دوشنبه, ۵ مهر(۷) ۱۴۰۰ / Mon, 27 Sep(9) 2021 /
           
فرصت امروز
مدیران ماندگار

راتان تاتا، مدیر موفق هندی

5 سال پیش ( 1394/11/2 )
پدیدآورنده : مونا اشرف‌زاده  

راتان تاتا (Ratan Tata) بازرگان و سرمایه‌گذار هندی است که از سال 1991 تا سال 2012 رئیس تاتاگروپ (Tata Group) بود. تاتا گروپ بزرگ‌ترین شرکت چندملیتی هند است که بیش از صد شرکت دیگر را زیرمجموعه خود دارد. او در حال حاضر، رئیس کمپانی هلدینگ Emeritus of Tata Sons است. او پس از کناره‌گیری از ریاست تاتاگروپ در 28 دسامبر 2012، به عنوان رئیس خیریه این گروه فعالیتش را ادامه داد. او تحصیلاتش را در مقطع کارشناسی در رشته معماری و در دانشگاه کورنل (Cornell University) به پایان رساند و در سال 1975 از هاروارد مدرک AMP ( Advanced Management Program) دریافت کرد.

راتان تاتا

تاتا کارش را در تاتاگروپ در سال 1961 و از بخش فروش آغاز کرد و در سال 1991 جانشین رئیس این شرکت شد و در طول دوره ریاستش توانست تاتا را از یک کمپانی هندی به یک کمپانی جهانی تبدیل کند، تا جایی که 65درصد درآمدش از خارج کشور بود. راتان تاتا مدیر موفقی است که حتی پس از بازنشستگی‌اش دست از کار نکشید و سرمایه‌گذاری‌هایی را انجام داد.

از گرایش‌های خلاقانه‌تان استفاده کنید تا نتیجه بگیرید

سعی کنید مدیری خلاق باشید، نه فردی که فقط در مواقع لازم از خودش واکنش نشان می‌دهد. در هر زمینه‌ای فعال باشید و مشکلات را حتی پیش از به وجود آمدن‌شان برطرف کنید، انجام چنین کاری یکی از مهم‌ترین کیفیت‌های یک کارآفرین یا یک مدیر است. یک مدیر نباید تمایلش این باشد که در مواقع بحرانی عکس‌العمل نشان دهد، بلکه باید این توانایی را داشته باشد که موقعیت‌ها را پیش‌بینی کرده و بداند چه اتفاقی قرار است در آینده بیفتد. مدیر یا کارآفرینی که چنین کیفیتی را تمرین کرده باشد، همیشه موفق خواهد بود.

هرگز ارزش‌های‌تان را رها نکنید

یک کمپانی براساس ارزش‌هایش اداره می‌شود، نه براساس شخصیت‌ها. ارزش‌ها شکسته نمی‌شوند حتی توسط کسی که آنها را به وجود آورده است. راتان تاتا و تاتاگروپ ارزش‌های اساسی داشتند که هرگز رهای‌شان نکردند. یکی از مهم‌ترین این ارزش‌ها ایجاد احساس امنیت و رفاه بود که همیشه دنبال می‌کردند و نتیجه‌اش این شد که راتان تاتا و گروهش به یکی از قابل اعتمادترین شرکت‌ها در سرتاسر جهان تبدیل شدند. زمانی که تاتا از ریاستش در گروه کناره‌گیری کرد، کسی جانشینش شد که از خانواده تاتا نبود، همین مسئله نشان داد وزن ارزش‌های راتان تاتا بیشتر اصل و نسب اشخاص ارزشمند است.

توانایی انگیزه بخشیدن به دیگران

راتان تاتا به عنوان رئیس یک مجموعه بسیار بزرگ توانایی و استعداد الهام‌بخشیدن برای دیگران و انگیزه دادن به آنها را داشت و از نظر او برای یک رئیس یا مدیر این ویژگی بسیار مهمی است. زمانی‌که یک مدیر نتواند به کارکنان و اطرافیانش انگیزه بدهد، او دیگر نمی‌تواند هدایت‌کننده یک مجموعه باشد و نمی‌تواند یک مدیر یا کارآفرین موفق باشد. بیشتر از اینکه بخواهید یک مدیر باشید باید سعی کنید یک رهبر و هدایت‌کننده باشید. به عنوان یک مدیر باید توانایی انگیزه بخشیدن به تیم کاری‌تان را داشته باشید تا کارها به طور موثر و آنگونه که می‌خواهید انجام شود.

از منطقه امن‌تان خارج شوید

برای دستیابی به موفقیت در کسب‌وکارتان باید ریسک کنید. ریسک نکردن به این معناست که هیچ‌چیزی عایدتان نخواهد شد. راتان تاتا رئیس بزرگ‌ترین شرکت هند همیشه به ریسک کردن اعتقاد داشت و نتیجه آن کاملا مشخص بود و پاسخ ریسکی را که انجام داده بود دریافت می‌کرد. برای موفقیت باید ریسک کرد، کار کردن در حاشیه امن ممکن است به شما احساس امنیت و آسایش بدهد، اما هرگز نمی‌توانید بهترین نتیجه را از کسب‌وکارتان بگیرید. تاتا در جایی گفته بود: «به گرفتن تصمیمات درست اعتقادی ندارم. من تصمیماتم را می‌گیرم و سپس آنها را درست می‌کنم.»

همه تخم‌مرغ‌های‌تان را در یک سبد نگذارید

راتان تاتا معتقد بود باید در کمپانی‌های مختلف سرمایه‌گذاری کرد تا همیشه در حاشیه امن بود. سرمایه‌گذاری در کمپانی‌های مختلف و در زمینه‌های متفاوت این اطمینان را به شما می‌دهد که سرمایه‌تان امنیت دارد و رشد می‌کند و مهم نیست آن صنعت به‌خصوص در چه شرایطی قرار دارد. سرمایه‌گذاری در صنایع مختلف باعث می‌شود زمانی که یک صنعت از کار افتاد یا نتوانست سوددهی لازم را داشته باشد، تمام سرمایه‌تان به خطر نیفتد.

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/LwRdJ8k6
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه