دوشنبه, ۲۷ فروردین(۱) ۱۴۰۳ / Mon, 15 Apr(4) 2024 /
           
فرصت امروز

فروش بیشتر در بازار هدفی است که هوش از سر هر مدیری می برد. اینطور وقت ها مدیران به فکر استفاده از تمام ظرفیت تیم دم دست شان هستند. اگرچه روابط میان مدیران و کارمندان در شرایط سازمانی وضعیت روشنی دارد، اما گاهی اوقات فشار کاری بیش از اندازه حسابی همه را کلافه می کند. اگر به این مسئله استرس محل کار و پروژه های مختلف را هم اضافه کنیم، دیگر درامای ما تکمیل خواهد شد. 

تیم های فروش معمولا تحت شدیدترین فشارها و استرس های ممکن هستند. مسئله تعامل با مدیران از یکسو و فشارهای مربوط به مشتریان هم از سوی دیگر اوضاع را برای آنها حسابی سخت می کند. این امر موجب شده تا کسانی که در حوزه فروش فعالیت دارند، معمولا خیلی زود خودشان را بازنشسته کرده یا درخواست انتقال به بخش های دیگر را بدهند. 

مدیریت استرس در تیم های فروش

ما در این مقاله قصد داریم برخی از تمرین های کلیدی برای کاهش استرس کارمندان در حوزه فروش را مرور کنیم. اگر شما هم دوست دارید در این حوزه موفقیت های مهمی به دست بیاورید، در ادامه با ما همراه باشید. یادتان باشد، اگر به عنوان مدیر بخش فروش این نکات را مرور می کنید، باید آنها را تمام و کمال اجرا کنید. با این حال اگر موقعیت سازمانی شما مثل یک کارمند عادی است. وضعیت تان فرق خواهد کرد. در این صورت باید تا جای ممکن توصیه ها را خودتان اجرا کرده و در صورت ناتوانی از مدیران بخواهید با شما همراهی کنند. خب اجازه دهید هرچه سریع تر برویم سراغ اصل مطلب.

مطلب مرتبط: مدیریت استرس (Stress Management) چیست؟ همراه با تکنیک های کاهش استرس در محیط کار

کاهش استرس میان فروشندگان

کاهش استرس میان فروشندگان

مدیریت استرس کاری نیست که شما همین حالا تصمیم به انجامش بگیرید و چند دقیقه دیگر جواب دهد. به همین خاطر باید کمی صبر و تحمل بیشتر برای به دست آوردن نتایج دلخواه داشته باشید. خیلی وقت ها مدیران و کارمندان به دلیل نیاز به زمان برای اثرگذاری تکنیک های مدیریت استرس خیلی زود خودشان را از قید و بند آن رها می کنند. امیدوارم دست کم شما چنین برنامه ای نداشته باشید؛ چراکه خیلی زود زحمات تان را نقش بر آب خواهد کرد. 

گفت وگوهای دوستانه: به وقت دوری از کار

گفت وگوهای دوستانه

کارمندان به طور معمولی روزی هشت ساعت در محل کار حضور دارند. این زمان برای اینکه حوصله آدم سررفته و فکرهای عجیب به سراغش بیاید، کافی است. خب وقتی شما هشت ساعت در یک دفتر کار کوچک حضور دارید، خیلی زود همه چیز برای تان پیچیده و کسل کننده می شود. در چنین شرایطی دوری چند دقیقه ای از کار بهترین هدیه دنیا خواهد بود. 

این روزها در شرکت های بزرگ دیگر محدودیتی برای حضور در ساختمان شرکت وجود ندارد. به همین خاطر گاهی اوقات کارمندان برای بازیابی روحیه شان اقدام به ترک شرکت کرده و چند دقیقه ای در پارک یا محیط باز اطراف قدم می زنند. این ایده شاید خیلی ساده باشد، اما اثرگذاری مناسبی بر روی مخاطب هدف خواهد داشت. به طوری که به شما اجازه می دهد با کمترین هزینه انرژی تان را بازیابی کنید. 

گفت وگوهای دوستانه همیشه حال آدم را جا می آورد. به خصوص اگر زیر فشار زیادی کار کنید و کسی درکی از سختی فعالیت تان نداشته باشد. خب همکاران شما با شناخت درست از اوضاع کاری تان می توانند ایده های خوبی تحویل تان داده یا دست کم ابراز همدردی ساده با شما داشته باشند. 

مطالعه داستان های کوتاه: حواس پرتی همیشه بد نیست

مطالعه داستان های کوتاه

وقتی شما در طول روز با کارهای مختلف دست و پنجه نرم می کنید، به مرور زمان انگیزه تان برای فعالیت بهینه در بازار کمتر و کمتر می شود. خب آدم ها که شبیه ربات های هوشمند نیستند که یکسره کار کرده و عین خیال شان هم نباشد. به همین خاطر شما باید شش دانگ حواس تان را به استراحت در میانه کار جمع کنید. وگرنه خیلی زود انگیزه تان تمام شده و دیگر هیچ روحیه ای برای ادامه راه نخواهید داشت. 

نکته جالب درباره انگیزه مربوط به بحث جمعی اش است. به زبان خودمانی، روحیه مناسب کارمندان باید به طور دسته جمعی تامین شود. وگرنه شما هر چقدر هم که سخت تلاش کنید، باز هم شانسی برای اثرگذاری بر روی مخاطب یا همکاری درست نخواهید داشت. 

یادتان نرود، این روزها فعالیت در دنیای کسب و کار یک عمل انفرادی نیست. در عوض شما باید روی یک تیم حرفه ای برای پیشبرد فعالیت تان حساب کنید. در این میان فروشنده ها هم باید کار تیمی را به خوبی مدنظر قرار دهند. برای رفع استرس و فشار کاری هم یکی از بهترین ایده ها مطالعه کتاب است. 

آیا تا حالا برای شما هم پیش آمده از بس درباره یک موضوع فکر و خیال کرده اید، اعصاب تان به هم ریخته باشد؟ خب در این صورت حواس پرتی در بعضی از ساعت های روز چندان ایده بدی برای تان نخواهد بود. اینطوری می توانید بدون هیچ دردسری کارتان را جلو برده و نگران خستگی بیش از اندازه هم نباشید. 

مطلب مرتبط: مهارت مذاکره و مدیریت استرس در فضای کسب و کار

یک داستان خوب برای چند دقیقه هم که شده آدم را از روزمرگی نجات می دهد. این درست همان وقتی است که باید روی ایده های تازه تمرکز کرده و خودتان را برای موفقیت بیشتر آماده کنید. ماجرا وقتی جالب می شود که بدانید اغلب اوقات ایده های تازه به هنگام استراحت به صورت کاملا غیرارادی به ذهن افراد می رسد. خب منتظر چه هستید؟ الان می توانید با یک تیر دو نشان بزنید؛ هم به استراحت تان برسید، هم اینکه کلی ایده تازه برای کارتان آماده کنید. 

استفاده از مشاور: ایده ای مدرن

استفاده از مشاور

اگر سابقه فعالیت کاری در طول بیش از دو دهه اخیر را دارید، اصطلاحاتی مثل روانشناس صنعتی یا مشاوره سازمانی برای تان تازگی خواهد داشت. این روزها مردم کوچک ترین مشکل شان را با انواع مشاور و تراپیست در میان می گذارند. شاید این کار به نظر خیلی عادی به نظر برسد، اما برای نسل های قدیمی عجیب و حتی غیر قابل باور به نظر خواهد رسید. خب اصلا چه معنایی دارد آدم این همه از تراپی استفاده کند؟

خوشبختانه این روزها دیگر کمتر مدیری درباره فایده تراپی و مشاوره سازمانی شک و تردید به خرج می دهد. این امر به شما کمک می کند تا هر جا مشکل حادی پیدا کردید، بدون نگرانی یا خجالت از مشاور درخواست کمک کنید. اینطوری دیگر لازم نیست تک و تنها به جنگ مشکلات بروید. 

یادتان باشد، مشاوره های سازمانی مثل مشاوره های خصوصی نیست. بنابراین اصلا نباید بحث های مربوط به زندگی شخصی را در این جلسات مطرح کنید. در عوض بهتر است روی مشکلات کاری تان تمرکز کرده و سعی کنید که با طرف مقابل تان درد و دل کنید.

باور کنید یا نه، خیلی وقت ها درد و دل خشک و خالی با یک نفر کلی از استرس و نگرانی آدم را کم می کند. حالا اگر فرد موردنظر یک مشاور همه فن حریف باشد، احتمالا کلی راه حل جذاب هم پیش پای تان خواهد گذاشت. خب منتظر چه هستید؟ همین حالا دست به کار شده و به سوی کاهش استرس کاری تان قدم بردارید. 

ورزش دسته جمعی: کار گروهی و دیگر هیچ!

ورزش دسته جمعی

ما در روزنامه فرصت امروز همیشه کار گروهی را یکی از بنیان های اصلی برای موفقیت کسب و کارها می دانیم. کارمندان تا وقتی مثل عقربه های ساعت هماهنگ نشوند، نتیجه نهایی کار یک برند چنگی به دل نخواهد زد. درست به همین خاطر شما در دنیای کسب و کار باید همیشه به دنبال چنین هماهنگی ای باشید. البته سازگاری مناسب کارمندان با هم تحت فشار شدنی نیست. بنابراین همین اول کار یک معمای بزرگ پیش پای شما قرار خواهد گرفت.

ما در روزنامه فرصت امروز برای کاهش استرس تیم های فروش یک ایده ساده و در عین حال جذاب برای تان آماده کرده ایم. شما می توانید همیشه از تیم تان بخواهید کمی ورزش و گشت و گذار دسته جمعی را برنامه ریزی کنند. قبول دارم این کار کمی عجیب یا حتی نشدنی به نظر می رسد، اما اگر کمی بیشتر به آن فکر کنید، فایده های زیادی خواهد داشت. 

آدم هایی که ساعت های زیادی در کنار هم هستند، کم کم عادت های یکدیگر را مثل کف دست یاد می گیرند. البته در این میان یک مسئله مهم وجود دارد که معمولا کسی بدان توجه نمی کند. اگر شما برای 10 سال با یکی از همکاران تان در یک اتاق کار کنید، شاید شناخت اجمالی از او به دست بیاورید، اما این شناخت به هیچ دردی نخواهد خورد؛ چراکه رفتار آدم ها در محیط سازمانی با زندگی واقعی کاملا فرق دارد. بنابراین شما باید کمی خودتان را در موقعیت واقعی تر قرار دهید. 

پیاده روی های ساده یا فعالیت ورزشی به طور دسته جمعی به شما کمک می کند تا شناخت بهتری از همکاران تان پیدا کنید. در این میان به طور دسته جمعی استرس تان را از بین خواهید برد. حتما می پرسید چطور؟ خب اجازه دهید کمی بیشتر توضیح دهیم.

سناریویی را در نظر بگیرید که در آن با همکاران تان مشغول پیاده روی در یکی از پارک های شهری هستید. در این صورت احتمالا بعد از چند دقیقه شروع به درد و دل درباره مشکلات کاری با یکدیگر خواهید کرد. این درست همان موقعیتی است که برای تخلیه استرس و هیجانات تان بدان نیاز دارید. خب آدم تا برای کسی درد و دل نکند که آرام نمی شود، مگر نه؟

یک لیوان چای: دارویی حیرت انگیز

یک لیوان چای

کسانی که به فرهنگ آسیایی عادت دارند، معمولا از نوشیدنی های گرمی مثل چای استقبال خوبی می کنند. چای نه تنها یک نوشیدنی خوشمزه محسوب می شود، بلکه نقش مهمی در آرامش اعصاب و روان هم دارد. اصلا همین که شما یک لیوان چای به دست گرفته و برای چند دقیقه از کوران حوادث کاری جدا می شوید، خودش یک عالمه ارزش دارد. پس چرا این نعمت بزرگ را از خودتان دریغ می کنید؟

مطلب مرتبط: مدیریت استرس در محیط کار

این روزها در شرکت های بزرگ اسباب پذیرایی از کارمندان به طور کامل فراهم است. بی شک هر برندی نمی تواند در این زمینه سنگ تمام بگذارد، اما شما دست کم باید چای را مهیا کنید. اینطوری کارمندان در وسط روز که حسابی از دست فشارهای کاری عصبی هستند، فرصتی کوتاه برای استراحت خواهند داشت. 

فروشنده ها معمولا در طول روز ارتباط زیادی با مشتریان داشته و سطح ارتباط شان با همکاران به زیر صفر می رسد. در این صورت شما باید فکری به حال این فاصله میان افراد مختلف کنید. وگرنه خیلی زود تیم تان از هم خواهد پاشید. 

اگر در شرکت آشپزخانه دارید، استفاده از یک محیط ساده برای دم کردن چای ایده آل خواهد بود. اینطوری هر وقت مشکلی برای تان پیش آمد، می توانید روی یک استراحت کوتاه با چای حساب باز کنید. بی شک همکاران تان هم از این ایده جذاب استقبال بی نظیری خواهند کرد. پس منتظر چه هستید؟ همین حالا دست به کار شده و تمام غم و غصه ها را با چای به در کنید!

استفاده از گیف و اموجی: ارتباطات کمدی

استفاده از گیف و اموجی

چه کسی گفته همه چیز در محیط کار باید کاملا جدی و رسمی باشد؟ خیلی ها فکر می کنند برای حضور در دنیای کسب و کار نیاز به جدیت خدشه ناپذیری دارند. به طوری که حتی یک شوخی ساده هم محیط کارشان را به هم می ریزد. اگر شما هم اینطور فکر می کنید، باید بگوییم سخت دراشتباهید؛ چراکه این روزها کمتر کسی از این دستور پیروی می کند. 

یک محیط کار کاملا خشک و بی روح چیزی نیست که شما علاقه‏ ای بدان داشته باشید. خیلی وقت ها برای اینکه اوضاع تان در دنیای کسب و کار کمی هم که شده بهتر شود، باید کمی شوخی را به ماجرا اضافه کنید. اینطوری فرصت بهتری برای استراحت و فرار از دست غول افسردگی در محل کار خواهید داشت. 

خیلی وقت ها استرس در محیط کار به مرور زمان بدل به افسردگی می شود. آن وقت شما می مانید و کلی کار که حتی حوصله فکر کردن به آنها را هم ندارید. 

ایده ما در این بخش بی نهایت ساده است. شما می توانید در ارتباطات دیجیتال روزمره تان با همکاران با مشتریان از کمی عنصر شوخ طبعی استفاده کنید. اینطوری بدون اینکه نیاز به هزینه سنگین یا ایده های عجیب و غریب داشته باشید، در طول روز حال و هوای تان عوض می شود. 

خب تا وقتی با چنین هزینه اندکی می توانید روحیه تان را تقویت کنید، چرا باید سراغ ایده های پرهزینه رفت؟

طراحی داستان از متن کارهای روزمره: به وقت برون ریزی

طراحی داستان از متن کارهای روزمره

آدم ها نمی توانند مسائل و مشکلات شان را برای مدت زمانی خیلی زیاد در خود نگه دارند. این مسئله دیر یا زود کار دست شان داده و اوضاع روانی شان را وحشتناک خواهد کرد. به همین خاطر خیلی از مردم به رشته های مختلف هنری علاقه شدیدی دارند. خب هرچه باشد هنر به آدم فرصتی برای خالی کردن ذهنش را می دهد. 

ایده ما در این بخش خیلی پیچیده یا غیر قابل درک نیست. شما قرار است در کنار کار روزمره تان به فکر طراحی یک داستان از اتفاقات روزهای اخیر باشید. بد نیست به سرگذشت تان در طول سال های اخیر در بازار فکر کنید و یک داستان جذاب از دل آن بیرون بکشید. اینطوری بدون اینکه خیلی با خودتان درگیری زیادی پیدا کنید، راهی برای بیرون ریختن استرس ها پیدا کرده اید. 

یادتان باشد، داستانی که طراحی می کنید، لازم نیست حتما در قالب یک کمپین بازاریابی یا تبلیغات به دست مخاطب هدف برسد. همین که شما ایده های اصلی تان را بیان کرده و به دنبال راهی برای خالی کردن ذهن تان از استرس باشید، کافی است. خب هرچه باشد شما که یک بازاریاب نیستید، بلکه کارتان فروشندگی است. پس سعی کنید الکی در کار دیگران سرک نکشید!

مدیتیشن قبل از شروع کار: سحرخیزی همیشه بد نیست

مدیتیشن قبل از شروع کار

آدم ها معمولا دوست ندارند صبح زود از خواب بیدار شده و با زحمت فراوان شروع به کار کنند. خب تا وقتی می شود تا لنگ ظهر خوابید، چرا باید صبح زود بیدار شویم؟ این مسئله ای است که برای خیلی از آدم ها حل نشده است. اگر شما هم جزو این دسته از آدم ها هستید، خبر چندان خوشی برای تان نداریم. شما به عنوان فروشنده برای موفقیت در بازار نه تنها لازم است کاملا وقت شناس باشید، بلکه باید به مرور زمان صبح ها زودتر از حد معمول هم بیدار شوید. 

قبل از اینکه صدای داد و فریادتان از دست توصیه ما به هوا بلند شود، اجازه دهید کمی درباره اش توضیح دهیم. مدیتیشن فعالیتی است که معمولا قبل از شروع یک کار مهم یا سخت حسابی به داد آدم می رسد. ما در روزنامه فرصت امروز معتقدیم هیچ چیز به اندازه مدیتیشن در دنیای امروز به کارآفرینان کمک نخواهد کرد. البته شما لازم نیست در کلاس های مختلف ثبت نام کنید. همین که سراغ برخی از تمرین های ساده مثل نفس کشیدن منظم بروید، کافی خواهد بود. اینطوری به راحتی می توانید مشغول کار شده و با انگیزه ای مضاعف به پروژه ها برسید. این وسط هم خبری از استرس اضافی نخواهد بود. 

بی شک استرس برای کمتر کسی یک مهمان جذاب محسوب می شود. با این حال یادتان باشد، استرس جزئی از زندگی روزمره محسوب می شود. پس نباید دنبال از بین بردن کامل آن باشید. خب در بازار کلی رقیب مختلف وجود دارند که در یک چشم به هم زدن می توانند وضعیت شما را از این رو به آن رو کنند. پس کمی استرس همیشه مفید خواهد بود؛ چراکه مانع از بر باد دادن وضعیت کسب و کارتان می شود. 

مطلب مرتبط: مدیریت استرس

فعالیت بدنی: آخرین گام برای کاهش استرس

فعالیت بدنی

کسانی که در طول روز دائما پشت صندلی نشسته و به کارهای دفتری می رسند، معمولا مشکلات زیادی از نظر استرسی پیدا می کنند. خب آدمی که فعالیت بدنی اش صفر باشد، دائما به فکر و خیال می افتد. پس بد نیست کمی هم که شده به فکر افزایش فعالیت بدنی تان باشید. اینطوری شاید در مراحل ابتدایی سختی زیادی را تحمل کنید، اما به مرور زمان یاد می گیرید خیلی مسائل را سفت و سخت نگیرید. 

خیلی از کارآفرینان بزرگ و فروشنده هایی که اسم شان در رکوردهای گینس ثبت شده، اصلا فکرش را هم نمی کردند یک روز این همه شهرت به هم بزنند. بنابراین اگر شما برنامه ریزی خیلی سفت و سختی برای موفقیت در بازار دارید، بد نیست کمی در این شرایط تجدیدنظر کنید؛ چراکه با برنامه ریزی بیش از اندازه فقط فشار مضاعفی روی خودتان ایجاد می کنید. 

ایده ما در این بخش خیلی ساده و در عین حال اثرگذار است. کافی است کمی فعالیت ورزشی را به عنوان مکمل کارتان در نظر بگیرید. اینطوری بدون اینکه پولی خرج کنید، کلی از استرس ها را دور می ریزید. یادتان نرود، شما ماشین نیستید که 24 ساعته کار کند و خم به ابرو نیاورد. پس بد نیست کمی هم برای خودتان وقت بگذارید. شرکت در کلاس های ورزشی مورد علاقه می تواند یکی از این موارد باشد. خوب منتظر چه هستید؟ همین حالا سراغ باشگاه های اطراف خانه یا محل کار رفته و کمی هم که شده اوضاع را تغییر دهید. 

سخن پایانی

ایده های مناسب برای شروع فرآیند کاهش استرس تیم فروش

فروشندگان در طول روز فشار زیادی در محل کار تحمل می کنند. اگرچه بخشی از فشار کار کاملا طبیعی به نظر می رسد، اما از یک جایی به بعد دیگر اوضاع از کنترل آدم خارج می شود. آن وقت دیگر نمی توانید به راحتی با حجم بالای استرس کنار آمده یا به کارتان کاملا بی تفاوت ادامه دهید. درست در چنین شرایطی است که اهمیت مدیریت استرس خودش را نشان خواهد داد.

متاسفانه خیلی از کارآفرینان برای اینکه استرس شان را کاهش دهند، هیچ راه حلی دم دست ندارند. به همین خاطر اول از همه سراغ ایده های کلیشه ای می روند که همیشه محکوم به شکست هستند. ما در این مقاله سعی کردیم برخی از ایده های درجه یک و کاربردی را به شما معرفی کنیم. شما الان مجموعه ای از ایده های مناسب برای شروع فرآیند کاهش استرس تیم فروش را دم دست دارید. فرقی ندارد به عنوان یک فروشنده ساده با ما همراه بودید یا مدیر بخش فروش، در هر صورت حالا کنترل اوضاع در دست شماست. پس سعی کنید تا جای ممکن از ایده های این مقاله بهره ببرید. هر جا هم نیاز به کمک اضافه داشتید، ما همیشه آماده همراهی با شما هستیم. پس تعارف را کنار گذاشته و با ما در ارتباط باشید.

منابع:

https://www.closeriq.com

https://www.gomada.co

لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/C5tpGQLC
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
مشاوره کسب و کاردستگاه برش لیزرابزارآزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلتقویم رومیزیقیمت ورق گالوانیزهخرید قسطیتعمیر کاتالیزورخرید گوشی آیفون 13نهال گردومریم شفیعی مدیرعامل کانون ایران نوین و برگزارکننده نمایشگاه تهرانتخت خواب دو نفرهلایک اینستاگرام ارزانخرید از چینتور استانبولخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختآژانس تبلیغاتیچک صیادیتور اماراتدوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکخرید نهال گردوماشین ظرفشویی بوشدوره رایگان Network+سریال جنگل آسفالتکفش مردانهتلویزیون شهریMEXCتبلیغات در گوگللپ تاپ قسطیآی نودانلود رمانآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلگیفت کارت استیم اوکرایناسکرو کانوایرخرید لایک اینستاگرامپنجره دوجدارهخدمات سئولوازم یدکی تویوتاکولر گازی جنرال شکارنرم‌افزار حسابداریاجاره خودرو در دبیست مدیریتی
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه