سه شنبه, 07 مرداد 1399 - 14:18

یکی از مسائل همیشگی افراد این است که چگونه می ‎توان به خلاقیت بیشتری در کار خود دست پیدا کرد. این موضوع در عین سادگی ، به معضلی بزرگ تبدیل شده و بسیاری از افراد تصور می ‎کنند که فاقد این استعداد هستند. این امر در حالی است که واقعیت متفاوت بوده و با اقداماتی بسیار ساده می‎ توان خلاقیت خود را در کار افزایش داد. نکته‎ ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که چنین اقداماتی، مقدمه رسیدن به تفکر خلاق نیز محسوب می ‎شود که بدون شک رویای هر کارمندی است. در ادامه 15 مورد منتخب را بررسی خواهیم کرد.

1-از سایت monday.com استفاده کنید

خلاقیت بیشتر کار

استفاده از تکنولوژی یکی از اقدامات بسیار مهمی است که باعث خواهد شد تا بتوانید اقدامات خود را در مدت زمان کمتر و با تحمل سختی پایین‎ تری انجام دهید. همچنین این ابزار به خاطر دقت بالای خود، شما را متوجه مواردی خواهد کرد که ممکن است تاکنون پنهان مانده باشد. این امر خود زمینه شکوفایی ذهن شما را به همراه دارد. این سایت درست به مانند یک دستیار حرفه ‎ای عمل کرده و اقدامات شما را مدیریت می ‎کند. همچنین از آن برای مدیریت تیم شرکت نیز می توان استفاده نمود.

مطلب مرتبط: افزایش خلاقیت در کار با سه اقدام ساده

2-زمان انجام اقدامات خود را کاهش دهید

هنگامی که زمان کمتری را در اختیار داشته باشید، محکوم به پیداکردن موارد جدید خواهید بود. در این رابطه شما می ‎توانید با ایجاد چنین شرایطی، شانس موفقیت خود را بیش از حد افزایش دهید. فراموش نکنید که در کنار بهبود مهارت ‎ها و تلاش برای مدیریت زمان بهتر، استفاده از ابزارهای مختلف نیز یکی از راهکارهای مهم محسوب می‎ شود. برای مثال در زمینه تولید محتوا می ‎توانید به جای مرور دوباره متن خود، از سایت Grammarly استفاده کنید.

3-عملکرد روزانه خود را به یک آمار تبدیل کنید

یکی از راهکارهای مناسب برای ایجاد خلاقیت، پیداکردن مشکلات است. درواقع شما باید بدانید که در چه بخش ‎هایی نیاز به بروز یک خلاقیت وجود دارد. برای این موضوع بررسی عملکرد روزانه شما و مقایسه آن با روزهای آتی، کمک خواهد کرد تا به خوبی بتوانید متوجه ضعف ‎های موجود شده و بهترین برنامه ‎ریزی را انجام دهید. در این رابطه مطالعه مداوم جدیدترین خلاقیت‎ ها و استفاده از تجربیات کارمندان باسابقه، از جمله این اقدامات محسوب می ‎شود.

4-به تغذیه خود توجه داشته باشید

برای این امر که ذهن شما عملکرد خوبی داشته باشد، لازم است تا سوخت ‎رسانی خوبی انجام شود. این امر در حالی است که شرایط حال حاضر به نحوی است که افراد به سمت فست فودها تمایل بیشتری پیدا کرده ‎اند، با این حال این موارد، ارزش غذایی بسیار پایینی داشته و لازم است تا سریعا کنار گذاشته شوند. با این حال نمی‎ توان به صورت کلی موارد غذایی موردنیاز شما را نیز مشخص کرد. درواقع نیاز بدنی افراد متفاوت بوده و به همین خاطر ضروری است که به یک مشاور تغذیه مراجعه کنید.

5-ورزش‎ های ذهنی را جدی بگیرید

ورزش ‎های ذهنی به شما کمک خواهد کرد تا عملکرد خود را بهبود بخشید. در این رابطه حتی اصول مراقبه و اقداماتی نظیر مدیتیشن نیز کاملا کارساز خواهد بود. در این رابطه تعداد این موارد بسیار زیاد بوده و با یک جست و جوی ساده به انواع آنها دسترسی پیدا خواهید کرد.

6-مطالعه را فراموش نکنید

برخی از کتاب ‎ها هستند که زمینه شکوفایی ذهن شما را به همراه خواهد داشت. در این رابطه می ‎توان به چهار ساعت کار در هفته اثر تیم فریس اشاره کرد. به همین خاطر بسیار مهم است که بر روی خود سرمایه گذاری کرده و روش‎ های بهبود ذهن خود را یاد بگیرید.

7-تحرک خود را افزایش دهید

امروزه ثابت شده است که ذهن و جسم با یکدیگر ارتباط مستقیمی دارند. به همین خاط نیز یک بیماری روحی، باعث مشکلات جسمی نیز خواهد شد. در این رابطه برای بهبود عملکرد مغز خود، ورزش کردن یک راهکار بسیار خوب خواهد بود. با این حال در این زمینه تداوم کار به مراتب مهم‎ تر بوده و لازم است به دنبال برنامه ‎ای باشید که امکان به اجرا درآوردن آن، امکان ‎پذیر باشد. برای مثال یک راهکار بدون هزینه و کاملا ساده، دویدن برای چند دقیقه است.

8-اقدامات مهم خود را در ابتدای روز انجام دهید

در کتاب هفت عادت مردمان موثر، به برخی از اقدامات خلاقانه افراد پرداخته شده است. برای این امر که اقدامات سخت ‎تر را زودتر انجام دهید، یکی از این موارد محسوب می ‎شود. همچنین لازم است تا نسبت به بسیاری از اقدامات خود شک کنید. برای مثال آیا به معنای واقعی ضرورتی برای حضور در تمامی جلسات وجود دارد؟ درواقع شک کردن، نقطه شروع خلاقیت خواهد بود.

9-از دفتر کار خود خارج شوید

یک محیط ثابت و تکراری، احتمال بروز خلاقیت را بیش از حد کاهش خواهد داد. در این رابطه نکته‎ ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که نمی ‎توان انتظار داشت که دفتر شرکت مطابق سلیقه شما تغییراتی را داشته باشد. با این حال شما نباید خود را محکوم به قبول شرایط تلقی کنید. در این رابطه توصیه می ‎شود که هر روز برای دقایقی خصوصا جهت تصمیمات مهم، از دفتر کاری خود خارج شده و در محیط باز اقدام به فکر کردن نمایید. با این اقدام متوجه تحولی در نتایج خود خواهید بود.

10-سحرخیز باشید

یکی از اقدامات مهم در راستای افزایش خلاقیت، نظم در خواب و بیدار شدن در صبحگاه است. درواقع اگر بخواهیم از اهمیت پزشکی این اقدام بگوییم، صبح زمانی ایده آل برای پرداختن به اقداماتی است که احتمالا در طول روز برای آن زمانی را نخواهید داشت. همچنین نظم بخشیدن به زندگی خود باعث می شود امکان پیگیری هر اقدامی، کاملا امکان ‎پذیر باشد.

11-نه گفتن را تمرین کنید

هنگامی که در شرایط مختلف بخواهید پاسخ منفی را به افراد گوناگون بدهید، ذهن به خلاقیت بالایی نیاز خواهد داشت. این امر خود یک تمرین بسیار خوب خواهد بود. با این حال دلیل اهمیت این موضوع، به خاطر این است که نه گفتن باعث خواهد شد تا بتوانید براساس برنامه خود پیش بروید. درواقع یکی از مشکلات اساسی افراد این است که نمی‎توانند در برابر درخواست‎های افراد مختلف، پاسخ منفی بدهند و این امر باعث می ‎شود تا با مشکلات بسیاری مواجه شوند. بدون شک به هر میزان که برنامه شلوغ‎ تری را داشته باشید، فرصت برای بروز خلاقیت نیز محدودتر خواهد شد.

12-از موسیقی لایت استفاده کنید

یک موسیقی لایت کمک می ‎کند تا به آرامش بیشتری دست پیدا کنید در این رابطه فراموش نکنید که برای یک ذهن آرام ، انجام هر اقدامی حتی بزرگترین خلاقیت ‎ها نیز کاملا امکان‎ پذیر خواهد بود. به همین خاطر ضروری است تا به این بخش توجه ویژه ‎ای را داشته باشید.

13-علاقه اصلی خود را پیدا کنید

یکی از شروط بروز خلاقیت این است که به کاری بپردازید که نسبت به آن تمایل دارید. در این رابطه اگر شغل شما مورد علاقه‎ تان نباشد، احتمال بروز خلاقیت نیز با کاهشی شدید مواجه خواهد شد. در این رابطه استفاده از تکنیک ‎های جذاب ‎سازی شغل، می ‎تواند کارساز باشد.

مطلب مرتبط: افزایش خلاقیت کارمندان با 12 راهکار موثر

14-مثبت ‎گرایی را به عادت روزانه خود تبدیل کنید

افراد مثبت ‎گرا به این علت که همواره به دنبال راه حل بوده و انگیزه بالایی را دارند، به خلاقیت ‎های بیشتری در زندگی خود دست پیدا می ‎کنند. در این رابطه فراموش نکنید که مثبت‎ گرایی تنها به روزهایی خاص اختصاص نداشته و لازم است تا به عادت رفتاری شما تبدیل شود. در غیر این صورت نتیجه لازم را به دست نخواهید آورد.

15-با افراد خلاق دوست شوید

همه ما با این جمله مواجه شده ‎ایم که هر فرد، میانگین 5 نفری است که بیشترین ارتباط را با آنها دارد. تحت این شرایط با پیدا کردن دوستانی از بین افراد خلاق، بدون شک به بهبود سطح خود در این زمینه کمک خواهید کرد. در کنار این مسئله ضروری است که همنشینی خود با افراد منفی ‎گرا با روحیه پایین را کاهش دهید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید