جمعه, 08 آذر 1398 - 10:06

نسبت توانگری مالی 28 شرکت بیمه در 7 سال گذشته اعلام شد

فرصت امروز: بیمه مرکزی آخرین نسبت توانگری مالی شرکت های بیمه در فاصله سال های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۸ را اعلام کرد.

با اینکه قدمت صنعت بیمه ایران نزدیک به یک قرن است، اما این صنعت هنوز نتوانسته رقیبی جدی برای بیمه گران خارجی باشد و در مواقع بحران سیاسی و اقتصادی همانند تحریم به کمک اقتصاد ایران بیاید. صنعت بیمه با وجود نزدیک به ۳۰ شرکت در مجموع زیر ۶۰ هزار میلیارد تومان سرمایه دارد که کمتر از 100هزار میلیارد تومان حق بیمه تولید می کند. صنعت بیمه ایران با وجود اینکه از سال ۱۳۱۴ افتتاح شده، دارای سرمایه 3هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی است؛ حال آنکه این شرکت حدود ۵۰درصد از این صنعت را در اختیار دارد، اما تا چندی پیش دارای زیان چند هزار میلیارد تومانی بوده که به تازگی اعلام شده این زیان به نقطه سود و سر به سری رسیده است.

سطح یک توانگری مالی شرکت بیمه

براساس آیین نامه شماره ۶۹ شورای عالی بیمه، شرکت های بیمه باید صورت های مالی سالانه خود را پس از تصویب در مجمع عمومی، محاسبه و همراه با اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی برای بیمه مرکزی ارسال کنند. آخرین آمارهای اعلامی از سوی بیمه مرکزی حاکی از آن است که توانگری مالی تعدادی از شرکت های بزرگ بیمه هنوز از سطح یک پایین تر است، چنانچه نسبت توانگری بیمه بزرگ ایران به تازگی از سطح چهار به سطح دو ارتقا پیدا کرده است.

در واقع، صنعت بیمه ایران فاصله زیادی با صنعت بیمه در کشورهای پیشرفته دارد و به عنوان نمونه، ضریب نفوذ ۲.۳درصدی بیمه در ایران گویای همین مسئله است، در حالی که در کشورهای منطقه ضریب نفوذ بالای ۱۰درصد بوده و ما فاصله زیادی با آنها داریم. مسئله اصلی پایین بودن ضریب نفوذ به عقیده بسیاری از کارشناسان، بی اعتمادی به این صنعت در بین مردم است. یکی از موضوعاتی که صنعت بیمه ایران نتوانسته تاکنون خود را به روز کند، ورود نکردن صنعت بیمه به بازارهای مالی و انتشار اوراق است، چراکه با این کار می توان ریسک بیمه را به بقیه بخش های اقتصادی کشور توزیع کرد و حتی با این کار می توان برای تحریم ها نیز مفید بود.

اما آخرین وضعیت توانگری مالی شرکت های بیمه در ایران نشان می دهد 22 شرکت بیمه در سطح یک توانگری مالی و شش شرکت بیمه دیگر در سطح دو توانگری مالی قرار دارند. به گزارش ایبِنا، شرکت های بیمه در اجرای مقررات مصوب شورای عالی بیمه (آیین نامه شماره ۶۹) موظفند توانگری مالی خود را پس از حسابرسی صورت های مالی سالانه، محاسبه کرده و همراه اظهار نظر حسابرس و بازرس قانونی به بیمه مرکزی ارسال کنند. در همین راستا، اداره کل نظارت مالی بیمه مرکزی پس از بررسی و کنترل محاسبات، آخرین وضعیت نسبت توانگری هر یک از شرکت های بیمه برای سال های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۸ را اعلام کرد.

بیمه مرکزی متذکر شده است که توانگری اعلامی بیمه مرکزی در هر سال، براساس صورت های مالی حسابرسی شده سال گذشته است. همچنین در سال هایی که شرکت بیمه کمتر از سه سال سابقه فعالیت داشته، صرفا سطح توانگری آن درج شده است. بر این اساس، ۲۲ شرکت بیمه آسیا، دانا، البرز، پارسیان، ملت، سامان، نوین، پاسارگاد، کارآفرین، میهن، کوثر، ما، سرمد، تعاون، اتکایی ایرانیان، حکمت صبا، تجارت نو، زندگی خاورمیانه، امید، ایران معین، آسماری و اتکایی امین در سطح یک توانگری مالی و شش شرکت بیمه ایران، معلم، رازی، سینا، دی و آرمان در سطح دو توانگری مالی قرار دارند. این در حالی است که توانگری مالی هیچ شرکتی در سطح ۲، ۳ و ۴ توانگری مالی قرار ندارد. البته در فهرست اعلام شده بیمه مرکزی نام شرکت بیمه حافظ که در سال گذشته در سطح چهار توانگری مالی قرار داشت، اعلام نشده است.

شرکت هایی که در سطح یک توانگری و وضعیت مطلوب قرار دارند، نسبت توانگری آنها برابر ۱۰۰درصد و بیشتر است. این شرکت ها از توانایی کافی جهت ایفای تعهدات خود در مقابل بیمه گذاران و صاحبان حقوق آنها برخوردارند. نسبت توانگری مالی سطح دو، بیش از 70درصد و کمتر از ۱۰۰درصد است. مطابق شاخص های تعریف شده سطح دو توانگری به این معناست که شرکت های بیمه توانایی ایفای تعهدات خود را دارند ولی باید برای رسیدن به شرایط مطلوب، وضعیت مالی خود را ترمیم و تقویت کنند. برابر برنامه ریزی صورت گرفته، بیمه مرکزی از شرکت های مذکور درخواست ارائه برنامه ترمیم وضعیت مالی سه ساله و حسب مورد برنامه افزایش سرمایه کرده که پس از بررسی و تأیید، برای اجرا به شرکت های مشمول ابلاغ می شود.

نسبت توانگری مالی سطح سه، بیش از ۵۰درصد و کمتر از ۷۰درصد است. برابر مقررات موجود، شرکت های بیمه ای که در سطح سه قرار می گیرند، موظفند علاوه بر برنامه ترمیم وضعیت مالی، برنامه افزایش سرمایه خود را برای دو سال مالی آتی(به تفکیک سالانه) تهیه و جهت رسیدگی به بیمه مرکزی ارائه کنند. این برنامه ها باید به گونه ای باشد که در آن چگونگی ارتقای سطح توانگری حداقل تا سطح دو ظرف دو سال آینده را به روشنی نشان دهد.

نسبت توانگری مالی سطح چهار، بیش از ۱۰درصد و کمتر از ۵۰درصد است. شرکت هایی که در سطح چهار قرار می گیرند باید برنامه ترمیم وضعیت مالی و برنامه افزایش سرمایه خود را برای سال مالی آینده تهیه و جهت رسیدگی به بیمه مرکزی ارائه دهند. برنامه های مذکور باید به گونه ای تدوین شوند که نشان دهند چگونه مؤسسه بیمه سطح توانگری خود را ظرف یک سال حداقل تا سطح سه ارتقا خواهد داد. علاوه بر این با توجه به سطح توانگری شرکت ها، بیمه مرکزی به استناد ماده ۱۲ آیین نامه توانگری، شرکت های بیمه مشمول را ملزم به انجام برخی از اقدامات فوری از جمله کاهش صدور بیمه نامه، عدم ارائه پاداش به مدیران و خودداری از سرمایه گذاری در بخش های کم بازده کرده است.

نسبت توانگری مالی سطح پنج، کمتر از ۱۰درصد است. چنانچه نسبت توانگری مؤسسه بیمه در سطح پنج باشد، بیمه مرکزی مجاز است پروانه فعالیت مؤسسه بیمه را در یک یا چند رشته بیمه ای تعلیق یا ابطال کند.

در راستای اجرای آیین نامه توانگری مالی، بیمه مرکزی به عموم هم وطنان و بیمه گذاران توصیه کرده است به سطح توانگری مالی شرکت های بیمه که توسط بیمه مرکزی تأیید و اطلاع رسانی شده به عنوان یکی از معیارهای انتخاب بیمه گر خود توجه کرده و در عین حال از توجه به سابقه فعالیت و گستره خدمات هر شرکت بیمه، نحوه رسیدگی و پرداخت خسارت و ظرفیت مجاز نگهداری و قبولی ریسک در شرکت های بیمه غفلت نکنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


با ما در ارتباط باشید

021.86073324

021.88827112

[email protected]

شبکه های اجتماعی