهید کرد.

مطلب مرتبط: چند توصیه به کارآفرینان جوان برای همکاری با دیگران (ویدئو)

2-هنجارها و عقاید رایج را کنار بگذارید

شما تنها زمانی به تفکر خلاق دست پیدا خواهید کرد که خود را از شر محدودیت ها رها سازید. در این رابطه توجه داشته باشید که بزرگترین محدودیت، مواردی هستند که در ذهن افراد شکل گرفته است. به همین خاطر شما باید جسارت متفاوت بودن با سایرین را داشته باشید. درواقع با سبک زندگی و عقاید عموم مردم، شما در صف افراد خاص جهان قرار نخواهید گرفت. برای مثال علت اصلی رشد آمازون به این خاطر بوده است که یک روش جدید در زمینه فروش را ایجاد کرده است. این امر آنها را در بازاری بدون رقیب وارد کرده که به علت تازگی و سهولت بالای آن، مورد استقبال بی نظیری قرار گرفته و در حال حاضر نیز موسس آن را به رتبه نخست ثروتمندترین افراد جهان رسانده است. با این حال لازم است تا توجه داشته باشید که یک جریان انقلابی، به علت این امر که عادت های رایج افراد را مورد هدف قرار داده و در تلاش برای تغییر آن است، ممکن است زمانی را برای جا افتادن نیاز داشته باشد. به همین خاطر نباید تصور کرد که موفقیت این افراد، یک شبه اتفاق افتاده و تنها در اختیار داشتن یک ایده متفاوت، به معنای پایان کار خواهد بود.

3-آینده نگر باشید

اگر بخواهیم تنها یک مورد را به عنوان علت اصلی موفقیت روزافزون این سه برند اعلام کنیم، بدن شک آینده نگری مدیران آن، مهم ترین خواهد بود. درواقع باید بدانید که در سال های آینده تمایل دارید که در چه جایگاهی قرار داشته باشید. این امر را به صورت کامل می توان در نحوه رشد هر سه برند مشاهده کرد. برای مثال آمازون در ابتدای کار خود تنها یک فروشگاه آنلاین کوچک در زمینه فروش کتاب بوده است و یا فیس بوک در ابتدا تنها برای دانشجوها مورد استفاده قرار می گرفت. با این حال آینده نگری این افراد باعث شده است تا امروزه این سه برند، به سطح ابربرندهای جهانی برسند. نکته دیگری که لازم است تا در این بخش مورد توجه قرار دهید، این است که باید به خوبی خود را با روند تغییرات جهان، هماهنگ سازید. درواقع اگر نتوانید خود را به روز کرده و تغییرات لازم را اعمال کنید، بدون شک جایگاه خود را به برندی دیگر خواهید داد.

4-میزان مطالعه بسیار بالایی را داشته باشید

بدون شک کتاب را باید بهترین دوستی دانست که هر فرد می تواند در زندگی خود داشته باشد. این امر در حالی است که بسیاری از افراد کمبود وقت را به بهانه ای برای مطالعه نکردن تبدیل کرده اند، با این حال علت اصلی این امر، عدم استفاده درست از زمان بوده و این امر باعث می شود تا افراد تصور کنند که با کمبود وقت مواجه هستند. درواقع با یک مدیریت زمان درست و حذف عادت های غیرسودمند، شما زمانی به مراتب بیشتر از حد تصور را در اختیار خواهید داشت. جالب است بدانید که بیل گیتس در یکی از مصاحبه های خود عنوان کرده است که اگر می توانست یک قدرت فرابشری را داشته باشد، بدون شک توانایی مطالعه سریع تر را انتخاب می کرد که به خوبی تفاوت نگرش او با عموم مردم را می توان در این پاسخ مشاهده کرد، با این حال با توجه به این امر که حوزه های علم بسیار متنوع بوده و حتی تمام عمر یک فرد نیز برای مطالعه تمامی کتاب های جهان کافی نخواهد بود، هر انسانی باید زمینه اصلی خود را انتخاب کرده و در رابطه با آن و حوزه های مرتبط، مطالعه ای مداوم و در ابعادی بالا را داشته باشد. در نهایت این امر شما را به فردی شایسته برای پیشرفت تبدیل خواهد کرد.

مطلب مرتبط: 5 توصیه به کارآفرین های تازه کار

5-در زمینه تعیین اولویت ها وسواس خاصی داشته باشید

این امر که دقیقا بدانید چه دسته از اقدامات از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و به چه نحوی باید ترتیب بندی داشته باشید، در موفقیت شرکت و کاهش فشارها تاثیر بسزایی را خواهد داشت. برای کسب بالاترین حد نتایج در این زمینه، ضروری است تا برای افزایش تمرکز کارمندان خود نیز برنامه ای داشته باشید. برای مثال شناخت سریع مشکلات آنها، یکی از این موارد محسوب می شود. در نهایت این امر که به جای کمیت فعالیت ها به دنبال افزایش کیفیت آنها باشید، بدون شک شما را به نتایج به مراتب بهتری می رساند.

6-در امور خیریه فعالیت کنید

بیل گیتس و همسرش یکی از بزرگترین بنیادهای خیریه جهان را تاسیس کرده اند. در این زمینه همسر مارک زاکربرگ نیز فعالیت های جدی ای را در این زمینه داشته و جف بزوس نیز همواره بخشی از درآمد خود را به امور خیریه اختصاص می دهد. درواقع این اقدام نه تنها یک تبلیغ فوق العاده برای شما محسوب می شود، بلکه تمرینی برای حفظ انسانیت خواهد بود، با این حال توجه داشته باشید که تلاش برای توانمندکردن افراد فقیر، همواره بهتر از کمک های مالی مداوم به آنها خواهد بود. این امر دلیل اصلی راه اندازی موسسات خیریه از سوی این سه کارآفرین بوده است.

7-از بزرگ فکر کردن واهمه ای نداشته باشید

برای رسیدن به یک جایگاه بزرگ، شما به اقداماتی بزرگ نیز نیاز خواهید داشت. لازمه این امر عدم ترس از ایده های بزرگ است، برای مثال اگرچه ایده اولیه فیس بوک متعلق به برادران وینکلوس بوده است، با این حال آنها به علت ترس و عدم توانایی در گسترش و جهانی کردن آن، همه چیز را از دست داده و مارک زاکربرگ به عنوان مالک این برند معرفی شد. به همین خاطر نیز بسیار مهم است که شما از پرداختن به ایده های بزرگ واهمه ای نداشته و همواره رویاهایی را در اختیار داشته باشید که برای افراد معمولی، کاملا غیرممکن به نظر برسد. با نگاهی به این سه برند، همواره شاهد نوآوری هایی از جانب آنها هستید. برای مثال فیس بوک دو شبکه دیگر به نام های اینستاگرام و واتس اپ را با قیمت هایی بسیار بالا خریداری کرد که در آن مقطع یک اشتباه بسیار بزرگ تلقی می شد. با این حال در حال حاضر به سودآوری به مراتب بیشتری در مقایسه با شرکت مادر خود (فیس بوک) دست پیدا کرده اند. همچنین آمازون نیز در زمینه بازار مواد غذایی جهت گسترش محدوده عملکردی خود، وارد شده است. همچنین مایکروسافت، شبکه مخصوص کسب و کار را با نام لینکدین خریداری کرده است که همه این موارد، بیانگر شجاعت مدیران آن در قدم نهادن در مسیرهای جدید و اقدامات بزرگ است.

مطلب مرتبط: 4 توصیه راهبردی برای کارآفرینان مستقل

8-موفقیت را تنها برای خود نخواهید

این امر که سایر افراد تیم شرکت خود را به افرادی توانا حتی برای جانشینی خود تبدیل کنید، از دیگر مواردی است که باعث خواهد شد تا نه تنها شرکت شما پیشرفت کند، بلکه رضایت کارمندان نیز به بالاترین حد ممکن برسد. برای مثال اگرچه بیل گیتس چندین سال است که از مدیریت مایکروسافت استعفا داده و تنها به امور موسسه خیریه خود می پردازد، با این حال از مدت ها قبل برای این تصمیم خود برنامه ریزی کرده و افرادی را جهت جانشینی خود آماده کرده است. همچنین جف بزوس و مارک زاکربرگ نیز در مصاحبه اخیر خود اعلام کرده اند که در برنامه های مداوم آموزشی خود، همواره افراد بااستعداد برای امر مدیریت را شناسایی می کنند تا آنها را برای زمانی که دیگر خواهان مدیریت شرکت نیستند، به عنوان جانشین خود معرفی کنند. اگرچه ممکن است تصور کنید که تحت این شرایط می توان از فردی خارج از شرکت نیز استفاده کرد، با این حال فراموش نکنید که این امر، یک اقدام پرریسک محسوب شده و عملا نمی توان نسبت به موفقیت آمیز بودن شیوه های چنین مدیری اطمینان داشت و همواره این احتمال وجود دارد که زحمات گذشته و فرهنگ شکل گرفته به صورت کامل نابود شود، با این حال اگر فردی را خودتان تربیت کرده باشید، بدون شک مسیر شما را ادامه داده و حافظ مواردی خواهد بود که شما برای شکل گرفتن آن تلاش کرده اید.

منبع : business2community
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/qUnj0XDO
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه