دوشنبه, 13 آبان 1398 - 07:35

رشد 132.18درصدی درآمد غیرمشاع تسهیلات اعطایی، افزایش 75درصدی درآمد کارمزد و رشد12.11درصدی جذب منابع، بخشی از نتایج عملکرد مثبت بانک پاسارگاد نسبت به دوره میانی شش ماهه سال 97 بوده است و این عملکرد مثبت، زمینه انتشار زودتر از موعد صورت های مالی حسابرسی نشده بانک پاسارگاد در کدال سازمان بورس را فراهم کرد.

به گزارش عصر ایران، یکی از مهمترین رویکردهایی که می تواند منجر به موفقیت فعالیت بانک ها در مسیر سیاست های کلان اقتصادی کشور شود، عملکرد شفاف و ارائه اطلاعات براساس قوانین و مقررات است. یکی از این الزامات، انتشار صورت های مالی حسابرسی نشده بانک در کدال سازمان بورس است که بانک پاسارگاد پیش از موعد مقرر اقدام به انتشار آن کرده است. با آگاهی از جزییات عملکرد شش ماهه نخست سال 98 و با توجه به EPS اعلامی بانک که به مبلغ 151ریال در گزارش تدوین شده، در گزارش حاضر به نقاط قوت عملکردی پرداخته می شود.

عملکرد مثبت بانک پاسارگاد

با توجه به اینکه رعایت تمام قوانین و مقررات بازار بین بانکی و کفایت منابع نزد بانک مرکزی از مقدمات بانکداری است، بانک پاسارگاد در چند سال اخیر ضمن تأکید بر اجرای مصوبات و مقررات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار به کفایت منابع نیز نگاه ویژه ای داشته؛ به گونه ای که نه تنها نزد بانک مرکزی بدهکار نشده، بلکه پشتیبان سایر بانک ها در زمینه کسری منابع نیز بوده است.

افزایش 75درصدی درآمد کارمزد نسبت به دوره میانی شش ماهه سال 97 از دیگر دستاوردهای بانک پاسارگاد بوده است. با وجود اینکه تا حدودی تحریم ها موجب رکود در بازار کالا و خدمات شده بود و پیش بینی می شد این موضوع تراکنش های مالی و... را نیز تحت تأثیر قرار دهد، اما عملکرد بانک پاسارگاد که متکی بر اعتماد مشتریان است، در شش ماهه نخست سال 97، افزایش 100درصدی کارمزد ضمانت نامه های صادره و افزایش 93درصدی کارمزد پرونده های اعتباری مشتریان و افزایش کارمزد عملیات ارزی را نشان می دهد که بیانگر همت و اراده بانک پاسارگاد در کسب درآمدهای غیرمشاع بوده است. از سوی دیگر، در بخش درآمد غیرمشاع تسهیلات اعطایی، بانک افزایش 132.18درصدی داشته که ناشی از عملکرد بهینه در بخش فعالیت های ریالی و ارزی مربوط به وجه التزام بدهکاران اعتبارات اسنادی و ضمانت نامه های تسهیلات ارزی بوده است.

نباید فراموش کرد که بانک پاسارگاد به عنوان یکی از موتور های محرک توسعه اقتصادی با تکیه بر سوخت اصلی این موتور که همان گنجینه اعتماد عمومی و مردمی است، وجوه سپرده گذاران را در چرخه تولید، صنعت و کشاورزی به جریان انداخته و زمینه ایجاد ارزش افزوده و افزایش تولید ناخالص داخلی را فراهم کرده است و این مهم به دست نمی آمد مگر با جلب اعتماد مردمی. با این پشتوانه، بانک پاسارگاد توانسته است در بخش جذب منابع با تدابیری که از سوی مدیران عالی رتبه بانک انجام گرفته، رشد12.11درصدی را در دوره مالی تجربه کند. در این راستا، بانک به وکالت از سوی مردم، سپرده های آنان را جمع آوری، منابع استحصالی را با انعقاد قراردادهای متکی به عقود اسلامی در اختیار سرمایه گذاران و کارآفرینان قرار داده است تا کشور از پیچ رکود و تحریم عبور کند.

همچنین کاهش هزینه بهای تمام شده پول از 18.35درصد به 16.88درصد (هزینه ای که بابت سود سپرده ها پرداخت می شود) از دیگر اقداماتی بوده است که بانک پاسارگاد در دو سال اخیر با تغییر پورتفولیوی از جذب منابع گران قیمت به سمت جذب منابع ارزان قیمت، رویکرد جدیدی را پیش گرفته و در تحقق اهداف این بخش نیز موفق بوده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید