چهارشنبه, ۱۹ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Wed, 10 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز

به گزارش فرصت امروز به نقل از تجارت نیوز، انتظار بازار برخاسته از وعده ای است که وزیر اقتصاد سال گذشته اعلام کرد. فاطمی امین سه وعده درباره بازار خودرو داده بود؛ یک واردات خودرو، دو افزایش ۱٫۵ برابری تولید خودرو و سوم، کاهش ۱۵ درصدی قیمت خودرو در سال ۱۴۰۱ ٫ اما نه تنها وعده ها محقق نشده که بازار خودرو دچار سرگیجه شده و قیمت ها روند صعودی دارد. اما سرنوشت بازار چه می شود؟

بازار خودرو منتظر واردات است؟

تحلیل ها می گوید بازار خودرو در دو صورت آرام می گیرد؛ یکی تعیین تکلیف شدن وضعیت واردات و دیگری افزایش تولید و عرضه خودرو به بازار. اما این دو فاکتور چه وضعیتی دارند؟

عماد جعفری، کارشناس بازار خودرو می گوید جو حاکم بر بازار کاملا رکودی است. خودرویی معامله نمی شود و همه منتظرند تکلیف واردات مشخص شود. اینکه دولت قرار است چه خودرویی با چه تعرفه ای و با چه قیمتی وارد کند. اما چهار ماه از شروع سال گذشته و هنوز دستورالعمل واردات خودرو هم به نتیجه نرسیده است.

۲ سیگنال جدید برای قیمت خودرو

او گفته: شنیده ام که تعدادی خودروی خارجی خریداری شده و در حال حاضر منتظر تعیین تعرفه و در نهایت ورود این خودروها به بازار کشور توسط گمرک هستند. این خبر بر رکود بازار تاثیر دارد.

بر این اساس هنوز تکلیف واردات خودرو مشخص نیست. وزیر صمت وعده واردات خودروی زیر ۱۰ هزار دلار را داده. این در حالی است که در دنیا تعداد خودروهای بسیار کمی با این قیمت تولید می شود. از طرف دیگر واردات خودروی دست دوم هم منتفی است.

بر این اساس مولفه اول می گوید فعلا وضعیت بازار همچنان رکودی است مگر اینکه وضعیت واردات خودرو مشخص شود.

کاهش تولید، قیمت را افزایش می دهد؟

فاکتور دوم، افزایش تولید خودرو و افزایش عرضه به بازار است. وزیر صمت سال گذشته وعده داده بود که تیراژ خودروهای داخلی را ۱٫۵برابر افزایش می دهد. اما آمار منتشر شده از عملکرد دو خودروساز دولتی نشان می دهد تولید این دو شرکت در فصل بهار نه تنها بیشتر نشده که دو درصد هم کاهش داشته است.

برخی از کارشناسان این کاهش را سیگنالی می دانند برای اینکه احتمالا میزان عرضه خودرو باز هم کمتر می شود و نتیجه آن افزایش مجدد قیمت خودرو در بازار است.

اما سعید مدنی، مدیرعامل اسبق سایپا می گوید: اگرچه تولید کاهشی بود، اما نسبت به سال گذشته خودروهای ناقص کمتری تولید شد. در نتیجه میزان عرضه خودرو به بازار نسبت به سال گذشته نه تنها کاهش نیافته، بلکه افزایشی بوده است.

اما او بر کمبود عرضه در بازار خودرو تاکید می کند و می گوید: در بازار همچنان تعادل بین تقاضا و عرضه برقرار نیست و با کمبود خودرو مواجه هستیم. اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار نیز باعث بوجود آمدن تقاضای کاذب در بازار می شود. این فرایند بر قیمت ها تاثیرگذار خواهد بود و نوسان قیمتی را افزایش می دهد.

مسیر قیمت خودرو در بازار

فیروز نادری، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با تجارت نیوز می گوید: در حال حاضر بازار در شرایط رکود کامل است و خرید و فروشی صورت نمی گیرد. به نظر می رسد این جو همچنان بر بازار خودرو حاکم باشد و در دو هفته آینده بازار به شکل کنونی به فعالیت ادامه دهد و قیمت خودرو تغییر چندانی نداشته باشد.

سوالی که وجود دارد این است که آیا مذاکرات برجامی می تواند بر قیمت خودرو اثر بگذارد؟ بابک صدرایی، دیگر کارشناس صنعت خودرو در این باره به تجارت نیوز گفت: در یک ماه گذشته بازار خودرو تحت تاثیر تغییرات قیمت دلار و اخبار منفی مذاکرات هسته ای بود و روند پر نوسانی داشت. اما بازار همچنان در رکود است و فقط عده ای برای حفظ ارزش پول خود خودرو می خرند.

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودروی تهران هم گفت: خودرو در بازار کشور در طول دو هفته گذشته، دچار تغییر قیمتی زیادی نشده است. حتی با توجه به اینکه شاهد نوسان نرخ ارز بودیم، اما نوسانات کمی در قیمت خودرو مشاهده شد. او گفته بازار خودرو فعلا بلاتکلیف است و علت بلاتکلیفی، دست نگه داشتن خریداران برای به نتیجه رسیدن بحث واردات خودرو و تاثیر آن بر بازار است.

جدول کامل قیمت خودروهای داخلی و وارداتی

جدول کامل قیمت محصولات ایران خودرو

جدول کامل قیمت محصولات سایپا

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/oBCg5uDh
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه