چهارشنبه, ۳ مرداد(۵) ۱۴۰۳ / Wed, 24 Jul(7) 2024 /
           
فرصت امروز

دنیای کسب و کار پر از حساب و کتاب هایی است که باید به طور دقیق ارزیابی شوند. خیلی از برندها فقط به خاطر اینکه حواس شان به حساب و کتاب شرکت نیست، بعد از مدت زمانی کوتاه با انواع بدهی ها رو به رو می شوند. راستش را بخواهید، وقتی شما با کلی بدهی مواجه شوید، دیگر شانس زیادی برای بازگشت به بازار ندارید. مگر اینکه یک کامبک عجیب و غریب بزنید!

ما در روزنامه فرصت امروز دوای درد شرکت ها در رابطه با بدهی و امور مالی را همکاری با یک حسابدار کاربلد می دانیم. اینطوری شما می توانید بدون هیچ مشکلی فرآیند همکاری با افراد موردنظر را شروع کرده و نگران هیچ چیز هم نباشید. یادتان باشد، شما یک حسابدار یا فرد حرفه ای در این زمینه نیستید. بنابراین برای بهبود کارتان نیاز به کمک بقیه دارید. این مسئله ای است که هنوز خیلی از کارآفرینان با آن کنار نیامده اند. درست به همین خاطر ما در روزنامه فرصت امروز معتقدیم اولین قدم در مسیر مدیریت مالی درست درک این ماجراست که حسابداری یک کار تخصصی محسوب می شود. 

اگر شما هم در شرکت تان از نظر مالی شرایط دشواری دارید، بد نیست در این مقاله با ما همراه شوید. ما در این مقاله قصد داریم با شما درباره فرآیند حسابداری صحبت کنیم. البته اول از همه به تعریف کارویژه یک حسابدار خواهیم پرداخت. سپس نیاز کسب و کارها به این حوزه را بررسی کرده و در نهایت متر و معیاری برای انتخاب حسابدار خوب در اختیارتان قرار می دهیم. پس با ما همراه باشید تا برخی از مهمترین نکات در این رابطه را یاد بگیرید. 

حسابدارها دقیقا چه کار می کنند؟

حسابدارها دقیقا چه کار می کنند؟

وقتی یک کسب و کار شروع به کار می کند، فرآیندهای روزمره متنوعی را پشت سر خواهد گذاشت. نکته جالب اینکه تمام فرآیندها مثل تولید محصول، تعامل با مشتری یا حتی استخدام نیروی کار هزینه مشخصی برای کسب و کارها به همراه دارد. حالا اگر یک مدیر حواسش به میزان ولخرجی در بازار نباشد، احتمالا خیلی زود با مشکلات فزاینده ای رو به رو می شود. آن وقت دیگر هیچ فرصتی برای تعامل درست و حسابی با دیگران نخواهد داشت. این مسئله ای است که خیلی وقت ها کارآفرینان را در شرایط بی نهایت دشواری قرار می دهد. به همین خاطر ضروری است قبل از اینکه اوضاع مالی حسابی به هم بریزد، فکری به حال اعداد و ارقام کرد. 

حسابدارها اغلب اوقات با کتابدارها اشتباه گرفته می شوند. در حالی که حسابدارها هم انواع برگه های مالی را آرشیو می کنند، اما وظیفه اصلی شان نه نگهداری از انواع دفترهای حساب و کتاب، بلکه محاسبه دخل و خرج به طور اصولی است. به طوری که شما در بلندمدت نه تنها از پس هزینه های برند برآیید، بلکه حاشیه سود مناسبی نیز داشته باشید. 

مطلب مرتبط: ورود به دنیای حسابداری؛ چطور و چگونه؟

اگر بخواهیم خیلی ساده کار حسابدارها را ارزیابی کنیم، آنها مثل یک بانک خوب هستند که علاوه بر نگهداری از اصل سرمایه شما، درباره میزان دخل و خرج و باقیمانده احتمالی سرمایه نیز به شما اطلاعات خوبی می دهند. درست به هین خاطر در دنیای کنونی کارآفرینی بدون استفاده از فرآیندهای حسابداری تقریبا امری غیرممکن محسوب می شود. 

آیا همه کسب و کارها به حسابدار نیاز دارند؟

آیا همه کسب و کارها به حسابدار نیاز دارند؟

یکی از سوالاتی که اهمیت بسیار زیادی در دنیای کسب و کار دارد، میزان نیاز هر برند به حسابدار است. این امر به شما کمک می کند تا توانایی تان برای اثرگذاری بر روی مخاطب را به خوبی ارزیابی کنید. خب هر کسی در بازار به دنبال بهبود اوضاع مالی اش است. با این حال آیا همه برندها نیاز به حسابدار دارند؟

شاید یک جواب دم دستی برای سوال بالا تاکید بر نیاز به حسابرسی از تمام کسب و کارها باشد. با این حال وقتی شما یک استارت آپ کوچک را در نظر بگیرید، دیگر ماجرا آن قدرها هم جدی نخواهد بود. خب شما با کمی دانش حسابداری می توانید به ساده ترین شکل ممکن کارتان را پیش ببرید. این امر به شما کمک می کند تا صرفه جویی خوبی هم در هزینه های شرکت داشته باشید. 

ما در روزنامه فرصت امروز در جواب به این سوال که آیا همه برندها به حسابدار نیاز دارند، شرایط هر کسب و کار را در کانون توجه قرار می دهیم. اگر شما تازه اول راه هستید و کارمندان زیادی هم ندارید، لازم نیست با فرآیند حسابداری گسترده خودتان را به دردسر بیندازید. با این حال اگر چند سالی از حضورتان در بازار می گذرد و در بازارهای مختلفی فعالیت می کنید، بد نیست به فکر استفاده از دست کم یک حسابدار باشید. 

یادتان باشد، برندهای بزرگ نیاز به بیشتر از یک حسابدار دارند. به همین خاطر اگر حواس تان نباشد، شاید خیلی زود با مشکلات اساسی رو به رو شوید. هرچه باشد، مدیریت صورت های مالی یک برند بزرگ از عهده یک حسابدار ساده برنمی آید بنابراین در برخی از شرکت های بزرگ ما با تیم حسابداری رو به رو هستیم. 

چطور حسابدار مناسب برای شرکت پیدا کنیم؟

چطور حسابدار مناسب برای شرکت پیدا کنیم؟

حالا به بخش اصلی و هیجان انگیز ماجرا رسیده ایم. تا اینجای کار با کلی بحث درباره حسابدارها و نیاز کسب و کارها به استفاده از افراد متخصص داشته ایم. با این حال از اینجا به بعد بحث ما دیگر فرق خواهد کرد؛ چراکه الان با نیاز برندها به استخدام فرد مناسب رو به رو هستیم. شما تا اینجا باید درباره نیاز برندتان به حسابدار به جمع بندی درستی رسیده باشید. خب اگر هنوز تردید دارید، به نظرم بد نیست به مراحل قبل برگشته و تکلیف تان را یکسره کنید؛ چراکه بخش فعلی برای تصمیم گیری اساسی درباره استفاده از حسابدارها کمکی به شما نخواهد کرد. 

مطلب مرتبط: ترندهای جدید صنعت حسابداری در دهه پیش رو

شما در این بخش یاد می گیرید که چطور در دنیای بزرگ حسابداری دست روی افرادی بگذارید که دقیقا با شرایط شرکت تان سازگار باشند. پس بهتر است همین حالا دست به کار شده و با ما همراه شوید. 

شناسایی نیازهای شرکت

شناسایی نیازهای شرکت

اولین نکته ای که باید به خوبی مدنظر قرار دهید، توجه به نیازهای شرکت است. خب این مسئله برای شما اهمیت محوری دارد. اگر نتوانید نیازهای شرکت را به طور اصولی برآورده سازید، کارتان با چالش های سنگینی رو به رو خواهد شد. 

باور کنید یا نه، امروزه بسیاری از مدیران نسبت به نیازهای اصلی کسب و کارشان شک و تردیدهای زیادی دارند. اگر به این مسئله آن دسته از مدیرانی که اصلا روح شان از نیازهای شرکت خبردار نیست را اضافه کنیم، دیگر تراژدی مان تکمیل خواهد شد. 

شما به عنوان مدیر یا حتی عضوی از شرکت باید درک دقیقی از نیازهای برند داشته باشید. این امر به شما کمک خواهد کرد تا فرآیند ساده تری برای اثرگذاری بر روی مخاطب را دنبال کنید. اجازه دهید از یک مثال ساده برای درک بهتر موضوع استفاده کنیم. 

شرکتی را در نظر بگیرید که در زمینه خدمات حیوانات خانگی فعالیت دارد. شاید این برند در ابتدای راه صورت حساب های ساده ای داشت و مدیرعامل شرکت به راحتی از پس حسابداری برمی آید، اما به مرور زمان با توسعه کسب و کارش دیگر صورت های مالی به آن سادگی قدیم نیست. درست به همین خاطر درک گردش مالی شرکت نیاز به استفاده از خدمات رسمی یک حسابدار خواهد داشت. این مسئله ای است که شما برای درک دقیقش باید کمی به خودتان زحمت داده و سراغ یک حسابدار خوب بروید. 

گاهی اوقات کارآفرینان دقیقا نیازهای شرکت شان را نمی دانند. به همین خاطر سراغ حسابداری می روند که اصلا آشنایی با حوزه کاری آنها ندارد. یادتان باشد، هر حوزه کاری ویژگی های خاص خودش را دارد. پس بهتر است قبل از اینکه با عجله سراغ استخدام یک حسابدار بروید، کمی رزومه اش را بررسی کنید. این امر درک بسیار خوبی از فرآیند تعامل با حسابدارها و نیازهای شرکت در اختیار شما قرار خواهد داد. 

اگر بتوانید پس از شناسایی نیازهای شرکت آنها را طبقه بندی و اولویت بندی کنید، دیگر کارتان حرف نخواهد داشت. این امر می تواند به شما کمک کند تا اثرگذاری بهتری از نظر مالی در بازار داشته باشید و همکاری تان با حسابدارها نیز بی نهایت ساده تر خواهد شد. به همین خاطر ما در روزنامه فرصت امروز معتقدیم کارآفرینان باید همیشه به فکر استفاده از خدمات مورد نظر باشند. 

انتخاب از بین حسابدار تمام وقت یا پاره وقت

انتخاب از بین حسابدار تمام وقت یا پاره وقت

آیا شما به یک حسابدار تمام وقت نیاز دارید که دم به دقیقه در شرکت باشد یا حضورش در یک روز خاص در طول هفته کافی خواهد بود؟ خب شما که پول اضافه ندارید که در بازار ولخرجی کنید. به همین خاطر باید درک درستی از اوضاع داشته و براساس آن دست به انتخاب بزنید. این امر می توانید برای شما هزینه های زیادی هم به همراه بیاورد. 

مطلب مرتبط: ترندهای حسابداری

راستش را بخواهید، امروزه بیشتر حسابدارها به طور پاره وقت در شرکت های مختلف مشغول فعالیت هستند؛ چراکه صورت حساب های هر شرکت علی رغم پیچیدگی های فراوانی که دارد، نیازمند یک هفته کار پشت سرهم نیست. این طوری هم فرصت های کاری پیش روی حسابدارها تقویت می شود، هم اینکه دیگر لازم نیست یک برند کلی پول برای استخدام تمام وقت یک حسابدار دهد. 

اگر نظر ما را بخواهید، شما در اولین مرحله باید با خودتان حسابی روراست باشید. خب بسیاری از کارآفرینان فکر می کنند اگر یک حسابدار پاره وقت داشته باشند، همیشه با مشکلاتی از نظر سطح تعامل با مخاطب رو به رو خواهند شد. از این گذشته آنها خودشان را درگیر چشم و همچشمی با دیگر برندها می کنند. خب اگر یک برند چند تا حسابدار تمام وقت دارد، اصلا نباید تحت تاثیر آن قرار بگیرید؛ چراکه نیازهای برند شما با برند موردنظر کاملا فرق دارد. پس سعی کنید کمی تخصصی تر بحث را دنبال کرده و خودتان را از سطح برندهای کلیشه ای جدا کنید. 

قبول دارم پز دادن با حسابدارهای رسمی و تمام وقت مثل هر کار دیگری حسابی کیف می دهد. با این حال شما باید کمی هم که شده به فکر توسعه بلندمدت کسب و کارتان هم باشید. به همین خاطر بد نیست از هر فرصتی برای صرفه جویی در هزینه ها استفاده کنید. این امر به شما کمک خواهد کرد تا اوضاع تان را به طور دقیق تری مدیریت کرده و دیگر لازم نباشد دم به دقیقه بودجه تان را بیشتر و بیشتر کنید. 

ما در روزنامه فرصت امروز معتقدیم برنده نهایی بازار آن برندی است که توانایی مدیریت مالی درستی را داشته باشد. شما برای اینکه کار نه تنها به یک حسابدار خوب، بلکه هوش کارآفرینی نیز نیاز دارید. اگر هنوز صورت حساب های مالی تان خیلی گسترده نشده است، بد نیست به جای حسابدار تمام وقت سراغ یک گزینه پاره وقت بروید. اینطوری با یک تیر دو نشان می زنید؛ هم هزینه کمتری خواهید کرد، هم اینکه حسابدار موردنظر راضی تر خواهد بود؛ چراکه فرصت همکاری با برندهای دیگر و تقویت رزومه اش را خواهد داشت. 

آماده سازی سوالات مصاحبه

آماده سازی سوالات مصاحبه

هر استخدامی حتی به طور پاره وقت باید از دالان مصاحبه ای دقیق و تخصصی عبور کند. متاسفانه بسیاری از کارآفرینان خیال می کنند همه حسابدارها توانایی های مشابهی دارند. پس دیگر نیاز نیست مصاحبه انجام شده یا وضعیت به طور اصولی مورد ارزیابی قرار گیرد. اگر شما هم اینطور فکر می کنید، باید بگویم سخت در اشتباهید؛ چراکه ما در روزنامه فرصت امروز ماجرا را طور دیگری مورد ارزیابی قرار می دهیم. ماجرا از این قرار است که شما برای همکاری اصولی با یک حسابدار باید دست کم چند تا سوال کلیدی از او بپرسید. 

اولین سوالی که به نظر مناسب است، توصیف شرایط کار ایده آل از نظر فرد موردنظر است. خب شما باید معیارهای حسابدارتان برای فعالیت و همکاری با خود را بدانید. نکته کلیدی دیگری که در این میان باید بدان توجه کرد، مسئله مربوط به چالش هایی است که فکر می کنند در طول همکاری با آن رو به رو خواهید شد. خب این مسئله به شما کمک می کند تا درک خوبی از همکاری مورد نظر پیدا کرده و بتوانید بدون مشکل خاصی آن را حل کنید. 

وقتی یک حسابدار نسبت به چالش های احتمالی همکاری با شما اطلاع داشته باشد، به احتمال زیاد درباره راهکارهای آن نیز درک خوبی پیدا کرده است. به همین خاطر ما در روزنامه فرصت امروز معتقدیم کارآفرینان باید همیشه در جلسه مصاحبه سوالات دقیقی را مطرح کنند، وگرنه فرآیند گفت وگو به حاشیه خواهد رفت. 

یکی دیگر از سوالاتی که می توانید در فرآیند مصاحبه مطرح کنید، مسئله میزان حقوق موردنظر حسابدار است. خب فرد موردنظر شما چه میزان حقوق را مناسب ارزیابی می کند؟ این سوالی است که باید جواب روشنی برای آن پیدا کنید. خیلی وقت ها کارآفرینان جواب های روشن در این رابطه را به بعدا موکول می کنند. خب این امر موجب تفاوت انتظارات میان شما و حسابداران می شود. در نهایت نیز همکاری تان دقیقه 90 با چالش رو به رو شده و لغو می شود. 

اگر شما بتوانید انتظارات مالی منطقی در طرف مقابل ایجاد کنید، همکاری تان بلندمدت خواهد شد. راستش را بخواهید، همکاری کوتاه مدت با حسابدارها برای هیچ کسب و کاری فایده ای به همراه ندارد. پس بهتر است قبل از اینکه اوضاع تان حسابی به هم بریزد، کمی به فکر بحث درباره مسائل مالی باشید. 

مراجعه به موسسه های کاریابی

مراجعه به موسسه های کاریابی

یکی دیگر از روش هایی که به شما برای یافتن حسابدار مناسب کمک می کند، استفاده از خدمات شرکت های کاریابی است. این امر فرصت بی نهایت خوبی در اختیار شما قرار می دهد تا فرآیند کارتان را به شیوه ای دقیق جهت دار نمایید. یادتان باشد، در دنیای کنونی بسیاری از حسابدار روی موسسات مورد نظر برای یافتن کار حساب باز می کنند. بنابراین شما می توانید با استفاده از خدمات چنین موسسه هایی یک میانبر سریع السیر بزنید. 

مطلب مرتبط: مزایای برون‌ سپاری امور حسابداری

ما در روزنامه فرصت امروز معتقدیم بسیاری از کارآفرینان باید فرآیند همکاری با حسابدارها را در سریع ترین زمان ممکن ساماندهی کنند. البته در این میان بحث های بسیار مهمی وجود دارد که باید به طور اصولی از سوی شما بررسی شود. خب در این میان یک واسطه مثل شرکت های کاریابی به شما برای سر و سامان دادن بی دردسر به کارها کمک خواهد کرد. پس منتظر چه هستید؟ همین حالا دست به کار شده و اوضاع را به سود خودتان تغییر دهید. این امر به شما کمک خواهد کرد تا خیلی سریع تر به نتیجه دلخواه و همکاری با حسابدار مناسب برسید. 

یادتان باشد، شما نباید در موسسات کاریابی سراغ اولین گزینه برای همکاری بروید. در عوض افراد مختلف را با هم مقایسه کرده و در نهایت بهترین گزینه را انتخاب کنید. اگر کارآفرین سختگیری هستید، می توانید گاهی اوقات نظرات دیگران درباره یک حسابدار یا حتی توصیه نامه کارفرماهای قبلی را نیز نگاه کنید. این امر شما را از بابت انتخاب فرد درست برای همکاری کاملا مطمئن خواهد کرد. پس دیگر لازم نیست نگران چیزی باشید. کافی است هرچه سریع تر کارتان را شروع کرده و به سوی همکاری با یک حسابدار خوب پیش بروید. 

خیلی وقت ها کارآفرینان نه به خاطر کیفیت بد فعالیت شان، بلکه تاخیرهای فراوان با شکست رو به رو می شوند. پس بهتر است به جای اینکه خودتان را اذیت کنید، کمی هم که شده به فکر سرعت بخشی به فرآیند همکاری با حسابدارها باشید. در این میان هیچ چیز به اندازه یک شرکت کاریابی خوب به داد شما نخواهد رسید. پس منتظر چه هستید؟ همین حالا دست به کار شده و اوضاع را به سود خودتان تغییر دهید.

همکاری آزمایشی

همکاری آزمایشی

گاهی اوقات شما برای اینکه نسبت به کیفیت کار یک حسابدار و انطباقش با نیازهای شرکت اطمینان حاصل کنید، باید به فکر ایده هایی مثل همکاری موقت نیز باشید. این فرآیند در واقع نوعی همکاری آزمایشی است تا کیفیت کار طرفین را روشن کند. چه بسا حسابدار موردنظر پس از مدت زمانی کوتاه دیگر انگیزه یا حتی توانایی ادامه همکاری با شما را نداشته باشد. در این صورت شما پیش از اینکه با یک قرارداد رسمی خودتان را به دردسر بیندازید، مشکل را پیدا می کنید. 

بی شک همکاری آزمایشی دردسرهای خاص خودش را دارد، اما شما نباید این فرآیند را خیلی سخت کنید. در عوض می توانید به ساده ترین شکل ممکن برای یک هفته به طور آزمایشی این فرآیند را دنبال کنید. اگر در طول این مدت ایراد خاصی را مشاهده نکردید، می توانید برای عقد قرارداد یا صحبت درباره همکاری بلندمدت اقدام کنید.

یادتان باشد، اگر عجله زیادی برای استخدام حسابدار دارید، باید همیشه به فکر استفاده از نظرات دیگران هم باشید. این امر می تواند به شما برای اثرگذاری بهتر در فرآیند همکاری کمک کند. پس لازم نیست همیشه کارتان را به سخت ترین شکل ممکن دنبال نمایید. یادتان نرود، ما در دنیای کسب و کار هیچ وقت برای همیشه فرصت نداریم. بنابراین باید برای هر انتخاب از تمام ابزارها و تکنیک های مناسب استفاده کرد، وگرنه در نهایت دود این سهل انگاری در چشم خودتان می رود، نه فرد دیگری!

اگر بعد از همکاری آزمایشی هنوز هم شک و تردید زیادی درباره همکاری با فرد موردنظر داشتید، بد نیست به فکر شروع همکاری با دیگران باشید. خب این امر می تواند به شما برای اطمینان بیشتر و شروع یک همکاری بی دردسر بیشتر کمک کند. پس منتظر چه هستید؟ همین حالا دست به کار شده و اوضاع را به سود خودتان تغییر دهید. 

سخن پایانی

شروع همکاری با یک حسابدار

شروع همکاری با یک حسابدار اصلا کار ساده ای نیست. بسیاری از افراد برای اینکه خیال خودشان را راحت کنند، دست تنها شروع به بررسی نکات مالی برند می کنند. این در حالی است که کارهای تخصصی اصلا شوخی بردار نیست. به همین خاطر ما در روزنامه فرصت امروز همکاری با یک حسابدار خوب را بی نهایت ضروری می دانیم. این امر به شما کمک خواهد کرد تا در جریان توسعه کسب و کارتان دیگر با مشکلات مالی یا بدهی های بزرگ رو به رو نشوید. خب اگر قرار باشد شما برای حسابرسی از شرایط شرکت کلی دردسر متحمل شوید، دیر یا زود ماجراجویی‎تان در بازار به شکست منتهی خواهد شد. پس بهتر است از یک استراتژی برنده در این میان سود ببرید. 

من و همکارانم در روزنامه فرصت امروز امیدواریم نکات مورد بحث در این مقاله کمکی هرچند کوچک به شما برای آشنایی با اصول استخدام حسابدار کرده باشد. مثل همیشه اگر سوالی در این رابطه داشتید، کارشناس های ما همیشه آماده کمک به شما هستند. 

منابع:

https://www.brex.com

https://www.testgorilla.com

برچسب ها : اصول کسب و کار
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/MlLyOVZy
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
وبگردی
آزمایشگاه تجهیزات اعلام حریق آریاکخرید فالوورقیمت ورق گالوانیزهخرید از چیندوره مذاکره استاد احمد محمدیخرید فالوور فیکدوره رایگان Network+MEXCتبلیغات در گوگلآموزش آرایشگریقصه صوتیریل جرثقیلخرید لایک اینستاگرامواردات و صادرات تجارتگرامخرید آیفون 15 پرو مکستجارتخانه آراد برندینگواردات از چینتعمیر گیربکس اتوماتیکخرید سی پی کالاف دیوتی موبایلخرید قسطیاپن ورک پرمیت کاناداتعمیر گیربکس اتوماتیک در مازندرانورمی کمپوستچاپ فوری کاتالوگ حرفه ای و ارزانقیمت تیرآهن امروزمیز تلویزیونتعمیر گیربکس اتوماتیکتخت خواب دو نفرهخدمات پرداخت ارزی نوین پرداختدندانپزشکی سعادت آبادتور استانبولنرم‌افزار حسابداری رایگانتور استانبولتور اماراتکولر گازی جنرال گلدکولر گازی ایوولیچک صیادیخرید نهال گردوکمک به خیریهماشین ظرفشویی بوشخدمات خم و برش و لیزر فلزاتتعمیرگاه فیکس تکنیکصندلی پلاستیکیرمان عاشقانهگیفت کارت استیم اوکراینسریال ازازیلتور سنگاپورلوازم یدکی تویوتاقرص لاغری پلاتیندانلود رایگان از شاتراستوکخرید اقساطی آیفون 13 با تخفیف ویژه
تبلیغات
  • واتساپ : 09031706847
  • ایمیل : ghadimi@gmail.com

كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1393/2014
بازگشت به بالای صفحه