شنبه, 05 بهمن 1398 - 19:08

تصاحب شرکت رِد هت و فروش محصولات پرقدرت و پرچمدار سبب شد IBM فراتر از انتظارها ظاهر شود و سود بیشتری در مقایسه با سه ماهه پیشین کسب کند.

به گزارش زومیت، این گونه به نظر می رسد تصمیم IBM برای خرید رِد هت(Red Hat)، رفته رفته در حال تبدیل به خریدی هوشمندانه برای شرکت مذکور است. اواخر روز سه شنبه و پس از انتشار نتایج درآمدهای شرکت رِد هت، قیمت سهام IBM سیر صعودی پیدا کرد. غول قدیمی فناوری گفته است درآمد رِد هت در سه ماهه گذشته با افزایشی ۲۴درصدی، از مرز یک میلیارد دلار فراتر رفته است. در گزارش مالی منتشرشده، خود IBM درآمد متوسطی تجربه و فراتر از پیش بینی بازار عمل کرده است.

IBM به  لطف Red Hat عملکردی فراتر از انتظار

روز سه شنبه مدیر ارشد مالیIBM، جیمز کاوانا، در گفت و گو با تحلیلگران تأکید کرد آنها شروع موفقی با رِد هت داشته اند. به گفته تحلیلگران، خود رِد هت نیز یکی از عوامل چنین موفقیتی بوده است. تحلیلگری با نام پاتریک مورهِد به وب سایت خبری Business Insider گفته است مزیت های رِد هت در حال تأثیرگذاری است. همچنین، IBM از فروش محصولات پرقدرت و پرچمدار خودش درآمد هنگفتی کسب کرده است که مورهد این فروش را مدیون تقاضای خاموش بازار می داند.

نتایج گزارش مالی یادشده خبر خوشحال کننده ای برای شرکت IBM است؛ شرکتی که چندین وچند بار با ریزش درآمد روبه رو بوده و در تلاش است با ظهور فناوری های مبتنی بر فضای ابری سازگاری یابد. این غول فناوری با فروش سخت افزار و نرم افزارهایی که کسب و کارها برای نصب و راه اندازی مراکز داده در داخل خود شرکت ها استفاده می کنند، بر بازار سازمان ها مسلط شده است.

مانند سایر شرکت های فناوری قدیمی، IBM نیز خود را به سختی با فناوری های مبتنی بر فضای ابری سازگار کرد. این فناوری به کسب و کارها اجازه می دهد شبکه هایی روی پلتفرم های مبتنی بر فضای وب از شرکت هایی همچون آمازون و گوگل و مایکروسافت راه اندازی کنند.IBM گفته است مشغول سرمایه گذاری روی روند جدیدی با نام «محاسبات ابری ترکیبی» است که در این روند کسب وکارها در حالی که قسمت اعظمی از داده ها و اپلیکیشن های شان را در مراکز داده خصوصی نگهداری می کنند، شبکه هایی نیز روی فضای ابری راه اندازی می کنند.

شرکت IBM می گوید این احتمال را می دهد بازار محاسبات ابری ترکیبی تا یک تریلیون دلار رشد و شرکت مذکور بر این بازار حکمرانی کند. خرید رِد هت با مبلغی افزون بر ۳۴میلیارد دلار بخشی از نقشه بوده است. گزارش مالی شرکت یادشده نشان می دهد شاید این غول فناوری در مسیر درستی در حال حرکت است. مدیر شرکت بین المللی داده(IDC)، کرافورد دل پرت، به وب سایت Business Insider گفته است نتایج به دست آمده نشان می دهد IBM روند صحیحی برای تبدیل به بازیگری قدرتمند در بخش مربوط به محاسبات ابری در پیش گرفته است. تیم باجارین، رئیس شرکت استراتژی های خلاقانه(Creative Strategies) نیز در گفت و گو با وب سایت Business Insider گفته است:

گزارش مالی IBM تأیید می کند خرید رِد هت و تعهد IBM به محاسبات ابری و هوش مصنوعی و سرمایه گذاری روی بخش تحقیق و توسعه در حال ثمردهی برای آنها است. به نظر می رسد آنها (IBM) در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته از وضعیت بهتری برخوردار هستند و با توجه به مسیری که در پیش گرفته اند، بسیار محتمل است رشد آنها در سال جدید نیز ادامه یابد.

مورهد با دیدگاه باجارین موافق است و می گوید انتظار دارد IBM پس از یک یا دو دوره سه ماهه به سوددهی کلی برسد. این شرکت یکی از ارزش های پیشنهادی بهتر را در حوزه محاسبات ابری دارد و آنچه به نظر می رسد، رشد دارایی رِد هت است. با این حال، تمامی تحلیلگران تحت تأثیر گزارش مالی IBM قرار نگرفته اند. برای مثال، مارتی وُلف، رئیس گروه تحلیلی مشاوران Martinwolf M&A بهBusiness Insider، گفته است انتظارات چنان کم بود که مبالغ بازخرید با مبلغ اندکی بیشتر از ۱۵۰ میلیون دلار، سبب شد دلالان سر از پا نشناسند. خط روند برای این شرکت هنوز هم به کاهش درآمد اشاره می کند.

IBM سود سه ماهه چهارم را ۳٫۶۷ میلیارد دلار یا به عبارتی ۴٫۱۱ دلار به ازای هر سهم اعلام کرد. در مقام مقایسه، میزان سود در سه ماهه مشابه سال قبل ۱٫۹۵ میلیارد دلار یا ۲٫۱۵ دلار به ازای هر سهم و سود تعدیل شده نیز ۴٫۷۱ دلار در هر سهم اعلام شده بود. درآمد کل IBM در مقایسه با سه ماهه قبل افزایش یافته و به ۲۱٫۷۸ میلیارد دلار رسیده است. در سه ماهه سوم درآمد این شرکت ۲۱٫۷۶ میلیارد دلار بود. تحلیلگران انتظار داشتند درآمد کل شرکت ۲۱٫۶۴ میلیارد دلار و سود به ازای هر سهم ۴٫۶۸ دلار باشد. سهام این غول فناوری در ساعات پس از انتشار گزارش مالی، بیش از ۴درصد افزایش یافت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید