دوشنبه, ۴ مهر(۷) ۱۴۰۱ / Mon, 26 Sep(9) 2022 /
           
فرصت امروز

چرا ثروتمند نیستیم: بررسی 22 دلیل رایج

2 سال پیش ( 1398/7/11 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : سلنا مرنجیان  

بدون شک همه افراد تمایل دارند که به ثروت دست پیدا کنند، با این حال واقعیت این است که تنها درصد کمی از مردم جهان در این رابطه با موفقیت مواجه می شوند. این امر در حالی است که با نگاهی به زندگی همه آنها، ابدا امکانات خاصی را برای آنها پیدا نمی کنید. درواقع اکثر آنها افرادی خودساخته و از طبقه ضعیف جامعه بوده اند. به همین خاطر امکانات و شرایط را نمی توان بهانه قابل قبولی تصور کرد. جالب است بدانید که اگر از افراد دلیل ثروتمند نبودن خود را بپرسید، حتی قادر به بیان هفت مورد نیز نخواهند بود. به همین خاطر آگاهی در این رابطه بسیار ضروری است. در همین راستا و در ادامه به بررسی 22 دلیل رایج برای ثروتمندنبودن افراد، خواهیم پرداخت.

1-شما بدهی های زیادی دارید

چرا ثروتمند نیستیم

یک سبک زندگی نادرست، باعث خواهد شد تا درآمد فعلی شما ابدا کافی به نظر نرسد. همین امر افراد را به سمت قرض گرفتن سوق خواهد داد. فراموش نکنید که تحت این شرایط شما باید مبلغی به مراتب بیشتر از حالت نخست را پرداخت کنید که این امر بدون شک اقدامی غیرهوشمندانه محسوب می شود. درواقع شما باید اولویت بخشی درستی را داشته باشید. برای مثال اگر در حال حاضر، وضعیت درآمدی شما چندان مناسب نیست، ضروری است تا به دنبال افزایش مهارت های خود برای بیشتر کردن منابع درآمدی باشید. فراموش نکنید که با بهبود اوضاع، وقت برای تحقق بخشیدن به سایر خواسته ها نیز وجود خواهد داشت. به همین خاطر نباید از اعمال فشار بر روی خود برای آینده ای بهتر، واهمه داشته باشید. درواقع توصیه می شود که از چندین بدهی مختلف خودداری کرده و تا زمانی که بدهی حال حاضر شما به صورت کامل تسویه نشده است، به دنبال وامی دیگر نباشید.

2-شما به کارت اعتباری اعتقادی ندارید

روانشناس ها امروزه اثبات کرده اند که در اختیار داشتن پول نقد، تمایل افراد را به خرید افزایش خواهد داد. به همین خاطر یک راهکار بسیار عالی برای جلوگیری از خرید های غیرضروری، استفاده از کارت های اعتباری است. این امر کمک خواهد کرد تا دقیقا به میزان موجودی حساب خود در هر لحظه نیز آگاهی داشته باشید، با این حال در زمینه پول نقد، این امر چندان ساده به نظر نمی رسد. در نهایت توجه داشته باشید که شما باید به دنبال راهکارهایی برای کاهش هزینه های خود باشید. برای مثال اگر یک فروشگاه تخفیف های ویژه ای را بر روی محصولات خود گذاشته است، شما باید به سرعت از آن اطلاع پیدا کنید. با نگاهی به زندگی ثروتمندان نیز به این نکته پی خواهید برد که آنها در ابتدای کار خود، زندگی بسیار ساده ای را داشته و از درگیر کردن ذهن خود با مشکلات متعدد مالی فاصله گرفته اند. همین امر نیز باعث شده است تا بتوانند تمرکز کافی بر روی هدف اصلی خود داشته باشند.

مطلب مرتبط: 8 راز ثروتمند شدن میلیونرها

3-به دنبال استفاده از انواع تخفیف ها نیستید

اگر بخواهید از تخفیف ها استفاده کنید، به سادگی آن را پیدا خواهید کرد. فراموش نکنید که تخفیف های کوچک در کنار هم، تاثیر فوق العاده ای را بر روی بودجه شما خواهد داشت. در این رابطه انواع سایت ها نیز وجود دارند که تخفیفات ویژه انواع محصولات را معرفی می کنند. به همین خاطر نباید هیچ دلیلی برای عدم استفاده از آنها داشته باشید. در این رابطه فراموش کنید که در زمینه حمل و نقل نیز انواع تخفیف ها وجود دارد که می تواند حتی یک سفر رایگان را نیز به همراه داشته باشد. به همین خاطر سعی کنید که از اینترنت و گوشی تلفن همراه خود، استفاده مفیدی را داشته باشید.

4-تبلیغات بر شما کاملا تاثیرگذار هستند

بدون شک هر برندی در تلاش برای کسب سود بیشتر است. در این رابطه امروزه روش های تبلیغاتی بسیار متنوع شده و این امر افراد را به سمت مصرف گرایی سوق می دهد. با این حال شما به عنوان فردی که هدفی در زندگی خود دارد، باید قادر باشید تا به بسیاری از موارد جذاب پاسخ منفی بدهید. درواقع اگر مسیر زندگی خود را در دست نگیرید، سایرین به سادگی برای شما تصمیم خواهند گرفت. در این رابطه فراموش نکنید که غذا و پوشاک، دو مورد از رایج ترین مواردی محسوب می شوند که افراد در رابطه با آنها عادت های بسیار بدی را دارند. به همین خاطر ضروری است تا هوشمندانه و تنها در صورت نیاز خرید کنید.

5-سبک زندگی مخصوص به خود را ندارید

ویژگی مشترک تمامی میلیاردرهای خودساخته این است که هدف آنها مهم تر از کسب ثروت بوده و هیچ گاه سبک زندگی خود را تغییر نمی دهند. برای مثال وارن بافت هنوز هم در خانه اول خود زندگی می کند. درواقع شما باید به سبکی زندگی کنید که کاملا مناسب شما است. در این رابطه تمامی موارد تنها تحمیل سایرین محسوب شده و آرامش لازم برای تداوم موفقیت ها را از میان خواهد برد. در نهایت فراموش نکنید که بیش از حد در رفاه بودن، روحیه افراد را برای اقدام و کسب موفقیت بیشتر، سست خواهد کرد.

6-می خواهید به مانند افراد معمولی زندگی کنید

بدون شک فردی که خواهان قرار گرفتن در مرتبه افراد ثروتمند است، نمی تواند طبق عادت افراد عادی زندگی کند. برای مثال یک فرد عادی ممکن است تفریحات متعددی را داشته باشد و کار را تنها به عنوان اقدامی برای کسب درآمد تصور کند. بدن شک چنین فردی هیچ برنامه ای برای بهتر شدن را نخواهد داشت، با این حال فردی که هدفی ارزشمند را دارد، دیگر زمان کافی برای پرداختن به همه کارها نخواهد داشت. درواقع چنین فردی باید دست به انتخاب و کم کردن لیست کارهای روزانه خود کند. برای مثال اگر یک کارمند خواهان ارتقای شغلی در کمترین زمان ممکن است، باید از تایم های آزاد و حتی مرده خود، برای آموزش و کسب مهارت های بیشتر استفاده کند. این امر در حالی است که یک فرد عادی از چنین زمان هایی برای تفریح و استراحت استفاده می کند.

7-اهداف و برنامه ریزی درستی ندارید

بدون اهداف درست و برنامه ریزی دقیق، هیچ موفقیتی را نمی توان به دست آورد. درواقع تمامی افراد خواهان کسب ثروت هستند، با این حال تنها تعداد کمی در این زمینه برنامه ریزی کرده و اهدافی را مشخص می کنند. فراموش نکنید که کیفیت کار شما در این رابطه نیز بسیار مهم بوده و می تواند مرز میان نتایج معمولی و حداکثری را مشخص کند. فراموش نکنید که هیچ فردی نمی تواند توقع داشته باشد که بهترین برنامه ریزی ممکن را به تنهایی ایجاد کند. به همین خاطر همواره باید به همه چیز شک کرده و از نصیحت افراد موفق استفاده کنید. همچنین این امر که مطالعه مداومی داشته باشید، به شما کمک خواهد کرد تا با دانش و آگاهی بهتر، تصمیم گیری کنید. در این رابطه از بزرگ فکر کردن نترسید، با این حال برای کسب نتایج، بیش از حد عجولانه رفتار نکنید.

مطلب مرتبط: 10 قدمی که برای ثروتمند شدن باید بردارید

8- به دنبال یک خلاقیت و نوآوری نیستید

بسیاری از افراد تصور می کنند که پس از بازنشسته شدن، باید به دنبال برنامه ریزی برای پس انداز کردن و یا سرمایه گذاری کردن باشند، با این حال این اقدام باید از همین امروز انجام شود تا شما پس از بازنشستگی، بتوانید آسایش کافی را داشته باشید. همچنین فراموش نکنید که در جهان امروز، رقابت به اوج خود رسیده است. تحت این شرایط تنها زمانی می توانید به موفقیت نامحدود دست پیدا کنید که یک خلاقیت و یا نوآوری جذاب را ارائه دهید. برای مثال اوبر ایده نخستین تاکسی اینترنتی و نت فلیکس ایده نخستین شبکه اینترنتی را ارائه کردند که باعث شد تا انقلابی در هر دو عرضه شکل گیرد. به همین خاطر شما نیز باید به دنبال خلق یک نخستین، باشید. بدون شک با دقت بر روی نیاز مشتری، می توان به موارد بسیار جذابی دست پیدا کرد.

9-شما پس انداز مشخصی ندارید

عدم وجود نظم در هر زمینه ای مشکل ساز خواهد بود. برای مثال همواره مشاهده می-شود که افراد یک نرخ مشخصی برای پس انداز ماهیانه خود ندارند. همین امر نیز باعث می شود تا در پایان سال، عملا نرخ مشخصی را در اختیار نداشته باشید که این امر تمام برنامه ریزی ها را با مشکل مواجه خواهد ساخت. به همین خاطر همواره به دنبال میزانی باشید که تحت هر شرایطی بتوانید آن را اجرا کنید، با این حال کنار گذاشتن پول نیز یک اشتباه بزرگ خواهد بود. درواقع شما باید برای استفاده مفید از آنها نیز برنامه ریزی داشته باشید. در غیر این صورت پس انداز کردن عملا بدون فایده خواهد بود.

10-شما در حوزه هایی فعالیت می کنید که ابدا نسبت به آنها علاقه و اطلاعات کافی را ندارید

حتی بهترین بازارها و عرصه های کاری، تنها برای افرادی سودآور خواهد بود که نسبت به آن آگاهی و علاقه کافی را دارند. به همین خاطر تنها باید وارد عرصه ای شوید که از مدت ها قبل خود را برای آن آماده کرده اید. در غیر این صورت یک مسیر پرریسک را برای خود انتخاب کرده اید که دیگر همه چیز به شانس بستگی خواهد داشت، با این حال افراد موفق، هیچ گاه زندگی و آینده خود را دستخوش چنین احتمالاتی قرار نمی-دهند. به همین خاطر تا زمانی که در یک عرصه کاملا حرفه ای نشده اید، به دنبال افزایش محدوده عملکردی خود نباشید.

11-صبر کافی ندارید

هر اتفاق مثبتی، به زمان نیاز خواهد داشت. اشتباه بزرگ تقریبا تمامی افرادی که موفق نمی شوند تا به ثروت دست پیدا کنند این است که به دنبال موفقیت یک شبه هستند. این امر در حالی است که تاکنون هیچ فردی به این صورت به ثروت نرسیده است. درواقع بی صبری باعث خواهد شد تا هیچ اقدامی را نتوانید به موقع انجام دهید. این امر خود یک آفت بزرگ محسوب می شود. برای این امر توصیه می شود که به یک روان پزشک مراجعه کرده و تمرین هایی را برای افزایش صبر خود، انجام دهید.

12-نسبت به تاثیر همنشین غافل هستید

افراد ثروتمند، دوستانی هم سطح خود را دارند. در این رابطه با مشاهده افرادی که خواهان تغییری در زندگی خود هستند، پی به این امر خواهید برد که آنها خود را از محیط اطراف شان دور نگه داشته و در جهانی جدید زندگی می کنند. همین امر نیز باعث می شود تا آنها به سمت جلو سوق داده شوند. به همین خاطر اگر دوستان شما عادت های اقتصادی بدی را داشته و افرادی موفق محسوب نمی شوند، وقت آن رسیده است که به دنبال همنشین های جدید و بهتری برای خود باشید.

مطلب مرتبط: 7 راز کسب ثروت

13-همسری همسو با اهداف خود را ندارید

ازدواج یکی از مهم ترین تصمیمات زندگی هر فردی محسوب می شود. شما باید در این رابطه بسیار بادقت رفتار کنید. درواقع مهم ترین معیار شما باید همسو بودن اهداف باشد. در غیر این صورت هیچ شانسی برای موفقیت و در نهایت کسب ثروت نخواهید داشت. برای مثال ممکن است شما در اندیشه استفاده درست از بودجه خود باشید، با این حال برای همسرتان خرج کردن یک عادت رفتاری محسوب می شود. همین امر به سادگی می تواند برنامه ریزی های شما را نابود سازد.

14-شما به تجارت روزانه ایمان دارید

سرمایه گذاری بسیاری از افراد در حال حاضر به این صورت است که یک سهام را خریداری کرده و تنها پس از چند ساعت اقدام به فروش آن می کنند. این امر اگرچه ممکن است در کوتاه مدت یک سود اندک را برای شما به همراه داشته باشد، با این حال در درازمدت، نتایج منفی را به دست خواهید آورد. به همین خاطر بسیار مهم است که در زمینه خرید سهام، به عامل زمان توجهی نداشته باشید و دلایل افزایش و یا کاهش قیمت ها را بیابید. در این رابطه توجه داشته باشید که بالا و پایین رفتن ارزش سهام هر چیزی به عوامل خاص خود بستگی خواهد داشت. به همین خاطر نمی توان در این زمینه یک راهکار کلی را معرفی کرد. همچنین فرموش نکنید که با افزایش سهام برخی از برندها و اجناس، موارد دیگری نیز تغییر پیدا خواهند کرد. برای مثال با افزایش بهای نفت، قیمت طلا نیز افزایش پیدا می کند.

15-هر افزایش درآمدی برای شما به معنای بیشتر خرج کردن است

این امر بسیار طبیعی است که شما در ماه هایی، درآمد بیشتری را داشته باشید، با این حال این امر نباید باعث شود تا سریعا در برنامه ریزی های خود تغییری را ایجاد کنید. فراموش نکنید که همواره باید بدترین حالت ممکن را نیز در نظر گرفت. به همین خاطر تا زمانی که از دائمی شدن این افزایش درآمد اطمینان ندارید، نباید در این زمینه تغییری را انجام دهید.

16-واقع بین باشید

بسیاری از افراد تلاش می کنند که واقعیت ها را پنهان کنند. برای مثال ممکن است از سطح درآمدی مناسب برخوردار نباشند، با این حال یک ماشین گران قیمت را خریداری می کنند. این امر بدون شک زمینه رشد شما را نابود خواهد ساخت. فراموش نکنید که خرید یک ماشین سوپرلوکس از سوی یک میلیونر، به این علت توجیه اقتصادی دارد که وی قادر است تا آن را حتی اگر به طور کامل از دست بدهد، در کمترین زمان ممکن جایگزین کند، با این حال این امر برای شما کاملا غیرممکن خواهد بود. به همین خاطر ضروری است تا همواره با توجه به سطح درآمد خود رفتار کنید. درواقع خرید یک ماشین معمولی و یا استفاده از وسایل نقلیه عمومی، به معنای این امر نخواهد بود که شما تا آخر عمر به این شیوه زندگی خواهید کرد. به همین خاطر اولویت بندی را فراموش نکرده و همواره خود واقعی تان را به نمایش بگذارید.

17-شما زمان زیادی را هدر می دهید

مدیریت زمان یکی از الزامی ترین موارد برای رسیدن به هر موفقیتی خواهد بود. در حال حاضر افراد زمان زیادی را از دست داده و به سادگی آن را هدر می دهند. برای مثال عادت به چک کردن مداوم شبکه های اجتماعی و تماشای تلویزیون، دو مورد از آنها محسوب می شود، با این حال مدیریت زمان به معنای محدودکردن بیش از حد خود نبوده تنها به این امر اشاره دارد که شما باید به نحوی رفتار کنید که اولویت های اصلی به خوبی انجام شوند.

مطلب مرتبط: چگونه ثروتمند شویم؟!

18-از اهمیت صندوق اضطراری غافل هستید

حتی در صورتی که از بهترین برنامه ریزی ممکن برخوردار باشید، همواره هزینه هایی وجود خواهد داشت که کاملا پیش بینی نشده محسوب می شود. تحت این شرایط اگر صندوق اضطراری ای را برای خود نداشته باشید، با مشکلی جدی مواجه شده و مجبور به گرفتن وام خواهید بود که در موارد قبل دلیل مضر بودن آن به طور کامل توضیح داده شد. به همین خاطر ضروری است تا همواره مقداری پول در جایی کنار گذاشته باشید.

19-به سلامت خود توجهی ندارید

یکی از موارد مهم ولی کمتر مورد توجه قرار گرفته افراد این است که عدم توجه به وضعیت سلامتی، باعث خواهد شد تا مجبور به پرداخت هزینه های درمانی باشید. فراموش نکنید که در حال حاضر میزان این امر بسیار بالا بوده و می تواند بودجه بندی شما را برای حداقل یک ماه، عملا نابود سازد. به همین خاطر گفته می شود که پیشگیری همواره بهتر از درمان است. در این رابطه توصیه می شود تا برنامه ریزی دقیقی برای حفظ سلامت روح و جسم خود داشته باشید. برای مثال حتی یک پیاده روی مداوم نیز می تواند در این زمینه کاملا سودمند باشد.

20-از مدیر خود تقاضای ارتقای سمت و درآمد خود را ندارید

اگر خواهان چیزی نباشید، آن را به سمت خود جذب نخواهید کرد. در این رابطه درخواست کردن هیچ بار مالی ای را برای شما به همراه نداشته و جالب است بدانید که مدیران همواره در تلاش هستند تا خود را فردی موثر در شرکت نشان دهند. به همین خاطر شانس قبول درخواست شما معمولا زیاد خواهد بود.

21-از تغییر شغل خود واهمه دارید

اگر شغل فعلی قابلیت رشد مدنظر شما را ندارد، ضروری است که آن را تغییر دهید. با این حال بسیاری از افراد از این تغییرات می ترسند و همین امر باعث می شود که تا پایان عمر خود در سطحی یکسان باقی بمانند. به خاطر داشته باشید که تغییر، یکی از الزامات موفقیت است. به همین خاطر ضروری است تا با آغوش باز از تغییرات الزامی، استقبال کنید.

مطلب مرتبط: می‌خواهید پولدار شوید؟ از این فرمان‌ها سرپیچی کنید!

22-مطالعه و یادگیری مداومی را ندارید

استمرارداشتن در زمینه مطالعه و آموزش، همواره مهم تر از میزان آن است. فراموش نکنید که در هیچ حوزه ای نمی توان نقطه پایانی را متصور شد. به همین خاطر بسیار مهم است که مطالعه و یادگیری را به عادت رفتاری خود تبدیل کنید.

منبع : fool
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/Oifuw53S
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه