سه شنبه, 13 تیر 1396 - 14:37

این یک واقعیت انکار ناپذیر است که کمتر موقعیتی پیش خواهد آمد که مدیران برای تصمیم های خود به منابع و اطلاعات کافی دسترسی داشته باشند. تحت این شرایط لازم است آنها به علت کمبود وقت و اهمیت تصمیم، دست به انتخابی همراه با ریسک بزنند. برخلاف باور بسیاری از مردم، ریسک پذیر بودن همواره بد نیست و در مواردی تنها گزینه پیش رو است. فراموش نکنید که تعلل بیش از اندازه شما می تواند منجر به این شود که موقعیت از دست برود.

رفتار قاطعانه نه رفتار پرخاشگرانه است نه ظالمانه و نه سلطه جویانه و به رفتاری گفته می شود که مستقیم، صادقانه و مناسب عقاید و احساسات ما باشد یعنی ما در برابر موضوعات مختلف همانطوری رفتار کنیم که عقیده، احساس و نظر ما است. رفتار قاطعانه مانع سوء استفاده دیگران و تحمیل نظرات و خواسته های شان به ما می شود و ما می توانیم خواسته ها و نظرات خود را به راحتی ابراز کنیم.

ایده

قاطعیت یکى از جنبه هاى قابل اصلاح ارتباط میان افراد است. این مهارت مى تواند افراد را در برخورد با همکاران بالادست و زیردست بسیار یارى دهد. به اعتقاد لازاروس قاطعیت داراى چهار مؤلفه است:

- اول، رد تقاضا

- دوم، جلب محبت دیگران و مطرح کردن درخواست هاى خود

- سوم، ابراز احساسات مثبت و منفى

- چهارم، شروع، ادامه و خاتمه گفت وگوها.

توانایی تصمیم گیری یکی از ویژگی های مهم رهبران محسوب می شود. بدون شک یکی از علل تمایز رهبر خوب و بد همین امر است. موفقیت یا عدم موفقیت شرکت به جهت دهی ای بستگی دارد که شما به تصمیم های خود اعمال می کنید. به همین خاطر در این امر باید کاملا هوشیار عمل کنید زیرا ممکن است یک تصمیم اشتباه منجر به خسارتی غیر قابل جبران شود، البته این امر در کمتر مواردی رخ خواهد داد و منظور از آن این است که با توجه به فضای رقابتی حال حاضر، یک تصمیم ناکارآمد می تواند موقعیت شما را دستخوش تغییر کند. تحت این شرایط ممکن است در صورتی که با رقیبان سرسختی روبه رو باشید، نتوانید دیگر به جایگاه سابق خود بازگردید. 

در جنگ جهانی دوم متفقین برای آزاد سازی فرانسه به رهبری آمریکا در ساحل نرماندی با نیرو های نازی مواجه شدند. بسیاری از تحلیلگران علت پیروزی متفقین ها را در تصمیم درست فرمانده آمریکایی، جورج اس پاتن مبنی بر حمله همه جانبه به جای جنگ چریکی می دانند.

این عملیات که بزرگ ترین نبرد جنگ جهانی دوم محسوب می شود، به یکی از جسورانه ترین عملیات آبی- خاکی تاریخ بشر تبدیل شد. به همین خاطر هم است که تصمیم این فرمانده بسیار مورد توجه قرار گرفت. بدون شک این تصمیم در همان لحظه و با بررسی سریع شرایط صورت گرفت اما به دلیل قاطعیتی که وی از خود نشان داد، مورد قبول همگان قرار گرفت.

آنچه در عمل باید انجام دهید

- قاطعیت به ما کمک می کند تا:

 1- احساس بهتری نسبت به خود داشته باشیم

 2- اعتمادبه نفس مان را رشد دهیم

 3- روابط صادقانه و سالمی داشته باشیم

 4- بر موقعیت های روزمره کنترل و تسلط بیشتری داشته باشیم

 5- از سلطه جویی ها و سوء استفاده های دیگران پیشگیری به عمل آوریم.

- افراد قاطع از رفتار فرد انتقاد می كنند نه از خود فرد. برای مثال فرد قاطع جمله «وقتی كه کارها را به موقع انجام نمیدهی عصبانی می شوم» را به جای «تو همیشه منو عصبانی می كنی» به كار می برد.

- در صورتی که تأخیر در تصمیم گیری می تواند منجر به از دست رفتن موقعیت شود، بهتر است سریعا تصمیم خود را بگیرید. درواقع این یک واقعیت است که فرصت ها منتظر نمی مانند و فردی موفق است که بتواند از موقعیت های خود بهره کافی را ببرد.

- یک تصمیم می تواند بعدها اصلاح یا حتی عوض شود. به همین خاطر ریسک پذیر بودن نباید مانع از اقدام و تصمیم گیری شما شود.

- تصمیم لحظه ای به این معنا نیست که بدون فکر و تعمل صورت گیرد، بلکه به این معنا است که از منابع و افرادی که در دسترس هستند برای تصمیم خود کمک بگیرید. فراموش نکنید که شما در مقام مدیر الزاما نسبت به همه مسائل آگاه نیستید و بدون شک به کمک (خصوصا در این گونه مواقع حساس) نیاز دارید. با این حال باید به نحوی عمل کنید که همگان بدانند در آخر فرد تصمیم گیرنده شما هستید تا اقتدار شما حفظ شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید