سه شنبه, ۱۸ مرداد(۵) ۱۴۰۱ / Tue, 9 Aug(8) 2022 /
           
فرصت امروز

چگونه نرخ مطالعه بیشتری داشته باشیم

2 سال پیش ( 1399/2/18 )
پدیدآورنده : امیر آل علی   پدیدآورنده : جیمی فریدلندر  

یکی از چالش های مهم زندگی حال حاضر تمامی افراد این است که قادر به مطالعه کافی نیستند. فراموش نکنید کتاب، مهم ترین منبع برای پیشرفت در هر زمینه ای محسوب می شود. در کنار این مسئله، شاهد کارآفرین هایی هستیم که علی رغم بالابودن حجم کاری خود، نرخ مطالعه باورنکردنی ای را دارند. با این حال زمان برای تمامی افراد یکسان بوده و هیچ فرمول جادویی نیز در این رابطه وجود ندارد. درواقع شما تنها با یک راه حل، نمی توانید در این رابطه شاهد یک تحول باشید. به همین خاطر در این مقاله 5 روش کارآمد را معرفی خواهیم کرد.

1-شیوه مطالعه خود را تغییر دهید

چگونه نرخ مطالعه بیشتری داشته باشیم

نخستین چیزی که باید به آن توجه داشته باشید این است که تا چه حد مطالعه باکیفیتی دارید؟ درواقع برخی از افراد اگرچه نرخ مطالعه بالایی دارند، با این حال آنها سرعت مطالعه را فدای کیفیت آن کرده و این امر باعث می شود تا نتیجه خاصی را از این اقدام خود به دست نیاورند. تحت این شرایط ضروری است تا پس از پایان هر بخش از کتاب مواردی را که یاد گرفته اید، در جایی یادداشت کنید. این امر باعث خواهد شد تا شما اطمینان داشته باشید که به خوبی در حال درک موضوع بوده و بعد از اتمام کتاب، از این خلاصه ها می توان برای مرور مجدد استفاده کرد.

همچنین این واقعیت را قبول کنید که شما برای مطالعه تمامی کتاب ها زمان کافی را خواهید داشت. به همین خاطر بسیار مهم است که اولویت‎بندی داشته باشید. این نکته را فراموش نکنید که برخی از کتاب ها علی رغم ظاهر جذاب خود، کیفیت لازم را نداشته و لازم است که قبل از خرید، خلاصه آن را مورد مطالعه قرار داده و نظرات را پیرامون آن جویا شوید. در نهایت این نکته را فراموش نکنید که کتاب، انواع مختلفی داشته و نباید تصور کنید که شما تنها به نمونه های چاپی محدود هستید. برای مثال امروزه بسیاری از افراد از کتاب صوتی استفاده می کنند. این امر باعث می شود تا امکان مطالعه در هنگام انجام کارهای دیگری نظیر رانندگی، مهیا باشد. بدون شک شما در طول روز، با انواع زمان های در اصطلاح مرده مواجه هستید که می توان از آنها برای انجام اقدامی سودمند نظیر مطالعه استفاده کرد.

مطلب مرتبط: چگونه به قدرت مطالعه چندین کتاب در یک روز دست پیدا کنیم

2-در چند مرحله اقدام کنید

این امر که بخواهید تا یک کتاب را به صورت کامل تمام کرده و سپس به اقدامی دیگر بپردازید، بسیار سخت و حتی غیرممکن خواهد بود. درواقع طولانی شدن یک اقدام، خود می تواند باعث شود تا تمایل شما کاهش پیدا کند. به همین خاطر اگر می خواهید که در طول روز دو ساعت را به مطالعه اختصاص دهید، بهتر است تا آن را به هشت زمان 15 دقیقه ای تقسیم کرده و در زمان های مختلف طول روز، به اجرا درآورید. این امر کمک خواهد کرد تا علاقه شما به مطالعه همچنان حفظ شده و انجام سایر اقدامات نیز طبق برنامه زمانی شما ممکن باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که شما عملا نمی توانید زمان پایان یک کتاب را مشخص کنید. برای مثال اگر تجربه خواندن یک کتاب 200 صفحه ای در یک ساعت را دارید، این امر به معنای آن نخواهد بود که هر کتاب دیگری با این حجم را نیز در این سایت به پایان خواهید برد.

3-در یک کلوپ کتاب‎خوانی عضو شوید

افراد هنگامی که در شرایط قرار بگیرند، با نظم بیشتری یک اقدام را انجام خواهند داد. برای مثال هنگامی که شما در باشگاه هستید، تمایل به رعایت دقیق تر برنامه را دارید. در رابطه با کتاب‎خوانی نیز عضویت در کلوپ ها می تواند نوعی اجبار را برای شما به وجود آورده و باعث شود تا حتما این اقدام را انجام دهید. همچنین حضور در کنار افراد کتاب خوان تمایل شما را به این اقدام افزایش داده و می توانید از توصیه ها و راهکارهای آنها نیز استفاده کنید. اهمیت دیگر این کلوپ ها این است که کمک می کند شما صرفا به خرید کتاب محدود نباشید. این امر می تواند فشار مالی زیادی را به همراه داشته و در نهایت به یک سد تبدیل شود، با این حال در کلوپ ها امکان امانت گرفتن کتاب وجود داشته و با پیدا کردن دوستان مختلف، می توانید تبادل کتاب داشته باشید. همچنین بهتر است همواره یک کتاب را همراه خود داشته باشید تا در صورت به وجود آمدن فرصت، آن را مورد مطالعه قرار دهید. همچنین انتشار کتاب-هایی که مطالعه کرده اید در شبکه‎های اجتماعی، خود می تواند انگیزه ای برای انجام بیشتر این اقدام باشد.

4-از دیگران کمک بگیرید

اگرچه اولویت این است که هر فرد خود کتاب ها را مورد مطالعه قرار دهد، با این حال برای افزایش نرخ مطالعه خود، شما می-توانید یک راهکار جالب نیز انجام دهید. در این رابطه می توانید از همکاران خود بخواهید که هر یک از آنها کتابی را انتخاب کرده و ویس خلاصه‏شده آن را در چند دقیقه برای شما ارسال کنند. این امر درست اقدامی است که برخی از سایت ها آنها را انجام می دهند. در این رابطه تنها کافی است تا شما نام کتاب را ارسال کرده و مدیر سایت آن را به شیوه ای حرفه ای در حد چند صفحه برای شما خلاصه خواهد کرد.

مطلب مرتبط:چگونه می توان بیشتر مطالعه کرد

5-زمان ایجاد کنید

بسیاری از عادت های ما هستند که تنها زمان را هدر داده و فایده ای را به همراه ندارد. برای مثال به صورت میانگین افراد سه ساعت از زمان طول روز خود را به گشت-وگذار در شبکه های اجتماعی اختصاص می دهند. این امر در حالی است که شما می توانید آن را به یک ساعت کاهش داده و با این اقدام عملا دو ساعت زمان برای خواندن کتاب در اختیار خواهید داشت. در این رابطه تنها کافی است عادت های غیرضروری و نادرست خود را یادداشت کرده و در تلاش برای کاهش و یا حذف کامل آنها باشید.

در نهایت توجه داشته باشید که این پنج اقدام ممکن است در ابتدا سخت به نظر برسد، با این حال پس از مدتی، به عادت رفتاری شما تبدیل شده و دیگر هیچ فشاری را احساس نخواهید کرد.

منبع : success
برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/j0vuIePE
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه