دوشنبه, ۲۸ خرداد(۳) ۱۴۰۳ / Mon, 17 Jun(6) 2024 /
           
فرصت امروز

پس انداز کردن یکی از مهمترین کارهایی است که هر فرد انجام می دهد. همه ما در طول زندگی دائما به این فکر می کنیم که وقتی پیر شدیم، چطور سرمایه ای برای گذران زندگی داشته باشیم. به علاوه، خیلی ها عاشق راه اندازی کسب و کار خاص خودشان هستند. البته در این میان نیاز به سرمایه اولیه مناسب به شدت حس می شود. به همین خاطر پس انداز راهی خوب برای تامین سرمایه در آینده محسوب می شود. پس انداز کردن به شما کمک می کند تا در مواقع ضروری از پس هزینه های خود برآیید و همچنین برای رسیدن به اهداف مالی خود، مانند بازنشستگی، خانه خریدن یا سفر آماده شوید.

اگرچه پس انداز بی نهایت مهم است، اما به تنها کافی نیست. شما باید پس انداز خود را به گونه ای سرمایه گذاری کنید تا در طول زمان ارزش آن افزایش یابد. سرمایه گذاری به شما کمک می کند تا از تورم پیشی بگیرید و سود کسب کنید. اینطوری در طول زمان امکان استفاده از پس اندازتان در قالبی چند برابر شده را خواهید داشت.

۱۰ راه ساده برای سرمایه گذاری پس انداز

ما در این مقاله قصد داریم برخی از بهترین راهکارها برای سرمایه گذاری پس انداز را به شما یاد دهیم. این امر به شما کمک می کند تا در کنار پس انداز محتاطانه کمی هم به فکر افزایش سرمایه تان باشید. ماجرا جالب شد، نه؟

مطلب مرتبط: پس انداز بیشتر با 20 راهکار ساده

استفاده از بیمه بازنشستگی

استفاده از بیمه بازنشستگی

بیمه بازنشستگی یکی از ساده ترین و در عین حال کم ریسک ترین راه های سرمایه گذاری است. در این روش شما به طور منظم مبلغی را به یک صندوق بیمه بازنشستگی پرداخت می کنید. این صندوق در طول زمان برای شما رشد می کند و در زمان بازنشستگی می توانید آن را برداشت کنید.

اغلب اوقات صندوق های بازنشستگی بعد از مدت زمانی مشخص به افراد مستمری می دهند. اگر فکر می کنید از یک سنی به بعد دیگر حوصله یا توان فعالیت کاری را ندارید، بهتر است از همین امروز سراغ چنین بیمه هایی بروید.

بیشتر مردم فکر می کنند بیمه فقط برای حوادث یا وسایل نقلیه کاربرد دارد. خب وقتی آدم اتومبیلش را بیمه می کند، چرا نباید کمی به فکر خودش باشد؟ اینطوری دست کم خیال تان راحت است که بعد از ۲۰ تا ۳۰ سال پس اندازی مناسب در قالب سرمایه گذاری دم دست دارید.

یادتان باشد، شما قرار نیست اولین بیمه نامه ای که جلوی روی تان قرار گرفت، امضا کنید. پس از وقت تان استفاده کرده و گزینه های مختلف را سبک و سنگین کنید. اینطوری فهرستی دقیق از بیمه نامه ها پیدا کرده و سپس امکان انتخاب بهترین گزینه را خواهید داشت.

خرید سهام

خرید سهام

سهام بخشی از مالکیت یک شرکت محسوب شده و سهامدار عملا در سود و زیان شرکت سهیم می شود. هنگامی که شما سهام یک شرکت را خریداری می کنید، در واقع بخشی از آن شرکت را خریداری کرده اید. فکر می کنم همین دیده به اندازه کافی جذاب باشد تا شما را وسوسه کند، نظر شما چیست؟

سرمایه گذاری در سهام می تواند سودآوری بالایی داشته باشد، اما ریسک آن نیز بالاست. ارزش سهام شرکت ها می تواند به دلایل مختلفی مانند عملکرد شرکت، وضعیت اقتصادی و اخبار سیاسی تغییر کند. بنابراین بهتر است در این میان از کمک و راهنمایی افراد متخصص استفاده کنید.

بزرگترین اشتباهی که سرمایه گذارها در بازار بورس مرتکب می شوند، مشورت گرفتن از آدم های غیرمتخصص است. صرف اینکه یک نفر در شبکه های اجتماعی درباره سهام شرکت تان حرف می زند، دلیل محکمی برای تخصص اش نیست. پس کمی سختگیرانه تر در این رابطه عمل کرده و اوضاع را به سود خود تغییر دهید.

خرید اوراق قرضه

خرید اوراق قرضه

اوراق قرضه یک نوع وام هستند که شما به یک شرکت یا دولت می دهید. شرکت یا دولت در ازای دریافت این وام، به شما سود می دهد. در واقع وقتی یک بنگاه تجاری نیاز به سرمایه دارد، اقدام به عرضه اوراق قرضه در بورس می کند. اینطوری هم منابع مالی مناسبی گردآوری کرده و هم دیگر دردسرهای زمانبر تامین سرمایه به شیوه های دیگر را به جان نمی خرد.

سرمایه گذاری در اوراق قرضه ریسک کمتری نسبت به سرمایه گذاری در سهام دارد، اما سودآوری آن نیز کمتر است. بنابراین شما باید میان ریسک سرمایه یا سود بیشتر دست به یک انتخاب حساس بزنید. اگر تازه وارد دنیای سرمایه گذاری شده اید، بهتر است ریسک ها را تا جای ممکن کاهش دهید. اینطوری در قدم های اول با مشکلات زیادی رو به رو نخواهید شد.

مطلب مرتبط: پس انداز کردن حرفه ای با 17 اقدام طلایی

خرید کالاهای سرمایه ای

خرید کالاهای سرمایه ای

وقتی صحبت از پس انداز سودده می شود، همه به سراغ گزینه هایی مثل طلا می روند. اگرچه طلا گزینه خوبی برای پس انداز سرمایه گذاری محسوب می شود، اما شما نباید خودتان را به این گزینه محدود کنید.

کالاهایی مثل نفت، سنگ های قیمتی، فلزات گرانبها و حتی گندم دارای ارزش ذاتی هستند. این امر باعث می شود که سرمایه گذاری در کالاها از تورم پیشی بگیرد. به زبان خودمانی، ارزش سرمایه شما با خرید این نوع کالاها در طول زمان حفظ می شود. اینطوری دیگر تورم های افسارگسیخته دیگر پس اندازتان را تهدید نمی کند.

سرمایه گذاری در کالاها می تواند سودآوری بالایی داشته باشد، اما ریسک آن نیز بالاست. ارزش کالاها می تواند به دلایل مختلفی مانند عرضه و تقاضا، وضعیت اقتصادی و اخبار سیاسی تغییر کند. بنابراین شما باید با چشم های باز در این حوزه سرمایه گذاری کرده و قبل از هر اقدامی نظر کارشناس ها یا افراد حرفه ای را جویا شوید.

انتخاب صندوق های سرمایه گذاری 

انتخاب صندوق های سرمایه گذاری 

صندوق های سرمایه گذاری ترکیبی از سهام، اوراق قرضه و کالاها هستند. این امر باعث می شود که ریسک سرمایه گذاری شما کاهش یابد. خب وقتی شما به طور ترکیبی پول تان را سرمایه گذاری می کنید، نتیجه بهتری هم در انتظارتان خواهد بود، مگر نه؟

برای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری، شما می توانید به صورت مستقیم یا غیرمستقیم اقدام کنید. سرمایه گذاری مستقیم به این معناست که شما به طور مستقیم در صندوق سرمایه گذاری موردنظر خود سرمایه گذاری خواهید کرد. بنابراین طرف حساب صندوق موردنظر شخص حقیقی به اسم شما خواهد بود.

سرمایه گذاری غیرمستقیم به این معناست که شما از طریق یک شرکت کارگزاری در صندوق سرمایه گذاری سرمایه گذاری می کنید. این حالت به شما کمک می کند تا ریسک کارتان را کمتر کنید؛ چراکه شرکت های واسطه معمولا جریان بازار را خیلی خوب بلدند و دم به تله نمی دهند.

اگر شما تا حالا تجربه سرمایه گذاری حرفه ای در چنین صندوق هایی را نداشته اید، بد نیست قبل از شروع کار به طور واقعی کمی در پلتفرم های شبیه سازی تمرین کنید. اینطوری بدون اینکه پای پول واقعی در میان باشد، تجربه تان را بیشتر می کنید. به علاوه، دیگر لازم نیست به شرکت یا موسسه های واسطه سهمی بدهید.

سرمایه گذاری در املاک

سرمایه گذاری در املاک

املاک و مستغلات معمولا یک سرمایه گذاری سودآور محسوب می شود، با این حال سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در صورت عدم استفاده از اطلاعات درست ریسک های زیادی هم به همراه خواهد داشت.

یادتان باشد، هر نوع ملکی سرمایه گذاری مطمئن محسوب نمی شود. مثلا شما می توانید با مشارکت بنگاه های ساخت و ساز انبوه با سرمایه ای اندک پس از چند سال صاحب یک خانه یا مغازه شوید. اینطوری پس انداز اندک شما در طول سال های متمادی ثمربخش خواهد شد.

خوشبختانه این روزها منابع اطلاعاتی بسیار متنوعی دم دست آدم ها قرار دارد. شما حتی با یک سرچ ساده در یوتیوب می توانید با انواع بنگاه های مشاوره املاک آشنا شوید. آن وقت بدون اینکه سال ها در این حوزه مهارت یا تجربه کسب کرده باشید، کارتان را جلو خواهید برد.

مطلب مرتبط: عادت های اشتباه صرفه جویی و پس انداز

تأمل درباره کسب و کار خودتان!

تأمل درباره کسب و کار خودتان

اگر صاحب کسب و کار هستید، می توانید روی شرکت خود سرمایه گذاری کنید. این امر می تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند و سودآوری آن را افزایش دهد. 

خیلی وقت ها کارآفرینان فکر می کنند باید حتما در حوزه هایی به غیر از تخصص خودشان سرمایه گذاری کنند. ما هیچ ایده ای نداریم اولین بار چه کسی این افسانه خیالی را باب کرد، اما مطمئن باشید که اصلا واقعیت ندارد. 

شما به عنوان یک کارآفرین شناخت بسیار خوبی از حوزه کاری تان دارید. بی شک این شناخت درباره هیچ حوزه دیگری در اختیارتان نیست. پس بهتر است قبل از اینکه با عجله پس اندازتان را به باد دهید، کمی به فکر توسعه کسب و کار خودتان باشید.

احتمالا شما هم در طول عمرتان بارها و بارها درباره تبدیل شدن به یک مولتی میلیاردر رویاپردازی کرده اید. خب در این صورت باید کمی از پس اندازتان را به پیگیری این رویا اختصاص دهید. اینطوری گامی هرچند کوچک به سوی رویاهای شیرین تان برخواهید داشت.

قبل از اینکه با عجله تمام پس اندازتان را به توسعه کسب و کار اختصاص دهید، بد نیست نوعی برنامه یا استراتژی بلندمدت برای کارتان طراحی کنید. قبول دارم این کار کمی سخت به نظر می رسد، اما دست کم ریسک از دست رفتن سرمایه تان را به شدت کاهش خواهد داد. پس منتظر چه هستید؟ همین حالا دست به کار شده و سر و سامانی به استراتژی بلندمدت کسب و کارتان بدهید.

یادگیری مهارت های تازه

تأمل درباره کسب و کار خودتان

آموزش می تواند به شما کمک کند تا درآمد خود را افزایش دهید و در آینده شغل بهتری داشته باشید. این روزها برندهای بزرگ در به در دنبال نیروی کار حرفه ای هستند. بنابراین اگر شما مهارت تان در حوزه کاری را به مرور افزایش دهید، بعد از مدت زمانی کوتاه بدل به گزینه ای بی نهایت جذاب برای شرکت های بزرگ خواهید شد. 

بی شک نیروی کار ماهر در مقایسه با نیروی صفر کیلومتر حقوق و مزایای به مراتب بهتری دریافت می کند. این امر به شما کمک می کند تا انگیزه لازم برای سعی و تلاش در راستای تبدیل شدن به کارمندی ماهر را به دست بیاورید.

نکته جالب درباره یادگیری مهارت های تازه زمان اندکی است که این کار از شما می گیرد. شما می توانید با روزی نیم ساعت یادگیری مهارت های تازه شروع کنید و سپس این مدت را به مرور زمان افزایش دهید. باور کنید یا نه، بعد از مدت زمانی کوتاه انگیزه تان برای فعالیت کاری بیشتر شده و خیلی از کارها را با کیفیت بیشتر در مدت زمان کمتر ساماندهی خواهید کرد. پس منتظر چه هستید؟ همین حالا دست به کار شده و شانس تان در این حوزه را آزمایش کنید.

سرمایه گذاری روی خودتان

یادگیری مهارت های تازه

اجازه دهید این بخش را کمی جنجالی تر از گذشته شروع کنیم. آیا حاضرید در ازای بدل شدن به یک کارآفرین بی نهایت پولدار یا سهامدار اصلی برند اول در طول ۲۰ سال وضعیت سلامتی تان را به نظر بیندازید؟ 

بی شک اغلب مردم دنیا هر روز به سختی تلاش می کنند تا بعد از مدتی زندگی راحتی داشته باشند. حالا اگر قرار باشد در این میان دور سلامت جسمی و روحی مان را خط بکشیم، دیگر نتیجه کار فایده ای نخواهد داشت.

بهبود سلامت جسمی و روحی خود می تواند به شما کمک کند تا زندگی بهتری داشته باشید و در آینده موفقیت های بیشتری را تجربه کنید. این هم نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود. اگرچه شما در این میان پولی خرج نمی کنید، اما از مقداری درآمد و پس انداز احتمالی تان چشم پوشی کرده و جای آن را به سرمایه گذاری روی خودتان می دهید.

مطلب مرتبط: عادت های اشتباه صرفه جویی و پس انداز

کمک گرفتن از مشاور مالی

کمک گرفتن از مشاور مالی

اگر در مورد سرمایه گذاری مردد هستید، می توانید از یک مشاور مالی کمک بگیرید. یک مشاور مالی می تواند به شما کمک کند تا بهترین راه سرمایه گذاری را برای خود انتخاب کنید.

همانطور که سرمربی های فوتبال برای انتخاب بهترین تاکتیک ها از انواع کمک مربی و آنالیزور کمک می گیرند، شما هم باید چنین گزینه های کمکی را مدنظر قرار دهید. خب چه ایرادی دارد از فردی که تجربه بیشتری در حوزه های مختلف سرمایه گذاری دارد کمک بگیرید؟

برخی از آدم ها هیچ وقت دوست ندارند از بقیه کمک بگیرند. این دسته از افراد فکر می کنند حتی به قیمت جان شان هم که شده باید به تنهایی بدل به قهرمان دنیای کسب و کار یا سرمایه گذاری شوند. امیدوارم دست کم شما چنین رویاپردازی هایی نداشته باشید؛ چراکه نتیجه آن اصلا خوشایند نخواهد بود. 

هنر شما به عنوان کارآفرین یا سرمایه گذار استفاده از تمام منابع اطلاعاتی در دسترس تان است. اگر دقت کرده باشید رهبران تجاری بزرگ دنیا مثل ایلان ماسک همیشه تصمیم های کلیدی در بازار می گیرند. دلیل این امر مشورت با انواع مشاور و همکاران و سپس اخذ نهایی تصمیم است. شما را نمی دانم، ولی به نظر من که از دل چنین تصمیم هایی هیچ وقت نتایج نامناسب بیرون نمی آید.

در انتخاب راه سرمایه گذاری مناسب، عوامل مختلفی مانند میزان ریسک پذیری شما، اهداف مالی شما و شرایط اقتصادی باید در نظر گرفته شود. اگر ریسک پذیری بالایی دارید، می توانید در سرمایه گذاری هایی با ریسک بالاتر مشارکت کنید. وگرنه با ریسک پذیری پایین باید سراغ گزینه های ساده تر بروید. 

اگر اهداف مالی کوتاه مدت دارید، باید از سرمایه گذاری هایی که ریسک بالایی دارند، اجتناب کنید. اگر اهداف مالی بلندمدت دارید، می توانید در سرمایه گذاری هایی با ریسک بالاتر سرمایه گذاری کنید. این یک قاعده مشخص است که متاسفانه گاهی اوقات آدم ها سعی می کنند آن را نادیده گرفته و انواع اهداف را با هم ترکیب کنند. درست در چنین شرایطی است که انواع و اقسام مشکلات سر راه کارآفرینان سبز می شود.

یادتان باشد، کمک گرفتن از دیگران نه تنها نشانه ضعف شما نیست، بلکه رفتار حرفه ای تان در بازار را نشان می دهد. پس به جای اینکه دائما با خودتان تعارف داشته باشید، بد نیست هرچه زودتر دست به کار شوید. بی شک همه ما گزینه های خوبی برای مشاوره گرفتن در میان دوستان و اطرافیان مان داریم. با این حساب شما می توانید با گزینه های ساده ای کارتان را شروع کنید.

سخن پایانی

آشنایی با روش های سرمایه گذاری پس انداز کردن

انتخاب راه هایی برای سرمایه گذاری بی دردسر پس انداز به هیچ وجه ساده نیست. از آنجایی که آدم همیشه در دورانی میان سرمایه گذاری بدون ریسک و سود بیشتر قرار دارد، تحلیل وضعیت اهمیت ویژه ای پیدا می کند. درست در چنین شرایطی است که شما باید دست به انتخاب های مهم زده و تکلیف تان را روشن کنید.

من و همکارانم در روزنامه فرصت امروز امیدواریم نکات مورد بحث در این مقاله کمکی هرچند اندک به شما برای آشنایی با روش های سرمایه گذاری پس انداز کردن باشد. یادتان نرود، اینکه یکی از دوستان شما شیوه ای را دنبال کرده و راضی است، اصلا دلیل موجهی برای انتخاب آن از سوی شما نخواهد بود. هرچه باشد هر کسی در بازار وضعیت خاص خودش را دارد و اوضاع خودتان را نباید با بقیه قاطی کنید.

مطلب مرتبط: خطرات را پیش بینی کنید پول پس انداز کنید

به عنوان توصیه پایانی، بهتر است بیشتر از یک روش سرمایه گذاری برای خودتان انتخاب کنید. اینطوری فرصت بسیار بهتری برای موفقیت در بلندمدت خواهید داشت. خب وقتی شما روی دو یا سه حوزه سرمایه گذاری می کنید، دست کم یکبار فرصت اشتباه یا شکست خواهید داشت. این یعنی اگر یکی از سرمایه گذاری ها هم غلط از آب درآید، باز هم فرصت برای جبرانش را خواهید داشت.

منابع:

https://www.sc.com

https://www.bankrate.com

https://time.com

https://www.fool.com

برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/DJcfrArD
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتMEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهلوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتیواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه