چهارشنبه, ۶ بهمن(۱۱) ۱۴۰۰ / Wed, 26 Jan(1) 2022 /
           
فرصت امروز

یکی از اقدامات بسیار مفید در زمینه کسب موفقیت، مطالعه زندگی افرادی است که این مسیر را مدت ها قبل سپری کرده اند، با این حال آیا تاکنون به رده بندی بهترین کتاب های این حوزه فکر کرده اید؟ درواقع صرفا مطرح بودن نام یک نفر، به معنای مناسب بودن کتاب نوشته شده نبوده و به همین خاطر در ادامه فهرستی را بررسی خواهیم کرد که جزو پیشنهادهای مطالعه افرادی نظیر ریچارد برانسون، ساتیا نادلا، مارک زاکربرگ و جف بزوس است. 

بهترین کتاب های زندگینامه کارآفرین های موفق جهان

1-سوار بر زندگی (درس‎ هایی که از 15 سال مدیریت والت دیزنی آموخته ‎ام)

نویسنده: رابرت ایگر

بهترین کتاب اقتصادی سال 2019 و پرفروش ‎ترین کتاب نیویورک تایمز اثری است که توسط مدیر سابق والت دیزنی نوشته شده است. نکته جالب این است که وی تا قبل از شروع کار در والت دیزنی در سال 2005، مدیر شبکه تلویزیونی ABC بوده است وی در حال حاضر یکی از افراد هیأت مدیره اپل محسوب می ‎شود. در کنار این موضوع با توجه به این امر که کتاب فوق به قلم خود او است، خود دلیلی کافی برای قرار گرفتن در جایگاه نخست فهرست است. در این کتاب وی علی رغم تشریح اتفاقات مهم مدیریتی خود در 15 سال اخیر، به تشریح درس ‎هایی پرداخته است که در حین کار متوجه آن شده و بدون شک در هیچ دوره آموزشی، نمی ‎توانید این تجربیات گرانبها را پیدا کنید. 

مطلب مرتبط:5 ویژگی کارآفرینان اجتماعی موفق

2-خون کثیف (رازها و دروغ‎ های سیلیکون ولی)

نویسنده: جان کریرو 

اگرچه از الیزابت هلمز به عنوان یکی از نابغه ‎های مدیریتی عصر حاضر نام برده می ‎شد، با این حال طی چند سال اخیر همه چیز برای وی تغییر پیدا کرده است. درواقع وی از جایگاه یک کارآفرین موفق، به سطح یک کلاهبردار رسیده است. همه این موارد به خاطر شرکت او به نام ترانوس است که در زمینه آزمایش‎ های پزشکی خصوصا در زمینه تست خون، فعالیت دارد. این شرکت اکنون ورشکسته شده و افشای خلاف ‎ها توسط وال ‎استریت ژورنال صورت گرفته است که این کتاب به ماجرای زندگی الیزابت و اتفاقات شرکت او پرداخته است. برای این امر که از صحت اطلاعات آن اطمینان داشته باشید، تنها کافی است بدانید که در مراحل نوشتن این کتاب، با بیش از 150 نفر مصاحبه شده است. درواقع این کتاب چالشی برای خواننده ‎ها خواهد بود که در پشت سر یک شرکت به ظاهر موفق، چه دروغ‎ هایی ممکن است وجود داشته باشد. این کتاب نیز جزو پرفروش ‎ترین‎ های سال 2020 بوده است. 

3-وال میلیارد دلاری

نویسنده: تام رایت، بردلی هوپ

این کتاب به ماجرای پولشویی بانک گلدمن ساکس پرداخته و در این رابطه مدیر آن را در مرکز توجه قرار داده است. درواقع بسیاری از افراد این شخصیت را نمی ‎شناسند. به همین خاطر نیز در رده کتاب های زندگینامه، قرار گرفته است. نکته جالب دیگر، قرار گرفتن این کتاب در فهرست بهترین ‎های سال 2018 است. در رابطه با اهمیت این رسوایی تنها کافی است بدانید که این برند، بزرگترین بانک سرمایه ‎گذاری جهان محسوب می ‎شود. جریمه این بانک نیز بیش از 3 میلیارد دلار است که در تاریخ بی‎ سابقه محسوب می ‎شود. 

4-ارزش صلح

نویسنده: زاکاری دی. کارتر

یکی از برترین اقتصاددان ‎های تاریخ، جان ماینارد کینز است که این کتاب به خوبی زندگینامه او را روایت کرده است. وی به حدی تاثیرگذار بوده است که نظریه‎ای به نام وی تحت عنوان اقتصاد کینزی، در جهان مورد استفاده قرار می‎ گیرد. این کتاب نیز جزو پرفروش ‎ترین ‎های نیویورک تایمز محسوب می ‎شود. بدون شک زندگی جالب وی، هر خواننده ‎ای را متعجب خواهد کرد. همچنین درس ‎های مهمی می ‎توان از تصمیمات وی به دست آورد.  

5- 21 درس برای قرن 21

نویسنده: یووال نوح هراری

اگرچه بیشتر این نویسنده را به عنوان یک تاریخ ‎شناس می ‎شناسیم، با این حال وی در این کتاب پا را فراتر گذاشته و نکاتی را مورد بررسی قرار داده است که بدون شک برای هر کسب و کاری، ارزشمند خواهد بود. همچنین این کتاب پیش ‎بینی ‎های جالبی در رابطه با آینده کرده است که می ‎تواند در آماده شدن شما برای این تغییرات، تاثیرگذار باشد. نکته جالب در رابطه با این کتاب، قرار داشتن آن در فهرست مورد علاقه بیل گیتس است و جزو پرفروش ‎ترین‏ های نیویورک تایمز است. با این حال آن را نمی ‎توان به صورت دقیق در ژانر زندگینامه قرار داد، با این حال به علت اهمیت آن ترجیح داده شده است که یکی از موارد باشد. 

6-خاطراتی از یک امپراطور سهام 

نویسنده: ادوین لفیوره

زندگینامه جسی لیورمور به عنوان یک معامله ‎گر بسیار موفق، بدون شک الهام ‎بخش بسیاری از افراد خواهد بود. وی اگرچه هیچ ‎گونه آموزش آکادمیک در زمینه اقتصاد نداشته است، با این حال یکی از بهترین معامله ‎گران تاریخ بوده است. در این کتاب علی رغم زندگینامه، اصول کاری و راز های موفقیت او نیز بیان شده است. 

7-پمپ موفقیت 

نویسنده: مایک ایزاک 

برخی از شرکت ‎ها هستند که مشتریان آنها جهانی بوده و هر فردی از آن استفاده می‎ کند. ایده اوبر بدون شک یکی از این موارد محسوب می ‎شود. این شرکت توسط تراویس کالانیک تاسیس شده و اکنون اولین و بزرگترین تاکسی اینترنتی جهان محسوب می ‎شود که حمل و نقل را برای بسیاری از افراد ساده کرده است. این کتاب به صورت تخصصی به زندگی موسس این شرکت پرداخته و جزو پرفروش ‎ترین ‎های نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال محسوب می ‎شود. 

مطلب مرتبط: 9 ویژگی ضروری برای کارآفرینان موفق

8-بهبود عمیق 

نویسنده: ساتیا نادلا، تریسی نیکولز

بدون شک نمی‎ توان تاثیر ساتیا نادلا بر بهبود مایکروسافت را نادیده گرفت. درواقع مدیریت وی باعث شده است تا این شرکت از روزهای بد خود فاصله بگیرد. در این راستا ساتیا نادلا اتفاقات مهم از زمان شروع کار خود را روایت کرده است که نتیجه آن اثری بسیار جذاب بوده است. در کنار این موضوع، بخشی از این کتاب به روایت داستان زندگینامه او اختصاص دارد. 

9-تیتان (زندگینامه جان دی راکفلر)

نویسنده: ران چرنو 

تا قبل از ظهور بیل گیتس، راکفلر نماد ثروت بی ‎پایان محسوب می ‎شد. به همین خاطر مطالعه زندگینامه وی، برای هر فردی واجب خواهد بود. در این رابطه ران چرنو، بهترین روایت را داشته است. آمارها در رابطه با وی حاکی از آن است که او ثروتمندترین فرد تاریخ محسوب می ‎شود. با این حال زندگی وی بدون شک شما را متعجب خواهد کرد. در کنار این موضوع، تنها روایت زندگینامه، مورد توجه نبوده و تصمیمات وی به خوبی توضیح داده شده است.

10-بدون فیلتر (داستان برند اینستاگرام)

نویسنده: سارا فریر

اینستاگرام را باید مهمترین شبکه اجتماعی حال حاضر جهان دانست. درواقع ایده آن به قدری جذاب و موفقیت ‎آمیز بوده است که مارک زاکربرگ به عنوان مالک بزرگترین شبکه اجتماعی جهان، آن را با قیمتی تاریخی خریداری کرده است. این شبکه از آن زمان همواره مسیر رو به رشد خود را ادامه داده و اکنون تقریبا تمامی افراد و برندهای مشهور، در آن فعالیت دارند. در این کتاب تلاش شده است تا به صورت کامل، داستان این برند روایت شود. 

11-فراستاره ‎ها 

نویسنده: برد استون 

این کتاب به خوبی دلایل موفقیت برندهایی را روایت کرده است که در سیلیکون وی پدیدار شده ‎اند. در این راستا مختصری از داستان و زندگینامه موسس آنها، مورد توجه قرار گرفته و بیشتر به دلایل موفقیت پرداخته شده است. به همین خاطر اگر خواهان آگاهی از داستان چندین برند نظیر ایر بی ان بی هستید که جهان را دستخوش تغییر کرده ‎اند، این کتاب باید جزو اولویت‎ های شما باشد. 

12-سام والتون 

نویسنده: سام والتون، جان هوی

والمارت به عنوان بزرگترین فروشگاه زنجیره ‎ای جهان، بدون شک جذابیت بسیار بالایی را دارد. در این راستا اگر موسس آن اقدام به نوشتن زندگینامه خود کرده باشد، جذابیت آن چند برابر خواهد بود. در این کتاب می ‎توانید کامل ‎ترین زندگینامه در کنار توصیه‎ های سام والتون را شاهد باشید. 

مطلب مرتبط: 10 راز اصلی موفق ترین کارآفرینان جهان

13-فصل پیشرفت 

نویسنده: سارا فری

در جهان تعداد کارآفرین های زن بسیار اندک هستند. در این رابطه بسیاری از آنها، امکانات خاصی نظیر ثروت خانوادگی را داشته ‎اند. به همین خاطر داستان دختری که توانسته است در حوزه ‎ای سخت نظیر کشاورزی، به ثروت میلیاردی دست پیدا کند، بدون شک برای همگان الهام‎ بخش خواهد بود. این کتاب اخیرا به چاپ رسیده است و توسط خود او (سارا فری) نوشته شده است. 

14-قدرت شکست 

نویسنده: دیموند جان، دنیل پایسنر

اگرچه بیشتر افراد دیموند جان را به واسطه برنامه شارک تنک می ‎شناسند، با این حال داستان زندگی وی بسیار عجیب و توأم با شکست‎ های متعددی بوده است که حتی یک مورد از آنها می‎ تواند برای هر فردی به معنای پایان کار باشد. وی موسس برندی به نام FUBU و با ثروتی بیش از 33 میلیون دلار و یکی از بهترین نمونه ‎های میلیونرهای خودساخته محسوب می ‎شود. وی در مقدمه کتاب خود اعلام کرده است که جایگاه حال حاضر را تحت شرایطی به دست آورده که تنها 40 دلار در جیب خود داشته است.

15-استیو جابز

نویسنده: والتر ایزاکسون 

استیو جابز موسس برندی است که در حال حاضر در حوزه تکنولوژِی، انتخاب اول هر فردی محسوب می ‎شود و درواقع کمتر کسی را می ‎توان پیدا کرد که تمایل به در اختیار داشتن گوشی‎ های تلفن همراه، لپ تاپ و سایر وسایل این برند را نداشته باشد. این شرکت در حال حاضر در زمینه تولید فیلم، سریال و مستند نیز به خوبی ظاهر شده است. با این حال وی در این مسیر با مشکلات زیادی همراه بوده و آگاهی از تصمیمات وی در شرایط مختلف و شناخت عقاید او، بدون شک راهنمای بسیار خوبی خواهد بود. 

16-گوگل چگونه کار می ‎کند؟

نویسنده: اریک اشمیت، جاناتان روزنبرگ

گوگل به عنوان بزرگترین موتور جست و جوگر جهان که در حوزه‎ های مختلفی فعالیت دارد، یکی از برترین برندهای حال حاضر محسوب شده و به همین خاطر آگاهی از داستان شکل ‎گیری آن بسیار مهم خواهد بود، با این حال این کتاب تنها به این موضوع بسنده نکرده و سعی کرده است تا ساز و کار، ویژگی ‎ها و دلایل موفقیت روزافزون این شرکت را بررسی نماید. 

17-داستان همه‎ چیز 

نویسنده: برد استون 

اگر بخواهیم موفق ‎ترین برند حال حاضر جهان را نام ببریم، بدون شک آمازون بهترین گزینه خواهد بود. درواقع این شرکت حتی در زمان شیوع ویروس کرونا نیز با رشدی فوق ‎العاده همراه بوده است. در این راستا نویسنده این کتاب سعی کرده است تا نگاهی جامع به زندگینامه و داستان شکل ‎گیری و رشد این شرکت داشته باشد. در آخر این کتاب نیز تلاش شده است تا رازهای موفقیت این شرکت، بررسی شود. درواقع آمازون در یک فروشگاه کتاب، به برندی تبدیل شده است که امروزه هر چیزی را می ‎فروشد. 

18-نیازی به عالی بودن نیست 

نویسنده: رابرت هرج واک 

یکی از موفق‎ ترین تاجرهای حال حاضر جهان، کتابی را در رابطه با زندگینامه خود تألیف کرده است که در آن تلاش شده تا افراد را به این واقعیت برساند که کارآفرین ها و افراد موفق جهان، فرابشر محسوب نشده و از خصوصیت ‎هایی مشابه سایرین برخوردار هستند. درواقع نیازی نیست که خود را عالی بدانید تا در مسیر موفقیت گام بردارید. درواقع زندگی وی نیز به این صورت بوده و رویاهای وی در ابتدا مورد تمسخر قرار گرفته است. علت این امر نیز به این خاطر بوده است که وی حتی از اطرافیان خود، ضعیف ‎تر و حتی با بهره هوشی کمتر تلقی می ‎شد. 

مطلب مرتبط: سخنانی از کارآفرینان مشهور درمورد کارآفرینی / سخنانی الهام بخش از بهترین بهترین ها

19-تولد توییتر

نویسنده: نیک بیلتون 

توییتر در بین تمامی شبکه ‎های اجتماعی، خصوصیت‎ های خاصی دارد. برای مثال مختصر بودن متن، یکی از آنها محسوب می ‎شود که تا قبل از این شرکت، ابدا مرسوم نبوده است. با این حال در حال حاضر یکی از 5 شبکه اصلی محسوب می ‎شود. این موضوع باعث شده است تا نویسنده این کتاب، به داستان شکل‎ گیری آن و زندگینامه جک دورسی به عنوان موسس این شبکه بپردازد. 

20-تیم کوک 

نویسنده: لندر کاهنی

بسیاری از افراد تصور می‎ کردند که اپل پس از استیو جابز با افت شدیدی مواجه خواهد شد. با این حال تیم کوک موفق شده است که این شرکت را حتی در جایگاهی به مراتب بهتر از قبل قرار دهد. به همین خاطر صحبت از وی کاملا ضروری خواهد بود. در این کتاب نویسنده تلاش کرده است تا در کنار روایت زندگینامه او، مهمترین تصمیمات مدیریت را نیز تشریح نماید که منجر به رشد فوق ‎العاده اپل شد. در این راستا سختی‎ های کار او و چالش ‎ها نیز به خوبی بیان شده است. 

21-گلوله برفی (داستان زندگی وارن بافت)

نویسنده: آلیس کرودر

وارن بافت دنیای سرمایه‎ گذاری را متحول کرده است. وی در آستانه 9 سالگی، همچنان یکی از پولسازترین افراد جهان محسوب می ‎شود. وی تا چند سال قبل، ثروتمندترین فرد جهان بوده و طی 20 سال گذشته همواره یکی از 5 نفر اصلی محسوب شده است. اگرچه در رابطه با وی اخیرا مستندی نیز پخش شده است که با استقبال فوق العاده ‎ای همراه بوده، با این حال این کتاب کامل ‎ترین اثر در رباطه با زندگینامه او محسوب می ‎شود. در هر بخش، درس ‎هایی که از تصمیمات و اقدامات وارن بافت می توان آموخت نیز به خوبی تشریح شده است. 

22-جک ما و علی بابا 

نویسنده: یان چنگ، چن وی

جک ما را باید پرچمدار ظهور میلیاردرهای چینی دانست که موفق شده است تا شرکت خود به نام علی بابا را در بالاترین پله‎ های موفقیت قرار دهد. در این کتاب سعی شده است تا ضمن روایت کامل مهمترین اتفاقات زندگی او، دلایل موفقیت شرکت نیز بیان شود.

منبع : bookauthority
لینک کوتاه صفحه : www.forsatnet.ir/u/xeeTLhqb
به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :
نظرات :
قیمت های روز
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
محبوب ترین ها
با ما در ارتباط باشید

شبکه های اجتماعی
           
كلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است و هرگونه بهره ‌برداری غیرتجاری از مطالب و تصاویر با ذكر نام و لینک منبع، آزاد است. © 1399/2020
بازگشت به بالای صفحه