یکشنبه, 25 خرداد 1399 - 15:05

مجریان شارک تنک به دنبال چه افرادی هستند

الزامی ترین برنامه تلویزیونی برای هر کارآفرین و علاقه مند به این حوزه، شارک تنک است که در آن 5 تن از بهترین سرمایه گذاران و کارآفرین های حال حاضر جهان، به عنوان منتقد به ایده های افراد مختلف گوش کرده و آن را نقد می کنند. در نهایت این امکان وجود دارد که در صورت تمایل، هر یک از این 5 نفر اقدام به سرمایه گذاری بر روی ایده ها کنند. اگرچه ممکن است تصور کنید که در این رابطه تنها کیفیت ایده مدنظر است، با این حال با بررسی افراد انتخاب شده، پی به وجود یکسری ویژگی های اخلاقی مشترک خواهید برد. اهمیت امر نیز باعث شد تا مصاحبه ای با تمامی این 5 نفر انجام شود که نتیجه آن رسیدن به 9 ویژگی مشترک بوده است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

1-جسور در ایده پردازی و محتاط در مرحله اجرا

ویژگی ایده طلایی

نخستین ویژگی ای که باعث می شود تا این 5 سرمایه گذار به سمت یکی از ایده پردازها سوق پیدا کنند این است که آنها در هنگام حضور خود، ایده خود را به صورت کاملا جسورانه بیان کنند. درواقع در ابتدا هر فردی باید نسبت به عملی بودن ایده خود، بالاترین سطح اطمینان را داشته باشد تا سایرین را نیز بتواند با خود همراه کرده و نظر سرمایه گذارها را به سمت خود جلب کند. در این رابطه افرادی که استرس دارند و با تردید در رابطه با ایده خود صحبت می کنند، به سادگی شانس خود را از دست خواهند داد. با این حال این امر به معنای آن نخواهد بود که هر فرد جسوری بتواند مجوز لازم را دریافت کند. درواقع در کنار این امر که افراد باید در ایده پردازی جسورانه رفتار کنند، لازم است تا در تشریح مراحل اقدامات، جانب احتیاط را نیز رعایت کنند. درواقع میان ایده تا عمل اختلاف زیادی وجود دارد و اگر در زمینه اقدام نیز صرفا شجاع باشید، این تصور در ذهن داورها ایجاد خواهد شد که شما نسبت به نحوه انجام ایده خود، نگاهی واقع بینانه نداشته و صرفا در مرحله ایده قرار دارید. به همین خاطر نیز این افراد حاضر به قبول ریسک سرمایه گذاری بر روی شما نخواهند بود. همچنین شما باید دو آینده نگری برای هر مرحله داشته باشید که شامل بدترین و بهترین حالت ممکن است. این امر باعث خواهد شد تا اطمینان لازم از با برنامه بودن شما ایجاد شود.

مطلب مرتبط: چگونه نسبت به موفقیت آمیز بودن ایده خود مطمئن شویم

2-توجه نسبت به مشتری و محیط زیست

این امر که در رابطه با چالش های پیش روی مشتری صحبت کرده و نشان دهید که نسبت به شرایط آنها آگاهی کافی را دارید، برای هر سرمایه گذاری مهم خواهد بود. درواقع با توجه به این امر که در هر کسب و کاری، مشتری ضامن بقا محسوب می شود. ضروری است تا از آنها شناخت بسیار بالایی داشته باشید. همچنین توجه به مسائل زیست محیطی، برای این 5 سرمایه گذار بسیار مهم بوده و اگر ایده شما آسیب جدی را در این زمینه به همراه داشته باشد و از طرح های خود برای کاهش اثرات منفی صحبت نکنید، شانسی را برای پذیرش نخواهید داشت.

3-مهارت گوش دادن و انتقادپذیری

برخی از افراد ایده پرداز، به خوبی به گفته-های داورها گوش کرده و در حین صحبت آنها، مواردی را بیان نمی کنند این امر نشان از وجود مهارت گوش دادن دارد که خصوصا برای کارآفرین های جوان، امری الزامی خواهد بود. در کنار این مسئله عدم واکنش منفی به انتقادها است. دراقع ایده پردازها باید به خوبی نسبت به حتی جدی ترین نقدها نیز بهترین واکنش را داشته باشند. درواقع انکارکردن، تنها باعث خواهد شد تا شانس خود را از دست بدهید. در نهایت فردی با روحیه انتقادپذیری، همواره به بازخوردها توجه دارد که این مسئله در زمینه موفقیت بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

4-ارائه نگرش مثبت

این امر که افراد نیمه پر لیوان را مورد مشاهده قرار دهند، برای این 5 سرمایه گذار بسیار مهم است. درواقع همه افراد نسبت به موانع آگاهی دارند، با این حال هنر واقعی یک کارآفرین این است که از دل تمامی مشکلات، فرصت ها را شناسایی کرده و یا آنها را ایجاد کند. به صورت کلی اگر از جملاتی استفاده کنید که بیانگر منفی باف بودن شما است، عملا شانسی برای پذیرش را نخواهید داشت.

5-سطح بالای اطلاعات

یک ایده پرداز باید در زمینه خود اطلاعات بسیار بالایی را داشته باشد. در این رابطه هر یک از 5 سرمایه گذار، سوالاتی را مطرح خواهند کرد تا سطح اطلاعاتی فرد را در معرض آزمایش قرار دهند. بدون شک اگر پاسخ مناسبی را برای هر یک از این سوالات نداشه باشید، جذابیت لازم برای همکاری را نخواهد داشت.

6-آگاهی از نقاط قوت و ضعف

این امر که فرد در ابتدا نسبت به نقاط قوت و ضعف خود و طرحی که ارائه کرده است آگاه باشد، بسیار مهم خواهد بود. درواقع عدم خودشناسی و عدم تحلیل درست طرح باعث می شود تا در مرحله اجرا، مشکلات زیادی به وجود آید. به همین خاطر ضروری است تا به این دو مورد اشاره کنید. این امر شانس پذیرش شما را افزایش خواهد داد.

7-اعتراف به شکست ها

این امر که از شکست های خود نیز به عنوان مثال استفاده کنید، بدون شک تاثیرگذار خواهد بود. درواقع اگرچه تقریبا تمامی افراد تصور می کنند که نشان دادن یک فرد کاملا موفق، به معنای افزایش شانس پذیرش خواهد بود. با این حال به عقیده این 5 سرمایه گذار، فردی که تاکنون شکست نخورده است، از دو حالت خارج نخواهد بود. در این رابطه یا دروغ گفته است و یا تاکنون به قدر کافی تلاش نکرده و این مسئله باعث بروز چنین اتفاقی شده است. به همین خاطر در کنار بیان شکست های خود، از درس هایی که گرفته-اید نیز صحبت کنید.

8-ضرورت داشتن الگو

این امر که افراد یک فرد خاص را به عنوان الگوی خود معرفی کنند، باعث خواهد شد تا داورها به درک بهتری از شیوه مدیریت و تفکر فرد ایده پرداز دست پیدا کنند. در کنار این موضوع، یاد گرفتن از بهترین ها برای موفقیت کاملا الزامی است. در این رابطه فراموش نکنید که مربی داشتن، عملا یک ویژگی منفی نبوده و حتی افراد بزرگی نظیر وارن بافت و بیل گیتس نیز از یکدیگر به عنوان الگوی و مربی خود نام برده اند.

مطلب مرتبط: آماده سازی زمینه های نوآوری و ایده های جدید

9-نمایش صداقت

در نهایت ضروری است تا هر فردی با نهایت صداقت به پرسش های 5 سرمایه گذار پاسخ دهد. درواقع اگر در این زمینه دروغی را مطرح کرده باشید، حتی گرفتن مجوز نیز باعث شروع همکاری نخواهد شد. درواقع این افراد قبل از شروع، تحقیقات لازم را انجام داده و نباید تصور کنید که با چنین فریب هایی، می توانید به خواسته خود دست پیدا کنید. همچنین اگر در بین صحبت های شما تضادهایی وجود داشته باشد، شما شانس خود از همان ابتدا از دست خواهید داد.

در نهایت توصیه می شود که قبل از حضور در این برنامه، موارد موفق قبلی را مورد مشاهده قرار دهید تا امکان تمرین به وجود آید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید