شنبه, ۱۳ آذر(۹) ۱۴۰۰ / Sat, 4 Dec(12) 2021 /
           
فرصت امروز

امروزه برندهای بسیار زیادی در سراسر دنیا وجود دارند، اما تعداد بسیار کمی از آنها ارتباط بسیار خوبی با مشتریان شان داشته و می توانند نظر آنها را به محصولات و خدمات شان جلب کنند. برخی از برندها به طور طبیعی دارای توانایی تحت تاثیر قرار دادن مشتریان هستند. این امر جلوه ای جذاب و دوست داشتنی از برندهای مورد نظر در ذهن مشتریان می سازد. ارتباط عاطفی با مشتریان همیشه یک بحث مهم در بازاریابی و برندسازی محسوب می شود. در این میان برندها مسابقه بسیار نزدیکی با هم برای تعامل احساسی با مشتریان شان دارند. 

آنچه در رقابت شدید برندها برای تعامل با مشتریان به آنها کمک می کند، طراحی صدای برند به طور حرفه ای است. وقتی از صدای برند صحبت می کنیم، منظور اصلی جلوه انسانی برند در تعامل با مشتریان است. همانطور که اغلب مردم از حضور در کنار افراد خوش برخورد و دارای توانایی داستان سرایی بالا لذت می برند، برند شما نیز اگر توانایی های فوق را داشته باشد خیلی زود مورد توجه مشتریان قرار خواهد گرفت. این امر به معنای امکان تاثیرگذاری بالا بر روی مشتریان بدون نیاز به سرمایه گذاری گسترده بر روی حوزه تبلیغات است. 

طراحی صدای برند با چاشنی طنز و سرگرمی

گاهی اوقات برندها نسبت به اضافه کردن شوخ طبعی و سرگرمی به صدای برندشان احساس تردید می کنند. این امر به دلیل تمایل کسب و کارها برای حفظ وجهه به ظاهر حرفه ای شان در مقابل مشتریان است. نکته مهم اینکه مشتریان در دوره کنونی به جای تمرکز بر روی کلیشه های حرفه ای گری برندها بیشتر به دنبال تعامل واقعی و خودمانی با آنها هستند. بنابراین اگر شما به دنبال طراحی صدای برندتان یا به روز رسانی اش هستید، باید این نکته را مدنظر قرار دهید. 

هدف اصلی در این مقاله بررسی راهکارهای اضافه کردن طنز و سرگرمی به صدای برند است. بدون تردید این امر برای بسیاری از کارآفرینان مانند حل کردن پازل های پرتعداد خواهد بود. درست به همین خاطر ما در ابتدا به سراغ برخی از مزایای این کار رفته ایم. سپس با مرور تکنیک های حرفه ای در این زمینه کار را پیش خواهیم برد. 

مطلب مرتبط: راهکارهای حفظ صدای برند به هنگام توسعه آن در سطح جهانی

چرا شوخ طبعی و طنز برای برندها کاربردی است؟

طراحی صدای برند با چاشنی طنز و سرگرمی

دنیای کسب و کار بیش از آنچه مردم فکر می کنند جدی و بی روح است. با این حال بسیاری از مشتریان و همچنین کارشناس های کسب و کار به ضرورت استفاده از حس شوخ طبعی در میان برندها تاکید دارند. این امر در نگاه نخست بسسار عجیب به نظر می رسد. به هر حال اگر دنیای کسب و کار تا این اندازه جدی است، پس توصیه برای اضافه کردن شوخی به آن چه معنایی دارد؟

صدای برند به معنای اصلی کلمه شخصیت انسانی یک برند را نمایش می دهد. شما برای اینکه خیلی خوب در یاد و خاطره مشتریان تان باقی بمانید، باید صدای برند جذابی داشته باشید. این امر مشتریان را همیشه به یاد شما می اندازد. نکته مهم در این میان ضرورت ایجاد تجربه ای خوشایند از برندتان و صدای آن برای مشتریان است. این امر به آنها برای یادآوری هرچه بهتر برندتان کمک خواهد کرد. به این ترتیب شما مشکلی از نظر سطح تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف تان نخواهید داشت. این نکته مهم به شما برای جلب نظر مشتریان به بهترین شکل ممکن کمک می کند.

امروزه مردم بیش از هر زمان دیگری به المان های طنز واکنش مثبت نشان می دهند. درست به همین خاطر برندهایی که اندکی شوخی و سرگرمی را چاشنی کارشان می کنند، همیشه محبوب مشتریان خواهند بود. این امر به برندها انگیزه کافی برای فعالیت در زمینه جلب نظر مشتریان را می دهد. 

براساس مطالعه صورت گرفته در دانشگاه ملی مالزی، صدای برند جذاب و همراه با حس شوخ طبعی ماندگاری بسیار بیشتری در ذهن و یاد مشتریان دارد. درست به همین خاطر تمام برندها در مقطعی از فعالیت شان به دنبال رابطه طنز با مشتریان هستند. این امر فضای سنگین دنیای کسب و کار را اندکی بهتر کرده و به مشتریان انگیزه کافی برای تعامل بیشتر با برندها را می دهد. شما به این ترتیب می توانید بدون دردسر اضافی نظر مشتریان را به برندتان جلب کنید. 

نکته مهم در رابطه با صدای برند امکان ایجاد دامنه ای وسیع از مشتریان وفادار با استفاده درست از آن است. این امر شاید در نگاه نخست بسیار سخت به نظر برسد، اما به محض اینکه وارد دنیای طراحی صدای برند شوید به سادگی آن را درک خواهید کرد. 

بدون تردید مشتریان انتظارات بسیار زیادی از برندها دارد. این امر فقط در شوخی و سرگرمی خلاصه نمی شود. بنابراین شما باید همیشه توجه کافی به وضعیت برندها در ادامه مسیر را داشته باشید، در غیر این صورت هیچ شانسی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف تان پیدا نخواهید کرد. 

براساس مطالعه همکاران ما در سال 2017 انتظارات مشتریان از برندها به ترتیب شامل صداقت، رفتار دوستانه، کمک به مشتریان و همچنین حس شوخ طبعی است. این امر اهمیت فعالیت برندها در این راستا را نشان می دهد. اگر برند شما در این رابطه فعالیت مناسبی از خودش نشان ندهد، به سرعت با دیگر برندها جایگزین خواهد شد. این امر می تواند در مدت زمانی اندک توانایی برندها برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف را به طور کامل از بین ببرد. 

بدون تردید کسب و کارهای مختلف برای ایجاد صدای برند مطابق با انتظارات دقیق مشتریان مسیر بسیار سختی را پیش رو دارد. نکته مهم در این میان توجه به حس شوخ طبعی و سرگرمی در کنار کمک به مشتریان است. اگر شما این امر را مدنظر قرار دهید، توانایی تاثیرگذاری حرفه ای بر روی مشتریان را پیدا خواهید کرد، در غیر این صورت مشتریان در صورت توجه به محتوای بازاریابی تان و صدای برند شما نیز انگیزه چندانی برای تعامل بیشتر پیدا نخواهند کرد. این امر در بلندمدت وجهه برندتان را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. 

مطلب مرتبط: 8 گام برای آنکه به جذابیت های صدای برند خود بیفزایید (اینفوگرافی)

توصیه هایی برای استفاده از شوخ طبعی در صدای برند

صدای برند در یک بخش خاص کسب و کار شما کاربرد ندارد. شما باید توجه داشته باشید که صدای برند در تمام فعالیت ها و اقدامات برندتان به طور کامل مشخص است. اگر شما به این نکته مهم توجه لازم را نشان ندهید، شانسی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف تان پیدا نخواهید کرد. ما در این بخش به بررسی برخی از مهمترین نکات در رابطه با اضافه کردن حس شوخ طبعی به فعالیت برند خواهیم پرداخت. این امر به شما برای تاثیرگذاری حرفه ای بر روی مشتریان کمک کرده و بسیاری از مشکلات تان در این رابطه را از بین می برد. در ادامه به بررسی هرچه دقیق تر این نکات خواهیم پرداخت. 

استفاده از لحن دوستانه در وبلاگ و شبکه های اجتماعی

جدی بودن یک برند همیشه نکته مهمی نیست. مشتریان باید در برخورد اول با شما احساس دوستانه ای داشته باشند، در غیر این صورت توانایی تان برای تاثیرگذاری بر روی آنها به طور قابل ملاحظه ای کاهش پیدا خواهد کرد. امروزه بسیاری از مشتریان برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف شان مسیر بسیار طولانی را طی می کنند. اگر در این میان به جای سرمایه گذاری های اضافی بر روی حوزه بازاریابی و تبلیغات اندکی به فکر استفاده از لحن دوستانه در وبلاگ رسمی یا شبکه های اجتماعی باشید، مسیر تعامل تان با مشتریان بسیار ساده تر خواهد شد. 

امروزه بسیاری از برندها در تعامل با مشتریان به طور مداوم استرس دارند. شاید این امر در نگاه نخست بسیار ساده به نظر برسد، اما توانایی برندها برای فعالیت مناسب در بازار را به طور گسترده ای تحت تاثیر قرار خواهد داد. با این حساب شما باید همیشه در تلاش برای کاهش جو سنگین در فضای کسب و کار باشید، در غیر این صورت هیچ شانسی برای جلب نظر مشتریان پیدا نخواهید کرد. 

بدون تردید زندگی روزمره برای همه مردم به اندازه کافی استرس آور هست. بنابراین شما باید با فعالیت تان در شبکه های اجتماعی و وبلاگ رسمی تان در تلاش برای کاهش این استرس فزاینده باشید، در غیر این صورت هیچ شانسی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف تان پیدا نخواهید کرد. 

وقتی یک برند با شوخی و سرگرمی با مشتریانش رو به رو می شود، می تواند احساس اطمینان در آنها ایجاد کند. این امر شاید بسیار ساده باشد، اما به شما فرصت کافی برای معرفی کسب و کارتان به مشتریان را می دهد. بنابراین در مسیر توسعه کسب و کار و جلب نظر دامنه وسیعی از مشتریان هیچ مشکلی پیش روی تان قرار نخواهد گرفت. 

توصیه ما در این بخش استفاده از لحن دوستانه و خودمانی در فرآیند نگارش محتوای بازاریابی است. در این میان تفاوتی بین فرمت متن، ویدئو و حتی صوت وجود ندارد. شما در هر صورت باید اطمینان مخاطب هدف تان را به بهترین شکل ممکن جلب کنید، در غیر این صورت خیلی زود برندتان از فهرست کسب و کارهای مورد علاقه آنها خارج خواهد شد. 

ارزیابی جوک ها پیش از انتشار رسمی محتوا

استفاده از انواع جوک در محتوای بازاریابی امر عجیبی نیست. شما می توانید با اندکی خلاقیت باعث خنده بسیاری از مشتریان شوید. این امر اهمیت بسیار زیادی از نقطه نظر تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف دارد. بنابراین در صورت نیاز باید تمام توان تان برای این کار را اختصاص دهید، در غیر این صورت همیشه با مشکلات گسترده برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف تان رو به رو می شوید. 

یکی از اشتباهات رایج کسب و کارها در تعامل با مشتریان شان مربوط به استفاده از شوخی ها و جوک های بیش از اندازه خودمانی است. درست است که شما باید فضای سنگین کسب و کار را از بین ببرید، اما این امر به هر قیمتی درست نیست. یادتان باشد شما دوست صمیمی و چند ساله مشتریان نیستید. پس شوخی های تان باید متعادل و منطقی باشد، در غیر این صورت شاید به جای استقبال مشتریان با اعتراضات بسیار جدی شان رو به رو شوید. در این صورت دیگر حتی یک دقیقه هم نمی توانید در بازار موردنظر دوام بیاورید. 

توصیه ما در این بخش ارزیابی جوک ها و شوخی های برند پیش از انتشار رسمی محتوای بازاریابی است. شاید این امر بیش از اندازه ساده به نظر برسد، اما به شما برای تاثیرگذاری حرفه ای بر روی مخاطب هدف کمک خواهد کرد. شما به این ترتیب امکان تاثیرگذاری حرفه ای بر روی مخاطب هدف تان را پیدا می کنید. 

مطلب مرتبط: تاثیر طنز در تبلیغات / به مشتریان خود فرصت خندیدن بدهیم

امروزه اغلب بازاریاب ها به غیر از اکانت رسمی برندها دارای حساب کاربری شخصی در شبکه های اجتماعی هستند. اگر شما می خواهید از استاندارد بودن شوخی برندتان مطمئن شوید، در قالب یک کاربر عادی سری به شبکه های اجتماعی بزنید. واکنش های رایج کاربران به شوخی های برندها درس های مهمی برای شما دارد. اگر شوخی های محبوب مشتریان فاصله زیادی با جوک و سرگرمی مدنظر شما داشت، باید بدون تاخیر کارتان را مورد بازبینی قرار دهید، در غیر این صورت توانایی تاثیرگذاری بر روی مشتریان را از دست خواهید داد. 

شمار بسیار زیادی از برندها در عمل به دلیل ناتوانی برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف با مشکلات بسیار زیادی رو به رو می شوند. این امر توانایی هر برند برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف را به طور قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. با این حساب شما باید به دنبال راهکاری برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف تان باشید. توصیه کلیدی ما در این بین پرهیز از کاربرد شوخی های غیرمتعارف با مشتریان است. اگر شما به این نکته مهم توجه نشان دهید، آینده کسب و کارتان به بهترین شکل ممکن تضمین شده و در نهایت صدای برند مناسبی خواهید داشت.

پرهیز از موضوعات بحث برانگیز

امروزه موضوعات بحث برانگیز بسیار زیادی در سراسر دنیا وجود دارد. این امر برای بسیاری از برندها به معنای ضرورت پرهیز از آنهاست. البته شاید برخی از برندها ریسک ورود به حوزه های بحث برانگیز را بپذیرند، اما وقتی پای شوخی در میان باشد باید حواس تان را حسابی جمع کنید. بسیاری از شوخی های برندها در طول سال های اخیر برچسب هایی نظیر توهین های نژادپرستانه دریافت کرده است. بدون تردید اگر کسب و کار شما نیز چنین اتهاماتی دریافت کند، بخش قابل ملاحظه ای از مشتریان از کنارتان پراکنده خواهند شد. به هر حال امروزه کمتر کسی برای خرید از برندهای پرحاشیه تمایلی از خودش نشان می دهد. توصیه کلی ما در این میان پرهیز از بحث های طنز درباره موضوعات مهم سیاسی، مذهبی و فرهنگی است. با این حساب شما باید بر روی موضوعات ساده و خودمانی تمرکز کنید. بحث های جدی و تخصصی اغلب اوقات نیازمند نظرات کارشناسانه است. از آنجایی که شما به عنوان بازاریاب ها نه توانایی و نه نیازی برای ورود به این بحث ها دارید، اصلا نباید با آنها شوخی کنید. 

بدون شک بسیاری از افراد در صورت شوخی کردن دیگران با باورهای سیاسی یا فرهنگی شان به شدت عصبانی می شوند. به همین دلیل شما باید از عصبانی کردن مشتریان تان پرهیز کنید، در غیر این صورت واکنش بسیار شدیدی از سوی آنها دریافت خواهید کرد. 

مسئولیت پذیری برندها در مقابل مشتریان همیشه منبع اصلی در فرآیند شوخی های خودمانی محسوب می شود. شما باید همیشه مسئولیت‎تان در قبال مشتریان را به یاد داشته باشید، در غیر این صورت توانایی تان برای تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند. 

هدف اصلی ما در این بخش جلب توجه شما به احساسات و درک مشتریان از شوخی های تان بود. اگر فکر می کنید یک شوخی ممکن است بسیار بحث برانگیز شود، همین اول کار قیدش را بزنید، در غیر این صورت شاید با دردسرهای بسیار زیادی در ادامه مسیر کسب و کارتان رو به رو شوید. 

استفاده از هشتگ ها و ترندهای جدید

طراحی صدای برند با چاشنی طنز و سرگرمی

برندها باید همیشه به روز باشند، در غیر این صورت در مدت زمانی اندک مشتریان به سراغ رقبای جذاب ترشان می روند. این امر برای بسیاری از برندها نکته بسیار مهمی محسوب می شود. با این حساب شما باید همیشه نسبت به فعالیت مناسب برندتان توجه نشان دهید. این امر شامل استفاده از هشتگ ها و ترندهای تازه در طراحی صدای برند است. اگر شما به این نکته مهم توجه نشان دهید، به بهترین شکل ممکن توانایی تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف تان را پیدا می کنید. 

اغلب اوقات درخواست از مشتریان برای بازنشر محتوای برند امر بسیار دشواری محسوب می شود. شما با استفاده از شوخ طبعی و افزودن آن به صدای برندتان می توانید به راحتی هرچه تمام تر مشتریان را به این کار ترغیب کنید. نکته مهم اینکه استفاده از ترندهای جدید در شکل دهی و به روز رسانی صدای برند امر بسیار مهمی محسوب می شود. شما با چنین کاری به طور حرفه ای توانایی تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف تان را پیدا خواهید کرد. 

بدون تردید استفاده از هشتگ های مناسب در نگارش محتوای متنی نیز اهمیتش را در طول سال های اخیر حفظ کرده است. هشتگ ها به کاربران امکان پیدا کردن ساده و بی دردسر محتوای شما را می دهد. البته در این میان هشتگ ها کاربرد دیگر هم دارند. کاربرد آنها برجسته سازی بخشی از محتوای برند است. شما به این ترتیب شانس بسیار زیادی برای تعامل حرفه ای با مشتریان تان پیدا خواهید کرد. 

توصیه ما در این رابطه استفاده از هشتگ های محبوب در میان کاربران و همچنین تلاش برای تولید محتوا براساس ترندهای روز است. البته باید توجه داشته باشید که دنیای ترندها به سرعت در حال تغییر است. بنابراین سرعت عمل شما در طراحی محتوا مطابق آنها اهمیت بالایی خواهد داشت، در غیر این صورت شاید شانس تاثیرگذاری بر روی مخاطب هدف را به طور کامل از دست بدهید. 

مطلب مرتبط: تحول دنیای تبلیغات با ترکیب سرگرمی و خلاقیت

بی شک طراحی صدای برند براساس اصول استاندارد و حرفه ای کار سختی است. در این میان اضافه کردن شوخ طبعی و سرگرمی به آن نیز چالش بزرگی محسوب می شود. اگر شما به دنبال طی کردن این مسیر به ساده ترین شکل ممکن هستید، می توانید از توصیه های مورد بحث ما نهایت استفاده را ببرید. 

منبع : learn.g2
برچسب ها : بازاریابی و فروش
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/hxUPA6mg
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه