چهارشنبه, 21 خرداد 1399 - 13:01

ویروس کرونا با تمامی مشکلاتی که به وجود آورده است، مزیت هایی را نیز داشته که از جمله آنها می توان به فرصتی برای تجدید قوای طبیعت و رسیدن به پیشرفت سریع اشاره کرد. درواقع تصور این امر که تقریبا تمامی برندها از طریق دورکاری فعالیت کرده و فروش اینترنتی در صدر قرار گیرد، پیش‏بینی ای محسوب می شد که برای تحقق آن به هفت سال زمان نیاز بود، با این حال این ویروس باعث سرعت بخشیدن به این مسئله شده است.

در این رابطه آینده‎نگری به یکی از موضوعات مهم تبدیل شده و بسیاری از افراد نسبت به جهان پساکرونا اظهارنظرهایی را مطرح کرده اند، با این حال ما در این مقاله قصد داریم که پا را فراتر گذاشته و بخشی از جهان را در 50 سال آینده به تصویر بکشیم. اگر شرایط کسب و کار در 100 سال گذشته را مورد تحلیل قرار دهید، متوجه این امر خواهید شد که بسیاری از فرصت های شغلی آن زمان، اکنون دیگر وجود نداشته و به صورت کامل از بین رفته است. حتی در چند سال اخیر نیز شاهد نمونه هایی از این اتفاق بوده ایم. به همین خاطر طبیعی است که برخی از شغل های رایج حال حاضر تا 50 سال آینده به صورت کامل از بین برود. در این رابطه نگاهی به آنها خواهیم داشت.

شغل های 50 سال آینده از بین خواهد رفت

1-راننده تاکسی

اگرچه هم‎اکنون در مراحل اولیه اتومبیل های خودران قرار داریم، با این حال این تکنولوژی بدون شک تا 50 سال آینده به نقطه ایده آل رسیده و امکان استفاده آن توسط تمامی افراد مهیا خواهد شد. تحت این شرایط طبیعی است که ناوگان حمل و نقل عمومی شاهد هوش مصنوعی به جای راننده باشد. این مسئله از چند نظر بسیار مهم است. نخست آنکه دیگر شاهد درگیری بین راننده و مسافران نخواهیم بود و همه چیز مطابق خواست مشتری می شود و میزان تصادف ها نیز عملا به صفر می رسد. این امر به معنای آن است که مسافر با سهولت و امنیت بالاتری مواجه خواهد بود. همچنین پیش‎بینی می‏شود که تنها تاکسی های اینترنتی وجود داشته باشد. این نکته را فراموش نکنید که به صورت کامل شغل رانندگی از بین خواهد رفت. به همین خاطر شاهد این مسئله در اتوبوس، قطار و مترو نیز خواهیم بود.

مطلب مرتبط: از بین رفتن 100هزار فرصت شغلی در بریتانیا

2-پست

درواقع اگرچه صنعت پست نابود نخواهد شد، با این حال دیگر شاهد حضور افراد در بخش-های مختلف آن خصوصا تحویل کالا نخواهیم بود. این مسئله به صورت کامل به ربات ها واگذار می شود. این امر باعث می شود تا امنیت محصولات نیز افزایشی چشمگیر پیدا کرده و شاهد سرعت بالاتری در تحویل باشیم. در حال حاضر نیز شاهد استفاده از پهباد و ربات در برندهایی نظیر آمازون هستیم.

3-خلبان

خلبان ها نیز از جمله افرادی محسوب می-شوند که در 50 سال آینده شغل خود را از دست خواهند داد. این اقدام به صورت کاملا بی‎نقص، توسط هوش مصنوعی انجام خواهد شد. درواقع در حال حاضر نیز امکان پرواز خودکار، در اکثر هواپیماها وجود داشته و تا 50 سال آینده، این وضعیت به حدی پیشرفت خواهد کرد که همه چیز توسط هوش مصنوعی انجام خواهد شد، با این حال تنها شغل خلبانی از بین نرفته و این وضعیت برای بخش های مرتبط نظیر مهمانداری، افراد حاضر در فرودگاه و برج مراقبت نیز خواهد بود.

4-جوابگوی تلفن

در حال حاضر تنها بخش اولیه شماره تماس برندها، به صورت خودکار است. پس از آن مشتری به صورت مستقیم با افراد حاضر در هر بخش، صحبت خواهد کرد. این مسئله در 50 سال آینده به صورت کامل به صورت خودکار انجام شده و هوش مصنوعی تمامی نیازها را با سرعتی فوق‏العاده انجام خواهد داد. این مسئله در هزینه های شرکت ها بسیار تاثیرگذار بوده و باعث می شود تا امکان پاسخ سریع در هر زمانی از شبانه روز مهیا باشد.

5-نقشه‎بردار

اگرچه ابزارهای مختلفی در حال حاضر برای نقشه‎برداری وجود دارد، با این حال استفاده از آنها توسط فردی متخصص انجام می شود. در 50 سال آینده ابزارها به حدی پیشرفته خواهند شد که تمامی اقدامات را به صورت کامل انجام داده و باعث می شود که هر فرد تنها نیاز خود را مطرح کند. به همین خاطر حتی ممکن است دیگر شاهد تدریس این حرفه نباشیم. درواقع در 50 سال آینده هر فردی که دستگاه های لازم را تهیه کرده باشد، یک نقشه‏بردار خواهد بود.

6-مامور راهنمایی و رانندگی

این وظیفه به صورت کامل به پهبادها و ربات ها واگذار خواهد شد. درواقع حتی ممکن است که این اتفاق برای نیروی پلیس نیز اتفاق بیفتد. این امر می تواند باعث شود تا دیگر شاهد خشونت ماموران و تکرار حادثه هایی نظیر کشته شدن جرج فلوید نباشیم. تحت این شرایط طبیعی است که دیگر افرادی به عنوان مامور پارکینگ استخدام نشوند.

7-تعمیرکار

تمامی وسایل در جهان 50 سال آینده به حدی پیشرفته خواهند بود که سیستم عیب‎یاب خودکار داشته و این امر باعث می‏شود که حتی افرادی که اصلا فنی نیستند، با انجام اقداماتی که بیان می شود، به سادگی تمامی مشکلات و نقص ها را برطرف کنند. همچنین دیگر شاهد مامورانی برای خواندن عدد کنترها برای تعیین رقم قبض نخواهیم بود و این امر به سیستم های خود دستگاه واگذار خواهد شد.

8-کارگر معدن

همه ما با این جمله مشهور مواجه شده ایم که سخت ترین شغل دنیا، کار در معدن است. در واقع در کنار حجم کار، سلامت این افراد نیز در معرض تهدید جدی قرار دارد. به همین خاطر طبیعی است که در جهان 50 سال آینده، مسئله ایمنی تمامی افراد، اولویت بالاتری را پیدا کرده و این اقدامات به ربات ها واگذار شود، با این حال این امر نیز طبیعی است که گرایش جهانی به سمت انرژی و منابع جایگزین خواهد بود. به همین خاطر شاهد کاهش شدید نیاز به کار در این بخش نیز خواهیم بود.

9-مهندس کامپیوتر

تا 50 سال آینده تکنولوژی به حدی پیشرفت خواهد کرد که دیگر رایانه ها خود قادر به تحلیل و انجام اقدامات مورد نیاز خواهند بود. تحت این شرایط دیگر کار با این دستگاه ها بی‎معنا بوده و تنها کافی است تا خواسته خود را به صورت شفاهی مطرح کنید. همچنین تایپ کردن نیز دیگر به صورت کامل از بین می‏رود.

10-کارگر رستوران

هر اقدامی در رستوران از آشپزخانه تا تحویل غذا، توسط ربات ها انجام خواهد شد. این امر کمک می کند که شاهد کیفیت یکسان خدمات در سراسر جهان باشیم، با این حال تردیدهایی در این رابطه وجود دارد. درواقع برخی از افراد بر این باور هستند که اگر ربات ها به صورت کامل قادر به آشپزی خواهند بود، دیگر چه دلیلی وجود دارد که فردی به رستوران مراجعه کند. درواقع تنها کافی است تا یکی از این ربات ها را در آشپزخانه خود داشته باشد، با این حال برخی دیگر نیز بر این باور هستند که قیمت بالای چنین ربات هایی، باعث می شود تا همچنان صنعت رستوران‎داری به قوت خود باقی بماند.

11-دامدار

دامداری تا 50 سال آینده به صورت کامل صنعتی خواهد شد. در این رابطه پیش‎بینی می شود که گرایش به گیاه‎خواری افزایش پیدا کرده و تولید گوشت به علت تاثیرات زیست محیطی و افزایش گرمای زمین، دیگر به مانند سابق طرفدار نداشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که نه‎تنها دامداری، بلکه پرورش حیوانات نیز از بین خواهد رفت. با این اقدام شاهد کاهش شیوع بیماری های مشترک انسان و حیوانات خواهیم بود. همچنین این موضوع می تواند به معنای پایان تجارت حیوانات باشد. نکته مهم دیگر این است که مسئله فوق برای صنعت کشاورزی نیز رخ خواهد داد.

12-داور

در هر ورزشی داوری به علت این امر که با خطای انسانی همراه است، با اعتراض‎هایی همراه بوده و تکنولوژی VAR باعث شده است تا درصد اشتباهات تا حد زیادی کاهش پیدا کند، با این حال در 50 سال آینده در راستای به صفر رساندن احتمال خطا و عدم کاهش سرعت بازی ها، همه چیز به تکنولوژی واگذار خواهد شد. درواقع دوربین و هوش مصنوعی، نقش داور را ایفا خواهد کرد. با این حال هنوز مشخص نیست که کدام ورزش، پتانسیل میزبان نخستین بازی بدون داور خواهد بود، با این حال شانس ورزش های تک نفره و دو نفره، طبیعتا بیشتر است.

13-عکاس 

اگرچه عکاسی و فیلمبرداری در حال حاضر یک حرفه پولساز محسوب می شود. با این حال تا 50 سال آینده میزان پیشرفت دستگاه های عکاسی و فیلمبرداری به حدی بالا خواهد رفت که هر فردی قادر خواهد بود تا با بالاترین کیفیت کار کند. همچنین دیگر نیازی به ویرایش وجود نداشته و تمامی تغییرات به دلخواه شما توسط خود دستگاه انجام خواهد شد.

14-وکیل

وکلا نیز تا 50 سال آینده وجود نداشته و هوش مصنوعی قادر خواهد بود تا تمامی مشکلات حقوقی شما را در کمترین زمان برطرف کند. این امر به معنای پایان کار دادگاه و مشاهده قاضی نیز است. درواقع دیگر زمان افراد برای رفع مشکلات حقوقی تلف نشده و همه چیز توسط هوش مصنوعی انجام می شود. در این رابطه حتی حسابداری نیز وضعیت مشابه را پیدا خواهد کرد.

15-پزشک

تمامی حوزه های پزشکی، به ربات ها واگذار خواهد شد. برای مثال تمامی عمل ها بدون درصدی خطا، توسط این افراد انجام می شود. این امر می تواند باعث شود تا هزینه های درمانی، کاهش پیدا کند. برای مثال در حال حاضر هر یک از متخصصین، رقم های خاص خود را دارند، با این حال این مسئله برای ربات ها وجود نداشته و آنها سطحی یکسان را ارائه خواهند کرد. همچنین خستگی برای آنها بی‎معنا بوده و این امر باعث می شود تا امکان خدمت‏رسانی شبانه‏روزی و کار در بدترین شرایط آب وهوایی نیز میسر باشد.

16-مترجم

در جهان 50 سال آینده، یادگیری زبان به امری بی‏معنا تبدیل خواهد شد. درواقع تکنولوژی به حدی پیشرفته می شود که شما می توانید سریعا جملات را به زبان خود دریافت کرده و صحبت های خود را مطرح کنید. این امر با کیفیتی فوق‎العاده و حتی با تفکیک لهجه ها خواهد بود.

17-کارمند بانک

در جهان آینده شاهد هیچ کارمندی نخواهیم بود و این مسئله تنها به بانک ها محدود نمی شود. درواقع دورکاری به شیوه اصلی فعالیت تبدیل شده و عملا دیگر نیازی به حضور در بانک وجود نخواهد داشت. به همین خاطر حتی ممکن است شاهد عدم وجود شعبه های مختلف باشیم.

18-فروشنده

در جهان آینده هیچ فردی به عنوان فروشنده فعالیت نخواهد کرد. درواقع پیش‎بینی ها حاکی از آن است که بیش از 90درصد خریدها به صورت اینترنتی انجام شود. در کنار این موضوع باقی نیاز برندها، توسط ربات ها انجام می شود.

مطلب مرتبط: تاثیر روبات ها بر آینده شغلی انسان ها

19-آهنگ‎ساز

تا 50 سال بعد شما تنها کافی است تا متن خود را بخوانید تا ابزارهای ساخت موسیقی، بهترین آهنگ را برای شما انتخاب کنند. همچنین در مجالس و مهمانی ها نیز شاهد دی-جی نخواهیم بود.

20-نجار

تمامی مراحل ساخت انواع وسایل چوبی از مرحله قطع درخت تا اقدامات جزئی، به صورت کامل توسط ربات ها انجام داده خواهد شد، با این حال برخی نظریه ها حاکی از آن است که دیگر از چوب استفاده نشده و هیچ درختی قطع نخواهد شد. در هر صورت، دیگر شاهد چنین شغلی نخواهیم بود.

21-کتابدار

در کتابخانه ها و کتاب‏فروشی ها افرادی حضور دارند که شما را برای رسیدن به کتاب مدنظر خود، راهنمایی می کنند. با این حال در آینده ربات ها این اقدام را انجام خواهند داد، با این حال برخی از افراد عقیده دارند که با توجه به این امر که در جهان آینده درخت قطع نخواهد شد، دیگر شاهد کتاب های چاپی نیز نبوده و همه چیز الکترونیکی می شود. تحت این شرایط دیگر کتابخانه و کتابفروشی فیزیکی، بی معنا خواهد بود.

اگرچه تمامی این موارد کاملا جذاب هستند، با این حال دغدغه هایی نیز وجود دارد. درواقع با حذف این مشاغل، ممکن است شاهد بیکاری گسترده نیز باشیم که خود چالشی جدی خواهد بود. با این حال اگر این روند، مسیر طبیعی خود را طی کند، بدون شک فرصت وفق داده شدن با شرایط جدید وجود خواهد داشت. درواقع قرار نیست که تمامی این تغییرات دقیقا پس از پایان 49 سال آینده، رخ دهد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید