سه شنبه, 26 فروردين 1399 - 16:32

تقریبا تمامی افراد در طول زندگی خود حداقل یکبار اخراج شدن را تجربه کرده اند. در شرایط حال حاضر که ویروس کرونا به اکثر کسب و کارها ضربه وارد کرده است، شاهد اخراج های گسترده ای هستیم. به همین خاطر صحبت کردن در رابطه با این موضوع، اهمیت دوچندانی را پیدا کرده است، با این حال برای این امر که این اتفاق تبدیل به فاجعه ای در زندگی شما نشود، لازم است تا واکنشی درست را به آن داشته باشید. اگرچه این امر طبیعی است که در هنگام دریافت این خبر، احساس خشم و ناامیدی داشته باشید و قرار نیست که ما به شما سرکوب احساسات را پیشنهاد کنیم، با این حال شما باید در کوتاه ترین زمان ممکن از وضعیت خود خارج شوید. در این راستا توجه به اقدامات حرفه ها که از نظر صاحب نظران، بهترین واکنش ها را از خود نشان داده اند، می تواند راهنمای عمل بسیار خوبی برای هر فرد باشد. در این راستا به بررسی 10 مورد منتخب خواهیم پرداخت. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای کسب بهترین نتایج، بهتر است تا تمامی موارد را مورد توجه و استفاده خود قرار دهید.

واکنش حرفه ای اخراج

1-عجله نداشته باشید

شما باید به خوبی بررسی کنید که چه چیزهایی را باید از دفتر کار خود خارج کنید. برای مثال برخی از اطلاعات می‎تواند امکان فعالیت سریع تر شما را مهیا سازد. به همین خاطر لازم است تا یک روز زمان از مدیریت بخواهید تا همه چیز را بررسی کرده و آماده خارج کردن تمامی وسایل خود باشید. نکته ای که در این رابطه نباید فراموش کنید این است که هیچ گاه پل پشت سر خود را خراب نکرده و با یک رفتار محترمانه، امکان بازگشت مجدد خود را زنده نگه دارید.

مطلب مرتبط: چگونه اخراجی حرفه ای داشته باشیم

2-از بحث کردن خودداری کنید

این امر که بخواهید یک بحث جدی را پیش بکشید، بدون شک با واکنش خوبی مواجه نخواهید شد، با این حال بسیاری از افراد به علت سیاست درست خود، موفق شده اند تا جریان را به نفع خود تغییر داده و همه چیز را متحول سازند. در این رابطه ضروری است تا بخواهید با مدیریت یک قرار ملاقات داشته و دلایل اخراج خود را جویا شوید. تحت این شرایط آخرین پیشنهاد خود را برای ماندن در شرکت ارائه دهید، این امر حتی اگر با موافقت مدیر شرکت همراه نباشد، شما را متوجه اشتباهات موجود خواهد کرد.

3- به دنبال شغلی موقت باشید

شما زمانی را نیاز خواهید داشت تا بتوانید اشتباهات خود را بررسی کرده و در تلاش برای کنار گذاشتن آنها باشید. همچنین برای پیدا کردن موقعیت شغلی بهتر و ایجاد امنیت شغلی، ضروری است تا مهارت های خود را بهبود بخشید. با این حال نمی توان بدون درآمد نیز به زندگی ادامه داد. به همین خاطر توصیه می شود که یک شغل موقت و حتی نیمه وقت را برای خود پیدا کنید. در این رابطه اگر رفتار محترمانه ای را داشته باشید، احتمال کمک مدیر شرکت و همکاران‎تان نیز افزایش پیدا خواهد کرد. درواقع مدیران از روابط گسترده ای برخوردار بوده و احتمالا قادر خواهند بود تا چند موقعیت شغلی را برای شما پیدا کنند. به همین خاطر نیز همواره توصیه می-شود که حتی برای مدت همکاری خود و شانسی که داشته اید، تشکر کنید. این رفتار خوب، بدون شک مورد توجه بسیاری از افراد قرار خواهد گرفت. در این رابطه کار در خانه، همکاری با تاکسی های اینترنتی و مواردی از این قبیل می توانند گزینه های خوبی باشند. درواقع بیکار بودن، خود باعث خواهد شد تا روحیه شما نیز کاهشی شدید را پیدا کند. این امر در حالی است که اگر خود را درگیر کنید، بدون شک افکار مزاحم، کمتر به سراغ شما خواهد آمد.

4-با یک وکیل مشورت کنید

شما باید اطمینان داشته باشید که اخراجی اصولی و قانونی را تجربه کرده و تمامی حقوق خود را دریافت خواهید کرد. درواقع در موارد متعدد مشاهده می‎شود که برخی از مدیران گزینه استعفا را پیشنهاد می دهند. بهانه آنها نیز این است که این اقدام باعث می شود تا همچنان وجهه شما حفظ شده و به عنوان فردی اخراجی تلقی نشوید. این امر در حالی است که در پشت ماجرا، تنها منفعت های اقتصادی وجود دارد. درواقع استعفاکردن در مقایسه با اخارج کردن، بار مالی به مراتب کمتری را به همراه دارد. به همین خاطر شما باید از درست بودن همه چیز اطمینان داشته باشید. همچنین لازم است تا قوانین را در این رابطه مطالعه کنید. برای مثال ممکن است تا مدتی، حقوق بیکاری به شما تعلق بگیرد. درواقع قوانین در کشورهای مختلف، متفاوت بوده و در این رابطه نمی توان جزئیات کاملی را ارائه کرد.

5-کارهای داوطلبانه را انجام دهید

در زمینه اخراج، همواره کارمندان مقصر نیستند. برای مثال شرایط بد مالی، باعث شده است تا تعدیل نیرو صورت گیرد. تحت این شرایط توصیه می شود که سریعا موقعیت-های شغلی دیگر خود را مورد بررسی قرار داده و برای پیدا کردن کار، از اطرافیان خود نیز کمک بگیرید. همچنین شما باید یک تحلیل درست را داشته باشید تا بتوانید با وضعیت فعلی و کاهش درآمد، به زندگی خود ادامه دهید. در این شرایط سخت تنها کافی است که این نکته را فراموش نکنید که این مرحله را طی خواهید کرد و قرار نیست که برای مدتی طولانی ادامه‎دار باشد. برای حفظ روحیه، دویدن صبحگاهی، یوگا و مدیتیشن می تواند کمک بسیار خوبی محسوب شود. مطالعه زندگی افراد موفق جهان نیز می-تواند به شما در این رابطه کمک کند. بدون شک در هر زمینه ای می توان نمونه افرادی را پیدا کرد که اخراج شده و بدترین شرایط را سپری کرده اند، با این حال اکنون همه چیز متفاوت شده است. توصیه ما این است که برای نشان دادن توانایی خود، فعالیت آزمایشی و کارهای داوطلبانه را مورد توجه قرار دهید. این امر اگرچه ممکن است یک یا چند ماه شما را بدون حقوق نگه دارد، با این حال شانس پیدا کردن یک شغل را با افزایشی چشمگیر مواجه می سازد. همچنین از این اتفاق می توانید فرصتی را برای انجام کارهای مورد علاقه خود که تاکنون زمان لازم را برای آنها نداشته اید، پیدا کنید. برای مثال ممکن است اینفلوئنسر شدن، یکی از اقدامات مورد علاقه شما باشد. از دل این علایق، حتی ممکن است فرصت شغلی جدیدی برای شما رخ دهد. درواقع دلیلی وجود ندارد که صرفا به حوزه قبلی خود بازگردید.

6-کسی را سرزنش نکنید

نه‎تنها خودتان، بلکه هیچ فردی را نباید در این شرایط سرزنش کنید. این مسئله تنها باعث می شود تا وضعیت روحی بد، برای مدت بیشتری با شما باقی بماند. در این رابطه اگر از سطح مناسب خود اطمینان داشته اید، دیگر دلیلی برای ناراحتی وجود نداشته و این جمله را با خود تکرار کنید که آنها یک کارمند خوب را از دست داده اند. درواقع تصمیمات درست از دل یک ذهن آرام بیرون خواهد آمد. به همین خاطر لازم است تا سریعا به وضعیت عادی بازگردید.

7-درس ها را فراموش نکنید

چند درس باید از نخستین تجربه اخراج با شما باقی بماند. نخست این است که صرفا خود را به یک منبع درآمدی محدود نکنید. درواقع ممکن است بنا به هر دلیل یک مشکل رخ دهد، شما باید آینده‎نگری خوبی داشته باشید. برای مثال بسیاری از افراد پس از اتمام ساعت کاری خود، به صورت دورکاری و یا پاره وقت فعالیت می کنند. همچنین ضروری است تا پس‎اندازی را برای شرایط بحرانی داشته باشید.

8-یک روز فرصت به خود بدهید

در هنگام ناراحتی ممکن است افراد صحبت‎هایی را به میان آورند که تنها باعث خواهد شد تا وجهه آنها تخریب شود. به همین خاطر ضروری است تا یک روز را بدون صحبت کردن با اطرافیان خود در رابطه با این موضوع سپری کنید، بدون شک پس از فروکش کردن احساسات شما، امکان صحبت کردن منطقی به وجود خواهد آمد.

مطلب مرتبط: بهترین روش های اخراج کارمندان

9-انگیزه خود را از دست ندهید

انگیزه افراد همه چیز محسوب می شود. درواقع این بخش را باید مهم ترین اقدام دانست. تحت هر شرایطی ممکن است شما حتی علی رغم تلاش فوق‎العاده، اخراج شوید. بدون شک تا زمانی که امید خود را از دست نداده باشید، هیچ پایانی رقم نخورده است. در نهایت بهتر است که در هنگام اخراج شدن، اولویت خود را پیدا کردن کاری بهتر قرار دهید. درواقع درست به مانند فروش که ممکن است شما با صدها پاسخ منفی مواجه شوید تا در نهایت یک مشتری شکل گیرد، در زمینه پیدا کردن شغل نیز این امر صادق بوده و نباید از پاسخ های منفی متعدد، احساس ناتوانی را پیدا کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید