شنبه, 15 شهریور 1399 - 14:00

کارآفرینان موفق همیشه عملکرد مطلوبی در محیط کار دارند. این امر شاید در نگاه نخست قابل الگوبرداری و تقلید از سوی دیگر کارمندان نباشد. همه ما در موقعیت های سازمانی علاقه مند به حضور در جایگاه های بالا هستیم. با این حال فقط تعداد اندکی از کارآفرینان عملکرد مناسب برای حضور در پست های موردنظر را دارند. همین امر موضوع اصلی مقاله کنونی را شکل داده است. بررسی راهکارهای خلاقیت در محیط کار امر تازه ای نیست. بسیاری از کارشناس ها و سایت های تخصصی حوزه کسب و کار در طول سال های اخیر اقدام به تولید محتوا در این عرصه کرده اند بنابراین بررسی دوباره این موضوع باید دلیل قابل توجهی داشته باشد. هدف اصلی در اینجا بررسی برخی از تکنیک های مناسب و قابل اعتماد برای افزایش سطح عملکرد و خلاقیت کارآفرینان در مدت زمان کار است. در ادامه به بررسی برخی از مهم ترین نکات موردنظر خواهیم پرداخت.

چگونه محیط کار خلاق باشیم

1. برنامه ریزی کارهای روزنانه

خلاقیت در فعالیت های کاری نیازمند فرصت مناسب است. بسیاری از کارمندان و کارآفرینان و در طول روز برنامه های بسیار شلوغی دارند. بدون تردید با چنین وضعیتی فرصت و میزان لازم برای پردازش ایده های تازه باقی نمی ماند. اگر شما نیز به طور مداوم نسبت به فقدان خلاقیت در فعالیت روزانه تان ناراضی هستید، باید تجدیدنظر اساسی در نحوه برنامه ریزی روزانه خود نمایید.

کارآفرینان موفق همیشه برنامه روزانه مشخصی دارند. آنها به اندازه کافی زمان برای پیشبرد پروژه های در دسترس شان اختصاص می دهند. نکته مهم در این میان عدم برنامه ریزی فشرده برای روزهای کاری است. این امر چشم انداز به مراتب بهتری پیش روی آنها قرار می دهد.

مطلب مرتبط:  افزایش خلاقیت با 13 اقدام ساده

برنامه ریزی برای روزهای کاری باید براساس امور مهم باشد. این امر موجب ایجاد زمان کافی برای تمرکز بر روی دیگر فعالیت ها نیز می شود. ایده های خلاقانه همیشه از دل فرآیند فعالیت مناسب بیرون می آید بنابراین باید فکر فعالیت فشرده و همراه با خلاقیت را فراموش نماییم.

2. تنظیم زمان های استراحت

استراحت فقط مخصوص ساعت های پس از کار نیست. امروزه بسیاری از کارآفرینان موفق در طول روز نیز زمان های مناسب برای استراحت را پیش بینی می کنند. اعضای شرکت مانند ماشین یا روبات های هوشمند نیستند. ما نیاز به استراحت در پی ساعت های متمادی کار داریم بنابراین پس از گذشت چند ساعت فعالیت در محل کار باید به دنبال اندکی استراحت نیز باشیم.

خلاقیت در فعالیت سازمانی نیازمند اندکی استراحت و حتی دور شدن از دغدغه های روزانه است. اگر شما به این نکته مهم توجه نداشته باشید، وضعیت فعالیت برندتان به مراتب دشوارتر از هر زمان دیگری خواهد شد. فعالیت بدون استراحت به معنای خستگی بیش از اندازه کارمندان و سپس کاهش کیفیت عملکردشان است. کارآفرینان موفق همیشه برای ایده پردازی خلاقانه و عملکرد بهتر در طول روز اوقات مشخصی برای استراحت تعیین می کنند.

اشتباه برخی از افراد به هنگام اختصاص زمان استراحت مربوط به ادامه فعالیت کاری است. این امر در قالب ادامه کارهای روزمره در قالبی سبک تر است. شاید در نگاه نخست این امر بیانگر تعهد افراد به موقعیت سازمانی شان باشد، اما در عمل آنها خودشان را فریب می دهند. شما در زمان استراحت باید به طور کامل از دغدغه های کاری دور شوید. در غیر این صورت ذهن تان استراحت کافی برای آمادگی در راستای ایده پردازی خلاقانه را نخواهد داشت.

3. گشت و گذار در اطراف محل کار

نشستن پشت میز و تلاش برای ایده پردازی خلاقانه بهترین راهکار پیش روی شما نیست. بدون تردید کارآفرینان و کارمندان سازمانی در طول روز باید ساعت های متمادی پشت میز بنشینند، با این حال چنین امری در زمان های استراحت الزامی ندارد. بنابراین گشت و گذار در دفتر کار یا حتی بیرون از آن ایده چندان بدی نخواهد بود. شاید بسیاری از شرکت ها اجازه خروج کارکنان در ساعت های اداری را ندهند. این امر نوعی چالش پیش روی شما خواهد بود. توصیه اساسی بخش کنونی تلاش برای قدم زدن در محیط شرکت است. این امر شما را تا حد زیادی از دغدغه های جاری کسب و کار دور خواهد کرد.

برخی از کارآفرینان از ساعت های ابتدایی روز در محل کار حاضر می شوند. این امر به معنای کار سخت و فشرده تا عصر است. اگر در این میان زمان استراحت برای افراد موردنظر تعریف نشود، به زودی از شدت خستگی توان فکر کردن نیز نخواهند داشت. بنابراین کار مداوم همیشه نشانه تعهد کارآفرینان به کسب و کار نیست.

4. بررسی تمامی گزینه های پیش روی

اغلب کارآفرینان به هنگام تصمیم گیری با گزینه های مختلفی مواجه هستند. تصمیم گیری برای کسب و کار همیشه مهمترین اقدام برای توسعه یا شکست محسوب می شود. درست به همین خاطر اغلب کارآفرینان پیش از اتحاذ تصمیم نهایی اقدام به مشاوره با افراد مختلف می کنند. اگر شما در موقعیت تصمیم گیری برای یک کسب و کار هستید، باید ابتدا تمام گزینه های موردنظر را بررسی نمایید. این امر امکان تصمیم گیری بهتر را فراهم خواهد کرد. برخی از کارآفرینان به دلیل فشارهای کاری فقط به بررسی یک یا دو گزینه پیش روی شان می پردازند. این امر در بلندمدت موجب از دست رفتن فرصت های توسعه کسب و کار خواهد شد.

استفاده از نظرات دیگران در زمینه تصمیم گیری همیشه افق های جذابی پیش روی کارآفرینان خواهد گذاشت. برخی از افراد در موقعیت های سازمانی تمایلی به مشورت با دیگران ندارند. این امر دلایل مختلفی نظیر اعتماد به نفس کاذب یا عدم اعتماد به دیگران دارد. شما در موقعیت سازمانی تان باید همیشه از نظرات دیگران استقبال کنید. گوش دادن به نظرات دیگران به معنای اعمال دقیق آنها نیست بنابراین شما در نهایت آزادی عمل مناسبی خواهید داشت.

5. تکمیل پروژه های کوچک

کارآفرینان در محیط های کاری همیشه با پروژه های مختلفی مواجه هستند. مدیریت تمام پروژه ها امری دشوار و زمانگیر است. اغلب کارمندان در محیط های اداری نسبت به تعداد بالای پروژه های در دست کار اعتراض دارند. توصیه اصلی بخش کنونی شروع کار با بررسی پروژه های کوچک و جزئی است. چنین پروژه هایی به طور معمول تعداد بالایی از کارهای روزمره را شکل می دهد. نکته جالب اینکه رسیدگی به این پروژه ها چندان دشوار نخواهد بود بنابراین با ساماندهی به موقع آنها از تعداد کارهای پیش روی کاسته خواهد شد.

مطلب مرتبط: افزایش خلاقیت کارمندان با 12 راهکار موثر

احساس رضایت از عملکرد در کارمندان پس از پایان دهی به پروژه ها ایجاد می شود. این امر نقش مهمی در ایده پردازی و عملکرد خلاقانه دارد. شروع کار روزانه با پروژه های کوچک همیشه اعتماد به نفس افراد را ارتقا خواهد داد بنابراین شما از نظر روحی آماده بررسی هرچه بهتر شرایط و بهبود سطح خلاقیت سازمانی تان خواهید بود.

شاید در نگاه نخست رسیدگی به فعالیت های کوچک بخش عمده ای از انرژی افراد را هدر دهید. درست به همین خاطر اغلب کارآفرینان کارهای روزمره را با پروژه های بزرگ شروع می کنند. این امر موجب خستگی مفرط آنها در میانه روز می شود. نتیجه این احساس خستگی صرف نظر از ساماندهی پروژه های کوچک خواهد بود، با این حساب شما پس از ساماندهی کامل پروژه های کوچک انگیزه بسیار بهتری برای تعامل با کارهای بزرگ تر خواهید داشت.

6. پیگیری یک کار، نه بیشتر

ساماندهی همزمان فعالیت های کاری وسوسه رایجی برای کارآفرینان محسوب می شود. برخی از برندها در طول روز اقدام به ارائه پروژه ها و کارهای متعدد به کارمندان شان می کنند. این امر شرایط بسیار دشواری برای تقویت خلاقیت سازمانی اعضای شرکت ایجاد خواهد کرد. بدون شک وضعیت کاری شرکت ها در طول سال های اخیر بسیار دشوار بوده است. این امر زمان بندی و تحویل به موقع پروژه ها را دشوار می سازد بنابراین مشاهده ترکیب کارها در طول روز و رسیدگی به امور مختلف از سوی کارمندان امر رایجی محسوب می شود. نکته مهم در این میان ضرورت تغییر شرایط موردنظر در صورت تمایل برای تقویت توانایی ایده پردازی خلاقانه مان است.

پیگیری یک کار در طول روز به معنای تمرکز بر روی یک پروژه واحد نیست. شما امکان مدیریت کارهای واقع در حیطه مسئولیت تان را دارید. این امر شانس مدیریت کارهای مشابه در طول روز را فراهم می کند بنابراین در عمل شما باید کارهای مشابه را در روز ساماندهی نمایید.

ایجاد نظم در برنامه روزانه اهمیت بالایی دارد. بسیاری از کارآفرینان به دلیل ناتوانی برای ایجاد نظم در فعالیت روزانه شان با مشکلات متعددی مواجه می شوند. چالش اصلی در این میان تصورات اشتباه کارآفرینان است. بسیاری از افراد ایجاد نظم در برنامه کاری را غیرممکن ارزیابی می کنند. دلیل این امر رویدادهای غیرمنتظره در عرصه کسب و کار است. چنین امری همیشه برنامه کارآفرینان را دستخوش تغییر می کند. اگرچه رویدادهای غیرمنتظره نقش مهمی در برهم خوردن برنامه های روزانه دارد، اما شما باید تا جای ممکن نظم روزانه تان را پیگیری نمایید.

7. استفاده از موسیقی

گوش دادن به موسیقی در طول کار قوه خلاقیت کارآفرینان را تحریک خواهد کرد. اغلب ما تجربه حضور در محیط های کاری خشک و بی روح را داشته ایم. این امر شرایط دشواری برای فعالیت بهینه و ایده پردازی خلاقانه ایجاد خواهد کرد بنابراین شما باید به دنبال راهکاری برای بهبود وضعیت محل کار باشید. استفاده از موسیقی بهترین راهکار برای تغییر شرایط است.

بدون تردید پخش موسیقی در محل کار برای اغلب کارآفرینان و حتی مدیران کسب و کار تازگی دارد. شاید شما در ابتدای امر با مخالفت یا نگاه همراه با تردید مدیران شرکت مواجه شوید. در این صورت نیازی به نگرانی نیست. با گذشت زمان مزیت های استفاده از این شیوه برای تمام اعضای شرکت روشن خواهد شد. به این ترتیب شما فرصت بسیار بهتری برای پخش موسیقی در تمام بخش های شرکت خواهید یافت.

مطلب مرتبط: چه چیزی موجب خلاقیت فرد و گروه خواهد شد؟

تقویت توانایی خلاقیت سازمانی امر پیچیده و دشواری نیست. نکته مهم در این میان استفاده از تکنیک های مناسب و تلاش برای پایبندی به آنهاست. برخی از کارآفرینان پس از گذشت چند هفته تمام فعالیت های خلاقانه شان را متوقف می کنند. خلاقیت در محل کار امری مقطعی نیست بنابراین شما باید برنامه ریزی بلندمدتی برای این امر داشته باشید.

8. توجه به فعالیت های مورد علاقه

زندگی روزمره هیچ کارآفرینی محدود به دفتر کار نیست. همه ما علاقه های شخصی متعددی داریم. اگر شما در طول روز احساس خستگی زیادی دارید، توجه به برخی از کارهای مورد علاقه تان راهکار مناسبی برای بهبود روحیه تان خواهد بود. شما در اینجا گزینه های متعددی برای تقویت روحیه تان دارید. نکته مهم توجه به سلیقه شخصی است.

اشتباه برخی از کارآفرینان تلاش برای تقلید از دیگران است. این امر موجب تقلید دقیق کارهای مورد علاقه دیگران برای تقویت روحیه می شود. بدون شک کارهای مورد علاقه دیگران با سلیقه شخصی شما تفاوت دارد بنابراین تلاش برای تقلید صرف از آنها ایده چندان مناسبی نخواهد بود.

9. توجه به وعده های غذایی

صرف وعده های غذایی در محل کار امر عجیبی نیست. اغلب شرکت ها زمان استراحت و صرف وعده های غذایی را در نظر می گیرند. این وعده ها شامل ناهار، میان وعده و در مواردی شام است. استفاده از غذاهای فست فود در محیط کاری گزینه بسیار جذابی است. اغلب کارآفرینان از چنین غذاهایی به دلیل سرعت تهیه و مصرف شان استقبال می کنند. بدون شک همه ما تجربه صرف چنین وعده های غذایی را داشته ایم. نکته مهم درخصوص فست فود مربوط به تداوم استفاده از آن در بلندمدت است. این امر موجب بروز مشکلات جسمی متعددی برای افراد خواهد شد.

اگر شما امکان تهیه وعده های غذایی در خانه را دارید، دست کم چند روز در هفته از غذای خانگی استفاده نمایید. این امر نقش مهمی در حفظ سلامتی و تناسب اندام شما خواهد داشت. وقتی کارآفرینان با بیماری های ناشی از نوع تغذیه مواجه باشند، تلاش برای خلاقیت سازمانی بسیار دشوار خواهد بود. صرف نظر از نوع سلیقه شما درخصوص تهیه و مصرف غذا باید به طبخ شان در منزل توجه داشته باشید. خوشبختانه امروزه برخی از برندها در دفترشان بخش آشپزخانه و حتی رستوران تاسیس می کنند. این امر بخش قابل توجهی از اتلاف زمان کارمندان برای تهیه غذا را کاهش می دهد.

10. صحبت و ایجاد رابطه عمیق با دیگران

گفت وگو با دیگران بخش جدایی ناپذیر از کار روزمره است. بسیاری از کارآفرینان در زمان های استراحت اقدام به ادامه فعالیت روزانه و کاری می کنند. این امر تاثیر جبران ناپذیری در بلندمدت دارد. استفاده از زمان استراحت برای گفت وگو با دیگران نقش مهمی در یافتن ایده های تازه دارد. اغلب کارآفرینان در طول روز بیش از حد درگیر روزمرگی شان هستند بنابراین فرصت کافی برای بررسی ایده ها و نظرات دیگران پیدا نمی کنند.

بررسی امور از چشم انداز دیگران همیشه نقش مهمی در بهبود وضعیت فعالیت کارمندان دارد. اگر شما به این نکته توجهی ندارید، باید نوعی تجدیدنظر اساسی در وضعیت فعالیت تان نمایید. در غیر این صورت به تدریج با ایده های تکراری در محیط کار مواجه خواهید شد.

مطلب مرتبط: افزایش خلاقیت در کار با سه اقدام ساده

11. بیان داستان های متفاوت برای خود

کارآفرینان در طول روز با افکار مختلفی سر و کار دارند. برخی از افکار در محیط کار بیش از اندازه منفی هستند. این امر تاثیر بلندمدتی بر روی وضعیت کارآفرینان خواهد داشت. برخی از کارمندان در طول ماه های متمادی توانایی ارائه ایده های تازه یا حتی بهبود عملکردشان را ندارند. دلیل این امر اغلب افکار پریشان و استرس های سازمانی عنوان می شود. اگر شما نیز با چنین شرایط مواجه هستید، بیان داستان های متفاوت و تازه برای خود نقش مهمی در بهبود وضعیت تان خواهد داشت.

بیان داستان برای خود کار عجیبی نیست. امروزه داستان های جذاب و حیرت انگیز بسیار زیادی در سراسر دنیا منتشر می شود. همه انسان ها تمایل به شنیدن داستان های جذاب دارند. این امر ذهن ما را از دغدغه های جاری منحرف خواهد کرد. تأمل بیش از اندازه بر روی دغدغه های جاری هرگز ایده مناسبی نیست بنابراین مطالعه برخی از داستان های جذاب برای آرامش فکری و بازیابی توان ذهنی ضروری خواهد بود.

فعالیت در مقام کارآفرین یا کارمند یک شرکت همراه با چالش های روزمره و مداوم است. اگر شما به این نکته توجه نداشته باشید، در بلندمدت توانایی مدیریت شرایط را از دست خواهید داد. بسیاری از کارآفرینان پس از چند سال فعالیت در حوزه تخصصی شان دیگر ایده ای برای ادامه کار ندارند. این امر به معنای پایان غم انگیز ماجراجویی آنها خواهد بود. استفاده از توصیه های مطرح در این مقاله نقش مهمی در بازیابی انگیزه و بهبود عملکرد شما در مقام کارآفرین خواهد داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید