جمعه, ۷ مهر(۷) ۱۴۰۲ / Fri, 29 Sep(9) 2023 /
           
فرصت امروز

غذای مناسب، هوای خوب و از همه مهمتر خواب درست سه نیاز اساسی هر انسانی در این دنیا هستند. خواب کافی به بدن کمک می کند تا استراحت کند و ترمیم شود و به ذهن کمک می کند تا اطلاعات را پردازش کرده و تصمیمات درست بگیرد. نکته جالب اینکه مردم معمولا به غذا و هوایی که تنفس می کنند، بیشتر از خواب اهمیت می دهند. احتمالا شما هم جزو آن دسته کسانی هستید که آخر شب در حال تماشای صفحه گوشی شان به خواب می روند و صبح به زور ساعت و انواع و اقسام تکنیک ها دل از رخت خواب می کنند. اگر در این میان شما مدیر یک کسب و کار باشید، خواب دیرهنگام، نه تنها خودتان، بلکه کل شرکت را درگیر خواهد کرد.

خواب دیرهنگام می تواند تأثیر منفی زیادی بر کیفیت کاری مدیران داشته باشد. مدیرانی که به اندازه کافی نمی خوابند، ممکن است در تمرکز بر وظایف خود و درک اطلاعات جدید مشکل داشته باشند. باور کنید یا نه، خیلی از تصمیمات اشتباهی که در طول روز به راحتی آب خوردن می گیرید، ریشه در کم خوابی دارد. خب تا وقتی ذهن آدم به اندازه کافی استراحت نکرده باشد، توانایی پردازش نکات مختلف درباره یک مسئله را ندارد. 

خواب دیرهنگام؛ دشمن اصلی مدیران

اجازه دهید از یک مثال ساده استفاده کنیم. مدیرانی که به اندازه کافی نمی خوابند، ممکن است در جلسات مهم خواب آلود باشند و نتوانند به خوبی نکات مهم را درک کنند. البته مگر اینکه موضوع جلسه موردنظر درباره خواب یا تعطیلات آخر هفته جذاب باشد (خب سر این بحث های هیجان انگیز که آدم خواب به پلکش نمی آید!). آنها همچنین ممکن است در تصمیم گیری های مهم اشتباه کنند که می تواند منجر به مشکلات مالی یا حتی ورشکستگی شرکت شود. فکر می کنم حالا دیگر منطق خیلی از تصمیمات اشتباه که در اولین نگاه بی نهایت ساده می رسند، فهمیده باشید. 

مطلب مرتبط: ۱۱ باور اشتباه در مورد خواب که باید کنار بگذارید

یکی از تاثیرات منفی دیگر که ریشه در خواب کم یا نامناسب دارد، استرس بیش از اندازه است. احتمالا شما هم با مدیرانی سر و کار داشته اید که همیشه استرس نکاتی را دارند که خیلی مسخره به نظر می رسد. مثلا مسئله شکست در بازار را در نظر بگیرید؛ بی شک شکست در بازار برای هر کسب و کاری امکان پذیر است. با این حال مدیرانی که به اندازه کافی در طول روز نمی خوابند، معمولا شکست را خیلی بزرگ خواهند کرد. به طوری که کل انرژی شرکت را صرف فرار از شکست کرده و دیگر جایی برای توسعه مثبت کسب و کار باقی نمی گذارند. 

قبول دارم کم خوابی فقط یکی از دلایل استرس بی مورد در محیط کار است، اما این دلیل مهمی محسوب می شود. به علاوه، شما می توانید با تکنیک های ساده مثل تنظیم ساعت خواب از شر این مسئله رها شوید. آن وقت بدون هیچ مشکلی کارتان را ادامه داده و دیگر هیچ نگرانی از بابت اثرگذاری بر روی مخاطب هدف تان نخواهید داشت. 

رفتار درست با کارمندان معمولا مزیتی است که مدیران حرفه ای را از دیگران متمایز می کند. حالا مدیری را در نظر بگیرید که حسابی از کم خوابی رنجی می برد. بی شک مدیر قصه ما به این راحتی ها نمی تواند روابط اجتماعی اش را تنظیم کرده یا به درستی با مخاطبش ارتباط برقرار کند. در چنین شرایطی تنش یا حتی پرخاش کلامی رفتارهای طبیعی از سوی یک مدیر بدخواب محسوب می شود. گاهی اوقات مدیران پا را از این هم فراتر گذاشته و خودشان را به دردسری بزرگ می اندازند. کافی است شرایطی را در نظر بگیرید که مدیر قصه ما قرار است در یک جلسه کاری مهم سخنرانی کند و با اولین سوال از سوی مشتری اش حسابی از کوره درمی رود. بی شک هیچ برندی در دنیا برای همیشه فرصت جبران اشتباهاتش را ندارد؛ به ویژه اشتباهاتی که مقصر اصلی مدیران باشند و هیچ راه فراری هم از آنها وجود نداشته باشد. 

اگر بخواهیم یک نتیجه کلیدی از صحبت های بالا بگیریم، باید گفت مدیران باید اهمیت خواب کافی را درک کنند و اقدامات لازم را برای اطمینان از داشتن خواب کافی انجام دهند. بی شک تذکر مورد بالا در کلام خیلی راحت است، اما واقعا چطور باید ساعت خواب را تنظیم کرد؟ این سوالی است که ما در بخش پیش رو سعی می کنیم جواب های مناسب برای آن دست و پا کنیم. پس با ما همراه باشید تا نکات کلیدی در این حوزه را یاد بگیرید. 

روتین خواب منظم

روتین خواب منظم

هر شب در یک ساعت مشخص به رخت خواب بروید و هر روز در یک ساعت مشخص از خواب بیدار شوید، حتی در آخر هفته ها. متاسفانه خیلی از کارآفرینان در طول هفته با هزار زحمت برنامه خواب شان را تنظیم می کنند و یکهو با تعطیلات آخر هفته همه چیز را به دست فراموشی می سپارند. اگر شما آنقدر خوش شانس هستید که آخر هفته ها کاملا تعطیل باشید، لازم نیست خودتان را با این موهب مهم خفه کنید. خب کسی اسلحه روی پیشانی شما نگذاشته که تا ساعت شش صبح بیدار باشید. پس کمی به فکر وضعیت حرفه ای تان به عنوان یک مدیر باشید و کارتان را درست تنظیم کنید. 

مصرف کافئین قبل از خواب ممنوع!

مصرف کافئین قبل از خواب ممنوع!

کافئین می تواند خواب شما را مختل کنند. این ادعای ما در روزنامه فرصت امروز نیست، بلکه پزشکان بسیاری در سراسر دنیا صحت این مطلب را تایید می کنند. کافی است سری به مقالات مربوط به دنیای پزشکی و بی خوابی بزنید تا صحت آن را درک کنید. 

متاسفانه خیلی از مدیران که برنامه کاری سنگینی دارند، به مصرف مداوم کافئین، همان قهوه، عادت کرده اند. این یعنی در هر ساعتی از شبانه روز براساس عادت یک فنجان قهوه دست گرفته و خودشان را با آن سرگرم می کنند. شاید قهوه در طول روز به شما برای عملکرد بهتر کمک کند، اما از یک ساعتی به بعد مصرف آن به معنای بی خوابی خواهد بود. به طوری که دیگر با هیچ تکنیکی نمی توانید خودتان را خواب کنید. پس بهتر است بعد از ساعت چهار عصر دیگر دورِ کافئین را خط بکشید. اینطوری شب ها خیلی بهتر به خواب خواهید رفت. 

مطلب مرتبط: عادات عجیب خواب چند ابرموفق دنیا

استفاده از حمام آب داغ

استفاده از حمام آب داغ

چه کسی از یک حمام آب داغ بدش می آید؟ خیلی ها فکر می کنند برای اینکه صبح را با انرژی بیشتر شروع کنیم، نیاز داریم تا یک دوش حسابی بگیریم. خب اگر این تکنیک درست از آب دربیاید، نباید خیلی تعجب کرد. دوش گرفتن سریع به بدن نوعی شوک وارد کرده و خواب را به طور کامل از بین می برد. البته این ماجرا درباره حمام آب داغ کاملا متفاوت است. آب داغ در پایان یک روز بدن را برای استراحت و به طور مشخص خواب عمیق آماده می کند. اگر شما در طول شب اصلا خواب عمیق ندارید، بد نیست از این به بعد قبل از خواب یک حمام درست و حسابی با چاشنی آب گرم برای خودتان آماده کنید. اینطوری خیلی راحت تر خواب تان برده و دیگر لازم نیست در طول روز بی خوابی تحمل کنید. 

ایجاد یک محیط آرام

ایجاد یک محیط آرام

آدم در محیطی که دائما سر و صدا دارد، اصلا خوابش نمی برد. خیلی وقت ها مدیران قصد دارند هنگام انجام کارهای اداری و روی میز ناهارخوری خانه چرتی بزنند. این فرآیند شاید در طول روز کمی از خستگی تان را در کند، اما اصلا برای خواب شبانه خوب نیست. آدم به محیطی راحت و صدالبته آرام برای خوابیدن نیاز دارد. روشن گذاشتن تلویزیون یکی از آن دست ایده هایی است که شما را با مشکلات زیادی رو به رو خواهد کرد. به طوری که در طول زمان بدن تان به تلویزیون عادت کرده و دیگر نمی توانید جلوی آن بخوابید. حتی اگر خیلی خوش شانس باشید و خواب تان هم ببرد، این خواب کیفیت زیاد بالایی نخواهد داشت. خب هرچه باشد اینجا پای کلی سر و صدا در میان است!

تا خسته نشده اید سراغ تخت خواب نروید!

تا خسته نشده اید سراغ تخت خواب نروید!

بعضی ها دوست دارند به زور خودشان را به تخت خواب گره بزنند. شاید این ایده گاهی اوقات چند دقیقه خواب به شما هدیه دهد، اما به طور کلی فقط اعصاب خُردکن خواهد بود. درست به همین خاطر ما در روزنامه فرصت امروز معتقدیم شما باید فقط وقتی به رخت خواب بروید که دست کم مقداری احساس خواب آلودگی دارید. اگر این حس هنوز سراغ تان نیامده، می توانید با کارهایی سبک یا تفریحاتی بی دغدغه انرژی اضافه تان را خالی کنید. 

اجازه دهید از یک مثال دم دستی استفاده کنم؛ مطالعه قبل از خواب برای خیلی ها اثربخش است. این کار نه تنها انرژی اضافه تان را تخلیه می کند، بلکه به شما فرصت خوبی برای یادگیری نکات تازه در حوزه مورد علاقه تان خواهد کرد. 

مطلب مرتبط: مقابله با خواب آلودگی در محیط کار

باور کنید یا نه، اگر با انرژی زیاد به رخت خواب بروید، ساعت ها طول می کشد تا خواب تان ببرد. پس بهتر است از همان اول شوخی را کنار گذاشته و به جای غلتیدن در رخت خواب، سراغ یک کار ساده و آرام بخش بروید. اینطوری نتیجه بهتری خواهید گرفت. خب منتظر چه هستید؟ از این به بعد قبل از خواب کمی به تفریحات آرام بخش مثل مطالعه یا مرور کارهای فردا بپردازید. 

منابع:

https://hbr.org

https://www.cdc.gov

برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/LScBnSkR
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کارنویددستگاه ذخیره شماره موبایلتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید هاستخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتعمیرات لپ تاپرزرو هتلخرید و فروش خودروتماشای فیلمرژیم لاغری سریع با پزشک متخصص تغذیهخدمات احراز هویت تلماتودانلود کتاب صوتینمایندگی ایسوسخرید از چینپرس لاین ساخت پرسشنامهلوازم یدکی تویوتاخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختفروش اقساطی خودرومینی دی وی پرودرب ریلی کشوییدارالترجمه رسمی در تهرانچک صیادیحمل بار هواییماشین ظرفشویی بوشوکیل دادگستریخرید آجیلسنگ نمادانلود سریال خائن کشینهال انگورخرید زانوبند زاپیامکسSMM Panelطراحی سایت پوشاکمجله آرایشی و زیبایی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه